دانلود پروژه رشته اقتصاد در مورد تولید ناب – قسمت اول

دانلود پایان نامه

مقدمه

اكنون كه به لطف خداوند و كمكهای بی شائبه پدر و مادر عزیزم و البته تلاشهای خود و اساتید بزگوارم توانستم كه بر میزان معلومات و تحصیلاتم بیافزایم ، خدای را سپاسگزارم. و از او می خواهم كه مرا در تمامی مراحل زندگی از مدد الهیش بی نصیب نگرداند. و راه پیشرفت را برایم هموار سازد . و این تحقیق را كه به عنوان پروژة پایانی اخذ مدرك مهندسی صنایع در زمینه اصول تولید ناب و متدولوژی 6 سیگما و همچنین سیستم SPC به عنوان یكی از ابزارهای 6 سیگما در شركت كارخانجات پارس الكتریك انجام داده ام را با كسب اجازه از استاد گرانقدر جناب آقای دكتر صدیق رئیسی كه بدون شك می توانم بگویم كه بیش از نیمی از آینده كاریم را به دلیل دیدگاهی كه ایشان به من داده اند مدیون آن استاد بزگوار هستم و همچنین استاد بزگوار جناب آقای دكتر عبدی كه با معرفی تولید ناب و اصرار بر تحقیق در این زمینه باعث شدند كه من با جنبه های مدرن تولیدی و تفكرات جدیدی در دنیا آشنا شوم ؛ به پدر و مادر بزگوارم تقدیم می كنم .

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

با توجه به اینكه از تلاش مهندسین دلسوز شركت پارس شكی ندارم ،‌ دیدگاه منتقدانه ایی را كه در مدت اندك در خدمتشان بودم ، ارائه كرده ام و پیشاپیش از تمامی عزیزانی كه نظرات خود را دربارة‌ این پروژه به میل اینجانب به نشانی

n_PSP_m59@yahoo.com

در میان می گذارند ،‌‌ تشكر می كنم . در پایان امیدوارم كه مطالعه این پروژه به خصوص در قسمت تولید ناب و SPC بتواند مشكل گشاء باشد و یا حتی ایده ای برای بهبود وضعیت شركت PARS به مهندسین و مسئولین درگیر كار در این شركت را بدهد.

من غلام قـمرم غیر قمر هیچ مگو پیش من جز سخن شمع و شكر هیچ مگو
سخن رنج مگو جز سخن گنج مگو ور از این بی خبری رنج ببر هیچ مگو
دوش دیوانه شدم عشق مراد دید و بگفت آمدم نعره مزن جامعه مدر هیچ مگو
گفتم این عشق ، من از چیز دگر می ترسم گفت آن چیز دگر نیست و دگر هیچ مگو
ای نشسته تو در این خانه پر نقش و خیال خیز از این خانه برو رخت ببر هیچ مگو

تولید ناب

تولید ناب نشأت گرفته از تحقیق جیم ووماك ، دان جونز و دان روس ، سه مدیر ارشد (IMVP) * است . این پژوهشگران به این نتیجه رسیدند كه موفقیت در تحقیقاتشان اساساً می تواند مرهون 6 عنصر باشد كه عبارتند از : جامعیت ، تخصص ، جهان نگری ، استقلال ،‌ دسترسی به صنعت و پس خوراند پیوسته (continuous feedback) . آنها مدیران كارخانه ها را متوجه ساختند كه ارزشندترین كمك آنها پول نیست بلكه زمانی است كه مدیران شركتهای آنها برای پاسخ دادن به سؤالاتشان اختصاص می دهند.

بعد از 5 سال تفحص محققان دربارة تفاوتهای میان تولید انبوه و تولید ناب در یك صنعت به این نتیجه دست یافتند كه اصول تولید ناب ، می تواند به طور مساوی در سرتاسر جهان و در هر صنعتی به كار گرفته شود و نیز رفتن به سمت تولید ناب تأثیر عمیقی بر جامعه انسانی به جای خواهد گذاشت ،‌ یعنی به راستی جهان را تغییر خواهد داد . همانطور كه از اسم تولید ناب بر می آید بزرگترین مزیت آن بر تولید انبوه ،‌ ناب بودن آن است . بدین معنی كه با توجه به مشكلات كه از آن جمله اتلافات در تمامی زمینه ها در تولید انبوه است ، را ندارد . این همان اكسیری است كه ژاپنی ها برای وارد شدن به بازار جهانی و رقابت با بزرگترین تولید كنندگان غربی به كار گرفته اند.

