دانلود پروژه رشته پزشکی در مورد سمعك و كاربرد آن – قسمت دوم

دانلود پایان نامه

در سمعک های آنالوگ سیگنال اکوستیکی اصلی به شکل یک سیگنال الکتریکی پردازش می شود، اما در سمعک های دیجیتال سیگنال اکوستیکی به كدهای ( 1 و 0 ) رمز بندی شده و در داخل سمعک پردازش می گردد، سپس مجدداً به پیام اکوستیکی آنالوگ تبدیل می شود.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

 پردازش آنالوگ صوت

در پردازش آنالوگ صوت، حرکت هوا توسط میکروفن به یک جریان همسان ولی پیچیده الکتریکی تبدیل می شود. صدای آنالوگ مثل تهیه فتوکپی بوده و یک تصویر کلی از صدای اصلی ارائه می دهد.در واقع این پردازش شبیه تهیه کپی مجدد از روی یک فتوکپی است که در این حالت کیفیت صوتی مطلوبی نخوهیم داشت.

پردازش دیجیتال صوت

در پردازش دیجیتال صوت، صدا به صورت سری از اعداد کد بندی شده و در هر زمان بلندی و شدت صدا مشخص می گردد. پردازش صدا با روش دیجیتال، دقیق تر و با جزئیات بیشتری همراه خواهد بود.

صدای دیجیتال به صورت کاملاً دقیق قابل تکرار است. صدای دیجیتال را می توان به دفعات متعدد، بدون کاهش کیفیت تا بی نهایت تکرار کرد. این کار مانند تهیه کپی های متعدد از یک تصویر اسکن شده است.

نحوه مراقبت و نگهداری از سمعک

اگر شما از سمعک‌ (پشت گوشی (BTE)، داخل گوشی(ITE) و یا داخل کانال(CIC) ) استفاده می نمایید، نظافت روزانه آنها برای اطمینان از عملکرد مناسب این سمعک‌ها بسیار ضروری می باشد.

در ذیل چندین توصیه ساده ذکر شده است که شما باید بطور منظم آنها را بکار گیرید:

 سمعک‌های پشت گوشی

–         با یک پارچه خشک، سمعک و قالب آن را تمیز نمائید.  هرگز خود سمعک را نشوئید!

–         مطمئن شوید که هیچ جرمی، داخل دهانه سمعک و یا قالب نشده باشد زیرا این امر موجب کاهش تأثیر و عملکرد سمعک می‌گردد.

–         هنگام عدم استفاده از سمعک خصوصاً شبها، در باتری را باز بگذارید تا جریان هوا در آن برقرار گردد.

چگونگی شستشوی قالب گوش

–         قالب سمعک باید بطور منظم شستشو شود.

–         قالب گوش را از سمعک جدا کنید.

–         قالب را با صابون و آب نیمگرم بشوئید. از مواد شوینده قوی برای این منظور استفاده نکنید.

–         قالب را با آب شستشو داده و آبکشی نمایید.

–         ممکن است قطراتی از آب، داخل قالب گوش و یا لوله آن باقی بماند.

در این موارد، وسایل خاصی برای دمیدن هوا در اختیار متخصص سمعک شما قرار دارد که قطرات آب را خارج می نماید.

–         قبل از اتصال مجدد سمعک به قالب گوش و لوله آن، اطمینان حاصل کنید که قالب و لوله کاملاً خشک شده باشند.

 سمعکهای داخل گوشی (ITE) و کاملاً داخل کانال (CIC):

جرم تولید شده در کانال گوش شما، می‌تواند موجب بسته شدن و گرفتگی دهانه سمعک گردد. به‌منظور تسهیل در پاک کردن این جرم ها،از سمعک‌های داخل گوشی اتیکن مجهز به یکی از سیستم‌های محــافظـت در برابر جــرم گوش می‌باشــند کـه عبــارتـند از ،No Wax

 Micro Wax Busterو یاWax Buster  که برای خارج نمودن سریع و راحت جرم گوش طراحی شده‌اند.

چه کارهایی را نباید انجام دهید

هیچ‌گاه از آب یا الکل برای تمیز نمودن سمعک استفاده نکنید. شما می توانید خارج و سطح سمعک را بوسیله پارچه و یا وسایل مخصوص پاک کردن که همراه با سمعک به شما داده می شود خشک و تمیز نمائید.

