دانلود پروژه رشته کامپیوتر درباره اینترنت و وب – قسمت سوم

دانلود پایان نامه

 وضعیت فعلی وب و صفحات وب 
 امروزه بیش از پانصد میلیون نفر در سراسر دنیا از اینترنت استفاده می نمایند. تعداد صفحات وب موجود در اینترنت از مرز چهار میلیارد گذشته و همچنان این روند با سرعتی باورنکردنی  رو به افزایش است . حجم مبادلات تجاری بر روی اینترنت ،  از مرز نیم تریلیون دلار گذشته و افق جدیدی را برای تمامی بنگاه های تجاری در سرتاسر دنیا ایجاد نموده است . رشد و گسترش اینترنت در تمامی عرصه ها ، تعجب اکثر کارشناسان و متخصصین را باعث شده است . به اعتقاد اغلب کارشناسان هنوز در میانه راه بوده و یک انقلاب دیجیتالی کامل و بسیار فراگیر را در آینده شاهد خواهیم بود.  

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

وضعیت فعلی اینترنت در اغلب موارد، مشابه وضعیت مدل سیستم های بزرگ (Mainfarame) در گذشته است . در قیاس فوق ، مرورگرهای وب بمنزله ترمینال های سیستم های بزرگ بوده و دقیقا” در همان راستا ایفای وظیفه می نمایند. تمام اطلاعات موجود بر روی اینترنت در حال حاضر در بانک های اطلاعاتی متمرکز شده ای ، ذخیره شده است . کاربران در هر لحظه قادر به دریافت یک صفحه وب از یک وب سایت می باشند. صفحات وب ، صرفا” تصویری از داده های مورد نیاز کاربران بوده و داده های واقعی و اساسی را شامل نمی گردند . ( شامل خود داده ها نمی باشند ). اطلاعات موجود در صفحات وب را می توان دریافت کرد، ولی امکان ویرایش ، تفسیر های جانبی و یا سایر عملیات مربوط به سفارشی نمودن داده ها، امری بسیار مشکل و  در برخی حالات غیرممکن است . در صورتیکه برخی کاربران قصد استخراج و جمع آوری اطلاعات از چندین وب سایت را داشته باشند ، می بایست در نهایت اطلاعات مورد نیاز را  از صفحات وب متفاوت  انتخاب و آنها را در یک فایل دیگر که با یک ادیتور خاص نظیر notepad ایجاد شده است ، قرار دهند. فرآیند فوق بصورت کاملا” دستی توسط کاربران انجام شده و عملا” یک حرکت سیستماتیک در این راستا انجام نمی گیرد.  “تیم برنرز لی ” ، مبتکر وب ، در زمان ایجاد وب بر خاصیت ” محیط محاوره ای ” آن تاکید فراوان داشت . وضعیت اشاره شده در ارتباط با استحراج و جمع آوری اطلاعات مورد نیاز از وب سایت های متعدد، با ایده مطرح شده فوق فاصله زیادی دارد. 

بمنظور گذر از وضعیت فعلی وب و ارتقاء آن به محیطی که صرفا” نمایش دهنده اطلاعات ایستا نباشد ، لازم است نسل جدیدی از اینترنت که پاسخگوی نیاز ها و انتظارات فعلی و مشکلات موجود باشد، بوجود آید. وب سایت های موجود مشابه جزایر اطلاعاتی بوده که گرچه در هر یک از جزایر فوق ممکن است اطلاعاتی بصورت پویا نیز ایجاد گردد، ولی هیچگونه تعامل اطلاعاتی بین جزایر فوق وجود ندارد. تنها تعامل ارتباطی با جزایر فوق توسط کاربران آن سایت ایجاد می گردد. در این راستا لازم است ، کامپیوترها ، دستگاههای هوشمند ، سرویس های مبتنی بر وب در یک همیاری و همکاری تعریف شده ، زمینه ارتباط و تعامل اطلاعاتی بین هر یک از جزایر اطلاعاتی را فراهم نمایند. در نسل قبلی اینترنت تمام تلاش در جهت بهبود نحوه ارتباط کاربران با هر یک از جزایر اطلاعاتی صرف گردید ، در صورتیکه در نسل جدید اینترنت لازم است ، تعامل اطلاعاتی بین جزایر اطلاعاتی بوجود آید و فصل جدیدی با نام ” گفتمان برنامه های ” موجود در هر یک از جزایر اطلاعاتی را شاهد باشیم ، با حرکت بسمت مدل فوق ، جزایر اطلاعاتی ایزوله شده از حالت محدود خود خارج شده و بین جزایر فوق ، پل های متفاوت اطلاعاتی ایجاد و عملا” با تحولی شگرف مواجه خواهیم شد. اغلب سرویس ها و امکانات ارائه شده به کاربران تاکنون از طریق همین جزایر اطلاعاتی ایزوله شده قرار می گرفت ، در صورت ارتباط اطلاعاتی و تعریف شده بین جزایر اطلاعاتی ، دستاوردهای بمراتب گسترده تری نسبت به وضعیت فعلی را بدنبال خواهد داشت .  

