دانلود پروژه رشته برق در مورد اهمیت انرژی روشنایی – قسمت دوم

دانلود پایان نامه

مقدار E مبنا برای پرفضا به شرح جدول زیر پیشنهاد می شود:

نوع كاربری                                                                                           مبناEllux

1- گروه های آموزشی (اداری)                                                                   250

2- كلاسهای درس                                                                                  250

3- آزمایشگاهی                                                                                      300

4- سردخانه ها، اتاق هواساز، موتورخانه                                                       150

5- راهرو راه پله                                                                                     100

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

– تعمیرات، موتورخانه، اتاق تابلوهای برق                                                   150

7- سرویس بهداشتی                                                                               100

8- انبار، نمازخانه                                                                                   150

9- آشپزخانه، غذاخوری                                                                           200

10- پست برق                                                                             150

11- سالن كنفرانس (عمومی)                                                          250

12- سالن تشریح                                                                                   300

13- اتاق اساتید، منشی و انتظار                                                                  250
14- كتابخانه، سالن كامپیوتر                                                                     300

پریزهای عمومی برق:

سیم كشی داخلی: سیم كشی دركل دونوع است.

1- سیم كشی توكار

2- سیم كشی روكار

سیم كشی روكار: دراین نوع سیم كشی، سیم ها و لوله های آنها در دیوارها و سقف ها پنهان نمی شوند. كه البته از نظر زیبایی برای محیطهای مسكونی و آموزشی مناسب نیست بكله برای محیطهای صنعتی مانند كارخانجات، تمام سیم ها و كلیدها و پریزها و جعبه های تقسیم از روكشیده می شوند كه معمولاً به سه روش 1- سیم كشی در داخل لولة فلزی 2- سیم كشی درداخل كانال        3ـ سیم كشی با استفاده از كانال و بست تقسیم می شود.

سیم كشی توكار: در این نوع سیم كشی، وسایل و تجهیزات همه از نوع توكار می باشند. كلیدها، پریزها، جعبه های تقسیم و … همه توكار هستند و زیبایی داخلی ساختمان لطمه نمی خورد. برای این كار و عبوردادن سیمها از داخل دیوار و یا سقف و یا كف، باید سیمها را از خوردگی و نم گرفتگی محافظت نمود. بنابراین سیمی را درون لولة PVC یا لوله خرطومی قرار می دهیم البته برای ردكردن سیمها از درون لوله بایك از فنر مخصوص این كار كمك گرفت. استاندارد تدوین شده برای ارتفاع پریز و كلیدها بدین گونه است. از نوع كلیدها از كف تمام شده 110-120cm و ارتفاع پریزها 40cm می باشد. این استاندارد برای ساختمانهای اداری و مسكونی درنظر گرفته می شود.

درمحیطهای صنعتی پریزهای برق از نوع ارت دار هستند و سیم ارت از تابلوی برق به تك تك پریزها وصل شده است. برای دستگاههای سه فاز معمولاً پریزهای چهار سوراخه (یك سوراخ برای ارت) و یا پنج سوراخه (یكی برای ارت و یكی برای نول) نیاز می باشد.

برای حفاظت از مدارهای روشنایی و پریزهای برق در برابر اتصال كوتاه و اضافه جریان و همچنین برای قطع و وصل آنها از كلیدهای مجهز به بی متال یا همام كلیدهای مینیاتوری استفاده می گردد. كم معمولاً جریانهای 16 , 0.1 , 6 , 4 آمپری دارند و در داخل تابلوهایی نصب می گردند. (مثلاً در اتاق تابلوها).

معمولاً هر 6 تا 8 عدد پریز یك مدار را تشكیل داده و بعنوان بار كلید مینیاتوری به ترمینال خروجی آن متصل می شوند. از كلید مینیاتوری های 6 آمپر یك فاز و سه فاز جهت كنترل و حفاظت مدارهای پریز تك فاز استفاده می شود همچنین برای تشكیل مدار و تغذیه پریزها سیمهای 5/2میلیمتر استفاده می شود. همچنین برای كنترل مدارهای روشنایی هیچگاه از یك مینیاتوری استفاده نمی شود. به علت اینكه با یك اضافه جریان دریك مدار، كل ساختمان بی برق می گردد. پس برای بهتر شدن حفاظت از چند مینیاتوری و تقسیم ناحیة ساختمان به چند ناحیة تحت كنترل كلید مینیاتوری ها، حفاظت بهتر انجام می شود. دراین حالت از كلیدهای مینیاتوری 10A و سیم های 5/1میلیمتر استفاده می گردد.