هرگاه از لوسیون (خصوصاً لوسیونهای برنزه شدن در آفتاب) استفاده نمودید، دستهایتان را قبل از کار با سمعک و یا قراردادن باتری در آن کاملاً شستشو دهید. استفاده از اسپری مو نیز می تواند به سمعک آسیب وارد نماید.

هیچگاه نباید سمعک را در معرض گرمای شدید قرار داد )مثل گذاشتن سمعک در داخل ماشین پارک شده زیر آفتاب(.  سمعک نباید در معرض رطوبت قرار گیرد، مانند قرار گرفتن در سونای بخار و یا زیر دوش یا باران شدید.

در صورتی‌که سمعک در محیط بسیار مرطوبی قرار گرفت با احتیاط آنرا خشک نموده و از کیت ضد رطوبت استفاده کنید.

سیستم های محافظت در برابر جرم گوش

جرم گوش شایع ترین علت ارجاع سمعک‌ها برای سرویس مجدد می باشد. به همین دلیل است که بیشتر سمعک‌های داخل گوشی اتیکن به یک سیستم محافظت کننده در برابر جرم گوش مجهز هستند. سیستم محافظت در برابر جرم گوش، تمیز و پاک نگاه داشتن سمعک‌ها را تسهیل می‌کند.

کمپانی اتیکن، انواع مختلفی از این سیستم‌ها را ارائه می‌نماید و این فرصت به شما داده می‌شود تا سیستمی را که به بهترین نحو برای شما مناسب و مفید است، انتخاب نمائید.

 No wax

یکی از جدیدترین وسایل محافظتی در برابر جرم گوش است.

تعویض این وسیله بسیار آسان بوده و این وسیله به گونه‌ای طراحی شده که هر شخص می‌تواند از آن استفاده نماید- حتی افرادی که مهارت دستی ضعیف و اندکی دارند – این فیلتر بسیار کوچک بوده و سایز سمعک را افزایش نمی دهد.

No wax از مواد سازگار محیط زیست ساخته شده است که می‌توان پس از استفاده آنها رادور انداخت. شما به سادگی می توانید فیلتر را جدا کرده و دور بیندازید.

به این روش می‌توانید فیلتر  No wax  را تعویض نمائید:

1-       وسیله مورد نظر(C) را ازبدنه (A) جدا کنید . این ابزار دارای دو بازوست. به یکی از آنها فیلتر جدید (B) متصل است و دیگری برای جدا نمودن فیلتر قدیمی است(D)

2-       قسمتی که مخصوص جدا کردن فیلتر است را به فیلتری که باید خارج شود (فیلتر قدیمی) فشار دهید و فیلتر استفاده شده را از سمعک خارج کرده وبیرون بکشید.

3-       فیلتر جدید را داخل سمعک در جای قبلی فشار دهید.

4-       فیلتر استفاده شده را دور بیندازید.

Micro Wax buster

یک سیستم محافظتی در برابر جرم گوش است که متخصص سمعک شما در صورت لزوم آنرا تعویض می نماید. برای جلوگیری از گرفتگی و مسدود شدن محل خروج صدای سمعک، این سیستم به تمیز کردن روزانه نیاز دارد. درصورتی‌که از دستورالعملهای ذیل برای پاک کردن این وسیله استفاده شود، سیستم بسیار کارآمد عمل می‌نماید.

1-       اگر سر وسیله بسیار کثیف است، ابتدا آن را با یک پارچه نرم و یا دستمال کاغذی تمیز نمائید.

2-       صفحه پاک کننده را باز کنید و قسمت خاکستری رنگ را به سمت بالا قرار دهید. سپس سر سمعک را مستقیماً روبه پایین به سطح صفحه خاکستری رنگ فشار دهید.

3-       سمعک را تقریباً به اندازه 5cm بر روی صفحه بصورت عمودی به عقب بکشید. از اینکه آنرا محکم فشار دهید، نترسید.

4-       مطمئن شوید که سمعک تمیز شده است. اگر اطمینان ندارید مجدداً به سادگی همین روند فشار و حرکت دادن آنرا تکرار نمائید تا تمامی جرم از داخل سمعک بیرون بیاید.

Wax buster

Wax buster مشابه  Micro Wax buster  کار می‌کند. اندازه این دو سیستم، آنها را از یکدیگر متمایز می‌کند. به این صورت که Wax buster  بزرگتر و بنابراین استفاده از آن آسان‌تراست.

همچـنیـن در مورد افرادی که مهـارت دسـتی محـدودی دارند نیز کاربرد بیشـتری دارد.

 

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

با فرمت ورد

Leave a comment