دانلود پروژه رشته تربیت بدنی در مورد ایدز – قسمت سوم

دانلود پایان نامه
  • راه‌های انتقال

اچ آی وی در مایعات داخلی و مترشحه بدن انسان مبتلاء (بجز عرق و تا حدودی بزاق) وجود دارد، اما فقط از راه آمیزش جنسی، تبادل خون یا فرآورده‌های آن و از مادر مبتلاء به جنین قابل سرایت از فردی به فرد دیگر است.

۱) آمیزش جنسی اگر زن یا مردی به ویروس ایدز آلوده باشد، می‌تواند ویروس را از راه تماس جنسی به دیگری منتقل کند. تماس جنسی موقعی ممکن است منجر به سرایت اچ.آی.وی شود که یک طرف دچار اچ.آی.وی/ایدز باشد و تبادل یا تماس مایعات بدن طرفین رخ دهد. بنابراین تماس جنسی مرد با مرد، مرد با زن، زن با زن در این شرایط ممکن است موجب سرایت شود. لازم به ذکر است در مقاربتها حتی اگر انزال (خروج منی از آلت مرد) هم رخ ندهد امکان سرایت وجود دارد چون مایعات مترشحهٔ قبل از آن هم حاوی ویروس هستند.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

۲) تبادل خون انتقال خون و فراورده‌های آن اگر بدون اقدامات تشخیصی و ویروس زدایی انجام شود به احتمال بسیار زیادی موجب سرایت اچ.آی.وی می‌شود. امری که در کشور ما نیز برای بیماران هموفیلی و تالاسمی رخ داده است. لازم به ذکر است اهداء خون خطری برای سرایت به فرد اهداءکننده ندارد و فقط دریافت کنندگان خون در معرض خطرند. همچنین علیرغم انجام آزمایش‌های تشخیصی بر روی تمام نمونه‌های خون در حال حاضر اگر دوره پنجره را در نظر بگیریم که در آن نتیجه آزمایش منفی خواهد بود، بنابراین هر دریافت خون و فرآورده‌های آن باید برای آزمایش اچ.آی.وی اقدام کند. راه دیگر تبادل خون استفاده از سرنگ و ابزارهای تزریق مشترک (مانند پمپ دست ساز) است که مصرف کنندگان مواد مخدر تزریقی به ناچار یا ناآگاهانه از آنها استفاده می‌کنند. استفاده از هر نوع وسایل تیز و برنده‌ای که به خون فرد مبتلا به اچ.آی.وی/ایدز آغشته شده باشد، مانند سرنگ، سوزن، مسواک (در صورت ایجاد خونریزی لثه) و وسایل خالکوبی ممکن است ویروس را منتقل کند. راه دیگر هم سرایت از طریق پیوند اعضاء (کلیه، کبد، لوزالمعده و …) است.

۳) مادر به جنین یا نوزاد مادران باردار اگر مبتلاء به اچ.آی.وی باشند محتمل است که در حین بارداری یا هنگام زایمان ویروس به فرزند آنان سرایت کند. همچنین شیردادن مادران اچ.آی.وی مثبت به فرزندانشان ممنوع است چون ویروس درون شیر نیز ترشح شده و منتقل می‌شود. انتقال در مراحل مختلف بارداری بدون داروهای پیشگیرانه در ۲۵% تا ۴۰% رخ می‌دهد. در صورتی که خانم‌های اچ.آی.وی مثبت باردار بشوند لازم است داروهایی مصرف کنند که احتمال سرایت به فرزندشان را کم می‌کند. همچنین نوزاد متولد شده از این مادران باید مدتی داروی ضد اچ.آی.وی بگیرد و شش هفته و ۱۸ ماه پس از تولد آزمایش اچ.آی.وی بشود تا وضعیت ابتلائش مشخص گردد.