XML)Extensible Markup Language) ، هسته اساسی گذر از مرحله فعلی اینترنت و قدم گذاشتن در نسل جدید اینترنت است . XML ، یک استاندارد صنعتی ارائه شده توسط کنسرسیوم وب است که توسط اکثر شرکت های عظیم کامپیوتری در سطح دنیا پذیرفته شده و بعنوان محور توسعه در نسل جدید اینترنت مورد توجه و اهتمام جدی است. با استفاده از XML ، بین نحوه نمایش اطلاعات و خود اطلاعات ، یک تمایز و تفکیک ایجاد می گردد.  XML در موارد متعدد ،  دارای عملکردی مشابه HTML است . در HTML با استفاده از تگ های موجود ، نحوه نمایش اطلاعات در صفحات وب تعریف می گردد. در XML با استفاده از تگ های مورد نظر ، ساختار مناسبی برای اطلاعات تعریف و امکان ارسال و استفاده از داده ها برای سرویس های دریافت کننده فراهم خواهد شد. XML ، امکان سازماندهی ، برنامه نویسی ، ویرایش و مبادله اطلاعات با سایر سایت ها ، برنامه و دستگاهها را فراهم می آورد. بدین ترتیب هر یک از صفحات وب دارای یک بانک اطلاعاتی کوچک شده ( اطلاعات مبتنی بر ساختارهای XML) که براحتی می توان با توجه به ساختار تعریف شده برای داده های موجود ، از قابلیت های برنامه نویسی در جهت نیل به خواسته های مربوطه استفاده نمود. یک برنامه کامپیوتری با آگاهی از ساختار داده های ذخیره شده ( ساختمان داده ) قادر به انجام عملیات متفاوت و گوناگونی خواهد شد. مثلا” با دریافت اطلاعات مربوط به قیمت سهام از وب سایت مربوطه ، می توان بر روی سایت خود انواع تحلیل های پویا و گزارشات مورد نظر را پس از انجام پردازش های لازم ، ارائه داد. پردازش های انجام شده در یک وب سایت بر روی داده ها( داده ها با استفاده از یک ساختار مناسب مبتنی بر XML تعریف می گردند ) ممکن است با پردازش های انجام شده در وب سایت دیگر متفاوت باشد. در این راستا در ابتدا اطلاعات با استفاده از فایل های XML دریافت و پس از انجام پردازش های لازم و دلخواه، با فورمت مورد نظر ( نه تحمیلی ) در اختیار کاربران سایت قرار داده خواهد شد. XML در سناریوی فوق بمنزله  پل ه اطلاعاتی بوده که اطلاعات را بر اساس ساختار تعریف شده در اختیار سایر سایت ها ( نمایندگان نرم افزاری  مربوطه) قرار خواهد داد.

با استفاده از XML ، وب سایت های متعدد قادر به اشتراک و استفاده اطلاعات بین یکدیگر بوده و ضرورتی به استفاده از یک زبان برنامه نویسی  و یا نرم افزاری خاص وجود نخواهد داشت .وب سایت ها با ایجاد سرویس های مبتنی بر وب ، قادر به ایجاد یک ارتباط و تعامل هوشمندانه بین خود خواهند بود. بدین ترتیب اطلاعات بسادگی بین دستگاههای متفاوت حرکت خواهد کرد.

