دانلود پروژه رشته پزشکی در مورد نقش تولید علم در توسعه یافتگی جوامع – قسمت اول

دانلود پایان نامه

خلاصه

افزایش دسترسی به آموزش عالی و حركت به سوی همگانی كردن آن از پیش شرطهای اساسی توسعه علوم و فناوری در كشور است. با بررسی افزایش تقاضا برای بهره‌مندی از آموزش عالی در علوم پزشكی، موانع اصلی تحقق آن را می‌توان در علل ذیل عنوان نمود:

1- عدم گسترش مناسب دانشگاهها در جهان و بخصوص در ایران.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

2- پیدایش رشته های نوظهور و تنوع رشته ها.

3- كاستی بودجه دانشگاهها كه تا حدی زمینه رقابت مندی را در امر پژوهش تضعیف نموده و باعث فرار مغزها می گردد.

4- نحوه پذیرش نامناسب دانشجو

5- ضعف سیستم مدیریتی و عدم كاربرد مدیریت های جدید مانند مشاركتی- راهبردی و غیره.

6- عدم انتخاب و گزینش افراد با علاقه در این رشته ها كه خود باعث آسیب جبران ناپذیر به خود دانشجویان از نظر بخصوص اختلالات روانی و افسردگی و به جامعه مصرف كننده بهداشتی- درمانی می شود.

7- جدایی از فرایند توسعه ملی و عدم شفاف سازی.

8- خصوصی سازی غیر نهادینه.

راهكارهای مهمی كه طی تحقیقات بعمل آمده می توان طرح نمود شامل:

1- توجه مجدد به ساختار نظام آموزش عالی در جهت طرح توسعه نظام علمی كشور.

2- لزوم همكارهای علمی بین‌المللی در راستای توسعه علمی.

3- پیدایی دانشگاههای نوظهور و ایجاد مفهوم جامعه یادگیرند.

4- استفاده از مدیریت راهبردی- مشاركتی و غیره.

5- آینده اندیشی بعبارتی در نظر گرفتن اولویتهای 15 گانه گروه هزاره دانشگاه سازمان ملل متحد در تحقیقات و برنامه ریزی در پیشگیری جامعه از ابتلاء به آن معضلات.

6- لزوم تغییرات اساسی و طراحی برنامه های راهبردی در تولید علم و ارتباط با فن آوریهای جدید.

7- انتخاب بهترین دانشجویان با استفاده از آزمونهای شخصیت و تستهای رغبت سنجی.

8- ضرورت استانداردسازی و ایجاد شبكه و نرم افزارهای مناسب بین دانشگاهی و مراكز بهداشتی- درمانی.

9- استفاده از روش تفكر انتقادی در مدرسین و دانشجویان جهت تولید علم و ایجاد روشهای جدید پیشگیری- در كنترل و درمان بیماریها در جامعه.

لذا در نتیجه گیری نگارنده تصریح می كند كه با ارائه این نقطه نظر به شورای برنامه ریزی و آموزش عالی تغییر در روند محتوی و طراحی برنامه ها بعمل آید. در ضمن در ساختار دانشگاههای غیر انتفاعی مانند دانشگاه آزاد نیز در نحوه پذیرش دانشجو علاوه بر استفاده از سیستم حضوری و چهره به چهره، روش نیمه حضوری نیز امكاناتش فراهم گردد و با ایجاد گروههای آموزشی برنامه ریزی نرم افزاری و مولتی مدیا زمینه ایجاد ارتباط بیشتر با سایر مراكز بعمل آمده و علاوه بر تولید علم، به ارتقاء كیفی خدمات در بخش اشتغال دانش آموختگان نیز پرداخته شود. همچنین به فراگیری نیازهای بهداشتی درمانی، راهبردهای جدید به مراكز بهداشتی- درمانی و سایر مراكز مانند آموزش و پرورش، كارخانجات، زندانها مراكز خدماتی فراهم گردد كه باعث افزایش بودجه دانشگاه در این زمینه نیز گردد.

چكیده

افزایش دسترسی به آموزش عالی و حركت به سوی همگانی كردن آن، از پیش شرطهای اساسی توسعه علوم و فناوری در كشور است. در این مقاله سع شده است با بررسی افزایش تقاضا برای بهره مندی از آموزش عالی در علوم پزشكی، تبیین مفهوم همكاریهای علمی بین‌المللی و بررسی تاثیر آن بر توسعه علمی، موانع اصلی تحقق آن در ایران مورد بررسی قرار گرفته و سپس راهكاریهایی برای رفع این موانع و ارتقای سطح علمی ارائه گردد.

