دانلود پروژه رشته پزشکی با موضوع آناتومی – قسمت دوم

دانلود پایان نامه

استحاله ستون مهره ها دارای ویژ گی های زیر است :

الف) کم عرض شدن و نازکی فضای بین مهره ها به علت نازک شدن دیسک های بین مهره ای

ب)شکل گیری استئوپیت ها (زوائد استخوانی )در حاشیه جسم مهره ها

ج) تورم سطوح خلفی مفاصل

استحاله در همه ما ازسن 25 – 30 سالگی شروع می شود و تاسن 60 سالگی به طور کامل پیشرفت می کند ، به طوری که افراد کمی یافت می شوند که عکس های گرفته شده از ستون مهره های آنها حالت طبیعی را نشان دهد، واین همان چیزی است که باید به درستی به خاطر داشته باشیم . اما به طور کلی استئوآرتریت ستون مهره ها مشکلی بسیار حاد نیست، هرچند که در بعضی از افراد ممکن است سبب تشدید گرفتگی عضلانی و درد شود لیکن این مسئله همان طور که گفته شد برخلاف آنچه مردم گمان می کنند درعوامل ایجاد کمردرد از اهمیت کمتری برخوردار است .

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید
تمرین با لاستیک های بدن سازی bodylastics exercise
یکی از روشهای تمرینی مدرن که بتازگی ابداع شده استفاده از لاستیک های بدن سازی است . روش تمرینی که دست کم ۱۴۰ حرکت ورزشی را می توان با آن انجام داد دارای مزایای بسیار است از جمله اینکه در اماکن کوچک مثل آپارتمان می توان از آن بخوبی استفاده کرد .امکان حمل و نقل وسیله بدلیل کم حجم بودن و سبکی وزن بسیار است و آموزش آن بسیار ساده بوده و استفاده مرتب از آن توصیه می شود .استفاده از آن بعنوان ورزش عمومی بدن و یا تقویت گروهی از عضلات و حتی در حرکت درمانی و فیزیو تراپی ممکن است .

بعنوان مثال تصویر فوق برای تقویت عضله سه سر بازو مناسب است .برای آشنایی با نحوه اجرای حرکات اینجا را کلیک کنید.

کف پای صاف flat foot
کف پای صاف از جمله ناهنجاری های وضعیتی است که بدلایل مختلف از جمله گذاشتن پنجه پا رو به بیرون وراه رفتن اصطلاحا (toe out)بوجود می آید .هنکامی که پا به بیرون چرخش پیدا می کند قوس کف پا از بین رفته و کف پا صاف می شود . عضله سوم نازک نئی ؛ عضله نگهدارنده قوس کف پا است و تضعیف این عضله هم باعث صافی کف پا می شود .
دیسک کمر disc problem
در ارتباط با دیسک کمر ابتدا به بررسی شکل های مختلف دیسک زمانی که دچار آسیب دیدگی می شوند و طرز قرار گرفتن آن می پردازم .لازم بذکر است که دیسک بین دنده ای  از غضروفی به شکل صفحات گرد ساخته شده و بین آنها مایعی ژلاتینی برای جذب شوک ها و فشار های زیاد وجود دارد . همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید از بالا به پایین شکل هر دیسک یک نوع وضعیت را نمایش می دهد . سعی میکنم به ترتیب توضیح دهم .  

 اولین دیسک بین مهره ای نمونه سالم یک دیسک را نمایش می دهد .دومین دیسک نمونه یک دیسک رو به انحطاط و فاسد را نشان می دهد فاصله دو مهره کم شده و مایع بین دیسک از بین رفته است . دیسک سوم نشان دهنده دیسک آسیب دیده ایست که تحت فشار قرار گرفته و مایع بین دیسک از محل خود به خارج هدایت و بصورت برآمدگی بر روی عصب سیاتیک فشار وارد می کند ولی هنوز بدنه دیسک پاره نشده است . دیسک چهارم نمونه دیسکی است که به فتق مبتلا شده و مایع بین دیسک از آن خارج شده و براحتی بر روی عصب همان ناحیه فشار وارد کرده است .شکل دیسک پنجم نشان دهنده دیسک نازک شده است در این وضعیت فاصله بین مهره ای کم شده و استخوان های مهره ها فضا را برای عصب سیاتیک تنگ می کند .دیسک ششم و هفتم نشان دهنده دیسک تخریب شده به همراه استئوفید ها و لبه های استخوانی اطراف آن است . اینها هم بنوبه خود فضا را بر عصب تنگ می کنند در تمام اشکال فوق بجز شکل نرمال آن عصب سیاتیکتحت فشار قرار گرفته و بستگی به اینکه محل درگیری بین کدام مهره باشد درد و نارسایی عصبی را در مکانهایی که عصب دهی می شود ایجاد می کند . 

واریس
واریس یکی از بیماری های عروقی است که باعث افت زیاد خون در پاها می گردد .اینکه چه اتفاقاتی باعث بروز واریس می شود باید گفت علل زیادی وجود دارد و لی در جهت چگونگی نمود آن در بدن باید گفت با گشاد شدن عروق پس از تضعیف عضلات صاف درون رگها و همچنین خرابی دریچه های لانه کبوتری که در هدایت خون از اندام تحتانی به طرف قلب موثرند این عارضه بروز می کند . گاهی پس از بیماری های طولانی که باعث می شود بیمار برای مدت طولانی در بستر بخوابد؛  عضلات بدن اصطلاحا آتروفی و ضعیف شده و از این رو فشار مناسبی که می بایست به رگ ها وارد شود تا عمل پمپاژ خون به بالا را انجام دهد ؛صورت نمی پذیرد و لذا رگها بدون حمایت عضلات پا دچار بیماری واریس می شوند .  (ادامه مطلب)
   سیاتیک sciatic
 سیاتیک یک بیماری است که با درگیر شدن عصب سیاتیک در دو نقطه از بدن بوجود می آید.برای آنکه مسئله را بهتر تشریح کنم می بایست کمی به عقب برگشته و چگونگی قرار گرفتن عصب را توضیح دهم .  عصبی که پاها را کنترل می کند سیاتیک نام دارد .همانطور که عصبی که دستها را تحت تاثیر قرار می دهد براکیالیز نام دارد .