▪ در صورت ارتباط جنسی با شخص مبتلاء (مرد با زن / مرد با مرد)، احتمال آلوده شدن کدام یک بیشتر است؟

خطر انتقال ویروس اچ.آی.وی در مردان همجنسگرا بیشتر و تقریباً دو برابر مردان غیر همجنسگرا ست. درضمن خطر دریافت ویروس در بین مردان همجنسگرا در فرد مفعول بیشتر است. احتمال انتقال آلودگی در هر بار آمیزش جنسی از مرد به زن(نزدیکی مهبلی) در حدود ۱/۱ درصد است و احتمال انتقال آلودگی از زن به مرد (نزدیکی مهبلی) در حدود .۰.۳ درصد است. اما حتی یکبار تماس جنسی هم ممکن است منجر به سرایت اچ.آی.وی شود (این ارقام احتمال آماری است) بنابراین با این که احتمال سرایت در یک رابطه جنسی خیلی کم است اما صفر نیست!! و حتی مردانی وجود دارند که تنها با یک نزدیکی با زن اچ.آی.وی مثبت مبتلاء شده‌اند یا زنانی که با یکبار آمیزش با مردان اچ.آی.وی مثبت دچار شده‌اند.

▪ در چه مواقعی احتمال سرایت از راه جنسی بیشتر می‌شود؟

اگر زخم یا عفونت تناسلی وجود داشته باشد، اگر تماس جنسی با خشونت یا اجبار باشد، اگر فردی شرکای جنسی متعدد داشته باشد و نیز در مقاربت خشک خطر سرایت بیشتر است. همچنین در آمیزش جنسی مقعدی (مقاربت از راه پشت) احتمال سرایت بیشتر از راه مهبلی است. ازدواج موقت (متعه، صیغه) چون معمولاً طرفین سابقه ازدواج‌های منجر به طلاق یا موقت متعدد با دیگر افراد هم دارند یک عامل گسترش بیماریهای مقاربتی و از جمله ایدز می‌تواند باشد.

▪ آیا جلق زدن (استمناء) ممکن است موجب ایدز شود؟

جلق زدن به معنی استفاده از دست برای تحریک اندامهای جنسی است که معمولاً برای رسیدن به اوج احساس جنسی (ارگاسم) بکار می‌رود و توسط خود فرد یا شریک جنسی او انجام می‌شود. سرایت HIV در نتیجه جلق زدن تقریباً ناممکن است.

▪ آیا معاشقه (بدون آمیزش جنسی) باعث سرایت می‌شود؟

اچ.آی.وی از راه تماس‌های سطحی (بوسیدن، در آغوش گرفتن، لمس بدن) که عشق بازی یا معاشقه خوانده می‌شود و کارهایی مثل غذا خوردن در ظروف مشترک، استفاده از حمام یا استخر مشترک انتقال نمی‌یابد. البته بوسه فرانسوی که با مکیدن لبها و زبان طرف مقابل انجام می‌شود ممکن است باعث سرایت اچ.آی.وی شود.

ایدز یا نشانگان نقص اکتسابی ایمنی در اثر ویروسی به نام HIV (ویروس نقص ایمنی انسان) به‌وجود می‌آید.

 تماس جنسی دهانی یعنی چه و آیا باعث سرایت می‌شود؟

ورود آلت تناسلی مرد به دهان زن و مکیدن آن یا لیسیدن و مکیدن ناحیه تناسلی زن را تماس جنسی دهانی می‌گویند و به دلیل وجود ویروس در ترشحات جنسی و امکان زخم‌های بسیار کوچک در مخاط دهان و لثه ممکن است باعث سرایت اچ.آی.وی شود. پس مقاربت دهانی (مکیدن یا لیسیدن آلت تناسلی طرف مقابل چه زن چه مرد) نیز ممکن است منجر به سرایت بشود

▪ آیا تماس جنسی با تن‌فروشان جوان خطر دارد؟

بلی. تن‌فروشان جوانتر و زیباتر چون مشتریان بیشتری دارند به احتمال بیشتری مبتلاء به بیماریهای مقاربتی و ایدز هستند.

▪ آیا در اعمال پزشکی امکان سرایت وجود دارد؟

هرگونه عمل جراحی، اندوسکوپی، دیالیز با دستگاه، دندانپزشکی، ختنه، حجامت، تزریقات و طب سوزنی که در آن شرایط سترون سازی کامل رعایت نشود ممکن است موجب سرایت اچ.آی.وی و سایر ویروسها از یک فرد مبتلاء به دیگران شود. در این موارد لازم است تا حد ممکن از وسایل سترون یک بار مصرف استفاده شود، ابزارهای مقاوم به حرارت‌ (مثل برخی ابزارهای فلزی جراحی و دندانپزشکی) در اتوکلاو یا فور و ابزارهای غیرمصرفی نامقاوم (مثل آندوسکوپ) با مواد شیمیایی ضدعفونی شوند که این کارها باید برای هر بیمار انجام شود. البته با توجه به رعایت دقیق این احتیاطهای همه جانبه مواردی که ثابت شده باشد اچ.آی.وی از مکانهایی مانند دندانپزشکی سرایت کرده باشد در تمام جهان انگشت شمار است.

