دانلود پروژه رشته روانشناسی در مورد میزان افسردگی مردان همسر از دست داده – قسمت اول

دانلود پایان نامه

دریک مطالعه زنان و مردانی که همسران خود را از دست داده بودند مورد بررسی قرارگرفتند و مشخص شد چهار سال پس از مرگ همسرانشان آن دسته که زندگی خوبی در دوران ازدواجشان  داشته اند نسبت به آنهایی که ازدواجشان ناموفق بوده است کمتر دچار افسردگی می شوند.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید
“نینا ری”، دانشجوی کارشناسی ارشد، که به همراه  “تونی آنتونوچی”، روانشناس و استاد دانشگاه؛ رهبری یک مطالعه را دراین خصوص در دست دارند، می گوید:
” این طور به نظر می رسد که ازدواج موفق با تاثیری که بر جای می گذارد کسانی را که همسران خود را از دست داده اند از افسردگی مصون نگه می دارد، در حالیکه یک ازدواج نا فرجام تنها باعث می شود که آنها حتی پس از ازدست دادن همسرانشان پیوسته احساس بدی داشته باشند.”

آنتونوچی، استاد روانشناسی و محقق ارشد در موسسه ی تحقیقات اجتماعی، (ISR) و ری،اخیرا یافته های خود را در همایش سالانه ی “جامعه سالخورده ی آمریکا و امراض آن” مطرح کردند که مورد حمایت انستیتوی ملی سالخوردگی و بنیاد جان آ. هارت فورد قرار گرفت.
به موجب این تحقیق، محققان مطالعه مربوط به تغییرات زندگی زوجهای سالخورده درموسسه تحقیقات اجتماعی – یک بررسی چند منظوره از زوجهای داغدیده- را تحلیل نمودند. بعد از مصاحبه های اولیه با 1532 مرد و زن متاهل در ناحیه ی متروی دترویت در سال های 1987 و 1988، محققان به دنبال زوجهای بیوه و داغدیده گشتند و مصاحبه های خود را به ترتیب 6، 18 و 48 ماه  بعد با آنها ادامه دادند. آنها همچنین با گروه دیگری که همسران خود را هنوز از دست نداده بودند دوباره مصاحبه کردند.
در طی مصاحبه ها و در میان همه ی مشکلات ، محققان درباره چگونگی ارتباط و زندگی آنها و همچنین در مورد استقلال از همسرانشان  سوالاتی به عمل آوردند.
با تغییرات قابل توجهی که طی چهار سال در میزان افسردگی زوجهای داغدیده ایجاد شده بود، محققان دریافتند که سازگاری با مسئله ی بیوگی یک فرایند پویاست. مردان و زنانی که به ازدواج وهمسرانشان خوش بین بودند و تقریبا چهار سال از فقدان آنها می گذشت، در آغاز مطالعه به طرز قابل توجهی کمتر دچار افسردگی شدند، در حالیکه میزان افسردگی درآنهایی که نگاه منفی به زندگی و همسرانشان داشتند خیلی بیشتر بود. جالب اینجاست کسانی که در زندگی وابستگی کمتری به همسرانشان داشتند خیلی سریع پس از مرگ آنها دچار افسردگی شدند، ولی افسردگی در آنهایی که به همسرانشان خیلی وابسته بودند کمتر بود.

این یافته ها کار “جان بالبی”، روانشناس مرحوم انگلیسی، را مورد تایید قرار می دهد که ادعا می کرد ایجاد ارتباط، سعی در حفظ آن و نیز غم از دست دادن دلبستگی ها جزء اصلی رفتار بشر می باشد که همواره از تولد تا مرگ همراه اوست.

ری می گوید: ” ما معتقدیم که در مسئله ی بیوه ها آن دسته که عمیقا به همسرانشان وابسته بودند، بواسطه این وابستگی که پایگاهی ایمن برای آنها فراهم می کرد، راحت تر با مشکلات زندگی روبرو می شدند. کسانی که از چنین پایگاه ایمنی برخوردار بوده و کمتر به همسرانشان وابسته بودند بلافاصله پس از مرگ آنها دچار پریشانحالی بیشتری می شوند؛ اما از راهکارهای بیشتری برای  مقابله دراز مدت با مصائب زندگی برخوردارند.
دید منفی نسبت به ازدواج و همسر در ابتدای امر یا تا یک سال ونیم پس از فقدان وی نمی تواند عامل حتمی افسردگی باشد، اما پس از چهار سال ارتباط خود را با افسردگی کاملا نشان می دهد.
ری خاطر نشان می کند: ” یک توضیح احتمالی اینست که کسانی که همسران خود را از دست داده اند در می یابند که ارتباط خوبی با آنها نداشته  یا همسرانشان با آنها مهربان نبوده اند. این نگاه های منفی شاید به خاطر اینکه داغدارند فوری موجب واکنش در آنها نگردد، اما بعد از گذشت چهار سال که داغ آنها فروکش می کند واقعیت زندگی و ازدواج بیشتر روی  سلامتیشان تاثیرمی گذارد.”

” پس از مرگ کسی بیشتر روی خصوصیات خوب وی تمرکز می کنید، اما بعد از گذشت چهار سال کمی واقع گرایانه تر مسئله را می بینید.”

تحقیقات بسـیاری نشـان داده اند کـه مـردان مـتــاهل عمر طـولانـی تـری نسـبـت بـه مــردان مجرد و آنها ییکه هیچ وقت ازدواج نمی کنند دارند. تلاش های بسیاری برای دستیابی بـه دلایل این امر انجام گرفته که سوالات زیر را در بر داشته اسـت: آیا ازدواج تاثیر حفاظتی و ایمنی مستقیم دارد و به خـاطـر داشتن فواید مربوط به سلامتی، خطر مرگ و میر را کـاهـش مـی دهد؟ یا افزایش طول عمر نشاندهنده ی این مسـئله اسـت کـه افـراد سـالـم گـرایـش بیشتری به ازدواج دارنـد و افـراد مـتـاهـل از هـمـان ابـتـدای ازدواج، سـالــم تـر هستند؟

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

با فرمت ورد

Leave a comment