دانلود پروژه رشته اقتصاد در مورد حاكمیت بیمار، اقتصاد سرطانی – قسمت سوم

دانلود پایان نامه

از سال 1993 تا پایان 1994، بیشتر صنایع عمده سوئیس به دلایلی نظیر تحریم اقتصادی اتحادیه اروپا، فرسودگی تكنولوژی و عدم برخورداری از مزیت قیمتهای رقابتی در بازارهای بین المللی، یا كاملا ورشكسته شدند یا این كه تولید خود را كاهش دادند.

برخی از صنایع مهم سوئیس نیز، كارخانه های خود را به خارج از كشور منتقل كردند. بیشتر سرمایه گذاران خارجی، كشور سوئیس را ترك كرده و كارخانه های خود را در فرانسه، اروپای شرقی و خاور دور بنا نهادند.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

تولیدات كشاورزی سوئیس به كمترین سطح خود در طی 50 سال گذشته رسیده و صادرات گوشت و فرآورده های لبنی سوئیس در همان دوره حدود 65 درصد كاهش یافت.

جالب توجه آنكه در چنین شرایط بد اقتصادی و دوران ركود سالهای 1994 و 1995 كسری بودجه 30 میلیارد فرانكی دولت به 4/3 میلیارد فرانك كاهش پیدا كرده است و در سال مالی 94-1993 مجموع بدهی خارجی 25 استان سوئیس، بدهی دولت و كمون ها4 معادل 98 میلیارد فرانك بوده است.

معیار اروپائی یك اقتصاد ملی سالم برای پذیرفته شدن به عنوان یك عضو در اتحادیه اروپا، حداكثر كسری بودجه ای معادل 3 درصد تولید ناخالص داخلی و حداكثر بدهی ملی 60 درصد تولید ناخالص داخلی است5. كشور سوئیس از نظر این معیار از اتریش با اوضاع جمعیتی، جغرافیائی مشابه،عقب تر است. اما با وجود یك چنین اوضاع وخیم اقتصادی، فرانك سوئیس روز به روز در مقابل سه ارز قوی جهان تقویت می‌شود.

نرخهای رشد درآمد سرانه سوئیس با منابع و ظرفیت های بالقوه و بالفعل اقتصادی آن كشور در چنان تضاد پرتناقضی قرار دارندكه هیچ اقتصاددان اندیشمندی قادرنیست تا در چارچوب معاملات اقتصادی، پاسخی‌برای این سؤال پیدا كند كه:

«در حالی كه كارخانه ها در حال تعطیل و ورشكستگی هستند و بخش كشاورزی با كاهش شدید تولید و ركود مواجه است و كشور فاقد هرگونه منابع طبیعی كافی قابل فروش می‌باشد، چگونه درآمد سرانه مردم رو به رشد می‌باشد؟!»

اما برای این وضعیت اقتصادی عجیب و نامعقول سوئیس پاسخ هائی وجود دارد و این پاسخ ساده عبارت است از این كه نظام بانكی سوئیس و صندوق های امانی مالی، نظام پی ریزی شده ی منسجمی كه در خدمت جرائم سازمان یافته بین المللی برای تطهیر پول های آلوده و پولهای سیاه و خاكستری قرار دارد6، معاملات دولتی مواد مخدر و صنعتی كردن مواد مخدر به عنوان تجارتی بسیار سودآور اما كثیف، رمز توفیق اقتصاد سوئیس در افزایش درآمد سرانه كشوری بدون تولید می‌باشد.

تطهیر بین المللی پول كثیف

در كشور سوئیس تبدیل عملیات تطهیر پول به یك حرفه شرافتمندانه از سوی قانون، موجب گردیده است تا سیاستمداران، قضات، نیروهای پلیس، كارشناسان نظامی، وكلا، شركت های تخصصی و حسابداران قسم خورده سوئیسی، فرصت تجارت مالی به سركردگی بانك های سوئیسی را غنیمت شمرده و از آن سودجوئی به عمل آورند.

حضور اكثر نمایندگان پارلمان در عملیات تطهیر پول نظام بانكی سوئیس باعث شده است تا یك گروه بسیار مقتدر فشار، در نظام سیاسی این كشور پدیدار گردد.