▪ آیا کارکنان بیمارستانها و درمانگاه‌ها در معرض خطراند؟

پزشکان و پرستارانی که با بیماران اچ.آی.وی مثبت سر و کار دارند ممکن است در اثر تماس اتفاقی (فرو رفتن سوزن سرنگ یا تیغ جراحی) به اچ.آی.وی دچار شوند. در ضمن احتمال سرایت از بیمار اچ.آی.وی مثبت به پزشک بسیار بسیار بیشتر از احتمال سرایت از پزشک اچ.آی.وی مثبت به بیماران است. در هر صورت با مصرف به موقع داروهای ضدویروسی این احتمال به شدت کم می‌شود. در مواقعی که فرو رفتن سوزن یا موارد مشابه رخ می‌دهد باید در عرض ۳ روزشروع به مصرف داروهای ضد ویروسی شود. این امر با مراجعه به کلینیک‌ها و بخش‌های تخصصی بیماریهای عفونی امکان‌پذیر است. اره

▪ آیا در آرایشگاه‌ها امکان سرایت وجود دارد؟

تراشیدن مو، خالکوبی، سوراخ کردن گوش که در آن شرایط سترون سازی کامل رعایت نشود ممکن است موجب سرایت اچ.آی.وی و سایر ویروسهای خطرناک از یک فرد مبتلاء به دیگران شود. در این موارد لازم است مشابه اقدامات پزشکی از وسائل یک بار مصرف (مانند تیغ) برای هر فرد استفاده شود یا ابزارها بطور کامل سترون شوند. توصیه می‌شود هر فرد هنگام مراجعه به آرایشگاه‌ها وسایل شخصی خود را به همراه ببرد (تیغ، قیچی، شانه، حوله و …) تا از سرایت بیماریهای عفونی جلوگیری شود. اپیلاسیون (کندن موها) ممکن است موجب آسیب به پوست و ایجاد زخم‌های بسیار ریز در محل کنده شدن موها بکند، بنابراین بهتر است از وسایل یکبار مصرف برای آن استفاده شود.

  • راه‌های پیشگیری

ـ با توجه به آنکه اچ.آی.وی برخلاف برخی ویروسهای بیماریزای سرماخوردگی یا اسهال راه انتقال محدودی دارد پیشگیری از آن با رعایت برخی اصول آسان است

ـ خویشتنداری- پرهیز از هر گونه تماس جنسی پیش از ازدواج رسمی

▪ وفاداری- پایبندی به تک‌همسری و حریم خانواده

ـ کاربرد مداوم کاندوم- استفاده از کاپوت در هر بار تماس جنسی (و با هر نوع شریک جنسی یا همسر)

ـ پرهیز از مصرف مواد و اعتیاد- هر گونه مواد روان‌گردان، توهم زا، شادی آور، محرک و مخدر حتی برای یکبار

ـ در ضمن همیشه از وسائل شخصی مخصوص خودتان (مسواک، تیغ، ریش‌تراش و….) استفاده کنید.

▪ پیشگیری پس از مواجههPost exposure Prophylaxis

برنامه‌ای شامل چند داروی ضد ویروسی است که چندین باردر روز پس از تجاوز جنسی یا مواجهه شغلی مصرف می‌شود. این داروها باید حداکثر در ۷۲ ساعت پس از مواجهه شروع شوند تا از آلوده شدن فردی به HIV چلوگیری شود. پیش از آغاز استفاده از PEP یک آزمایش HIV باید گرفته شود تا وضعیت فرد تعیین شود. اطلاعات و مشاوره باید به فرد داده شود تا وی را قادر به فهمیدن داروها، لزوم تحمل و پیگیری، لزوم تماس‌های جنسی سالم تر و آزمایش‌های HIV بعدی بکند .

