دانلود پروژه رشته پزشکی در مورد هیپنوتیزم – قسمت سوم

دانلود پایان نامه

بخش سوم: خود هیپنوتیزمی

فصل 1: خود هیپنوتیزم

خود هیپنوتیزم یا اتوهیپنوتیزم

این اصطلاحات به حالاتی اطلاق می شود كه پدیده هیپنوتیزمی توسط خود فرد و بدون دخالت شخص دیگری پدیدار شود. در این شرایط فرد از طریق مطالعه یا از كس دیگری یاد می گیرد كه چطور هر موقعی كه مایل بود یا به علل درمانی به آن نیاز داشت، خود را در حالت هیپنوتیزمی قرار دهد. هر چند این تكنیك توسط سوژه‌هایی كه قبلاً به یك خلسه متوسط یا عمق وارد شده اند بهتر و سریعتر یاد گرفته می شود ولی با این وجود هر فرد می تواند آن را به خوبی فرا بگیرد. بسیاری از افرادی كه در زمینه هیپنوتیزم كار می كنند، در یك زمان خود هیپنوتیزم را هم یاد گرفته اند. بسیاری از مولفان عقیده دارند كه تمام هیپنوتیزمها در اساس خود هیپنوتیزم هستند و مایلند این عقیده به دیگران هم منتقل شود. براساس مطالعات و مشاهدات وسیعی كه فروم و دیگران داشته اند، احساس بسط، پرواز آزاد افكار و قدرت پذیرش اگو در مقابل محركهایی كه از درون وجود فرد سرچشمه می گیرند برخی از ویژگی های خود هیپنوتیزم است. تمركز توجه و پذیرش نسبت به محركهایی كه از خارج می آیند هیپنوتیزور یا چیزی كه فرد توجه و تمركز خویش را متوجه آن كرده است از اختصاصات دیگر هیپنوتیزمی به شمار می آیند.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

(هارتلند، جان. سال 1375. صفحه 143)

یك طرح خود هیپنوتیزم

1- القای خلسه خود هیپنوتیزم به یكی از سه طریق پس هیپنوتیزمی، نوار كاست یا روش ایدیوموتدر.

2- عمیق كردن حلقه: به روش تكرار و استمرار القاء و روش های دیگری كه ذكر شده است.

3- استفاده از ترانس: مقاصدی كه برای آن، خود هیپنوتیزمی كردیم را به صورت دادن پیشنهاد سازنده، مثبت و مفید به صورت تكراری القاء می شود.

بهترین تلقینات برای بهبود وضعیت تلقین امیل گوئه می باشد Emile Goues «من روز به روز- هر روز از هر حیث و از هر حیث و از هر جهت خوبتر و بهتر می‌شوم» خود هیپنوتیزم در درمان بسیاری از بیماریهای روان تنی- بی خوابی- دردهای موضعی حائز اهمیت است. با تمرین افراد می توانند كلیه مشكلات خود را پیدا نموده و حالت تسلط روح بر جسم را پیدا كنند و بسیاری از عادات و رفتار را می توان با خود هیپنوتیزم تغییر یا تقویت نمود.

(محدثی، قاسم. بازیابی 170، نشریه تازه‌های روان درمانی. مقاله)

خود هیپنوتیزم و تئوریهای هیپنوتیزم

خود هیپنوتیزم: پدر واقعی تمام هیپنوتیزما خود هیپنوتیزم است. در تمامی آنها شخصی وارد خلسه می گردد آنچه یك هیپنوتیز در دیگر هیپنوتیز یا هنر و هیپنوز Herto-hypnosis انجام می دهد كمكی است به سوژه برای رسیدن به حالت ترانس كه ما آن را خلسه می نامیم. در اتو هیپنوتیزم ای خود هیپنوز اهمیت تخیلات (Imaginstion) به مراتب از تمركز كه در هیپنوتیز كردن دیگران انجام می گردد بیشتر است.

(محدثی، قاسم. بازیابی 170، نشریه تازه‌های روان درمانی. مقاله)

خلاصه تئوریهای هیپنوز

پیر ژانه روی تئوری تك ایده‌ای Monoideism تاكید می ورزید و آن عبارت است از باریك شدن محدوده دركی سوژه و تمركز مطلق وی به یك ایده یا تصور برنهایم معتقد بود كه هیپنوزیك حالت تلقین پذیری مفرط است، آقایان كوئه و ساریین به تئوری نقش اجتماعی (Social role) و باریر بر این اعتقاد است كه هیپنوز یك وضعیت بین فردی است كه بین هیپنوتیزور و سوژه ایجاد می شود.

شاركو معتقد بود كه هیپنوز یك حالت فیزیولوژیكی است و حالتی تجربی می‌باشد، ریهر (Reyher) به تئوری فیزیكی معتقد است و می گوید ممكن است مركزی به نامركز هیپنوز مانند مركز خواب كه در هیپوتالاموس است وجود داشته باشد.

گراهام (Graham 1978) معتقد است كه هیپنوز در اثر فعالیت نیمه مغلوب مغز است كه بیشتر با احساسات، هیجانات و تصورات در ارتباط است برخلاف نیمه غالب كه در ارتباط با سخن و افكار انتزاعی است. بعضی هیپنوتیزورهای طبی مانند آقای دكتر رابرت از دانشگاه نیویورك و هربرت اشپیگل بر پایه‌های فیزیولوژیكی هیپنوز اعتقاد بیشتری دارند. هیپنوز هرچه هست یك واقعیت طبیعی است، یك حالت آگاهی و هوشیاری برتر است.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

با فرمت ورد

Leave a comment