به نحوی كه هرگونه صدای مخالف را خفه كرده، با هر گونه لایحه اصلاحی مخالفت ورزیده، از حضور هر داوطلب اصلاح گرا در مدیریت ارشد حكومتی ممانعت به عمل آورده، از تصدی مسئولیت دادگاه عالی سوئیس توسط هر قاضی سالم و درستكار جلوگیری كرده و هر شخص آرمان گرا در هر بخش را كه به دنبال وضع مقررات كنترل های قانونی بر معاملات مالی غیر قانونی بانك ها است سركوب می نماید و این در حقیقت نوعی الیگارتنی- جرگه سالاری- مستبدانه ای است كه نه تنها ملت سوئیس بلكه بازارهای پولی دنیا را فریب داده است.

جان زیگلر یك نمایند. پارلمان و استاد دانشگاه در ادعانامه خود در دادگاه می‌گوید: تثبیت یك رژیم دیكتاتوری در كشورهای جهان سومی نظیر رودزیا، نیجریه، رواندا، آمریكای جنوبی و یا بی ثبات كردن نظام پولی و اقتصادی كشورهائی نظیر آمریكا، آلمان و فرانسه در دستان این غول بی رحم، به نام نظام بانكی سوئیس، قرار دارد.

غولی كه تبلیغات جهانی آن تو خالی است و چهره ی اژدهائی آن در پس نشان صلیب سرخ پنهان است.7

پروفسور جان زیگلر می نویسد: «در حقیقت، سوئیس هیچ فعالیت مولدی ندارد به جز مخفی نگه داشتن كالاهای دزدیده شده از سایر كشورهای جهان.»

جاری شدن درآمدهای حاصل از جنایات سازمان یافته بین المللی به سیستم بانكی غول آسای سوئیس، خصوصا معاملات مواد مخدر مانع بزرگی بر سر راه جلوگیری و مبارزه با توزیع و خرید و فروش مواد مخدر می‌باشد.

بدین دلیل كه سوئیس با استفاده از قدرت اقتصادی كه در دهه 1960 و 1970 به دنبال جمع آوری «پترودلار»8 و «یورودلار»9 كسب كرده بود هر بار با ایجاد بحران دلار و دگرگون نمودن ساختار اقتصادی سایر كشورهای جهان توانست از عملیات مبارزه با تطهیر پول جهانی توسط نظام بانكی خود جلوگیری به عمل آورد.

بحران دلار، ترفندی برای عملیات تطهیر پول در سوئیس

1-دولت ریچارد نیكسون (حزب جمهوری خواه)

در اوایل دهه 1970 ریچارد نیكسون، رئیس جمهور وقت آمریكا، در برابر معاملات مواد مخدر اعلام جنگ نمود.سازمان «اف.بی.آی»10 طی یك گزارش مستند به رئیس جمهور توضیح داد كه جنگ با مواد مخدر، مادامی كه بانك های سوئیسی با مافیای جنایات سازمان یافته در سطح بین المللی، همكاری می‌كنند، موفق نخواهد بود.

چرا كه بانك های سوئیسسی مركز تجمع و ملاقات های رؤسای مافیای مواد مخدر می باشند و روزانه بسته های عظیمی از پول نقد توسط بانك های سوئیسی در پیش چشمان مأموران اف.بی.آی به بانك های سوئیسی در نیویورك حمل میشوند تا از آن طریق به سوئیس منتقل گردند.

ریچارد نیكسون دستور عملیات برای پلیس اف.بی.آی، علیه فعالیت‌های غیر قانونی بانك های سوئیسی مستقر در نیویورك صادر نمود.

به دنبال همین تصمیمات بود كه در سال 1971 رئیس هیأت مدیره كردیت بانك سوئیس11 برای این كه به رئیس جمهور آمریكا و اف.بی.آی نشان دهد كه قدرت اصلی در دست چه كسی است، طی یك كنفرانس مطبوعاتی اعلام داشت كه 50 درصد از دلارهای اروپائی «یورودلار» آمریكا در اختیار و تحت كنترل اتحادیه بانكداران سوئیس قرار دارد.12همین امر موجب گردید تا اقدامات ریچارد نیكسون مبنی بر جلوگیری از فعالیت‌های تطهیر پول كثیف بانك های سوئیسی برای مدت كوتاهی متوقف گردد.

