دانلود پروژه رشته اقتصاد در مورد بررسی وقایع نفت در یك دهه پیش از انقلاب – قسمت دوم

دانلود پایان نامه

در سطح جهانی، مدتهاست كه وقایع مهم بین المللی ریشه در نفت دارند. جنگ اول جهانی به خاطر كشته شدن ولیعهد اتریش به دست دانشجوی عربستانی نبود بلكه بخاطر بی بهره ماندن آلمان از منابع نفتی جهان و به منظور دستیابی آن كشور به معادن شناخته شده ولی هنوز حفاری نشده نفت بین النهرین بود جنگ دوم جهانی برای دست یابی هیتلر به نفت عراق و ایران بود. حمله ناگهانی و غیر منتظره هیتلر به شوروی برای بدست آوردن نفت باكو بود. ژاپن هم می خواست نفت سرزمین‌های اندونزی و مالزی را بدست آورد آمریكا با استفاده از فرصت جنگ دوم جهانی امپراتوری های اروپایی را برادرانه به زمین كوبید، و این به خاطر بدست آوردن حوزه‌های نفتی متصرفی آنها در جهان و به خصوص در خاورمیانه بود ناله های چرچپل از رفتار روزولت در كنفرانس یالتا و سایر كنفرانس های زمان جنگ مربوط به نفت ایران و سایر نقاط خاورمیانه بود.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

انگلستان كه مالك الرقاب نفت خاورمیانه شده بود در اثر جنگ دوم، ضعیف شد. چرچپل و هم قطارانش در مقابل چند حركت شطرنجی روزولت و بعد ترومن، مات شدند و به ناچار با تحمل خفت و خواری موقعیت ممتاز انگلستان را با آمریكا تقسیم كردند از آن جمله نفت ایران كه صد در صد در اختیار انگلستان بود، بعد از مات شدن چرچپل با آمریكا تقسیم شد.

در آن زمان دكتر مصدق و یارانش ژست های به ظاهر دوستانه آمریكایی ها را به خوشبینی تفسیر می كردند ولی وقتی مصدق به نیویورك برای دفاع از حقوق ملت ایران در شورای امنیت رفت و در واشنگتن با ترومن ملاقات كرد متوجه شد كه آمریكایی‌ها برای طرفداریشان از نهضت ملی شدن نفت سهمی معادل 50 درصد نفت ایران را طلب می كنند.

بهرحال با اوجگیری نهضت ملی شدن صنعت نفت و سپس وقوع كودتای آمریكایی 28 مرداد انگلستان در ایران و خاورمیانه شكست خورد و سهم خود را به حریف زورمند یعنی آمریكا تقدیم كرد ولی پس از كودتا با وجود همكاری‌هایی كه با آمریكا داشت همیشه بصورت آب زیر كاه در ایران و خاورمیانه با آمریكائیها مبارزه كرده است كه البته دود مبارزات پنهانی دو حریف همیشه به چشم مردم ایران رفته است.

انگلیسی ها ضرب المثلی دارند كه می گوید هر جا نفت هست آتش هست البته منظور از كلمه آتش در این مثال جنگ و تسلیحات است.

در كشور ایران تیر هر اتفاق مهمی كه در گذشته رخ داده است در ارتباط با نفت بوده است از زمانی كه انگلیسی ها نفت را در ایران كشف كردند، حتی مستعمره شبه قاره هند برای آنها در درجه دوم اهمیت قرار گرفت و تمام توجه خود را معطوف به تضعیف ایران و حفظ نفت ایران نمودند. قرارداد 1919 برای حفظ انحصاری نفت ایران بود اما آن چنانكه از اسناد و مدارك به جا مانده از آن زمان بر می آید، رهبران آن روز ایران به این نكته توجه نداشته اند و یا شاید از آن بی اطلاع بوده اند.

هجوم به خاك ایران در شهریور 1320 به خاطر حفظ نفت ایران از دستبرد هیتلر بود. مارشال رومل در آفریقا معجزه نظامی كرد و قوای خود را به كانال سوئز نزدیك ساخته بود از سویی قوای نازی ها بالكان و یونان را به تصرف در آورده بود بعلاوه از طرف شوروی ارتش آلمان تا كوههای قفقاز پیشروی كرده بود و داشت به مرزهای ایران نزدیك می شد بدین ترتیب نفت ایران از سه جهت، بطور گاز انبری در معرض تهدید هیتلر قرار گرفت.