برق رسانی به سیستم تهویه (فن كوئل):

برای تأمین نیاز به حرارت و برودت در فصلهای مختلف سال از فن كوئل استفاده می شود. جهت برد دستگاه فن كوئل یك پریز مجزا درنظر گرفته می شود و برای محافظت الكتریكی از فن كوئل ها از یك تابلوی جداگانه تغذیه می گردند و كلاً سیم برق رسانی به فن كوئل ها از پریزهای عمومی درنظر گرفته شدة مجاز می باشد. ظرفیت تولید هوای مطبوع توسط فن كوئل ها برحسب CFM بیان می شوند دارای توانهای الكتریكی مختلفی درحد چند درصد وات (حداكثر 500w) می باشند و هر 6 پریز را از 6 فن كوئل و توسط یك سیم سایز 5/2 میلیمتر به كلید مینیاتوری 10A محافظت می گردد. (در این پروژه فن كوئلها 300 وات درنظر گرفته شده اند).

 

كابل و كابل كشی

مقدمه

برای عایق كردن سیم ها و كابل ها از كاغذ، كاغذ آغشته به روغن، لاستیك طبیعی و لاستیك مصنوعی استفاده می شده است. كاغذ به علت خصوصیات عایقی بسیار خوبی كه دارد امروزه جزءلاینفك كابل های فشارقوی می باشد. اما در فشار ضعیف به علل اقتصادی كمتراستفاده می شود. لاستیك طبیعی و مصنوعی نیز در عایق كابلها استفاده قرار می گرفته اند اما دارای معایبی هستند از قبیل اینكه به سهولت می سوزند، در نور آفتاب و در گرما ترك می خورند، به سهولت رطوبت جذب می كنند و همه اینها باعث می شود خاصیت عایقی آنها كاهش یابد و به همین دلیل امروزه كمتر مورد استفاده قرار می گیرند. لذا بیشتر از انواع كابلهای گازی و كابلهای روغنی می توان این كابلها را كابلهای جامد نامید.

كابلهای لاستیكی امروزه توسط كابلهای PVC به كلی كنارگذاشته شده اند و شاید فقط به خاطرمصارف كاملاً اختصاصی مانند برق رسانی دركشتی، هنوز ساخته می شوند. ولی قبل از اینكه كابلهای PVC به بازار عرضه شود، از آنها با غلاف سربی با علامت NCK و یا برون غلاف سربی با علامت NCC در اختلاف سطح های حداكثر 6كیلووات استفاده می شد. كابل های پلاستیكی عموماً از عایق مصنوعی به نام پلی وینیل كلراید كه توسط كلره كردن اتیلن بدست می آید ساخته می شوند از PVC خالص نمی توان درصنعت كابل سازی استفاده كرد. زیرا این ماده نرم كننده و مواد پركننده و رنگ به پودر PVC و مختصر حرارت دادن، مادة شیوه مانندی بدست می آید كه می توان از آن به راحتی برای روكش سیم و پوشش كابل ها استفاده كرد.

ماده PVC كه برای روكش سیم و غلاف خارجی كابل از آن استفاده می شود، دارای تركیبات مختلفی است زیرا روكش سیم باید دارای استقامت الكتریكی خوب و پوشش كابل باید دارای استقامت مكانیكی خوب باشد كابل های PVC برای اختلاف سطح تا 1كیلووات بدون غلاف فلزی ساخته می شوند و از سه لایه: عایق سیم، ماده پركننده و پوشش خارجی تشكیل می شود (كابل NYY)

كابلهای PVC برای ولتاژهای بالاتر از 1كیلووات باید حتماً دارای غلاف فلزی باشند. این غلاف ممكن است به صورت ذره از تسمه فولادی شكل و یا به صورت یك غلاف مسی باشد. عایق PVC گرچه دارای استقامت الكتریكی خوبی است. ولی دارای ضریب تلفات بالایی است تلفات كابل در فشارهای بالا خیلی زیاد خواهد شد و فقط می توان از كابلهای PVC تا فشار 10كیلووات استفاده كرد. البته چون این كابلها استقامت الكتریكی خوبی دارند می توانند تا فشار 20كیلووات را نیز به خوبی تحمل كنند، درمسافت كم (از تابلو تا ترانسفورماتور) می توان از كابلهای PVC یك سیمه فشارقوی نیز استفاده نمود.