كلید واژگان: تولید علم، موانع، راهكارهای توسعه علمی، عصر اطلاعات فناوری.

مقدمه

ضرورت تولید علم و همگانی كردن آن، از پیش شرطهای اساسی برنامه اولویتهای ملی توسعه علوم و فناوری در كشور است. دوره ای كه آموزش عالی، عمدتاً نخبه‌گرا بود و به طبقات متوسط و حداكثر برخی لایه های مجاور و پیرامونی آن اختصاص داشت، سپری شده است. آموزش عالی در جهان امروز، از دهه های پایانی قرن بیستم، روبه همگانی شدن گذاشته و بصورت تقاضای اجتماعی در آمده است. بویژه كه با ظهور عصر اطلاعات، نیاز به دانش و علم بیش از هر وقت دیگر در گذشته، جنبه حیاتی به خود گرفته است. به سخن دیگر این تحولات ساختاری موجب دانشبر شدن زندگی[1] شده است، زندگی در ابعادی بسیار عمیقتر و گسترده تر از پیش به دانش و اطلاعات متكی شده است. مفهوم كسب و كار نیز بر اثر این تغییر ساختاری، عمیقاً دگرگون شده است. كاریدی در برابر كار فكری بیش از بیش، كم ارزش شده و مفاهیمی همچون «كارمند دانش»[2] یا كارگر مغزی[3] به میان آمده است. سازمانهای كار و خدمات نی، الگوی سازمان یادگیرنده[4] را پیش رو دارند. هر یك از كاركنان این سازمانها نه تنها باید در شغل خود بلكه درباره شغلهای همجوار و همه فرایندهای كار، مدیریت و محیط كار، بصورت مداوم اطلاعات تازه‌ای به دست آورند تا بتوانند در چرخه‌های كاری، حضور موثر داشته باشند (15).

شاید بتوان گفت تا سالهای آغازین دهه 1980 میلادی دانشگاهها عمدتاً سنتی بوده‌اند. (1980 و Litten)

از دهه 1980 میلادی دانشگاهها دچار مشكلات عدیده شدند، تقاضای فزاینده برای رشته ها و درسهای منفرد دانشگاهی، ناتوانی دولتها در تأمین بودجه سنگین آموزش عالی، فشار ناشی از رقابت جهانی در عرصه های عقیق و توسعه، ضرورت تطابق فعالیتهای آموزشی دانشگاه با بازار كار از آن جمله است.

تحولات اجتماعی و فناوری در دو دهه پایانی سده بیستم میلادی سبب توجه بسیار افزونتر به گسترش دانشگاهها در كشورهای پیشرفته صنعتی شده است. برای نمونه تعداد دانشجویان ثبت نام شده در دانشگاههای اتریش بین سالهای 1980 تا 1995 میلادی به دو برابر رسیده است (1999 و Sporn). این نمود به “مردمی شدن”[5]دانشگاه معروف شده است، كه در نقطه مقابل نخبه گرایی دانشگاههای سنتی است. افزایش تقاضا خود ناشی از عواملذ عدیده بوده است.

برای نمونه تا سال 2005 شركتهای امریكایی افزون بر 15 میلیارد دلار برای آموزش كاركنان خود هزینه می كنند (17). این تقاضاها ایجاب می كند تا دانشگاهها به گسترش مناسب و همگام با افزایش تقاضا بپردازند.

همانطور كه در ایران نیز به این موج فزاینده افزایش تقاضا حدود یك میلیون و چهارصد هزار نفر جهت شركت در آزمون سراسری امسال مواجه بوده ایم. در حالی كه پذیرش كل دانشگاهها اگر آموزش عالی حدود 600 هزار نفر است.

2-1- پیدایش رشته های نوظهور و تنوع رشته ها: در سه دهه پایانی سده بیستم میلادی، رشته های نوظهوری پدیدار شده است. این رشته‌ها بر اثر توسعه علم و فناوری بوجود آمده است.

تعداد درخور توجهی از این رشته ها، میان رشته ای هستند. برای نمونه ضرورتهای نظری و عملی سبب شده تا رشته مكاترونیك از تلفیق در رشته مكانیك و الكترونیك ایجاد شود. یا رشته های مهندسی پزشكی و… تعداد این رشته ها افزون بر 2500 مورد ذكر شده است. پیدایش این رشته ها و تقاضای تحصیل دانشگاهی برای آن، موجب فشار شدید بر دانشگاههای مرسوم شده است. پیدایش این رشته ها و تقاضای تحصیل دانشگاهی برای آن، موجب فشار شدید بر دانشگاههای مرسوم شده است. و از نظر تنوع رشته ها نیز می توان گفت، در طی سالها دانشجویان عمدتاص منحصر به خواستاران تمام وقت دانش بوده اند.