  • جلوگیری از سرایت مادر به فرزند

انتقال HIV از مادر مبتلا به HIV به فرزند متولد نشده در سه مرحله اصلی اتفاق می‌‌افتد: وقتی مادر باردار است، زمان تولد یا هنگام شیر دهی.

انتقال در ۲۵% تا ۴۰% بدون درمان پیشگیرانه رخ می‌دهد. دو رژیم دارویی برای جلوگیری از انتقال مادر به فرزند در دسترس است. در افریقای جنوبی رژیم رایج، مصرف Nevirapine می‌‌باشد که معروف به NVP یا Viramune است و قرصی است که بانوان حین زایمان مصرف می‌کنند و به نوزاد بین ۲۴ تا ۷۲ ساعت بعد از تولد تجویز می‌شود. اگر مادر در طول دوران بارداری AZT مصرف کند و از شیردهی هم خودداری کند، میزان انتقال تا ۱۰ % کاهش می‌‌یابد. داروهای دیگر نیز برای جلوگیری از سرایت از مادر به فرزند در حال تهیه هستند. یک برنامه PMTCT مؤثر شامل: تأمین مشاوره و آزمایش آگاهانه، تهیه داور و مشاوره با زنان در مورد تغذیهٔ نوزاد (بدون شیر مادر) می‌‌باشد.

  • ارتباط اعتیاد یا مصرف مواد با اچ.آی.وی/ایدز چیست؟

مواد روانگردان از دو جهت ممکن است فرد را در معرض ابتلاء به اچ.آی.وی ایدز قرار دهند:

۱) اختلال در قوه ادراک: در این مورد هیچ تفاوتی ندارد که ماده مخدر (مثل هروئین،تریاک)، محرک (مثل اکستازی=اکس)، توهم زا (مثل حشیش، گرس، علف) یا انواع دیگر موادی (مثل مشروبات الکلی) باشد که مورد سوء مصرف قرار می‌‌گیرند. موقعی که قوای ذهنی انسان مختل باشد ممکن است رفتارهای پرخطری مانند انجام یک رابطه جنسی بی محابا انجام دهد که او را در معرض ابتلاء به اچ.آی.وی قرار دهد. طبق آمار رسمی بیش از ۴ میلیون نفر در کشور به مصرف انواع مختلف مواد می‌پردازند. در ضمن افرادی که در اعتیاد غرق شده‌اند مطمئناً به بروشورهای پیشگیری از ابتلا و انتقال اچ.آی.وی/ایدز توجهی نخواهند کرد.و راهکارهای برخورد با آنها تخصصی است.

۲) استفاده از سرنگ مشترک در اعتیاد تزریقی: استفاده از سرنگ مشترک یا هر گونه ابزار تزریقی دست ساز (پمپ، لوله و …) برای تزریق مواد فعلاً در کشور ما بیشترین خطر را در انتقال اچ.آی.وی دارد. در حال حاضر حدود ۴۰۰۰۰۰ مصرف کننده تزریقی مواد (بویژه هروئین و مورفین) در کشور وجود دارد که تخمین زده می‌شود حدود ۴۰۰۰۰ نفر آنان به اچ.آی.وی دچار شده باشند.

فعلاً بیشترین افراد مبتلاء به اچ.آی.وی/ایدز ثبت شده در کشور ما مصرف کنندگان مواد تزریقی هستند (حدود ۶۱ درصد).

  • درمان

داروهای ضد رتروویروس (ARV) نخستین روش درمان HIV هستند. ARVها یکی از دو آنزیم ضروری برای تکثیر HIV را مهار می‌کنند. داروهای ضد ویروسی، HIV/AIDS را علاج قطعی نمی‌کنند اما زندگی مبتلایان به HIV را طولانی می‌کنند. درضمن برای جلوگیری از مقاوم شدن ویروس به دارو معمولاً چند دارو هم‌زمان به فرد مبتلا داده می‌شود. ۴ دسته داروهای ضد ویروسی برای استفاده درمانی وجود دارد: شبه نوکلئوزیدهای مهارکننده reverse transcriptase، مهارکننده‌های reverse transcriptase غیر نوکلئوزیدی، مهارکننده‌های پروتئاز و مهارکننده‌های ورود ویروس به باخته ها

