پایان نامه طراحی برج های خنک کن با ظرفیت 40 تا 700 تن بکار رفته در پالایشگاه ها

دانلود پایان نامه

چکیده:

با توجه به رشد روزافزون نیاز بشر به انرژی،بخصوص انرژی فسیلی و همچنین محصولات پتروشیمی ورقابتی شدن این بازار، بحث بازده و صرفه اقتصادی در پروسه کار پالایشگاه ها بسیار مهم می باشد.برای آنکه تمام دستگاه های بکار رفته در پالایشگاه در شرایط بهره وری بالا کار کنند،نیازمند یک شرایط مناسب می باشند که از جمله ی آن می توان به فاکتور “دما” اشاره کرد. در اکثر جاها آب نقش خنک کنندگی را دارد و چون منابع آبی محدود می باشند،نیاز به وجود دستگاهی پدید می آید که با کمترین هدر رفت آب،آن را مجددا به دمای مناسب برساند. اینجا است که نام برج های خنک کن(کولینگ تاور) به گوش می رسد.برج خنک کن علاوه بر کاهش هزینه ها در بخش آب،به کمتر آلوده شدن محیط زیست کمک شایانی میکند.امروزه از برج های خنک کن در پالایشگاه ها به عنوان بخش حیاتی سیستم یاد میشود               که عدم کارایی آن موجب ایجاد فاجعه خواهد شد.
مقدمه:

دراکثر کارخانجات کوچک و بزرگ از جمله پالایشگاه ها از مهمترین و اساسی ترین دستگاهها می توان انواع برجهای خنک کننده را نام برد.برج خنک کننده دستگاهی است که با ایجاد سطح وسیع تماس آب با هوا تبخیر را آسان می کند و باعث خنک شدن سریع آب می گردد.عمل خنک شدن در اثر از دست دادن گرمای نهان تبخیر انجام می گیرد، در حالی که مقدار کمی آب تبخیر می شود و باعث خنک شدن آب می گردد. باید توجه داشت که آب مقدار اندکی از گرمای خود را از طریق تشعشع (Radiation) ودر حدود آن را از راه هدایت (Conduction) و جابجائی (Convection) و بقیه را از راه تبخیر از دست می‌دهد. برجهای خنک کننده علاوه بر آب به منظور خنک کردن سیالاتی دیگر در صورت لزوم مورد استفاده واقع می شود.با توجه به اینکه برجهای خنک کننده معمولاًً حجیم می باشند و بعلت پاشیدن آب در محیط اطراف خود و خرابی تجهیزات آن را معمولاًٌ در انتهای فرایند نصب می کنند.

برجها با توجه به شرایط فیزیکی و شیمیایی خاص خود دچار مشکلاتی می شوند ولی معمولاٌ زمانی که لازم است تا این مشکلات برج را از کار بیاندازد طولانی است.،ولی عملاٌ اجتناب ناپذیر است.

 

برای دانلود متن کامل پایان نامه اینجا کلیک کنید

Leave a comment