دانلود پروژه روشهای مختلف جوشكاری با برق – قسمت چهارم

دانلود پایان نامه

.. جوش تمام شده باید به قدری محدب بوده و سطح آن یكنواخت و امتداد آن مستقیم و عرض آن نیز ثابت باشد. ضمنا باید توجه داشت كه قطعه كار وفلز پر كننده درز جوش به طور صحیحی با یكدیگر ممزوج شوند. برای افراد مبتدی ، بهتر است دوقطعه را به صورتی كه در در شگل نشان داده شده است نگهداشت برای نتیجه گیری بهتر، حتی الامكان باید قطعات را طوری نگهداشت كه امتداد الكترود نزدیك به راستای قائم باشد.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

جوشكاری گوشه ای یك اتصال در حالت تخت :

این اتصال را می توان از قسمت داخل به صورت گوشه واز قسمت خارج به صورت لب به لب برقرار ساخت . وقتی می خواهید جوشكاری را در وضعیت تخت انجام دهید.

توجه داشته باشید كه زوایه الكترود با سطح دو قطعه كار باید در حدود 45 درجه باشد و الكترودگیر را باید در جهت حركت آن كمی كج نگهداشت. جوش گوشه ای داخلی راباید،     طوری انجام داد كه برا ی جوشكاری قسمت خارجی، یك منطقه مقعر و تو گود باقی مانده باشد، ضمن این كه گرده جوش بایستی مستقیم بوده و عرض آن ثابت و سطح آن نیز یكنواخت باشد و فلز الكترود به طور مساوی بین قطعات تقسیم شود.

جوشكاری قطعات T شكل، ابتدا باید یكی از دو قطعه را به طور عمودی تقریبا در وسط صفحه دیگر قرار داد. برای انجام عمل می توان یك یا هر دو طرف قطعات را جوشكاری كرد.

جوشكاری در وضعیت افقی :

وقتی می خواهیم هر كدام از روش های لب به لب ، روی هم پیشانی یا گوشه ای خارجی را در وضعیت افقی انجام دهیم باید الكترود را در حدود 20 درجه از وضعیت قائم انحراف بدهیم تا بدینوسیله فلز الكترود را به منطقه مذاب هدایت كرده و كنترل كنیم.

در این حالت باید فاصله نوك الكترود تا سطح كار را به حداقل رساند تا كنترل فلز پر كننده و هدایت آن آسان باشد. در موقع جوشكاری باید توجه داشت كه در قطعات و گرده جوش اثری از خوردگی مشاهده نشود. در صورت مشاهده خوردگی ، علت را می توان در شدت جریان، مدار جستجو نمود . در این حالت شدت جریان مدار احتمالا بیش از اندازه مجاز الكترود است. برای قطعات T شكلی كه یك صفحه شان تقریبا در امتداد قائم و دیگری در امتدا افقی قرار دارد بهتر است الكترود را نسبت به امتداد قائم و در جهت 20 درجه انحراف دادو ضمنا الكمترود باید با صفحه افقی زاویه 45 درجه بسازد.

در این حالت حركت نوك الكترود موجی بوده و در ضمن آن بیشتر پیش روی الكترود به صفحه عمودی اختصاص دارد.

جوشكاری در وضعیت عمودی :

تا جائی كه امكان داشته باشد جوشكاری قطعات باید در وضعیت تخت صورت بگیرد. در كارخانه های صنعتی میزهائی وجود دارد كه قطعات مختلف را گیره كرده و آنها را در وضعیت تخت نگه می دارد. با وجود این تفاصیل گاهی اوقات ناچاریم به خاطر مشكلات متعدد، جوشكاری را در وضعیت قائم ، افقی و یا حتی سربالا انجام دهیم. مانند قطعات و پروژه های بزرگ و غیر منقول ، كمیت این جوش ها از نظر قدرت و استحكام باید مشابه جوشهای تخت باشند.