▪ مهارکننده‌های پروتئاز Protease Inhibitors

یک نوع ضد ویروس هستند که تکثیر HIV را متوقف می‌کنند. آنها قسمتی از HIV را که آنزیم پروتئاز نامیده می‌شود، مهار می‌کنند. وقتی آنزیم مهار شد HIV، نسخه‌های ناقصی از ویروس می‌سازد که نمی‌توانند یاخته‌های جدیدی را آلوده کند. معروفترین داروهای این گروه عبارت‌اند از indinavir،saquinavir،nelfinavir

▪ بازدارنده‌های غیر نوکلئوزیدی ترانسکریپتاز معکوس

یک دسته داروهای ضد ویروسی می‌‌باشند که تکثیر HIV را به وسیله دخالت در یک آنزیم حیاتی ویروس کاهش می‌‌دهد. این آنزیم برای HIV ضروری است تا ماده ژنتیک خود را درون یاخته‌ها ترکیب کند. برخی داروهای NNRTI عبارت‌اند از nevirapine,delavirdine , efavirenza

▪ Nucleoside anlogues (شبه نوکلئوزیدها)

نظیرهای نوکلئوزیدی مهارکنندهٔ ترانسکریپتاز این آنزیم HIV را مورد هدف قرار می‌‌دهند و از تبدیل RNA ویروس به DNA ویروسی جلوگیری می‌کنند. معروفترین داروهای این گروه عبارت‌اند از zidovudine ،lamivudine، zalcitabine، abacavir،didanosineو stavudine

▪ مهار کننده‌های ورود

این دسته اخیرا ابداع شده‌اند و جلوی ورود ویروس را به گویچه‌های سفید می‌گیرند. از این جهت متفاوت با سه گروه قبلی هستند چون آنها پس از این که ویروس یاخته‌ها را آلوده کرد جلوی تکثیر آن را می‌گیرند. تنها یک دارو از این دسته مورد تأیید مؤ‌سسه غذا و داروی ایالات متحده است که انفیوورتاید (تجاری- Fuzeon) نام دارد.

به گفته دانشمندان درصورتیکه سر منشاء ویروس (HIV ) به طور قطعی مشخص شود ، کشف واکسن ودرمان های آن نیز سریع تر ومؤثر تر صورت خواهد گرفت البته براساس آخرین تحقیقات ژنیتیکی ، عامل انتقال ایدز از ترکیب دو ویروس مختلف درشامپانزه به وجود آمده است این ویروس ها از نوع (SIV) می باشند که درمیمون ایجاد بیماری می کند .

  • «داستان از کجا اغاز شد»

سرش را بین دود کش قرار داده یاد گذشته ها می کند ، افسوس روزهای گذشته را می خورد .

روزهایی که مثل باد برای او گذشت ، روزهایی خوب که هیچ وقت نمی تواند با خاطرات آن خداحافظی کند . اما همه چیز از زمانی شروع شد که چند دوست جدید پیدا کرد ،دوستانی که او را به نا کجا آباد بردند وراه وروش تفریحات جدید را مقابل او گذاشتند … وباز این تمام داستان نبود . داستان اصلی از زمانی آغاز شد که پدرش یک اتومبیل مشکی رنگ زیبا برای او خرید … واو بود واتومبیل مشکی ودوستانش یک روز که درخیابان های شهر بزرگ برای خوش چرخی می زد ، دختری زیبا رو جلوی او سبز شد ، یک ترمز وباب آشنایی آنها آغاز شد . او به دنبال یک عشق می گشت وفکر می کرد این دختر زیبا رو ، برای او عشق را به ارمغان می آورد ، اما پس از مدتی این زیبا روی ظاهری درباطن ، غرق شده ای بود که دوست داشت دیگران را هم با خود غرق کند . او مبتلا به HIV بود که حالا پسر قصه ما هم به آن مبتلا شده بود . او مبتلا به ویروسی بود که خودد روزی تنها درباره آن شنیده بود که HIV قربانی می گیرد ، شنیده بود که HIV رحم نمی کند . شنیده بود که HIV خطرناک است و… اما خودش هم نفهمید که چه طور به آن مبتلا شد ، شاید اگر برهوس وهوای خود غلبه می کرد حالا نه آن دختر مبتلا به HIV بود نه پسر قصه ما … .

