دانلود پروژه رشته پزشکی در مورد سمعك و كاربرد آن – قسمت سوم

دانلود پایان نامه

باطری

باتری ها باید در مکان خشک نگهداری شوند. عمر باتری بر اساس اندازه , ساعات استفاده و میزان تنظیم شدت صدا در سمعک متفاوت است. متخصص سمعک شما را از میزان  عمر باتری سمعک‌تان مطلع می‌نماید.

علائم یک باتری فرسوده

اگر درجه صدای سمعک را بیش از حد معمول افزایش می دهید، یا صداها مغشوش و اعوجاج یافته به گوش شما  می رسند و یا سمعک کار نمی کند ،  باید باتری سمعک خود را تعویض نمائید.  

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

توجه داشته باشید که باتریها سمی هستند و باید از دسترس کودکان، حیوانات خانگی و افرادی که بینایی ضعیف دارند و یا هر فردی که ممکن است به طور اتفاقی باتری را ببلعد، دورنگاه داشته شوند.

کمک‌های اولیه برای سمعک

در صورتیکه مشاهده نمودید سمعک‌تان به خوبی کار نمی‌کند، اولین قدم تعویض باتری است. سپس وجود هر گونه جرم گوش را داخل سمعک بررسی نمائید. اگر مشکل باز هم باقی بود با متخصص سمعک خود تماس بگیرید. 

 عمر یک سمعک چقدر است؟

بطور متوسط، سمعک‌ها بسته به چگونگی نگهداری، ساختار شیمیایی خاص بدن شما ، حدوداً 5-3 سال قابل استفاده هستند. در صورتی‌که تغییرات شنوایی شما آرام و تدریجی باشد، سمعک را می‌توان بر اساس آن تنظیم نمود.

به خاطر داشته باشید که ممکن است نیاز های ارتباطی شما تغییر یابد اگر تغییر فاحشی در شنوایی یا سبک زندگی‌تان ایجاد شود ممکن است به یک سمعک با کیفیت بالاتری نیاز داشته باشید.

استفاده ازسمعک به هنگام استفاده از تلفن

استفاده از تلفن استاندارد

اگر سمعك به سوئیچ تلفن یا تله كویل مجهز باشد می تواند فرد كم شنوا را در استفاده از تلفن معمولی یاری دهد. سوئیچ تلفن با بكارگیری یك سیم پیچ مغناطیسی كوچك در داخل سمعك، امواج را از سیم پیچ القایی داخل گوشی تلفن دریافت و شنیدن صدای گوشی تلفن را میسر می سازد.

بسیاری از گوشی های جدید با سمعك سازگارند. این مسئله در بسیاری از تلفن های عمومی نیز مدنظر قرار گرفته است.

استفاده از موبایل

استفاده از موبایل یا نشستن در كنار كسی كه از موبایل استفاده می كند، صدای وز وز مانندی را دربعضی از سمعكها ایجاد می كند. این مسئله به خاطر امواج الكتریكی ساطع شده از موبایل رخ می دهد.

برای حل این مشكل ،شركت اتیكن از یك محفظه ایمنی در داخل سمعك استفاده میكند كه مانع از تداخل امواج این تلفن ها در كار سمعك شده است بطوریكه فرد استفاده كننده از سمعك های كمپانی اتیكن با تلفن و تلفن موبایل مشكلی نخواهد داشت.

چرا سمعک برای دو گوش بهتر از یک گوش است؟

اهمیت شنیدن، با دو گوش مثل دیدن با دو چشم است. لذا در صورت وجود افت شنوایی دو طرفه، بهتر است كه از دو سمعك استفاده شود.

محاسن استفاده از سمعک دو گوشی عبارتند از:

–          توانایی جهت یابی اصوات بهتر می شود.

–          فهم گفتار در محیط های پر سر و صدا بهبود می یابد.

–          صداها بهتر و راحت تر شنیده می شوند.

–          احتمال نشنیدن صداها (محرومیت شنیداری) کم می شود.

جهت یابی صدا

مغز برای تعیین جهت صدا به دو گوش نیاز دارد، به این ترتیب که با مقایسه ورودیهای دو گوش، در کسری از ثانیه جهت صدا را مشخص می نماید. مثلاً شما می توانید جهت نزدیک شدن یک اتومبیل به سمت خود را تشخیص دهید. این فرایند را جهت یابی صوتی می نامند.