وقتی می خواهیم یك درز عمودی را جوشكاری كنیم، فلز ذوب شده می خواهد درز قطعات را آب كرده و بریزد. برای كم كردن یا از بین بردن این اشكال ، میتوان نوك الكترود را به منطقه مذاب نزدیك كرده و امتداد آ، را طوری نگهداریم كه با امتداد قائم زاویه 20درجه به سازد. به علاوه باید طول قوس را در حداقل ممكن نگهداشت و نیروی ناشی از قوس باید طوری تنظیم شودكه جریان مذاب فلز ، مخالفت نماید.

جوشكاری سر بالا :

مشكل ترین طریقه جوشكاری ، جوشكاری به طریقه سر بالا است. انجام این عمل برای كسانی كه به لباس های محافظ مناسب مجهز نباشند بسیار خطرناك است. افراد مبتدی ، برای شروع كار بهتر است فقط به نقطه گذاشتن و جوش های كوچك اكتفا كرده و از جوشكاری سرتاسری خودداری نمایند.

اصول جوشكاری با الكترودهای ذغالی :

در این طریقه، بین قطعه كار و یك الكترود زغالی یا بین دو الكترودزغالی ، قوس الكتریكی ایجاد می كنند. قوس ایجاددشه ، قطعات كار را ذوب می كند در روش دو الكترودی ، فقط بین آن دو ، قوس الكتریكی برقرار می شود. گرمای ایجاد شده از این قوس برای انجام عملیات حرارتی ، لحیم كاری معمولی ، لحیم كاری سخت و همچنین جوشكاری قطعات نازك كافی است.

زغال های دستگاه را باید در مقابل دستگاه سنگ دوار گرفته ، نوك آنها را به صورت نخروطی در آورد. شیب مخروط را باید بین 6 تا 8 برابر قطر زغال در نظر گرفت.

خاموش كردن دستگاه جوشكاری :

قبل از خاموش كردن دستگاه و تعطیل كردن كارگاه باید موارد توضیح شده زیر را انجام داد :

 • الكترود گیر خالی ( بدون الكترود ) را در محل مخصوص و عایق خودآویزان كنید.
 • دكمه(( خاموش )) ماشین را فشار دهید.
 • كلیداصلی كارگاه را خاموش كنید.
 • تمیز كردن كارگاه شامل :

الف ) تمیز كردن الكتردگیر.

ب ) تمیز كردن میز كار .

ج ) تمیز كردن كف اتاقك جوشكاری.

 • الكترودهای مصرف شده ای را كه طول شان مناسب است جمع آوری و در محل مخصوص بگدارید.
 • ماسك را در محل مخصوص خود آویزان كنید.

یادآوری می شود كه دستگاه جوشكاری را باید همیشه تمیز نگهداشت چون گرد و غبار و كثافات ناچیزی كه بر روی آن می نشیند به تدریج زیاد و زیادتر شده و باعث اكسیده شدن سطح آن می شوند.

ضمنا دستگاه نباید در مناطق مرطوب و جاهائی كه مواد خورنده وجود دارد نگهداری شود. نگهداری دستگاههای جوشكاری اهمیت زیادی دارد و به همین دلیل هر كارخانه سازنده موارد ضروری را در یك بروشور یا دستور العمل به خریدار تحویل می دهد. انجام توصیه های مذكور جزو ضروریات است.

مروری بر موارد ایمنی جوشكاری با قوس الكتریكی :

در موقع جوشكاری به قوانین ایمنی زیر باید توجه نمود و برای اجتناب از سانحه باید آنها را رعایت كرد.

 • چشم ها و صورت جوشكار باید توسط ماسك مخصوص در برابر جرقه و اشعه های مضر محافظت شود.
 • لباس ها و كفش های مخصوص همیشه باید مورد استفاده قرار بگیرند.
 • از پوشیدن لباس های جیب دار و لباس های با آستین گشاد خودداری كنید چون امكان عبور جرقه از آنها وجود دارد.
 • برای اجتناب از شوك الكتریكی ، كف كارگاه باید حتما خشك باشد.
 • نصب كردن هر كدام از كابل های دستگاه باید به دقت و توسط یك تكنسین مجرب صورت گیرد.
 • جوشكار باید به دستكش های عایق و نسوز مجهز باشد.
 • در موقع جوشكاری تمام قسمت های بدن بایستی به وسیله البسه مناسب پوشیده شوند تا در معرض خطر سوختگی قرار نداشته باشند.
 • برای اجتانب از خطرات ناشی از گازهای نامطبوع و سمی، جوشكار باید وسائل تهویه مناسب محل را فراهم آورد.