  • ایدزازکجا آمد؟

کلی تحقیقات وبررسی های گسترده می توان با اطمینان اظهار داشت که ایدز از ویروس (HIV ) ناشی می شود اما این ویروس از کجـا منشاء گرفته وحکـایت پیدایش چنین ویروس مرموزوکشنده ای به چه زمانی باز می گردد؟

به گفته دانشمندان درصورتیکه سر منشاء ویروس (HIV ) به طور قطعی مشخص شود ، کشف واکسن ودرمان های آن نیز سریع تر ومؤثر تر صورت خواهد گرفت البته براساس آخرین تحقیقات ژنیتیکی ، عامل انتقال ایدز از ترکیب دو ویروس مختلف درشامپانزه به وجود آمده است این ویروس ها از نوع (SIV) می باشند که درمیمون ایجاد بیماری می کند .

از این روطی یک سری تحقیقات وفرضیات ، دانشمندان معتقد ند ایدز درطی قرن گذشته درجنگل های غرب آفریقـا ظاهر شده است . ویرروس عامل ایدز از ابتدا از طریق یکی از زیرگونه های شامپانزه درآفریقا به انسان سرایت کرده است . به اعتقاد پژوهشگران ، انسان نیز درنتیجه شکار وتغذیه گوشت شامپانزه به این ویروس آلوده شده است . به گفته یکی ازمحققان دراین زمینه ، نا بودی جنگل ها باعث تماس بیشتر گونه های مختلف میمون با انسان شده ودرکنار این وضعیت ،‌نا آرامی های نظامی وغیر نظامی درجامعه نیز مؤثر بوده است . چیزی که مشخص است این که ویروس (HIV ) یکی از نمونه های جهشی (SIV )است که درمیمون یا شامپانزه درآفریقا یافت می شود .

SIV به این ترتیب وارد بدن انسان شد وپس از جهش ژنتیکی به HIV تبدیل شد . به احتمال قوی «گینه بسیائو» درغرب آفریقا اولین مکانی بوده که این ویروس پدیدار شده است . البته نظریه دیگری وجود دارد که یک آفریقایی اهل «کنگو» نارگیل نیمه خورده شده یک شامپانزه آلوده به ویروس SIV را خورده واین ویروس دربدنش جهش یافته وبه HIV تبدیل شده است . بنابراین براساس تحقیقات ایدز باید از سال های ۱۸۶۰به بعد بروز کرده باشد .

  • آنچه باید درباره ی ایدز وراه های انتقال ویروس HIV بدانیم

ایدز بیمار ی خطرناکی است که به صورت روز افزون درجهان درحال گسترش است . عامل به وجود آورنده این بیماری ، ویروسی است که نام های «۱ـ HIV » و«۲ـ HIV» خوانده می شود ، که شایع ترین بیماری درجهان «۱ـ HIV» است . ایدز ویروسی است که سیستم دفاعی بدن را مختل می کند وبیماررا دمقابل انواع عفونت ها وسرطان ها بی دفاع می کند . این بیماری تاسال ۱۹۸۱ میلادی ، یعنی سال ۱۳۶۰ هجری شمسی نا شناخته بود . دراین سال بیماری خاصی درجوانان همجنس باز درآمریکامشاهده شد که به مرگ ۵جوان انجامید . به دنبال جستجو درجهت کشف علت مرگ این بیماران ،‌بیماری جدیدی تحت عنـوان « گیدز» … مطـرح شد و بعدها به نام AIDS … نام گذاری شد . مهم ترین راه انتقال این ویروس به بدن ، تماس جنسی است . حدود ۸۰ درصد درجهان توسط تماس جنسی معمولی به این ویروس آلوده شدند . به این ترتیب مهم ترین راه کنترل بیماری ، همان تماس جنسی کاملاً سالم است یعنی وفاداری به خانواده واحترام به کرامت آن پرهیز از هرگونه بی بند وباری وانحراف جنسی .