زیرا چنانچه تهدید رئیس هیأت مدیره كردیت بانك سوئیس عملی می‌شد و «یورودلارهای» آمریكا توسط اتحادیه بانكداران سوئیسی وارد بازار می‌شدند، دلار آمریكا به شدت با سقوطی وحشتناك مواجه می‌گردید. اما كشمكشهای فیمابین ریچارد نیكسون و دولت سوئیس تا پایان دوره ریاست جمهوری همچنان ادامه یافت.

2-جنگ ویتنام

در دوران جنگ ویتنام، لیندون جانسون، رئیس جمهور وقت آمریكا به منظور تأمین مالی جنگ و بر اساس لایحه ای كه به مجلس برد به انتشار 500 میلیارد دلار اروپایی بدون پشتوانه ذخیره طلا اقدام نمود كه مقرر گردید این دلارها در داخل نظام پولی آمریكا گردش نداشته باشد.اما در آوریل 1975 قبل از خروج آخرین نیروهای آمریكائی از ویتنام جنوبی، «ژنرال تیو»13 آخرین رئیس جمهور ویتنام جنوبی و مارشال نوی لون14، رئیس جمهور سابق كامبوج ملاقاتی با رئیس اتحادیه بانكداران سوئیس15 ترتیب دادند. این دو ژنرال جنایتكار جنگی به رئیس اتحادیه گفتند كه 16 تن طلا دارند كه میخواهند به بانك های زوریخ انتقال داده شود.

رئیس اتحادیه مذكور نیز فوراً یك هواپیمای DC-8 از شركت هواپیمائی سوئیس ایر (BAL Air) اجاره كرد و آن را به «سایگون»16 فرستاد تا ذخایر طلای دزدیده شده ی بانك ملی ویتنام را منتقل كند. در هنگام حمل طلاها به هواپیمای سوئیس ایر، سفیر آمریكا در سایگون به نیروهای نظامی آمریكا دستور توقف هواپیمای DC-8 سوئیس را داد و اعلام كرد كه ذخایر طلا یا باید در بانك ملی ویتنام بماند یا این كه با نظر دولت آمریكا برای لذا برای بار دوم، عملیات تبهكارانه‌ی17 بانكی سوئیس از طریق دیپلماتیك، باج خواهی دیگری را علیه دولت آمریكا رقم زد. اتحادیه بانكداران سوئیس اقدامات آتی به آمریكا منتقل گردد.

اولتیماتوم داد: «اگر هواپیمای اجاره ای سوئیسی حامل طلا، سایگون را به مقصد زوریخ ترك نكند، بانك های سوئیسی دلارهای اروپائی مربوط به ویتنام كه توسط بانك های سوئیس از بازارهای مالی بین المللی جمع آوری شده‌اند را آزاد خواهند ساخت» كه این به معنای یك «عملیات بحران دلار» دیگری برای دولت آمریكا می‌بود.

هزاران خانواده آمریكائی فرزندانشان را در جنگ ویتنام از دست دادند، هزاران جوان آمریكائی معلول شده و روی صندلی چرخدار قرار گرفتند و میلیون ها نفر از مردم ویتنام در خون غلطیدند و بازماندگان فقر و فلاكت زده این ملت رنج دیده، امروزه با كابوس ویتنام زندگی خود را سپری می‌كنند.

اما تبهكاران بانك سوئیس به‌ جمع آوری بهره و سودهای حاصل‌ از ذخایر طلای دزدیده شده ی بانك ویتنام مشغول هستند.

در ویتنام میلیون ها نفر با بدبختی زندگی كرده و میان مرگ وزندگی سرگردانند در حالی كه ذخایر طلای 16 تنی آنها می‌توانست مردم این كشور را در بازسازی خانه های تخریب شده شان كمك نماید. اما این غول پنهان در پس صلیب سفید رنگ پرچم سوئیس، ذخیره طلای خونین این ملت در حال رنج و عذاب را بلعیده و با گوشت و خون جوانان یك ملت دیگر آن را آغشته كرده است.

3-از دولت رونالد ریگان (از حزب جمهوری خواه)

رونالد ریگان در اولین دوره ریاست جمهوری خود لایحه ای درباره سوئیس مطرح ساخت.ریگان با عزمی راسخ در صدد بود كه غرور ملی شدیداً لطمه دیده آمریكائی را احیا كند.رئیس جمهور آمریكا با دولت سوئیس در مورد ادامه عملیات تطهیر پول فرارهای مالیاتی از آمریكا و تطهیر پول های كثیف مافیای مواد مخدر كلمبیا فعال در آمریكا، اتمام حجت كرد و آن كشور را به تحریم های اقتصادی تهدید نمود. اما ریگان نتوانست در جنگ با ترافیك مواد مخدر و دولت سوئیس موفق گردد و با همكاری عاملان جرائم مالی سوئیس و كارتل های مواد مخدر كلمبیائی مقابله نماید.