كلمانسوی فرانسوی قبلاً در جنگ اول جهانی گفته بود كه یك قطره نفت برابر است با یك قطره خون سرباز رزمی، حال نفت این جان ارتشها، داشت از دست چرچپل به در می رفت. وی در غایت پریشانی و دستپاچگی استالین را در اشغال خاك ایران شریك ساخت، اما از نوشته هایش پیدا است كه حدود چند هفته بعد، از این كه شوروی را هم در اشغال ایران شریك كرده، پشیمان شد. به استالین نوشت كه قوای خود را از خاك ایران بیرون ببرد.

اما در این تاریخ استالین دیگر گوشش بدهكار حرفهای او نبود و قوای خود را در ایران باقی گذارد و تا بالاخره در اثر تحولات بعدی و اولتیماتوم ترومن نیروهای خود را از ایران بیرون كشید ایجاد غائله آذربایجان و كردستان به دست استالین برای امتیاز نفت شمال بود. بطور كلی تا این تاریخ هیچ رویداد مهمی در ایران رخ نداده كه به خاطر نفت نبوده است.

نفت علت العلل بسیاری از وقایع در ایران بوده است در اینجا فقط به یك نمونه اشاره می شود در سال 1973 نفت بشكه ای 80/2 دلار بود اوپك بتدریج منسجم شد و نیرو گرفت و بصورت یك واقعیت جدی در آمد كه می توانست حقوق كشورهای عضو خود را در قبال حطامع كشورهای صنعتی مصرف كننده نفت صیانت كند. حتی در مرحله ای با كمپانی های نفتی كه رقیب آن بودند، به ضرر مصرف كنندگان غربی، همدست گردید و بالاخره قیمت نفت را مرتب بالا برد تا در سال 1978 به بشكه‌ای 56/13 دلار رسانید.

بازی قدرت بین المللی به ضرر اوپك به حركت در آمد و در اثر این بازی اوپك انسجام خود را از دست داد، ضعیف شد و به موضع دفاعی افتاد وقتی فروشنده به هر دلیلی ضعیف بشود، تعیین قیمت با خریدار است به همین دلیل در سال 1984 قیمت نفت را از 34 دلار به حدود 25 دفلار پائین آوردند درصورتیكه با توجه به نرخ تورم جهانی و قیمت كالاهای مصنوعی، می بایست حداقل تا بشكه ای 50 دلار بالا می‌رفت. بازی قدرتها ادامه یافت حكومت های كشورهای صاحب نفت را بعضاً گرفتار و بعضاً مرعوب كردند در اوایل سال 1986 (اوایل بهمن 1364) انگلستان با تمهید مقدماتی كه خیلی از قبل تدارك دیده شده بود، قیمت نفت دریای شمال را بطور مصنوعی پائین آورد در این تاریخ به دلایل گوناگون، قدرت مقاومت از اكثر كشورهای عضو اوپك سلب شده بود. در حقیقت دیگر، اوپكی برای چانه زدن درباره قیمت نفت وجود نداشت و بدین ترتیب طی چند ماه قیمت نفت را در بازار جهانی آن چنان پائین آوردند كه حتی در بعضی موارد به بشكه ای 7/4 دلار هم رسانیدند. البته این بهائی بود كه كمپانی ها و تجار و دولتهای خریدار به تولید كنندگان می‌پرداختند والا در داخل كشورهای مصرف كننده قیمت نفت را به هیچ روی پائین نیاوردند.

طبق گزارش مطبوعات و خبرگزاریها، جهان صنعتی غرب و ژاپن از این سقوط قیمت نفت، فقط طی 18 ماه اول یعنی از فوریه 1986 تا ژوئن 1987 متجاوز از 100 میلیارد دلار سود برد. از این نخوان یغما سهم آلمان غربی 10 میلیارد دلار و سهم فرانسه حدود 8 میلیارد دلار بود. انگلستان و ژاپن هم هر كدام سهمی در حدود سهم فرانسه داشتند سهم شیر، از آن آمریكا بود كه به وضع اقتصاد به كسادی افتاده خود سر و سامانی داد.

توجه داشته باشیم كه این برآورد از طرف رسانه های گروهی خودشان ارائه شده است و قطعاً حقیقت امر چند برابر این برآورد می باشد مضافاً اینكه برآورد
100 میلیارد دلار فقط مربوط به 18 ماه اول سقوط قیمت نفت می باشد و سود آوری همچنان ادامه دارد در این زمان باید حداقل نفت بشكه ای 100 دلار سرچاه بفروش برسد ولی بشكه‌ای 15 تا 18 دلار فروخته می شود آنها تولید كنندگان را به مواضعی افكنده‌اند كه نمی توانند نفروشند.