دلیل جهت یابی صوتی، فاصله بین دو گوش است . مثلاً صدای بوق ماشین که در طرف چپ سر قرار گرفته، چند میلی ثانیه زودتر به گوش چپ می رسد و شدت این صدا در گوش چپ بیشتر از گوش راست است. به همین دلیل ما می فهمیم که ماشین از سمت چپ به طرف ما می آید.

فهم صحبت ها در محیط های شلوغ

سر و صدا فهم صحبت های دیگران را دشوار می سازد. در افرادی که شنوایی دو گوششان یکسان نیست، افتراق صدای گفتاری از سر و صدا بسیار دشوار می شود.

یک محیط پر سر و صدای معمولی

 تصور کنید که سر میز شام نشسته اید، سعی دارید با فرد کناری خود صحبت کنید. در عین حال سایرین هم با هم صحبت می کنند. این سر و صدای زمینه فهم و حتی شنیدن مکالمات را مشکل می سازد. در این حال شما سعی می کنید با افزایش ولوم سمعک خود، صداها را بلندتر کنید ولی این کار مسئله را بدتر می کند. چون صداها بلندتر می شوند اما در وضوح صدا تغییری ایجاد نمی شود. در این حال صدا را کم می کنید ،که صداها کمتر از حالت اول می شوند.

سر و صدای مزاحم

با تجویز دو سمعک برای هر دو گوش می توانید عملکرد طبیعی مغز را به حالت طبیعی برگردانید . در عین حال دراستفاده دو گوشی سمعک به تقویت کمتری در هر سمعک نیاز داریم، پس سر و صداها کمتر آزار دهنده می شوند. درضمن احتمال فیدبک سمعک کاهش می یابد.

کاهش احتمال محرومیت شنیداری

تجویز دو گوشی سمعک ، محرومیت شنیداری را کم می کند. با تجویز یک گوشی سمعک به تدریج مغز قابلیت پردازش اطلاعات در گوش فاقد سمعک را از دست می دهد. بنابراین ریسک محرومیت شنیداری در این حالت بالا می رود.

استفاده کنندگان از سمعک چه می گویند:

دراینجا به نظرکاربران مختلف سمعک با سبک زندگی و نیازهای متفاوت اشاره
می کنیم :

– اید هاگما ، از هلند

“صدا یک دشمن محسوب نمی شود بلکه یک دوست است . استفاده از این سمعک های جدید ، برای اولین بار ، احساس خاصی را در من ایجاد کرد . آنچه که مرا بشدت تحت تأثیر قرار داد این بود که دنیای جدیدی را تجربه کردم ؛ درست مثل یک بچه که باید شنیدن را یاد بگیرد . جالب اینکه درواقع یاد می گرفتم که چطور دوباره بشنوم . دیگر مثل گذشته حیران و سرگشته بدون فهم حرفهایشان به صورت مردم نگاه نمی کردم درواقع می توانستم بدون نگاه کردن به چهرۀ آنها صحبتهایشان را بفهمم.”

– جیمز کالاتو ، از آمریکا

” سالها قبل توانایی تشخیص صداهای مختلف را از دست دادم . با سمعک قدیمی ام می توانستم صداها را بشنوم ولی

نمی توانستم آنها را بفهمم . اما اکنون قادر به شنیدن و درک صداها هستم . “

– پاول مکور ، از فرانسه

” وقتی برای اولین بار با سمعک دیجیتالی خود بیرون رفتم ، سر و صدای ترافیک که پیش از این در سمعک آنالوگم بسیار غیرقابل تحمل و آزار دهنده بود ،چندان زیاد بنظر نمی رسید . در ست مثل معجزه بود . در دفتر کارم می توانستم صحبت ها و مکالمات مردم را در فضای اتاق پی گیری کنم . به یک رستوران پر ازدحام رفتم در آنجا توانستم بدون اشکال با دوستم صحبت کنم . به خانه برگشتم ، در حین دیدن تلویزیون همسرم از من خواست که صدای آنرا بلندتر کنم .آنچه که برایم از همۀ اینها جالب تر و فوق العاده تر بود ، اینکه صدای تلویزیون برای همسرم ضعیف و کم بود ولی من آنرا می شنیدم و خدا می داند که همسرم اصلاً مشکل شنوایی ندارد . “