نسل جدید اینترنت یک پلات فورم ارتباطی و محاسباتی نظیر کامپیوترهای شخصی خواهد بود. برنامه هائی که برای اینترنت نوشته می گردند ( نظیر برنامه هائی که برای کامپیوترهای شخصی نوشته می شود ) ، در وب سایت های متعدد قابلیت اجراء را داشته و پس از اخذ اطلاعات و خدمات از یکدیگر ، با ترکیب و توزیع آنها با اشکال کاملا” خاص و سفارشی، امکان ارسال آنها برای هر دستگاه های  مورد نیاز ، فراهم خواهد شد. فاصله موجود بین اینترنت و کامپیوتر شخصی و یا سایر دستگاههای موجود حذف و نرم افزارهای پیشرفته ای بصورت اتوماتیک ، اطلاعات مورد نیاز کاربران را بصورت محلی و یا از راه دور جمع آوری و در اختیار متقاضیان قرار خواهند داد.

در نسل جدید اینترنت فاصله موجود بین اطلاعات online  ، سرویس ها و دستگاهها، شکسته ( حذف ) شده و انقلابی در زمینه نحوه ارتباط با آنها را شاهد خواهیم بود. امروزه ، کاربران با استفاده و بکارگیری نرم افزارهای مجزا برای هر یک از عملیات مورد نظر خود ، امکان اخذ اطلاعات ، نوشتن و یا ویرایش نامه های الکترونیکی و یا پیام های فوری و سایر موارد دلخواه را در اختیار دارند. در نسل جدید اینترنت،  با رویکردی کاملا” مجتمع و همگن  مواجه خواهیم بود. در این راستا ، کاربران با استفاده از یک اینترفیس ( رابط) واحد ، قادر به برقراری ارتباطی شفاف بین اینترنت و کامپیوتر شخصی و یا سایر دستگاههای استفاده شده بوده و از این طریق امکان مشاهده ، ویرایش ، زمانبندی ، ارتباط و آنالیز داده ها را پیدا خواهند کرد.  کاربران قادر به برقراری ارتباط با سازمان متبوع خود بکمک روش های متعددی خواهند شد. امروزه تعداد نامه های الکترونیکی که هر فرد دریافت و حاوی نوشته های تایپ شده و یا حاشیه نویسی صوتی می باشند ، بسیار محدود است . در آینده ، اکثر پیام های اطلاعاتی با فورمتی بجز متن های تایپ شده در اختیار مخاطبان قرار خواهد گرفت .

بهرحال وضعیت اینترنت و وب بسرعت در حال تغییر است . برنامه های تحت وب دارای مسئولیتی بمراتب بیشتر نسبت به گذشته با توجه به سطح انتظارات و خواسته ها خواهند بود. تکنولوژی های متعدد در این زمینه تدوین ، طراحی و عرضه شده است . XML  ستاره ای بی فروغ در بین تمام تکنولوژی های ارائه شده بوده که بعنوان شاه کلید طلائی در این زمینه ایفای وظیفه می نماید. وب سایت های مبتنی بر HTML ، در آینده ای نه چندان دور به سایت های مبتنی بر XML تبدیل تا بتوانند در بین میلیون ها وب سایت موجود ، زبانی  برای گفتن  و گوشی برای شنیدن، داشته باشند. بدین ترتیب وب سایت ها از حالت ایزوله و محدود و محصور در یک حصار فیزیکی و منطقی خارج و زمینه ارتباط اطلاعاتی بین آنها فراهم خواهد شد. کاربران اینترنت در این راستا بالاترین بهره را خواهند برد. آنان فقط خواسته خود را مطرح و با تمهیدات انجام شده ، در سریعترین زمان ممکن ، منطقی ترین و مبسوط ترین پاسخ به آنها ارائه خواهد شد. ، پاسخی که برای بدست آوردن آن، وب سایت های متعدد در تعامل اطلاعاتی با یکدیگر قرار گرفته تا بتوانند سطح جدیدی از انتظارات و خواسته ها را تحقق نمایند. نسل جدید اینترنت مستلزم وجود سایت هائی است که یاد گرفته اند چگونه با یکدیگر مراوده اطلاعاتی داشته و هر روز نیز بر این توان و پتانسیل نیز می افزایند.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

با فرمت ورد

Leave a comment