پایان نامه با موضوع جریان تراكم‌پذیر مدرن

دانلود پایان نامه

چکیده:

شناخت جریان تراكم پذیر و تحلیل علمی آن از دیرباز مدنظر دانشمندان و مخترعین در عرصه‌های مختلف بوده است. در مقاطع مختلف زمانی نیازهای بشری جهت بكارگیری وسائل و تجهیزات و هم‌چنین فرایندهایی كه ارتباط مستقیم با جریان‌های تراكم پذیر داشته موجب شد كه دانشمندان تئوری‌ها و نظریه‌های مختلفی را در این رابطه ارائه دهند، كه با پیشرفت روزافزون تكنولوژی ساخت تجهیزات و طراحی فرایندهای پیچیده صنعتی این نظریه‌ها، گام‌های تكاملی را طی نموده و یقیناً دستاورد این دو نگرش یعنی گام‌های پیشرونده تكنولوژی ساخت و ذهن‌های خلاق نظریه پردازان در بستر جریان‌های تراكم‌پذیر منجر به اختراعات و اكتشافات آتی خواهد شد كه شاید دور از ذهن انسان معاصر باشد.

امروزه زمینه‌های علمی جریان تراكم‌پذیر به قدری وسعت یافته كه منجر به ایجاد شاخه‌های مختلفی از جمله آئرودینامیك، پنوماتیك و دینامیك گاز شده است و ساخت تجهیزاتی مثل ماشین‌های پرنده، وسائل كاربردی هوافضا، موتورهای احتراق داخلی و خارجی و دیگ‌های بخار و مبدل‌ها همگی در گرو شناخت و بكارگیری جریان‌های تراكم‌پذیر می‌باشد.

تحلیل جریان تراكم‌پذیر بصورت مقدماتی و كلاسیك در كتاب‌های سیالات و ترمودینامیك در سطح كارشناسی مطرح شده كه عمدتاً مطالب ارائه شده بصورت موضعی و منقطع می‌باشد كه به هیچ عنوان پاسخگوی نیازهای آموزش‌های مهندسی نمی‌باشد.

این نیاز را از سال 1367 كه همزمان با تدریس در دانشگاه در پروژه‌های مختلف از جمله تدوین استاندارد تجهیزات پالایشگاهی، طراحی و ساخت انواع دیگ‌های بخار و مبدل‌ها و مطالعه فرایندهای تولید گاز طبیعی، انتقال و توزیع آن شركت داشتم بیشتر احساس نمودم.

پس از تألیف كتاب‌های سیالات 1 و 2 و هم‌چنین تدریس درس دینامیك گاز در سال‌های اخیر به كمبود كتاب‌های ترجمه و یا تألیف شده در تحلیل جریان‌های تراكم‌پذیر پی بردم و تصمیم گرفتم كتاب مناسبی را ترجمه كنم پس از كاوش فراوان نهایتاً كتاب جریان تراكم‌پذیر پیشرفته همراه با نگرش تاریخی تألیف جان اندرسون را برگزیدم. از خصوصیات مهم این كتاب كه ناشی از تجربیات چندین ساله مؤلف می‌باشد عبارتند از: ارائه مسیر

Leave a comment