دانلود پروژه رشته روانشناسی در مورد اعتیاد نوجوانان – قسمت دوم

دانلود پایان نامه

-واقعیت های اجتماعی را به فرزند نوجوان (یا جوانتان) گوشزد کنید. گروهی از والدین تصور می کنند با طرح نکردن مشکلات گوناگون جامعه و سرپوش گذ اشتن بر حقایق تلخ زندگی روشی مناسب برای حمایت از فرزندشان انتخاب می کنند. در حالی که آنان نیاز دارند اطلاعات صحیحی درباره مسائل جامعه ای که در آن زندگی می کنند داشته باشند و در این زمینه، بهترین راه کار آن است که پدر و مادر سعی کنند با یافتن منابع و مدارک علمی و موثق، اطلاعات و دانسته های خانواده شان را ارتقاء دهند و راهنمای معتمدی برای فرزندانشان باشند. هدایت سالم والدین و مربیان دلسوز بسیار ارزشمندتر از دوستی های بحران زا و دشواری آفرین است. البته گاهی اوقات نیز بالعکس مسئله ای قبلی سخت گیری بیش از اندازه در پوشیدن لباس مورد علاقه ی خانواده یا حجاب مخصوص، نداشتن دوستان زیاد کنترل بیش از حد تلفن ها و ساعت گرفتن موجب بدگمانی نوجوان و کشیده شدن به سوی موضوع مورد نظر بر خلاف اعتقاد خانواده است.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

جوان معتاد چالش بزرگ آموزش و پرورش

گروه اجتماعی- علی اصغر محمدی: انشار آماری مبنی بر وجود 3 تا 35 هزار دانش آموز معتاد در کشور اعتراض وزیر آموزش و پرورش را برانگیخت به طوری که نسبت به زیر سئوال رفتن امنیت مدارس هشدار داد.

محمود فرشیدی گفت: من به صراحت اعلام می کنم و همه نیز می دانند که محیط مدارس از نظر فرهنگی و تربیتی یک محیط کاملاً امن است و هیچ دانش آموزی در محیط مدرسه با این نوع گرفتاری ها دچار نمی شود. وی افزود: اعلام آمار آسیب های اجتماعی در سنین نوجوانی با اطلاق عنوان دانش آموز صحیح نیست زیرا اعتیاد این افراد که لزوماً به تحصیل آنها مربوط نمی شود. به فرض، اگر هم آمار وجود 30 هزار معتاد در سنین دانش آموزی صحت داشته باشد، آوردن واژه دانش آموز در این میان تنها باعث نگرانی افکار عمومی می شود که برای مثال، نکند فرزند، هم در مدرسه دچار اعتیاد شود و نکند این نابسامانی در مدارس شایع است. وزیر آموزش و پرورش در حالی نسبت به استفاده واژه دانش آموز در این مسئله اعتراض می کند که متأسفانه امسال وزارتخانه تحت پوشش او حتی از عهده ی چاپ و توزیع جزوه پیشگیری از اعتیاد در مدارس برنیامده و از طرفی ارایه آموزش پیشگیری از اعتیاد در مدارس را منوط به رفع محدودیت های اعتباری کرده و در واقع این وزارتخانه گامی عملی در این زمینه برنداشته است.

این در حالی است که علی باقر زاده معاون آموزش و پرورش عمومی در نشست خبری طرح همیار پلیس بودن اشاره به آمار دانش آموزان معتاد تأکید کرد: الگوی همیار پلیس باید برای کاهش اعتیاد در مدارس نیز اجرا شود.

متوقف شدن آموزش ها

از سوی دیگر جانشین دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری با انتقاد از متوقف شدن برنامه های پیشگیری از اعتیاد در آموزش و پرورش گفت: در آموزش و پرورش برنامه های پایه ای مانند ایجاد ارتباط با انجمن های اولیاء و مربیان، آگاهی بخشی به خانواده ها و دانش آموزان، فعال کردن معلمان در موضوع اعتیاد، برقراری کلاس های آموزشی و راه اندازی مجدد در طرح مهارت های زندگی، مدتی است متوقف شده است.

محمد رضا جهانی درباره برنامه های ستاد در جهت جلوگیری از کاهش سن اعتیاد در میان دانش آموزان گفت: در آموزش و پرورش چالش جدیدی برای اعتیاد وجود دارد به طوری که در حال حاضر میانگین سن اعتیاد دانش آموزان 3/1سال کاهش یافته است. وی خواستار تعامل بیشتر آموزش و پرورش با این ستاد شد و تصریح کرد: برای تعامل بیشتر با آموزش و پرورش، ستاد مبارزه با مواد مخدر اعتبار خوبی پیش بینی کرده است. و از آن ها خواسته ایم برنامه های خود را در قالب برنامه های پیشگیری برای ما ارسال کنند.

شروع 25 درصد اعتیاد از مدرسه

از سوی دیگر عضو کمیسیون اجتماعی مجلس هشدار داد که 25 درصد معتادان کشور اعتیاد را از زمان مدرسه شروع می کنند.

موسی الرضا ثروتی گفت: بر اساس آماری که ستاد بازده با مواد مخدر اعلام کرده است. 25 درصد معتادانف اعتیاد را از زمان مدرسه شروع کرده اند، 20 درصد دانشجویان یکی از انواع مواد مخدر سنتی یا صنعتی را مصرف می کنند و شیوع اعتیاد و ایدز در گروه معتادان زندانی بسیار نگران کننده است.