در مقابل كشورهای تولیدكننده و صادركننده نفت از سقوط بهای نفت به حد خردكننده‌ای صدمه دیدند این صدمات در واقع برای آنها جبران‌ ناپذیر است بعنوان مثال طبق اظهار و زیر برنامه و بودجه ایران سقوط بهای نفت درآمد ارزی كشور را در سال 1365 به یك سوم تقلیل داد. از ملی شدن صنعت نفت ایران كه تاثیرات بسیار مهم سیاسی و اقتصادی در كشور ما بر جای گذاشت كه بگذریم می رسیم به تاثیراتی كه مسئله نفت در ده سال قبل از انقلاب بر جریان‌‌های سیاسی- نظامی و اقتصادی كشور ما داشت این بود كه به علت افزایش درآمدهای نفتی شاه تصمیم به ایجاد رفورم در ایران گرفت به همین دلیل شاه اعلام كرد «كشور من در زمره پنج قدرت بزرگ جهانی در خواهد آمد» و یا مكرراً می گفت كه در ده سال آینده كشور ایران به دروازه های بزرگ تمدن خواهد رسید به همین دلیل شاه برنامه اصلاحات ارضی را اعلام كرد كه اول دارای شش اصلی بود و بعداً به اصول دوازده گانه تغییر كرد شاه نام اصول اعلام شده خود را انقلاب سفید شاه و ملت نام گذاشت كه عبارت بودند از:

1- اصل الغاء رژیم ارباب و رعیتی و اجرای اصلاحات ارمی.

2- اصل دوم ملی كردن جنگل ها.

3- اصل سوم فروش سهام كارخانجات دولتی.

4- اصل چهارم سهیم شدن كارگران در سود كارخانه ها.

5- اصل پنجم تأمین آزادی زنان از طریق اصلاح قانون انتخابات.

6- اصل ششم ایجاد سپاه دانش.

7- اصل هفتم ایجاد سپاه بهداشت.

8- اصل هشتم ایجاد سپاه ترویج و آبادانی.

9- اصل نهم تاسیس دادگاههای دهقانی (خانه های انصاف).

10- اصل دهم ملی كردن آبها.

11- اصل یازدهم تجدید ساختار و بازسازی كشور.

12- اصل دوازدهم تجدید ساختار امور اداری و آموزشی كشور.

كه تاریخ ایران و وقایع بعد از آن خود نشان دهنده میزان موفقیت شاه در این بازی شاهانه است بهرحال در اثر شكوفایی اقتصادی بخاطر فروش نفت شاه به تحكیم موقعیت خود پرداخت و اقدام به تقویت ارتش نمود و با خرید جنگ افزارهای مدرن خود را ژاندارم منطقه خواند و از مرزهای كشور عبور كرد و به سركوب انقلابیون ظفار در كشور عمان پرداخت و از طرفی برای بدست گرفتن سفت و سخت و محكم امور به تقویت ساواك یا همان پلیس مخفی پرداخت.

بنابراین شاه مستبد برای توسعه و حفظ درآمدهای نفتی كه موفقیت برنامه ها و حتی بقاء رژیم او وابسته به آن است، استدلالات متعددی را اقامه می كند شاه لاینقطع بر روی نكاتی مكرراً تكیه می كند- نفت را باید برای آینده حفظ كرد و نباید نسلهای آتی را از آن محروم ساخت به كارگیری عمومی نفت ارزان به وسیله غربی‌ها اولاً باعث ولخرجی غیرقابل قبولی می شود ثانیاً آنها را از تلاش برای دست یافتن و به كارگیری منابع دیگر انرژی باز می دارد ثالثاً غربی ها باید برای كمك به جهان سوم بهای حقیقی نفت را بپردازند او اضافه می كرد كه بالا رفتن قیمت نفت می تواند در دراز مدت به نفع همه و از آن جمله كشورهای مصرف كننده نیز باشد. بدون اینكه بخواهیم بر تمام نقطه نظرهای شاه صحه بگذاریم باید اضافه كنیم كه آیا چه كسی می‌تواند منكر این واقعیت باشد كه یك مصرف‌كننده متوسط فقط برای اینكه با سرعت به مقصد خویش برسد مقدار بنزینی كه در اتومبیل چهار نفره او مصرف می‌شود یك انرژی ذی قیمتی است كه به باطل صرف می شود؟

برنامه رفورم شاه با مخالفت اقشار مختلف و به خصوص روحانیون مترقی و در راس آن امام خمینی قرار گرفت كه منجر به قیام خونین پانزده خرداد و تبعید
امام خمینی به كشور تركیه و از آنجا به كشور عراق و سكونت امام خمینی در شهر نجف گردید.