4- الیزابت كپ و رسوائی «ایران گیت» آمریكا

پیچیدگی های سیاست خارجی شوروی و ساده اندیشی دولت جیمی كارتر رئیس جمهور آمریكا در مورد اهمیت استراتژیك ایران در ثبات سیاسی منطقه خاورمیانه، موجب گردید تا جنگی ناخواسته و غیر عادلانه توسط غرب بر ایران تحمیل شود و دیكتاتور عراق (صدام حسین) در این جنگ تهاجمی مورد حمایت نظامی محرمانه آمریكا قرار گیرد.

در اوایل دهه ی 1980، دولت رونالد ریگان از حزب جمهوری خواه آمریكا كه نسبت به رئیس جمهور دمكرات قبلی در مورد مسائل ایران از دیدگاه عمل گرایانه تری برخوردار بوده و نمی خواست به سادگی موقعیت استراتژیك ایران را انكار كرده و صحنه رقابت های سیاسی خاورمیانه را به رهبران كاخ كرملین شوروی واگذار كند، در صدد آن برآمد تا در یك تماس مستقیم، روابط خود را با حكومت جدید ایران التیام بخشد.

بدین ترتیب بود كه مأموریت «مك فارلین» و «الیور نورث»18 طراحی گردید.چگونگی ارتباط این مأموریت با عملیات تطهیر پول و پیدا شدن نقش سیاستمداران فاسد سوئیسی و هویدا شدن ناگهانی نقش آفرینی سوئیس در شكست سیاسی آن مأموریت كه به خودكشی «مك فارلین» مشاور امنیتی كاخ سفید واشنگتن و «ویلیام كیسی»19 رئیس وقت سازمان سیا و بروز پدیده ای به نام ایران گیت در صحنه سیاست داخلی آمریكا انجامید، حائز اهمیت می‌باشد.

به خصوص كه یك واقعه دیپلماسی بین المللی بسیار پراهمیت به عنوان ابزاری قدرتمند در خدمت تطهیر پول های آغشته به خون متعلق به مافیای كالی كارتر یعنی بزرگترین سازمان جنایتكار ترافیك كوكائین به سركردگی پابلو اسكوبار كلمبیائی، برای تحت فشار قرار دادن حكومت رونالد ریگان رئیس جمهور آمریكا به دست سیاستمداران فاسد سوئیس افتاد.

خانم الیزابت كپ، وزیر دادگستری و امور پلیس و امور نظامی سوئیس، همسر آقای هانس كپ؛ رئیس دفتر مشاوره مالی «كپ-شكرچیان» در زوریخ كه به عملیات تطهیر پول برای پابلو اسكوبار رئیس «مافیای كارتل كالی» اشتغال داشت، از جمله مواردی به شمار میرفت كه پرزیدنت ریگان به شدت خواهان توقف آن عملیات و بركناری خانم الیزابت كپ از سمت وزارت دادگستری سوئیس شده بود.

4-Communs

5-(20%+=رضایتبخش،صفر=نرمال،20%-=نامطلوب،30-% تا 40-%=فاجعه آمیز)

6-dirty money,Black and Gray Money

7-منظور پولهای بدست آمده از فعالیتهای غیر قانونی نظیر قاچاق،بازار سیاه و مواد مخدر است

توضیح آنكه پرچم قرمز سوئیس نشان سفید صلیب بر روی آن است و وارونه آن یعنی پرچم سفید با صلیب قرمز رنگ نشان صلیب سرخ می‌باشد.

8-Petro Dollar

9-Euro Dollar

10-Fedral Bureau for Inrestigation , FBI

11-Credit Bank of Switzerland

12-Fred Hirch “Money International”,Ed.pelicanbooks,1969,second Edition,1972,p.244.

13-Thieu.

14-Noi-Lon.

15-ASB

16-Saigon

17-Banditism

18-MC Farlain

19-Oliver North & MC.Farlain

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

با فرمت ورد

Leave a comment