– باربارا بارتولو ، از آمریکا

” دشوارترین مسئله برای من کنار آمدن با صداهایی بود که پیش از این و برای سالیان متمادی آنها را نشنیده بودم ؛ صداهایی مثل اتومبیل در حال عبور ، تیک تیک ساعت و غیره . چیزهایی که در دوران جوانی شنیده بودم ولی برایم فراموش شده بود . به مدتی وقت نیاز داشتم تا به سمعک عادت کنم ولی چون صدای مردم را بهتر می شنیدم ، به زحمتش می ارزید که خود را با این وسیله تطبیق دهم . اکنون از سمعک استفاده می کنم و می توانم هر آنچه را که می خواهم بشنوم . “

– کلر استیونسون ، از زلاندنو

” شبی در یک میهمانی بودم و سر و صدای زیادی وجود داشت . در کنار میزی مشغول صحبت بودم و این فوق العاده بود . مثلاً چنین کاری برایم سخت بود . مواردی بود که واقعاً نمی خواستم بخاطر مشکل شنوایی خود در آنها شرکت کنم . ولی الان این مشکل رفع شده ، حتی برای شنیدن افرادی که از پشت سر با من صحبت می کنند . ضمناً کمتر احساس خستگی می کنم . باور نمی کنید که سمعک شما چه اثر شگرفی بر من گذارده است . “

– وان نلسون ، از آمریکا

” بخاطر شنیدن انبوه صداهایی که قبلاً نمی شنیدم ، داشـتم دیـــوانه می شدم. مغزم کشش این همه صدا را نداشت . صدای ریخـــتـن آب در دستشــویی مثـــل افــتــادن یک سـکه در یک قوطی بود . ولی می بایست با این صداها کنار می آمدم . فردی بودم که مدتهای مدیدی در یک جهان ساکت و آرام و درواقع عاری از برخی صداها ، زندگی کرده و انبوهی از صداهــا را فرامــوش کـرده بودم . ولـی الان بایـد با صداهایی کنار بیایم که تمام افراد دیگر همیشه آنها را می شنوند : صــدای زمینه ، صدای تهویه و یخجال و غیره . اینها چیزهایی بود که پیش از این نمی شنیدم . “

نکات قابل توجه

سمعکها نیز خراب می‌شوند

سمعکها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که تا حد زیادی در برابر رطوبت و ضربه مقاوم هستند. اما این وسایل ضد آب نیستند و نباید در حمام یا هنگام شنا از آنها استفاده نمود.

در صورتی‌که سمعک شما مرطوب شد، در باتری را باز کرده و باتری را خارج کنید و سطح آنرا با پارچه خشک نمایید. سپس اجازه دهید تا سمعک خشک شود . هیچ‌گاه سعی نکنید که با قرار دادن سمعک در داخل فر و خصوصاً میکروویو آنرا خشک نمائید این عمل باعث بروز آسیب دائمی‌به سمعک می‌گردد. در صورتی‌که سمعک شما پس از گذشت چند ساعت از خیس شدن، دیگر کار نکرد، به متخصص سمعک خود مراجعه نمائید.

تاثیرات خارجی

رطــوبت و تعریــق می‌تواند موجــب بروز مشـکلاتی در عملکـرد سمعک گردد. غالباً بسته به فصل، میزان تعریق بدن هر فرد و شـکل سمعک، این تاثیرات متغیرند. برای مقابله و جلوگیری از این امر ، انواع مخـتلفی از وسایل و بسته‌های جاذب رطوبت موجود هستند که استفاده از آنها بسیار آسان و موثر است. استفاده مرتب این مواد میتواند عمر سمعک شـما را تا چند سـال افزایش دهد. برای راحـتی خود به هنـگام خواب، سمعک را خـارج نمائید و خـود را به بـازکردن در بـاتری به هــنگام عـدم استفاده از سمعک عادت دهید.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

با فرمت ورد

Leave a comment