دانلود پروژه رشته روانشناسی درباره روانشناسی بهداشت – قسمت دوم

دانلود پایان نامه

مذهب و تصور ذهنی از مرگ

زاکرمن و همکاران در پژوهشی گزارش کردند، در افراد سالمندی که نمره کمتری در شاخص مذهبی بودن به دست آوردند، میزان مرگ و میر 42 درصد بود، در حالی که این میزان برای افراد سالمندی که نمره شاخص مذهبی بالایی داشتند، 19 درصد بود. در مطالعه دیگری کونینگ ، کلین و همکاران دریافتند که سرطان در بین افرادی که نمره بالاتری در شاخص مذهبی درونی کسب میکنند کمتر شایع است. در بررسی دیگری ، مشاهده کردند افرادی که همیشه از مقابلههای مذهبی استفاده میکنند، نسبت به افرادی که کمتر و گاهی از این مقابلهها استفاده میکنند، در 9 شاخص از 12 شاخص سلامت روانشناختی ، نمرات بالاتری کسب کردند.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

موریس اثر زیارت مذهبی را روی افسردگی و اضطراب 24 بیمار سالمند بررسی کرد. او دریافت که علائم آنها بعد از زیارت رفتن کاهش زیادی داشته و حداقل تا ده ماه بعد از برگشتن از زیارت هم این اثر ادامه دارد. در مطالعه دیگری ، مکینتوش نقش مذهب را در سازگاری افراد با یک رویداد معنیدار زندگی بررسی کرد. او با 124 پدر و مادری که کودک خود را به علت سندرم مرگ ناگهانی از دست داده بودند، مصاحبه کرد و دریافت که مذهبی بودن با یافتن معنی در مرگ ارتباط مثبتی دارد. به علاوه مذهبی بودن با افزایش صلاحیت روانی و کاهش ناراحتی در بین والدین در طی 18 ماه بعد از مرگ کودکانشان ، ارتباط داشت.

علیرغم این که اکثر تحقیقات ذکر شده در ادیان دیگری صورت گرفته است و از آنجایی که باور و اعتقاد ما مسلمانان بر این است که دین اسلام به عنوان یک ایدئولوژی ، ارائه دهنده کاملترین و سلامت سازترین سبک زندگی بشریت است و احکام و دستورات آن حوزههای وسیع اخلاقی ، بین فردی ، بهداشتی و اجتماعی را در برمیگیرد، لذا مطالعه علمی اثرات و نقش متغیرهای مذهبی در سلامت روانی یک ضرورت اساسی به نظر میرسد.

اندیشمند لبنانی معتقد است که اگر انسانها اعتقادات دینی قوی و ایمانی کامل داشته باشند سلامتی روانی و آرامش روحی آنها تقویت شده و از انواع بیماریهای جسمی و مشکلات روحی و روانی در امان خواهند بود.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اللواء، دکتر عاصم کیالی اندیشمند لبنانی که به بررسی تأثیر ایمان بر سلامتی روحی و روانی پرداخته، در مقاله ای به بخشی از این تأثیرات اشاره شده است .
وی با بیان اینکه برخی از روانشناسان غربی در ارتباط دین با آرامش روانی انسان اختلاف نظر دارند تا جائیکه برخی از آنها دین را از علتهای اساسی بیماریهای روحی می دانند، اظهار داشت: در رأس آنها فروید است که معتقد است ” ادیان بشری توهمی بیش نیستند و این منجر به انواع بیماریهای روحی برای انسان می شود.” اما برخی دیگر به نقش بسیار دین در ایجاد آرامش و رهایی از بیمارهای روانی و در حقیقت آرامش روحی را بسیار مؤثر می دانند.
روانشناسان مسلمان معتقدند که دین و تحقق شریعت، انسان را به نوعی سلامت روانی و اعتماد به نفس در دنیا می رساند و سعادت ابدی را در آخرت برای انسان به دنبال دارد. دکتر محمد عزالدین توفیق ارتباط دین با آرامش و سلامت روانی را اینگونه مطرح کرده است: ” نقش ایمان در زمینه های سلامت روانی مناعت نفس انسان را به دنبال دارد، زیرا به انسان تصویری از زندگی می دهد تا بر مشکلات و مصائبی که بر او می رسد صبر کند و بر نعمتیهایش شاکر بوده و به رضای خداوند راضی باشد. ”
وی در ادامه می افزاید: برخیها می پرسند که مسلمانان بسیاری هستند که از بیماریهای روانی رنج می برند آنها که ایمان دارند، چرا دچار بیماریهای روحی و روانی می شوند؟ جواب آن این است که شناخت حقیقی و ایمان مطلوب مؤمن را از بیماری و اضطرابهای روحی حفظ می کند، یعنی ایمان کامل منجر به از بین رفتن بیماریهای روحی و روانی می شود نه ایمان ناقص یا تقلیدی .
دکتر عاصم ادامه می دهد که ضعف ایمان منجر به خلل روحی می شود. ایمان اولا مؤمن را بر اساس قواعد روحی و روانی تربیت می کند و ثانیا توازنی میان جسم و روح او ایجاد می کند، مانند اعتدالی که در خوردن، آشامیدن، خوابیدن و سایر امور در انسان ایجاد می کند، از این رو اعتدال و میانه روی جزئی از ایمان به شمار می رود.
این اندیشمند معتقد است شیوه ای که اسلام در نظر گرفته است نه تنها برای فرد است بلکه آن را در ارتباط با خانواده و جامعه نیز در بر دارد به طوری که از مشاجره و درگیری بر حذر می دارد و به عدم غم او اندوه دعوت می کند و یا اینکه اگر انسانی قصد دارد به آرامش روانی دست یابد باید صبر کرده، صداقت و عدم خشونت را پیشه امور خود قرار دهد.

اعتقادات دینی با سلامت روانی و قدرت زندگی جوانان ارتباط مستقیمی دارد

یک کارشناس فرهنگی گفت: اعتقادات دینی با سلامت روانی و قدرت زندگی جوانان ارتباط مستقیمی دارد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان شمالی ،حجت الاسلام محمدزاده افزود: از آنجایی كه اعتقادات دینی با سلامت روانی و قدرت زندگی جوانان ارتباط مستقیمی دارد، اگر بخواهیم جوانان ایران مستندات دینی محكمی داشته باشند، بهترین راه آن است كه موانع موجود در راه سلامت روانی آنان را از پیش پایشان برداریم.

وی تصریح کرد:انجام تلاشهای لازم را در جهت تأمین سلامت روانی و افزایش قدر و توان زندگی همراه با نشاط از دیگر عوامل موثر در تقویت اعتقادات دینی و سلامت روانی جوانان به شمار می رود.

وی اظهار داشت:انجام فعالیتها و اجرای برنام های فرهنگی باید با توجه به نیازهای جوانان طرح ریزی شود.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

با فرمت ورد

Leave a comment