در این زمان بود كه امام خمینی طی درسها و سخنرانیهای خود پیشنهاد سیستم جدیدی از حكومت بنام حكومت اسلامی به رهبری ولایت فقیه عنوان كرد برای اطلاع بیشتر به بخشی از گفتار او از كتاب ولایت فقیه اشاره می شود «معنای الفقاء امناء الرسول» این باشد كه فقها در مسئله گفتن امین باشند در حقیقت، مهمترین وظیفه انبیاء (ع) برقرار كردن یك نظام عادلانه اجتماعی از طریق اجرای قوانین و احكام است كه البته با بیان احكام و نشر تعالیم و عقاید الهی ملازمه دارد. فقهای عادلند كه احكام اسلام را اجرا كرده و نظامات آنرا مستقر می گردانند حدود و قصاص را جاری می‌نمایند، حدود و تمامیت ارضی وطن مسلمان را پاسداری می كنند خلاصه اجرای تمام قوانین مربوط به حكومت به عهده فقهاست تا اجرای حدود و قصاص كه باید تحت نظر مستقیم حاكم باشد ولی مقتول هم بدون نظارت او نمی تواند عمل كند- حفظ مرزها و نظم شهرها، همه و همه چون حكومت اسلام حكومت قانون است قانون شناسان و از آن بالاتر دین شناسان یعنی فقها باید متصدی آن باشند ایشان هستند كه بر تمام امور اجرایی و اداری و برنامه ریزی كشور مراقبت دارند.

امروز فقهای اسلام حجت بر مردم هستند همانطور كه حضرت رسول (ص) حجت خدا بود و همه امور به او سپرده شده بود و هر كس تخلف می كرد بر او احتیاج می‌شد فقها از طرف امام (ع) حجت بر مردم اند همه امور و تمام كارهای مسلمین به آنان واگذار شده است شما این افسردگی را از خود دور كنید و برنامه و روش تبلیغات خودتان را تكمیل نمایید و در معرفی اسلام جدیت به خرج دهید و تصمیم به تشكیل حكومت اسلامی بگیرید و در این راه پیشقدم شوید و دست به دست هم و مردم مبارز و آزادیخواه بدهید حكومت اسلام قطعاً برقرار خواهد شد به خودتان اعتماد داشته باشید شما كه این قدرت و جرات و تدبیر را دارید كه برای آزادی و استقلال ملت مبارزه می كنید شما كه توانسته اید مردم را بیدار كنید و به مبارزه وادار كنید و دستگاه استعمار و استبداد را به لرزه در آورید روز به روز بیشتر تجربه می آموزید و تدبیر و لیاقت شما در كارهای اجتماعی بیشتر می شود وقتی موفق شدید دستگاه حاكم جائر را سرنگون كنید یقیناً از عهده اداره حكومت و رهبری توده های مردم برخواهید آمد طرح حكومت و اداره قوانین لازم برای آن آماده است.

اگر اداره كشور، مالیات و درآمد لازم دارد اسلام مقرر داشته، و اگر قوانین لازم دارد همه را وضع كرده است احتیاجی نیست بعد از تشكیل حكومت بنشیند و قانون وضع كند یا مثل حكام بیگانه پرست و غرب زده به سراغ دیگران بروید.

و قانونشان را عاریه بگیرید. همه چیز آماده و مهیاست. فقط می ماند برنامه های وزارتی كه آن هم به كمك همكاری مشاوران و معاونین متخصص در رشته‌های مختلف در یك مجلس مشورتی ترتیب داده و تصویب می‌شود.

و به این طریق حكومت اسلامی با قیام شكوهمند ملت ایران تشكیل شد و مردم ایران به آرزوی ویرینه خود رسیدند ولی توطئه نفت خواران پایان نیافت و هنوز ادامه دارد. نمونه آن تحمیل 8 سال جنگ ویرانگر بر كشور ما و توطئه های رنگارنگ در تمام صحنه‌های سیاسی و اقتصادی به جهان كه انشاء‌الله به امید خدا ملت ما بر همه آنها پیروز خواهد شد.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

با فرمت ورد

Leave a comment