35 هزار نوجوان معتاد

همچنین جانشین دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به وجود حدود 30 هزار دانش آموز معتاد د سامانه آموزش و پرورش گفت: برای آینده این جمعیت فعال کشور پوشش برنامه های پیشگیرانه در جهت جلوگیری از ابتلای آنان به اعتیاد آنان باید برنامه ریزی کرد.

در همین حال معاون موسسه تحقیقات داریوش از وجود 35 هزار دانش آموز معتاد در کشور خبر داد و اظهار داشت: متأسفانه اغلب دانش آموزان در دوره دبیرستان مواد مخدر جدید از نوع شیشه و کراک را می شناسند اما مسئولان مدارس در این زمینه اطلاعات کمی دارند

به نظر من: بودن بیش از اندازه قرار گرفتن در معرض اعتیاد والدین یا اطرافیان باعث شده که نوجوان 16 و 17 سال این مواد را بخوبی بشناسد و پسری یا دختری که می بیند والدین دائماً در حال کشیدن مواد یا انجام این کار هستند. به تفکر خودشان که کار خوبی است معتاد می شوند و اگر معتاد شوند دیگر راه خلاصی نیست. مخصوصاً اگر پدر و مادر الگوی بچه باشند.

آموزش پیشگیری از اعتیاد

سردار حمید رضا حسین آبادی گفت: اطلاع رسانی در مدارس با تهیه تیزرها و بروشورهای آموزشی همراه است. همچنین مشاور دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: تنها 5 درصد دانش آموزان زیر چتر پیشگیری آموزش و پرورش قرار گرفته اند.

” پس کار اصلی بر عهده مسئولان است که در کار خود کوتاهی می کنند.

مآخذ:

روزنامه همشهری، چهار شنبه 16 آبان 1386 سال پانزدهم شماره 4409

اعتیاد حدود 30 هزار دانش آموز در کشور را نمی توان کتمان کرد همچنین کمبود بودجه نمی تواند بهانه ای برای انجام ندادن مسئولیت پیشگیری باشد.

به اتفاق آراء مورد تأیید و تصویب کشورهای شرکت کننده قرار گرفت و سالروز تصویب این سند به نام روز جهانی مبارزه با مواد مخدر اعلام شد.

اگرچه تاریخ دقیقی از کشت و مصرف مواد افیونی در دست نیست اما بر اساس برخی اسناد موجود سابقه ی آشنایی بشر با مواد مخدر را حدود 4000 سال پیش از میلاد برآورد می کنند. پلین دانشمند رومی قرن اول میلادی اولین کسی است که شیره غلیظ خشخاش را به نام اپیوم عرضه کرد. اپیوم از ریشه اپوس opos به معنی شیره است که آن هم از کلمه ی اهی پی نا AHIPENA از زبان سانسکریت گرفته شده و بنا به تلفظ های دیگر افیون خوانده می شود. به کاربردن کلمه تریاک Theriac بجای افیون هم یک غلط مصطلح و کاملاً مرسوم است. زیرا تریاک در زبان انگلیسی و تریاق در زبان فرانسوی نام یک پادزهر است. که از گیاهی به نام Triak گرفته شده کلمه ی خشخاش هم یک کلمه عربی در طول سال های گذشته مواد مخدر به یک معضل اجتماعی پررنگ در جامعه ما تبدیل شده است. که به نظر می رسد راه حل قطعی آن هم یافت نشده و هر از چندی سیاستها در برخورد با معتادان عوض می شود چیست؟

پژوهش، در مبارزه با اعتیاد فراموش شده

گروه سلامت – سمیه شرافتی: ” مواد، بازی کودکانه نیست” این جمله از سوی سازمان ملل شعار روز جهانی مبارزه با مواد مخدر سال 2006 انتخاب شده بود. شعار امسال اما ین است .”آیا مهار زندگی شما در دست مواد مخدر است؟ زندگی و جامعه شما، جای مواد مخدر نیست”.

ارتقاء سطح آگاهی عمومی در مورد تأثیرات زیانبار و مخرب مواد مخرب دلیل انتخاب روزی به نام روز جهانی مبارزه با مواد مخدر است. کنفرانس بین المللی مبارزه با اعتیاد و قاچاق مواد مخدر از تاریخ 17 تا 26 ژوئن 1987 در شهر وین تشکیل شد و در آن سندی با عنوان C.M.O به تصویب کشورهای شرکت کننده رسید. این سند خط مشی همه جانبه اقدامات در امر کنترل مواد مخدر از سوی کشورهای شرکت کننده مشخص و آنان را متعهد می کرد تا اقدامات بین المللی در خصوص مبارزه با قاچاق مواد مخدر را قاطعانه دنبال کنند. در این کنفرانس سدی در چهار فصل تنظیم شد که بیش از 35 مورد اقلام عملی را همچون ارزیابی میزان مصرف، پیشگیری از طریق آموزش، نقش رسانه ها در بازگشت معتادان به دامن اجتماع و معالجه آنان ریشه کنی مزارع غیر مجاز خشخاش نابودی شبکه های عمده ی قاچاق مواد مخدر، همکاریهای حقوقی کشورها و غیره را در خود جای داده است. این سند در 26 ژوئن مصادف با 5 تیرماه

به نظر من: دولت باید همکاری بیشتری نسبت به افراد معتاد نشان بدهد.

چون یک مملکت با بیشتر شدن افراد معتاد خود بر زمین می خورد مثلاً همین مساله ی کمپ ها که کمک زیادی به خیلی از افراد معتاد کرده و من خودم معتادانی که 14 و 15 سال یا خیلی بیشتر 25 سال معتاد بودند را دیدم که با کمپ ها نجات یافتند.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

با فرمت ورد

Leave a comment