جدول باردهی و جریان مجاز كابل ها

برای انواع كابلها در فشارهای مختلف انرژی جداولی استاندارد وجود دارد كه برای كابلهای باسطح نرم شده جریانهای مجازی در درجه حرارت 70درجه سانتی گراد به عنوان حداكثر حرارت مجاز كابل و درجه حرارت محیط 20درجه سانتی گراد برای زمین و 30 درجه سانتی گراد برای هوا درنظر گرفته شده است. دراین بحث به علت متنوع بودن این جداول فقط از جدولی استفاده می كنیم كه مربوط به كابل فشار ضعیف می باشد و از آن در توزیع انرژی و تأسیسات الكتریكی و مراكز صنعتی استفاده می شود.

انتخاب سیم كابل

سطح سیم كابل بستگی به جریان بار و قدرت باردهی كابل دارد. باردهی كابل درزمین و درهوا در شرایط رسمی كه در زیر تعریف خواهد شد درصورتیكه درموقع كابل كشی به دلایلی از شرایط رسمی عدول شود، باردهی كابل متناب با ضرایبی كه در زیر به آن اشاره خواهد شد كم می شود.

الف) شرایط رسمی كابل در زمین عبارتند از:

1) بار %60

بار %60 بنابه تعریف عبارتست از بارگیری 100% و 60% به طور تناوب، بدین معنی كه اگر به مدت 10ساعت از كابل حداكثر بار مجاز گرفته شود، باید كابل حداقل به مدت 10ساعت نیز با باركمتر از %60 كاركند. این چنین باری را بار %60 می گوئیم. درصورتیكه به طور مداوم بارنامی از كابل كشیده شود، احتمال خشك شدن خاك زمین اطراف كابل وجود داشته دچار وقفه می گردد و درجه حرارت كابل بالا می رود. برای جلوگیری از گرما شدن غیرمجاز كابل باید سطح كابل را بزرگتر انتخاب كرد و یا به عبارت دیگر با راهی كابل را كم كرده و به 75% بار مجاز آن رساند.

2) طرز قرارگرفتن كابل ها

درصورتیكه دو یا چند كابل مختلف دركنار هم قرارگیرند اثر متقابل كابلها بریكدیگر باعث كم شدن تبادل حرارت با خارج و درنتیجه گرم شدن كابل می شود. لذا باید به همان اندازه كه از تشعشع و تبادل حرارت جلوگیری می شود، از گرم شدن كابل توسط جریان كمتر كشیدن و یا بالابردن كابل، كاسته گردد. این ضریب كه بنام ضریب تجمع كابل معروف است برای ترتیب خاصی از كابلها در جدول در ارائه بحث آمده است.

3)عمق كابل در زمین

نظر به اینكه معمولاً امكان خواباندن در عمق 70سانتی متر درهمه جا میسر است و عمق كمتر نیز در بازدهی كابل چندان موثر نیست، لذا برای عمق كابل در زمین (خاك) ضریب به خصوصی درنظر گرفته نمی شود.

4) سرپوش كابل

سرپوش كابل به خاطر محافظت كابل و مسیریابی انجام می گیرد. درصورتیكه از روشهای دیگری مانند لوله و غیره برای حفاظت كابل استفاده گردد تبادل حرارتی كمتر انجام می پذیرد و درنتیجه باید بار كابل كمتر شود تا اثر كمبود تشعشعات حرارتی جبران گردد این ضریب به نام ضریب پوشش كابل معروف است.

5) درجه حرارت زمین در سطح كابل:

درصورتیكه درجه حرارت زمین از 20درجه سانتی گراد تجاوز كند بازدهی كابل متناب با ضرایب جدول زیر تغییر می كند.

ب) شرایط رسمی كابل در هوا (در كانال)

1- بار 60% و یا هر نوع باری تا ماكزیمم مجاز

2- طرز قرار گرفتن كابل ها

در صورتیكه كابل به دیوار چسبیده باشد (در روی دیوار نصب شود) باردهی كابل 5% كم می شود به عبارت دیگر فقط می توان 95% بار نامی آن طبق جداول باردهی كابل، از كابل بار گرفت بنابراین فاصله نزدیكترین كابل به دیوار نباید كمتر از 2 سانتی‌متر باشد.