این معنا در دو دهه اخیر دچار تحول چشمگیر شده است. برای نمونه بسیاری از شاغلان در مورد روز آمد بودن خود احساس نگرانی می كنند. این دسته تلاش می‌كنند به طریقی كاستیهای خود را جبران كنند. البته سازمانها و شركتها معمولاً به كارآموزی می‌پردازند و حتی برای آخرین سال پیش از بازنشستگی كاركنان برنامه دارند به مزاج كارآموزی در آخرین سال كاری را «كارآموزی بیش از تدفین»[6] می گویند. با این همه ضرورت دارد كه تعریف سنتی از دانشجو نیز تحول یابد.

همچنین لازم است دانشگاها برای گروههای مختلف دانشجویان برنامه ریزی كنند. برآوردن تقاضاهای گسترده و تخصصی دانشجویان گروه پزشكی از این جمله و بسا پر اهمیت تر می باشد زیرا تمركز اصلی آنان بر روی انسانها و جامعه تاثیر مستقیم و بسزایی دارد.

3-1- كاستی بودجه دانشگاهها: یكی از موضوعهای عمده و موانع بخصوص در گروه پزشكی عدم تكافوی درآمدها برای هزینه هاست. لذا كاستی بودجه با ضرورت توسعه بخشی و تنوع دهی دانشگاهها موجب بروز مشكلات مضاعف می شود. (7)

بخصوص در گروه پزشكی طی سالیان اخیر بدلیل عدم ارتباط مستقیم تولید علمی با رضایت مصرف كننده و سایر عوامل كیفیتی و تضمین تولید مانند واگذاری بیمارستانهای دولتی- یا طرح خود كفایی- یا طرح واگذاری به بخش خصوصی و غیره كه خود نشانده عدم كارآیی این سیستم ها می باشد. سیستم های بهداشتی- درمانی بالطبع آن آموزشی را با مشكلات عدیده ای روبرو ساخته است.

از طرفی در كشورهای در حال توسعه كمبود منابع بیشتری بچشم می خورد. متقاضیان دانشگاه فاقد توانایی مالی هستند و سازمان حمایت كننده با توانایی مالی اندك است. (7)

در نتیجه امكان رقابتند برای تأمین مالی هیات علمی بخصوص در بخش پژوهش وجود ندارد. فرار مغزها از نمودهای رایج در این كشورهاست و موجب افت كمیت و كیفیت علمی نظام دانشگاهی بخصوص در گروه پزشكی می شود. معمولاً حمایت دولتی با كنترل دولتی همراه است. وجود قوانین و مقررات دست و پاگیر موجب مدیریت غیرمنعطف دانشگاهی كه خود مانعی مهم. در تولید علمی گروه پزشكی گردیده است.  

رقابت تنگاتنگ بر اثر افزایش بی سابقه تقاضای خدمات دانشگاهی و كاهش چشمگیر توانایی عرضه دانشگاهها، رقابتی شدید و تنگاتنگ بین دانشگاههای دولتی، غیردولتی بوجود آمده است. این رقابت مقید بر مرزهای ملی نیست، بلكه بین‌المللی است جذب دانشجویان برای جذب تواناییهای برتر و جلب درآمد ماهیتی جهانی یافته اند. سوق دادن محافل دانشگاهی اروپا به دو زبانی شدن، تلاش برای كاهش موانع رقابتمندی است. (7)

4-1- نحوه پذیرش نامناسب دانشجو: رئیس فرهنگستان علوم پزشكی كشور با انتقاد از نحوه پذیرش دانشجویان در كنكور سراسری گفت آزمون سراسری به عنوان یك شكل بزرگ اجتماعی در سطح كشور مطرح است و متاسفانه ابعاد اجتماعی و سیاسی وآثار حاصله از آن هر سال ابعاد گسترده تری پیدا می كند، در آینده می تواند آثار زیانبار فرهنگی اجتماعی برای كشور به وجود آورد.

