دانلود پروژه رشته روانشناسی در مورد استرس و پاسخ به آن – قسمت دوم

دانلود پایان نامه

واكنشهای فیزیولوژیك به استرس

واكنشهای فیزیولوژیك طبق نظر سلیه دارای سه مرحله است كه به اختصار به شرح آن می پردازیم:

1- مرحله اعلام خطر (Alrm Reaction): اخطار و هوشیاری بدن كه خود شامل دو مرحله است:

اول مرحله شوك (Shock): كه شامل مجموعه علائمی است كه از تغییرات تعادل بدن به علت بی كفایتی گردش خون در اثر كولاپسوس عروق محیطی ناشی می شود و همیشه با سه علامت اصلی نقصان (Hypo) توام است: نقصان فشار خون شریانی (Hypotension)، نقصان درجه حرارت بدن (Hypothermia) و نقصان حس (Hypoethesis).

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

علائم دیگر مانند ضعف شدید، پریدگی رنگ، عرق، سردی انتهاها، افزایش ضربان قلب، تنفس سریع و سطحی همگی زاییده سه علامت صالی فوق الذكر هستند این مرحله یك مرحله اختلال مكانیسم هومئوستازی یا مرحله غیرفعال (Passive) است.

دوم مرحله ضد شوك (Antishock) كه شامل پدیده های دفاعی و فعال بدن برای استقرار مجدد وضع ثابت و متعادل است. این یك مرحله فعال (Active) یا ترمیم هومئوستازی است.

در مرحله اعلام خطر و شوك سقوط فشار خون و كولاپس عروقی باعث تحریك غدد فوق كلیوی و در نتیجه به شرح آدرنالین و نورآدرنالین می شود. نورآدرنالین نقصان فشار خون شریانی را جبران می كند و آدرنالین سبب تحریك هیپوتالاموس می‌شود. هیپوتالاموس به طور رفلكس موجب تحریك هیپوفیز قدامی و ترشح هورمون (A.C.T.H) می گردد. در این موقع مرحله ضد شوك فرا می رسد و هورمون ترشح شده به نوبه خود ناحیه قشر غدد فوق كلیوی را تحریك و باعث ترشح كورتیزون (Cortizon) و دوكا (D.O.C.A) می شود. همان طور كه گذشت در این مرحله فعالیت محور هیپوتالاموس، هیپوفیز قدامی و غدد فوق كلیوی مشخص می‌شود. هورمونهای دیگر هیپوفیز باعث آزادسازی هورمونهای تیروئیدی جهت تقویت بیشتر سوخت و ساز بدن شده و همچنین ترشح اندورفین ها (Endorphin) ها از هیپوتالاموس به سیستم گردش خون باعث كم شدن حساسیت به جراحات و به عنوان یك ضد درد طبیعی عمل می كند به طوری كه ملاحظه می شود این مرحله یك مرحله عصبی- هورمونی است كه نقش سلسله اعصاب مركزی و واگوسمپاتیك و هورمونهای ذكر شده در آن دخالت حتمی دارند و این دخالت را مشاهدات بالینی و نتایج تجربی ثابت كرده است.

2- مرحله مقاومت یا سازش (Stage of Resistance) و تسلط

این مرحله متعاقب مرحله ضد شوك است كه بر ترشح كورتیزون افزوده شده و در نتیجه انهدام نسوج لنفاوی و تجزیه لنفوسیستها صورت می گیرد و منجر به ایجاد گاماگلوبولین (Gammaglobuline) شده و بدن را در مقابل تهاجمات بعدی آماده می‌سازد ] «مرحله كاتابولیسم» (Catabolism) [. پیدایش مرحله مقاومت كه تابع انرژی سازش بدن است، باعث پیدایش دوره نقاهت و ترمیم بافتهای آسیب دیده به علت ترشح هورمونهای «دوكا» و ذخیره ازت در بدن می شود كه مرحله آنابولیسم (Anabolism) معروف است.

3- مرحله خستگی و از بین رفتن تعادل و فروپاشی (Stage of Exhaustion )

اگر فشار مدتی زیاد طول بكشد، یا شدید باشد، مقاومت و انرژی سازشی بدن رو به نابودی رفته و منجر به اختلال در سیستم های جسمانی و عصبی- روانی می شود. به طوری كه شرح مختصر آن گذشت در این مرحله ذخائر لازم برای سازگاری تمام شده، مقاومت غیر ممكن گشته و تحلیل رفتگی باعث پیدایش بیماریهای تطابقی می‌گردد. در استرس، لنفوسیست ها كاهش یافته و توانایی آنها برای سنتز آنتی بادی و شناسایی سلولهای توموری و تخریب آنها كمتر شده و در نتیجه باعث تضعیف ایمنی در مقابل ویروسها و تومورها و زخم ها و… می شود. بررسیهای انجام شده نقش استرس را در بروز و شدت بیماریها به اثبات رسانیده است. موارد متعددی از بیماریها مانند میگرن، ازدیاد چربیهای خون وبروز حملات قلبی، حملات صرعی، پاركینسون، مالتیپل اسكلروزیس، بی اشتهایی عصبی، پرخوری، بیماریهای گوارشی و بیماریهای قلبی و افزایش فشار خون، سرگیجه، وزوز گوش، بیماریهای مختلف پوست مانند پسودیازیس، لك و پیس و… از آن جمله هستند. اثر عوامل روانی بخصوص استرس بر سیستم ایمنی باعث شده است تا مبحث تازه ای به نام «سایكونور و ایمنولوژی» به وجود آید كه نشان دهنده ارتباط بیولوژیك بین سیستم عصبی و سیستم ایمنی است.


واكنش های روانی یا سایكولوژیك به استرس

كاپلان برای واكنش های روانی 4 مرحله شرح می دهد (سادوك، 2003):

1- پیدایش هیجان كه باعث تحریك سیستم خودكار برای حل مشكلات می شود (مرحله هشیاری).

2- هیجان شدت می یابد و یك حالت بی قراری، اضطراب، بلاتكلیفی و… با بی تفاوتی نسبی یاكامل بوجود می آید (دو مرحله فوق با مرحله اعلام خطر واكنش فیزیولوژیك مطابقت دارند).

3- هیجان به طور واضح در سیستم های مختلف بدن بروز می كند كه باعث مبارزه و تحمل فرد می شود (مرحله مقاومت).

4- در صورتی كه فرد در مبارزه شكست بخورد باعث بروز اختلالات و از هم پاشیدگی شخصیت و علایمی مانند اضطراب شدید، افسردگی، بلاتكلیفی، واپس روی سنی و… می شود (مرحله از بین رفتن تعادل و فروپاشی).

چنانكه ملاحظه می شود همزمان با واكنش های روانی، مبارزات و واكنش فیزیولوژیك و تعادل حیاتی شروع شده و ادامه پیدا می كنند و از همین جا به علل بیماری‌های روان تنی پی برده می شود (همان منبع).

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

با فرمت ورد

Leave a comment