استفاده از پوشش درزمان تماس جنسی با فردی که فاکتور های خطر ابتلا به ویروس را دارد ، تا درصد زیادی از ابتلا به این بیمار ی جلو گیری می کند . درگذشته ۳ تا ۵ درصد موارد انتقال توسط تزریق خون آلوده صورت می گرفت ، ولی درحال حاضر روی خون های اهدایی کنترل دقیق صورت می گیرد واحتمال انتقال ویروس ازطریق خون آلوده به حداقل رسانده شده است . اما هم اکنون استفاده از سرنگ مشترک آلوده به ویروس درمعتادان به هروئین که ماده مخدر را به صورت تزریق استفاده می کنند حدود ۱۲درصد مواد انتقال را تشکیل می دهد . متأسفانه این راه درکشورما ، به عنوان مهم ترین راه انتقال ویروس درآمده وبا توجه به شمار معتادان تزریقی وعدم آگاهی این افراد از ابتلا به این بیماری خطرناک ، سرنگ آلوده ازمعتاد مبتلا به ایدز به معتاد سالم تقدیم می گردد وفرد سالم با فرو کردن سوزن آلوده وبه ویروس درجریان خون ، به راحتی ویروس را دربدن وارد می کند واین «ویروس وحشی » از جریان خون به تمام ارگـان بدن وارد می شود وتکثیر پیدا می کند .

ترک اعتیاد ، تغییر رفتار معتادان از تزریقی به استنشاقی ویا استفاده از سرنگ مخصوص ویک بار مصرف برای هرفرد وآموزش شستشوی سرنگ واستریل کردن آن جزو راه های پیشگیری از انتقال این بیماری هولناک است . این ویروس همچنین می تواند از طریق مادر آلوده به جنین منتقل شود وحتی بعد از زایمان نیزبه کودک قابل انتقال است . یعنی مادر آلوده ویروس HIV ممکن است جریان حاملگی ، زایمان وشیر دهی نوزاد خود را آلوده کند .یکی از توصیه های مهم به خانم های آلوده به ویروس HIV باردارنشدن می باشد .

  • «انتقال ویروس ایدز»

باید بدانیم که ویروس ایدز توسط تماس های معمولی خانوادگی ، مدرسه ، سرباز خانه ، ودانشگاه ودرحین کار ، همچنین از راه بوسیدن معمولی (به علت تخریب جدار ویروس توسط شنا ، ظروف مشترک غذا ، حمام مشترک ، تنفس واستفاده از پوشاک دست دوم منتقل نمی شود . آنچه افراد را درمعرض خطر آلودگی به ویروس ایدز قرار می دهد ، رفتارهای پر خطر است . لازم است اشاره کنیم که اولین مورد مبتلا به این بیماری درکشورما درسال ۱۳۶۶ درکودک ۶ ساله ای که مبتلا به بیماری هموفیلی بود وخون آلوده دریافت کرده بود ، مشاهده شد .

‌● «مرحله علامت دار»

مرحله بعد از مرحله علامت دار که بیمار ممکن است دچار تب های طولانی مدت ، اسهال بیشتر از یک ماه ، کاهش وزن ، زونا ، عفونت های گلنی وضایعات قارچی مثل برفک دردهان یا واژن شود . مرحله آخر بیماری ، مرحله «ایدز» است که مرحله کوتاهی است . یعنی ایدز فقط مرحله آخر وکوتاه بیماری را شامل می شود ودربقیه مراحل قبلی ، بیمار فقط آلوده به ویروس HIV تلقی می شود وگفتنی است تعداد کمی از افراد آلوده به ویروس درمرحله ایدز هستند . این مرحله با عفونت های فرصت طلب وانواع سرطان ها مشخص می شود . علت اکثر مرگ ها درافراد HIV مثبت ، همین وارد شدن به مرحله ایدز است که به علت تخریب تقریباً کامل سیستم ایمنی فرد به راحتی به عفونت های مختلف مبتلا می شود وبه علت همین عفونت ها ، بدخیمی ها وسرطان های شایع دراین بیماری ، بیمار از پا در می آید دراین مرحله می توان فرد را شبیه به یک کشور کاملاً بی سرباز وبی دفاع کنیم که حتی ضعیف ترین اشغالگران می توانند به راحتی کشور اورا خلع سلاح ومغلوب کنند .