3- درجه حرارت هوا

در صورتیكه درجه حرارت هوا از 30 درجه سانتی گراد تجاوز كند، باردهی كابل (جریان مجاز) متناسب با ضرایب جدول زیر تغییر می كند.

انتخاب كابل (سطح كابل) با توجه به افت ولتاژ

روش دیگر تعیین سطح كابل، استفاده از فاكتور افت ولتاژ در كابل می باشد.

همانطور كه می دانید مصرف كننده ها جهت یك ولتاژ معین طراحی شده اند. افزایش و كاهش ولتاژ از مقدار نامی باعث صدمه دیدن مصرف كننده ها می گردد.

در شبكه های توزیع (با صرفنظر كردن از راكتانس كابل) به دلیل وجود مقاومت در كابل، افت ولتاژ اجتناب ناپذیر است. برای این تغییرات در ولتاژ محدوده ای قائل می‌شوند. دامنه مجاز افت ولتاژ بین 3 تا 5 درصد می باشد.

در طراحی ها معمولاً كابلی را انتخاب می نماید كه درصدافت ولتاژ آن:

از تابلو اصلی تا تابلو مسیر حدود یك درصد و از تابلو مسیر تا تابلو مصرف بین یك تا یك و نیم درصد و از تابلو مصرف تا مصرف كننده بین یك تا دو و نیم درصد باشد.

افت ولتاژ در مدارهای تك فاز

در صورتیكه درصد افت ولتاژ مجاز را با a نشان دهیم ارتباط زیر حاصل می شود:

ارتباط بالا سیم را برحسب مترمربع برای درصد افت ولتاژ مجاز بدست می‌دهد.

افت ولتاژ در مدارهای سه فاز

تعیین مقاطع سیم ها و كابل ها براساس جریان مجاز

1- مدارهای تك فاز

در بارهای روشنایی توانهای تهیه شده توان ورودی بوده و جریان این گونه مدارها از ارتباط زیر محاسبه می شود.

در محاسبه جریان از ارتباط بالا فرض بر این است كه كلیه چراغها به طور همزمان مورد استفاده قرار می گیرند كه در عمل چنین نیست و همه چراغهای متصل به یك مدار به ندرت به طرو همزمان روشن می شوند. نسبت حداكثر توان مصرفی همزمان را به كل توان بارهای منتصل ضریب مصرف یا ضریب همزمانی می گوئیم و آن را با kd نشان می دهیم.

ضریب مصرف برای بارهای روشنایی مختلف را به صورتی كه در جدول زیر آمده است در نظر می گیریم.

3- مدارهای سه فاز

بیشتر بارهای صنعتی را موتورهای القایی سه فاز با روتور مقتضی تشكیل می دهند. جریان خطی یك موتور سه فاز در حالت كار در ظرفیت اسمی آن از این قرار است:

تغییرات راندمان و ضریب توان موتورهای سه فاز القایی با روتور مقتضی با ظرفیت و سرعتهای مختلف در جدول زیر آمده است.

«پست برق»

پست توزیع: در طراحی پست برای تاسیسات مورد نظر باید موارد زیر را در نظر گرفت:

1- باید بتوان عملیات لازم در پست را از جمله نظارت، مراقبت، فرمان قطع و وصل كلیدها، خارج كردن ادوات الكتریكی و تمیز كردن اجزاء پست بدون شكل انجام داد.

2- فاصله گذاری بین اجزاء برق دار همچنین فاصله بین دستگاهها تا زمین از استاندرادهایی پیروی كند.

3- امنیت متصدیان پست فراهم شود.

4- سطح زیربنای پست، كمترین حد ممكن باشد و از طرفی امكان توسعه داشته باشد.

5- روشنایی داخل پست در حدود 150-200 lux در نظر گرفته شود.

6- امكان برخورد متصدی با اجزاء فشار قوی به طور غیرعمدی وجود نداشته باشد.

7- درهای تابلوهای برق با كلیدها Interlock داشته باشد بطوریكه قبل از قطع كلیدها غیرقابل باز شدن باشد.

انتخاب محل پست:

هر پست برحسب نوع و بزرگی از چند انشعاب و ورودی خروجی های متعددی تشكیل می شود. عموماً پست های توزیع در داخل خود اجزایی از قبیل ترانس توزیع، Ct، Pt، رله، كلید، دژنكتور، سكسیونر و… را شامل می شوند. معمولاً پستهایی كه برای تاسیسات و ساختمانها استفاده می شوند از نوع شین ساده می‌باشند. بنابراین اجزاء پست، درون قفسه های فلزی قرار گرفته و بین آنها دیواری از جنس آجر، فلز یا صفحه های پیش ساخته قرار می گیرد. همچنین تمام این قفسه های فلزی (تابلوها)‌ در نزدیكی دیوار نصب می شوند.