جوشكاری با برق متناوب

موارداستفاده از برق متناوب در جوشكاری به طور روزافزن زیاد می شود. ماشین های جوشكاری كه این روزها ساخته می شوند بسیار كامل بوده و حمل آنها نیز آسان است.

برای جوشكاری كردن با برق متناوب الكترودهای مخصوصی تهیه كرده اند كه روپوش ها تركبیات یونیزه كننده وجود دارد.

وجود این مواد یونیزه كننده، جریان قوس الكتریكی و پایداری و ثبات آن را افزایش می دهد و روشن كردن قوس را آسان می سازد.

دلیل دیگری كه موارد استفاده دستگاههای AC را زیاد كرده مخارج اولی آنهاست. در یك قدرت و ظرفیت معین ، مخارج ساختن یك دستگاه جوشكاری AC به مراتب كمتر از مخارج ساختن موتور ژنراتور و یا ترانس ها است. لوازم و انواع دستگاههای AC در فصل بعدی توضیح داده می شوند.

خصوصیات دستگاههای جوشكاری :

معمولا فركانس متناوب ایجاد شده توسط دستگاههای مختلف 50 یا 60 سیكل بر ثانیه است از نظر كاهش دادن یا افزایش دادن ولتاژ ، كاركردن با جریان های متناوب بسیار ساده است. منظور از فركانس جریان متناوب این است كه جهت جریان در هر ثانیه بین 100 تا 120 بار عوض می شود.

اغلب جوشكارهای برق متناوب مبدل هائی دارندكه ولتاژ را به صورت پله ای كاهش داده و متناسب با كار مورد نظر شدت جریان را افزیش می دهند. در نقاط A و B ولتاژ صفر است و پس از این به یك مقدار ماكزیمم می رسد( نقطه C ) و سپس در A به مقدار صفر باز می گردد.

سپس در نقطه D ولتاژ در یك جهت دیگر به بیشترین مقدار خود رسیده و در B به صفر می رزسد. این عمل در هر ثانیه 60 مرتبه تكرار می شودئ.

چیزی كه به شدت جریان قدرت عبور از فاصله بین نوك الكترود و سطح كار را می دهد ولتاژ است و به این سبب باید زمانهای صفر شدن ولتاژ را كاهش دهیم.

راه دیگر این است كه در موقع عبور الكتریسیته از قوس الكتریكی مواد موجود بین فاصله مزبور را یونزیزه كنیم. در غیر این صورت تدوام قوس الكتریكی دشوار و غیر ممكن خواهد بود.

در پوشش اغلب الكترودهای جوشكاری AC موادی دارد كه باعث یونیزاسیون می شوند. این شاید یكی از عواملی باشدكه باعث رونق و توسعه شدید جوشكاریACشده است . در موقع برقراری قوس، در هر سیكل تعداد معینیی الكترون از مدار عبور می كند. و در سیكا بعدی كه جهت جریان   عوض می شود همان تعداد الكترون در خلاف جهت قبلی جابجا می شوند. به این ترتیب 50 % بقیه در قطعه كار توزیع می شوند. در عمل بیشتر جریان معكوس قدری كمتر است.

دلیل این پدیده را شاید بتوان به این ترتیب توجیه كرد، كه چون سطح الكترود خیلی كوچكتر تز سطح قطعه كار است جریان بیشتری به طرف قطعه كا رصورت می گیرد و جریان معكوس به زحمت عبور می كند.( اصل یكسو سازی ). اگر چه كه تفاوت مزبور خیلی كوچكتر و ناچیز است.در موقع استفاده كردن از الكترودهای مختلف می توان شدت جریان های مناسب هر یك را انتخاب نمود. باید توجه داشت كه معمولا شدت جریان نسبت به ولتاژ عقب ماندگی ( از نظر زمانی) دارد زیرا پس از وصل شدن مدار مدتی طول می كشد تا ولتاژ موجود بر اینرسی الكترونها غلبه نماید.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

با فرمت ورد

Leave a comment