ایده‌های بنیادی تولید ناب ، ایده های جهانی هستند و هر كس در هر كجا می تواند آنها را به كار گیرد و چه بسیار شركتهای غیر ژاپنی كه تاكنون آنها را فرا گرفته اند . و این موضوع وقتی اهمیت خود را پیدا می كند كه بدانیم ویژگیهای خاص جامعة ژاپنی نظیر میزان پس انداز بالا ، با سوادی تقریباً عمومی ،‌ جمعیت همگن ، تمایل به ارجح دانستن نیازهای گروهی به خواسته های فردی ( امری كه همواره مدعی آن هستند ) و تمایل و حتی آرزوی ساعت كار طولانی بر خلاف برخی كه آنها را رمز موفقیت ژاپنی ها می دانند نكته پیروزی نیست بلكه اینها در درجة دوم اهمیت كا رهستند .

امروزه ، پی در پی می شنویم كه جهان با بحران اضافة‌ ظرفیت بسیار رو در رو است ، مدیران برخی صنایع این اضافه ظرفیت را به اندازه ‌8 میلیون واحد ،‌ اضافه بر فروش كنونی در جهان ، كه حدوداً 50 میلیون واحد است، تخمین زده اند . در واقع این بحران به خطا بحران اضافه ظرفیت نامیده شده است . واقعیت اینست كه جهان با كمبود بسیار ظرفیت رقابتی تولید ناب و اشباع ظرفیت غیر رقابتی تولید انبوه مواجه است . این بحران ناشی از آنست كه تولید ناب موجودیت تولید انبوه را در مخاطره افكنده است . اكنون بسیاری از شركتهای غربی تولید ناب را درك كرده اند و دست كم یك از آنان در راه معرفی آن خوب پیش رفته است . با این همه تحمیل روشهای تولید ناب به سیستمهای موجود تولید انبوه ، به وخامت و بی نظیم اوضاع می افزاید . وقتی بحران حیات ، تولید كننده را تهدید نمی كند ، تنها پیشرفت محدودی ممكن است.*

در كشور ما جالبترین نمونه ، شركت ایران خودرو است . كه به نوعی در خواب فرو رفته و قدرت رقابت را در زمانی كه ناچار به رقابت شود ، ندارد و یا همین شركت پارس الكتریك ، كه شما در حال حاضر می بینید كه در بازار یك تلویزیون 21 اینچ سامسونگ حدوداً 180 هزار تومان قیمت دارد در حالیكه یك تلویزیون معمولی 21 اینچ پارس حدود 150 هزار تومان قیمت دارد و وخامت موضوع زمانی مشخص می شود كه شما كارایی دو محصول را چه از لحاظ خدمتی كه به شما می رساند و چه از لحاظ كیفیت با هم مقایسه كرده و جنبه هایی از قبیل مالیات كشور كره برای تلویزیون یا هزینه حمل و نقل و از همه مهمتر تعرفه گمرك ایران و همچنین به اصطلاح چند دست گشتن زیر دست دلالها را به اضافه سود فروشنده در نظر بگیرید . پس به نظر می رسد اختلاف قیمت 30 هزار تومانی نه تنها نتیجه قدرت رقابت ما نیست بلكه ضعف ما را در این زمینه نشان می دهد .

تولید ناب چیست ؟ شاید بهترین راه برای توصیف این سیستم نوین تولید ،‌ مقایسة آن با تولید دستی و تولید انبوه باشد یك تولیدگر دستی ( Craft producer ) از كارگران بسیار ماهر و ابزارهای ساده اما انعطاف پذیر استفاده می كند تا دقیقاً آنچه را كه مشتری می خواهد بسازد . یعنی یك واحد در یك زمان. پس این شیوة تولید بسی گرانتر از توان خرید اكثریت ما است . تولیدگر انبوه ( mass producr ) در طراحی محصولات از متخصصین ماهر استفاده می كند ، اما این محصولات توسط كارگران غیر ماهر یا نیمه ماهری ساخته می شوند كه ماشین آلات گران و تك منظوره را هدایت می كنند . این محصولات همشكل ماشینی ، در حجم بسیار بالا تولید می شوند . و چون ماشین آلات مورد نیاز بسیار گرانند و نیز در مقابل اختلال ،‌ بسیار كم ظرفیت ، تولیدگر انبوه ناگریز است محافظینی ( buffers) به سیستم اضافه كند، تا یكنواختی روند تولید را بیمه كند، محافظینی نظیر موجودی اضافی( extra supples ) ، كارگران اضافی و فضای اضافی . از آنجا كه تولید محصول جدید محتاج تغییر كل سیستم است ، بسی گرانتر از محصول قبلی خواهد شد. از این رو تولیدگر انبوه تا جایی كه ممكن باشد ،‌ از نوآوری در طرح خودداری می كند. نتیجه اینكه محصول ، به قیمت از دست رفتن تنوع و به دلیل روشهای كاری كه برای كاركنان ملال‌آور و فاقد روح است ،‌ ارزانتر در اختیار خریدار قرار می گیرد.