پست ها معمولاً در دو طبقه ساخته می شوند: در طبقه اول كابلهای تابلوها و ترانسفورماتورها و كابلهای ارتباطی و كابلهای ورودی و خروجی قرار می گیرند. و در طبقه دوم كد 1.5m از طبقه اول بالاتر است و كف آن در واقع روی زمین می‌پوشد، تجهیزات از جمله ترانس ها و تابلوها در نصب می گردند و از زیر، كابلهای ارتباطی، به این تجهیزات وصل می گردند.

ابعاد پست هم از یك استاندارد مشخصی پیروی می كند مثلاً برای یك پست 20kv، به یك فضای 8m*6 احتیاج می شود. در پست 2 برای خنك كردن تجهیزات از فن و ترموستات بهره می گیریم.

انتخاب ترانسفورماتور:

برای انتخاب ترانس توزیع كه معمولاً به شبكه 20kv متصل می شود ابتدا سطح ولتاژ و نسبت تبدیل مشخص می گردد. پس از آن توان ترانس با توجه به نیاز الكتریكی كل ساختمان و احتمال افزایش بار در آینده مشخص می شود. همچنین گروه برداری ترانس مورد استفاده باید مشخص شود. گروه برداری های زیر برای ترانس توزیع پیشنهاد می شود:

Yz5: برای قدرتهای تا 200KVA.

Dy5: برای قدرتهای 250~1600KVA.

سپس فیوزهای طرف فشار قوی و فشار ضعیف ترانس و دژنكتورها همراه با رله‌های قطع جریان زیاد (اتصال كوتاه) در فشار قوی و ضعیف از جداول استاندارد مربوطه به قدرت انتخاب شده، تعیین می شوند و همچنین از روی سیارهای مانند ولتاژ نامی، حداكثر ولتاژ نامی، قدرت قطع نامی و جریان نامی شبكه نوع شبكه، یعنی سرپوشیده یا باز تعیین می گردد.

انتخاب كلید قدرت (دژنكتور): مانند محاسبات بررسی سیستمهای قدرت، شبكه را یك شبكه بینهایت فرض می كنیم سپس در محل نصب دژنكتور، یك اتصال كوتاه سه فاز را مدل می كنیم. سپس با داشتن راكتانس معادل شبكه جریان اتصال كوتاه را بدست می‌آوریم. این جریان پارامتر انتخاب كلید دژنكتور ما خواهد بود.

زمین كردن پست: برای پست توزیع هم زمین كردن حفاظتی و هم زمین كردن الكتریكی اعمال می گردد همچنین می توان در تاسیسات و پستهای توزیع متناسب با تغذیه و برق رسانی ترانس از یك زمین مشترك یا دو زمین مجزا استفاده نمود. بدین شرح كه اگر كابل فشار قوی كه ترانس توزیع را تغذیه می كند دارای غلاف فلزی (سربی یا آلومینیومی) باشد (بدون پوشش خارجی از عایق (مثلاً PVC، قیرگونی و یا…)) و غلاف فلزی مستقیماً با زمین در تماس باشد، می توان از یك زمین مشترك استفاده كرد.

همچنین در حالیكه كابل هی فشار ضعیف ترانس از علامت فلزی بدون پوشش عالی باشند با در پستی مجزا كردن و تعین حفاظتی و الكتریكی عملاً ممكن نباشد، (مانند ترانسهای محلی یا پست های ترانسفورماتور كه در ساختمان هایی از بتون آرمه قرار گرفته اند) بهتر است از یك زمین مشترك بهره گرفت.

باید توجه شود كه اختلاف پتانسیل میل زمین كننده در اثر عبور جریان از این میل، بیشتر از 65v نشود. غیر از این حالت كه در بالا ذكر شده باید زمین الكتریكی طرف فشار ضعیف و زمین حفاظتی طرف فشار قوی بطور مجزا تاسیس گردد. همچنین حداقل فاصله مجاز بین انی دو زمین 20m می باشد.