دكتر ایرج فاضل اعلام كرد: اضافه بر این شیوه انجام كنكور به نحوی است كه به جمای رشد و هدایت استعدادها و راهنمایی جوانان به سوی رشته های مناسب كه با استعداد و سلیقه آنها هماهنگ باشد به عكس استعدادها را به نحو بسیار نگران كننده‌ای به سوی رشته های ناشناخته برای داوطلب و به گوشه و كنار مختلف مملكت پراكنده می كند و این خود یكی از بزرگترین دلایل كارآیی كمتر از حد مطلوب فارغ التحصیلان دانشگاهی است. (2)

5-1: ضعف سیستم مدیریت و عدم كاربرد مدیریت های جدید از جمله مدیریت مشاركتی یا راهبردی و… در این مورد تحقیق دكتر طبیبی و همكارانش در مورد امكان كاربرد مدیریت راهبردی در بیمارستانهای علوم پزشكی ایران تحقیقی ارائه داده اند. مطالعه آنان در سال 80 بین مدیران ارشد و میانی 6 بیمارستان علوم پزشكی ایران (66 نفر) بوده است. یافته ها موید این بود كه دانش مدیریت راهبردی با كسب میانگین 8/2 از 5، كمتر از حد متوسط بوده است، همچنین پاسخ گویان به كارگیری مدیریت راهبردی را پس از اطلاع رسانی در این زمینه بسیار مفید با میانگین 2/4 از 5 و آن را كما بیش عملی دانسته اند. (با میانگین 12/3 از 5) لذا در نتیجه گیری ذكر گردیده كه بهره‌گیری از این روش نه در حد بالا و بصورت فراگیر امكانپذیر است و به شرط تقویت عوامل پیش برنده مانند آموزش مدیران در كنار حذف عوامل بازدارنده چون حاكمیت شیوه متمركز در سامانه بهداشت و درمان كشور، این امكان افزایش خواهد یافت. (13)

همچنین حقیقی مقدم در طی تحقیقی كه در اصفهان سال 82 نموده است چنین ذكر نموده است بی گمان یكی از مهمترین عواملی كه می تواند در ارتقاء كیفیت خدمات پزشكی بخصوص كیفیت مراقبتهای پرستاری واقع شود، فرایند پرستاری كه از روشهای درمانی و مراقبتی راهبردی و مشاركتی می تواند باشد كه عبارت است بكارگیری اصول علمی و عملی بمنظور كمك به سلامت مددجود و جامعه. مطالعات نشان می دهد كه برخی از عوامل مدیریتی می توانند بعنوان موانعی در اجرای كار عملی و تیمی بصورت فرایند گردیده و بدین ترتیب كیفیت ارائه مراقبتها كاهش یافته است. نتایج تحقیق وی موید این امر است كه مهمترین موانع مدیریتی موجود در اجرای فرایند و كار تیمی بر روی بیماران به ترتیب عبارت بودند از نداشتن زمان كافی برای اجرای فرایند پرستاری (9/89%) كافی نبودن تعداد پرسنل پزشكی بخصوص پرستاران آموزش دیده (9/78%) عدم توجه به علاقه پرستاران در انتخاب محل كار (7/78%)، عدم آموزش اصول فرآیند در تمامی تیم گروه پزشكی بخصوص در پرستاران توسط افراد متخصص (1/76%) و واگذاری امور غیر پرستاری به پرستاران (7/75%).

نتایج پژوهش وی و همكارانش موید این امر است كه اجرای فرایند پرستاری در ارتقاء كیفیت مراقبتهای پرستاری، ضرورت توجه بیشتر مسئولین آموزشی و مدیریت به امور آموزش و مدیریت بالینی بر اجرای موفق خدمات مراقبتی، بهداشتی، درمانی براساس فرایند بیش از بیش روش می شود. (5)

لذا وقتی دانشجویان در محیط كار بالینی در حین آموزش انجام آموزشهای تئوری خود را بصورت كامل در عمل نمی یابند چگونه علم با تجربه را می توانند در هم آمیخته و بصورت مدیریتی صحیح مراقبت بیماران را اداره كرده و مراحل آن را تا نهایت طی نمایند و این امر باعث بی انگیزه‌ای این گروه از دانشجویان شده است، این فرایند عدم علم گرایی نه تنها به توسعه دانش و فناوری صدمه می زند، بلكه به جامعه كه نیروهای انسانی اجزاء مهم آن محسوبمی شوند خسارات جبران ناپذیری فراهم آورده و باعث نارضایتی آحاد مردم از نظر بهداشتی درمانی می گردد.

6-1: عدم انتخاب و گزینش افراد با علاقه در این رشته ها كه خود باعث آسیب جبران ناپذیر به خود دانشجویان از نظر اختلالات روانی و بخصوص افسردگی و به جامعه مصرف كننده بهداشتی درمانی می شود.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

با فرمت ورد

Leave a comment