آیا تا‌بحال از خود سوال كرده ایم كه چرا در شركت پارس الكتریك چندین سال است كه از pcboard های تكراری در ساخت تلویزیونهای به ظاهر متفاوت نظیر CM905s استفاده می شود. كه بنده بعداً در بخش SPC مشكلات آنرا یادآور می شوم . در مقابل، تولیدگر ناب ( Lean producer ) مزایای تولید دستی و تولید انبوه را با یكدیگر تلفیق كرد و از قیمت بالای اولی و انعطاف ناپذیری دومی اجتناب می كند . بنابراین تولیدگر ناب ،‌ برای تولید محصولات بسیار متنوع ، افرادی را از همة‌ سطوح سازمانی و با مهارتهای مختلف گرد می آورد و به صورت گروهی به كار می گیرد ،‌ و نیز از ماشین آلاتی استفاده می كند كه هم به طور فزاینده خود كار هستند و هم بسیار انعطاف پذیر. تولید ناب از این رو ( ناب ) نامیده می شود كه در مقایسه با تولید انبوه ، هر چیز را به میزان كمتر مورد استفاده قرار می دهد ، این شیوه تولید، نیروی انسانی موجود در كارخانه ، فضای لازم برای تولید، سرمایه هایی كه صرف ابزار آلات می شود ، نیروی مهندسی لازم برای بوجود آوردن محصول جدید و زمان مورد نیاز برای ساخت محصول جدید ،همه و همه رابه نصف تقلیل می دهد . همچنین در تولید ناب موجودی( inventory ) مورد نیاز به كمتر از نصف می رسد ،‌ عیب ها بسیار كمتر می شود و محصولات با تنوعی فزاینده تولید می شوند .

شاید در خور توجه‌ترین تفاوت میان تولید انبوه و تولید ناب ،‌ تفاوت در اهدف نهایی این دو باشد ، تولید گران انبوه هدف محدودی را برای خود قرار داده اند، و
آن همانا ( به اندازة كافی خوب بودن ) است . عبارتی كه می‌تواند به این صورت تعبیر شود:

شمار قابل قبول عیبها ،‌ بیشترین سطح قابل قبول برای موجودی و گستره معینی از محصولات یكسان. در واقع استدلال آنها چنین است كه كار بهتر ، یا بیش از اندازه گران می شود یا فراتر از حد استعداد ذاتی انسان است . در سوی دیگر ،‌ نگرشهای تولید گران ناب بر كمال مبتنی است ،‌ یعنی نزول پیوسته قیمتها ، به صفر رساندن میزان عیوب*، به صفر رساندن موجودی ، و تنوع بی‌پایان محصول . البته هیچ تولیدگر نابی تاكنون به این سرزمین موعود نرسیده است . و چه بسا هرگز نرسد، اما میل همیشگی به كمال تا ایجاد تغییرات حیرت آور تداوم می‌یابد . در تولید ناب هدف این است كه همة افراد ، در هر رده سازمانی ( مسئولیت ) بپذیرند . و مراد از واژة مسئولیت همانا (آزادی در مدیریت كار خودش ) است و این امتیاز بزرگی است . در مطالعه تولید و اجرای سیستم SPC در شركت پارس الكتریك وقتی با برخی از اپراتوران و كارگران با تجربه قسمتهای مختلف هم كلام می شدم می یافتم كه این نیاز را كه همان انتقال مسئولیت به آنها بود ، تا در بوجود آوردن محصول بهتر مبادرت ورزند ،‌ را طلب می كنند ولی با اینكه خود آنها این موضوع را از مدیرانشان خواستار شده بودند ولی با بی توجهی آنها مواجه شدند و با بی میلی بیشتری از گذشته سر كارشان حاضر می شدند.