  • درپایان صحبت های «نگین مستوری » دکتر

افــراد HIV مثبت (یعنی آلوده به ویـــروس )باید علیه بسیاری از بیماری های قابل پیشگیری مثل « هپاتیت B » واکسینه شوند وواکسناسیون مستمر کشوری دراین افراد حتماً باید تکمیل گردد … .

مصاحبه با دکتر فرید شهنائی ، دکتر حمید رضا حجت زاده

می خواهیم دراین مقاله برایتان از راه های انتقال ویروس HIV بنویسم ، بحثی آزمایشگاهی که شما خواننده عزیز بیشتر با راه های انتقال آن آشنا شوید . از این رو از دوپزشک آشنا به ویروس HIV خواستیم تا دراین مورد مقاله ای بنویسیند ، آنچه درزیر می خوانیم مطالبی است که دکتر حمیدرضا حجت زاده ودکتر فرید شهنائی آن را به رشته تحریر در آوردند :

Human lmmun . deficiency که اصطلاحاً HIV نــامیده می شوداز خانواده رترو ویروس ها بوده که می توان بیماری AIDS یا سندروم نقص ایمنی اکتسابی . از زمانی که پزشکان «HIV » وپس از آن «ایدز» را شناختند ، شاید بیشتر از هر بیماری دیگری درمورد آن صحبت شده ، مقاله نوشته شده ،‌تحقیق شده اما تا به حال واکسنی که که بتوان گفت به طور صددرصد دربدن ایمنی پایدار ایجاد می کند ویا دارویی که منجر به درمان قاطع وصد درصد این بیماری شود ، کشف نشده ودرمان های دارویی که بعضاً استفاده می شود تنها آهنگ گسترش وتکثیر این ویروس را دربدن کُند می کند . به دنبال آن امید به زندگی را بالا برده واز میزان مرگ ومیر کم می کند . متأسفانه باید یادآوری کرد ، درمان های چند دارویی که اغلب مؤثر می باشند به علت هزینه بسیار بالای آن دربیشتر کشورهای پیشرفته انجام گرفته وبه همین علت است که دراین کشورها آهنگ رشد بیماری کندتر شده ،‌اما برعکس درکشورهای فقیر جهان سوم که امکان درمان کمتری وجود دارد شاهد افزایش آمارمبتلایان به این بیماری هستیم .

باید یادآورشد که :

ویروس HIV درمایعات بدن افراد آلوده، شامل خون ، ترشحات بزاق وشیر ، منی وترشحات وجود ددارد.

د رمورد راه های انتقال ویروس HIV می توان به موارد زیر اشاره کرد :

۱) تماس های جنسی با افرادآلوده

۲) استفاده از خون ویا فرآورده های خونی آلوده

۳) استفاده مشترک از سوزن های آلوده

۴) تماس بین مادر آلوده ونوزاد درحین زایمان ویا شیر دادن .

انتقال از طریق دست دادن ویا سرفه کردن فرد آلوده هنوز اثبات نشده ،‌به همین خاطر درصورتی که مواد بهداشتی کاملاً رعایت شود ، می توان به طور روزمره از نزدیک با این افراد تماس بود . نحوه ایجاد بیماری از این قرار است که درزمانی که ویروس وارد بدن می شود ، به دو دسته از گلبول های سفید خون به نام های لنفوسیت های (THepen ) که دارای گیرنده های CD۴ درسطح خود هستند وماکروفاژها حمله می کنند ، وارد این سلول ها شده وباتحت کنترل گرفتن عوامل ژنتیکی این سلول ها فرمان تکثیر سلول های مشابه خود را دیکته کرده که با افزایش تعداد این ویروس ها در درون سلول عملاً ازفعالیت ایمنی این سلول ها است که عامل بیماری زای دیگر که تا به حال قادر به ایجاد بیماری نبوده فعال شده واز نقص سیستم ایمنی استفاده کرده وایجاد بیماری می نمایند .

درخاتمه باید متذکر شد که متأسفانه ایدز دربین افراد فقیر شیوع بیشتری داشته که عدم دسترسی به مراقبت های بهداشتی خدمات واصلاحات که برای پیشگیری از بیماری فوق لازم می باشد از جمله عوامل مؤثر درشیوع می باشد .

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

لینک دانلود متن کامل

Leave a comment