درتصویر فوق اعصابی که از بین ستون مهره های ناحیه کمر بیرون آمده و در تصویر به رنگ آبی نمایش داده شده است اعصابی هستند که عمدتا اعصاب حسی و حرکتی پاها هستند و به آنها اعصاب سیاتیک گویند .

   در مورد دراز و نشست
بنام خداوند جان و خرد   

یکی از سوالاتی که مطرح شده این است که دراز و نشست با پاهای کشیده صحیح است یا با پای خم ؟   

  باید عرض کنم که اگر هدف از دراز و نشست تقویت عضلات شکم باشد باید با پای خمیده انجام شود . مثلا فرد دارای گودی کمر است و یکی از تمرینات اصلی آن تقویت عضلات شکم یا همان رکتوس ابدومینی می باشد  . بنا بر این برای حذف عصلات خم کننده ران کف پا را روی زمین گذاشته و زانوان را خم می کنیم . با این کار عضله راست رانی و سوئز و خاصره ای را از حرکت تمرینی خارج می کنیم . ولی زمانی که فرد از لحاط پوسچرال و سیستم وضعیتی موردی ندارد و ورزشکار است انجام حرکت دراز و نشست با پاهای کشیده ایرادی ندارد .

  از قدیم گفته اند که :

      مستمع صاحب سخن را بر سر ذوق آورد

ضمن تشکر از کلیه بازدید کنندگان وبلاگ باید به اطلاع برسانم ادامه روند کاری ما بستگی به نظرات و پیشنهادات شما عزیزان دارد . در یک ماه گذشته تعداد بازدید کنندگان بیش از ۲۴۰ نفر بوده که این در جای خود رقم قابل ملاحظه ای است . با این وجود تعداد نظرات و پیشنهادات شما کمتر از ده نفر است . از آنجا که نظرات شما در جهت دهی وبلاگ و تداوم آن بسیار موثر است  ضمن تشکر مجدد از شما می خواهیم که نظرات و پیشنهادات خود را حتما  مرقوم فرمایید                             

     چاقی
چاقی عبارت از اضافه وزنی است که به تدریج کسب می شود و درمان آن و کم کردن وزن نیاز به وقت کافی دارد.باید توجه داشت که وزنی که به تدریج کم شود قابل تحمل بوده وتقریبا”غیر قابل برگشت است . استفاده از دارو برای درمان چاقی صحیح نیست چون دارو ها معمولا” دارای عوارض سوء می باشند .چاقی با بسیاری از بیماری ها بطور مستقیم ویا غیر مستقیم ارتباط دارد .مثل فشار خون ،سخت شدن دیواره رگ ها سنگ کیسه صفرا ،آرتروز،واریس و …        
زانو درد knee pain
خیلی از مردم از درد زانورنج برده وهمواره از آن شکایت دارند .حقیقت این است که مفصل زانو بزرگترین مفصل بدن است و در هنگام راه رفتن بیشتر وزن بدن را تحمل می کند . در عین حال نسبت به دیگر مفاصل از کمترین حمایت از طریق لیگامان ها و عضلات خود برخوردار است . و با توجه به اینکه مفصلی لولایی است یعنی فقط حول یک محور حرکت دارد ،حرکات اضافی در جهات دیگر باعث آسیب رساندن به آن می شود .
تغذیه مناسب
   تغذیه مناسب در عمل کار دشواری نیست.   سختی بیشتر به زمانی مربوط می شودکه   شیوه تغذیه نادرست باشد.اصولا”   تغذیه سالم به معنای صرف نظرکردن ازخوردنی های دوست داشتنی و لذیذ نیست بلکه اصل مطلب رعایت حد و مرز در صرف غذا ومقدار آن است. این مقاله دربرگیرنده   پیشنهاداتی در جهت چگونگی تغذیه درستمیباشد.                                        
 کمردرد Low back pain
در ادامه بحث های قبلی کمر درد از جمله عوارضی است که گریبانگیر جامعه امروزی است . با توجه به اینکه پیشگیری مقدم بر درمان است یک سری حرکات کششی مناسب برای کسانی که هرچند وقت یکبار به کمر درد مبتلا می شوند ارائه می گردد .این حرکات نه تنها از ابتلا به کمردرد جلوگیری می کند ، بلکه در صورت بروز آن نیز بسیار مناسب بوده و در درمان آن بسیار موثر ند. در صورت وجود ابهام سوالات خود را ُدر بخش نظرات بنویسید و یا با ایمیل سوالات خود را مطرح کنید .  

                        yazdani_shahram @yahoo.com 

     پشت گرد round shoulder
پشت گرد از جمله عادت های بد و نا هنجاری های رایج بین جوانان بویژه دختران است . این عارضه که به آن کایفوز جوانان هم گفته می شود ازعوارضی است که بدلایل مختلف بوجود می آید ولیکن قابل درمان است.    در این وضعیت با دور شدن کتف ها از یکدیگر مفصل بازو به جلو چرخیده و باعث کوتاهی عضلات سینه ای در جلو وکشیدگی و ضعف عضلات سوم وچهارم ذوزنقه و عضلات متواضی الاضلاع در پشت می گردد .
برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

با فرمت ورد

Leave a comment