اگر قرار باشد كاركنان در چنین شرایطی موفق شوند ، باید شركتها ،‌ آنان را در چالشهای كاری پیوسته و متنوع درگیركنند. به این طریق است كه آنان احساس خواهند كرد كه مهارتهایشان رشد می كند و به دلیل مهارتهای مختلف كه كسب كرده اند ،‌ به آنان ارزش داده می شود . بدون این چالشهای پیوسته ،‌ ممكن است كارگران احساس می كنند كه در نقطه آغاز شغل خویش ،به آخر خط‌ رسیده‌اند. در نتیجه آنها مانع رشد مهارتهای خود شده و حس مسئولیت خود را از دست می دهند ، یعنی عمده ترین مزیت تولید ناب از بین می رود.

حال مقایسه ای خواهیم داشت بین كیفیت در تولید ناب و تولید دستی . در سال 1894* شركت پی. ال یك شركت خودروسازی پیشرو در جهان به حساب می آمد. این شركت نمی توانست به طور انبوه خودروهای همسان تولید كند و برای این كار تلاشی نیز نمی كرد . به جای آن ، تمام هم خویش را بر آن نهاد كه هر محصول با سلیقه و خواست خریدارانش دقیقاً مطابقت داشته باشد. اینگونه بود كه پی. ال به كیفیت ساخت خودروهایش تإكید می‌كرد: اینكه اجزای هر خودرو بصورت دستی و آنقدر ماهرانه سوار می شد كه می توانست شكافهای میان قطعات را از دیده پنهان كند ، و این امر برای مشتریان اهمیت و ارزش بسیاری داشت. حال اگر تولیدگران ناب بتوانند هزینه های سنگین طراحی و تولید را كم كرده و كیفیت محصول تولیدگران دستی را بالا ببرند ( كه احتمالاً از عهده این كار بر می آیند ) ، آنگاه تولیدگران دستی و سنتی یا باید روشهای تولید ناب را بپذیرند و یا وجود بیش از یك قرن قدمت نابود شوند . همانطور كه پیشتر نیز گفته شد شركت پارس در چند سال اخیر از pc board های تكراری نظیر CM9055 استفاده كرده است كه به دلایلی كه ذكر شد و باز هم گفته می شود مشكلات كیفیتی را به همراه دارد در تولید ناب یك نظریه بنام « دست پنهان* » آدام اسمیت مورد قبول است و آن اینست كه اگر در جهان هر كس به مصلحت خویش بیاندیشد در كل جامعه بهترین نتیجه را خواهد یافت . حال سوال اینست كه چرا وقتی PCb های ساخت كره كیفیت بالاتری را می دهند و همچنین pcb ها ساخت داخل شركت مستلزم كار بیشتری روی آنها است* و همچنین دستگاهها و ابزارهای پیشرفته و البته گرانقیمت كه حتی خریداری یك سنبه و ماتریس پرس برای CM905s بیش از 10 میلیون تومان هزینه دارد پس چرا نباید PC board از كره وارد شوند و یا حتی تولید آنها به شركت مستقلی سپرده شود كه با توجه به رعایت اصول تولید ناب آینده آن شركت در گرو شركت پارس باشد و همچنین بالعكس تا بتوان محصولات با كیفیت مورد نیاز و در زمان مورد نیاز و با هزینه كمتر در اختیار داشت نمودار میزان كار اضافه شده بیانگر قسمتی از آنچه كه در بالا گفته شده بود در مورد هزینه های شارژرهای بعد از دیگ قلع،‌ در این مدل pcb است . این موضوع از آن جهت قابل توجه است كه بكارگیری اصول تولید ناب باعث خواهد شد كه كارخانجات كشور ما از جمله PARS بتوانند همانند سایر كارخانجاتی كه در جهان تولید ناب را سرلوحه كار خود كرده اند ، بدون آزمون محصول در پایان خط مونتاژ و بدون میزان زیادی دوباره كاری ،‌ محصول خود را با كیفیتی تقریباً به كمال ، روانه بازار كنند.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

با فرمت ورد

Leave a comment