نقطه صفر ترانسفورمر و بدنه تابلوهای برق و غلاف كابل در طرف فشار ضعیف، به زمین الكتریكی متصل می گردد و بدنه ترانس و تابلو فشار قوی به زمین حفاظتی پست متصل می شود.

تابلوهای فشار ضعیف: از لحاظ توزیع انرژی الكتریكی در كارخانجات و تاسیسات صنعتی، تابلوها به سه نوع اصلی، نیمه اصلی و فرعی تقسیم می گردند. تابلوهای اصلی بیشتر از نوع ایستاده و تابلوهای نیمه اصلی ممكن است نوع ایستاده و یا دیواری انتخاب شود. تابلوهای فرعی معمولاً از نوع دیواری می باشند.

تابلوهای اصلی در واقع تابلوهای تغذیه كننده می باشند و در آنها وسایل اندازه‌گیری مختلفی از جمله ولت متر، آمپرمتر متر و فركانس متر استفاده می‌شود و این وسایل روی تابلو نصب می شوند. وسایل اندازه گیری در ابعاد 96*96 یا 144*144 در بازار یافت می شوند. آمپرمترها به علت وجود جریان بال به كمك Ctها از نوع عبوری كه نسبت تبدیل های 75/5 تا 400/5 را دارا می باشند، اندازه‌گیری می كنند. یك ولت متر توسط كلیدگردان مخصوص ولتاژها بین فازها و فاز وئول را مستقیماً اندازه گیری می كند.

همچنین برای تعیین ضریب قدرت به Ct نیاز مندیم. این وسایل معمولاً در قسمت بالای تابلو نصب می شوند.و برای نشان دادن اینكه این تابلو سه فاز است در بیرون آن از سه چراغ استفاده می شود.

همچنین انواع كلیدهایی كه در تابلو نصب می گردند با توجه به كاربرد آنها به صورت زیر تعیین می شوند:

1- برای حفاظت كابلهای بین دو تابلو یا كابل از تابلو به دستگاه با قدرت بالا، از كلیه فیوز استفاده می شود.

2- برای حفاظت از تابلوهای اصلی از كلید اتوماتیك یا MCCB ها استفاده می‌گردد.

3- تابلوهای دیواری و كلیدهایی مینیاتوری دارای كلید اصلی می باشند كه این كلید از نوع گردان است.

4- از كلیدهای مینیاتوری جهت روشنایی، پریزها و دستگاههای با قدرت پایین استفاده می گردد.

محل نصب تابلو: برای تعیین محل نصب تابلو به نكات زیر توجه می شود:

1- تابلوها در مركز ثقل بارهای هر قسمت نصب می گردد.

2- تعداد تابلوها در هر قسمت با توجه به معیارهایی مانند پراكندگی، توسعه و قدرت مصرفی بارها تعیین می شود.

3- متناسب با قدرت مصرفی و نوع و حل تابلوهای ایستاده و دیواری استفاده می‌گردد.

در ادامه، انواع كلیدهایی كه در ارتباط با پست با آن مواجه هستیم بیان می‌شود:

1- كلیدهای فشار ضعیف: این كلیدها در محدوده ولتاژ پایینتر از 1kv در تاسیسات الكتریكی و همچنین برای حفاظت سیمها تاسیسات و مصرف كننده های بزرگ به صورت متنوعی مورد استفاده قرار می گیرند. كه به 4 دسته عمده تقسیم می شوند:

1- كلید دستی: همانطور كه از اسم این نوع كلید پیداست، با دست عمل می نماید انواع مختلفی دارد كه عبارتند از:

الف )كلید تیغه‌ایك كه تیغه متحرك آن را از چند چاقوی موازی می سازند و قادر به قطع جریان اتصال كوتاه نمی باشند. برای جریانهای 100~1000A ساخته می شوند همچنین برای اتصال از یك شین به شین دیگر هم استفاده می شود (كلید تیغه‌ای متحرك).

ب) كلید گردان: در این نوع كلید هر دو كنتاكت مربوط به یك قطب در داخل یك محفظه عایقی مخصوص قرار گرفته است به همین جهت از این كلید با تعداد قطبهای متعدد جهت مدارهای پیچیده استفاده می شود. و محدوده كاری این كلیدها تا 100A است. معمولاً در تابلوها نصب می شوند و از فیوزهای مختلف مانند فیوزهای فشنگی به همراه آنها استفاده می شود. این كلیدها قابل قطع زیر بار هستند.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

با فرمت ورد

Leave a comment