دانلود پروژه حسابداری با عنوان تاریخچه سیستمهای حسابداری – قسمت سوم

دانلود پایان نامه

منطق حسابداری دو طرفه

نحوه كامل شدن حسابداری دو طرفه :

(1)“حسابداری دو طرفه از زمان پیدایش تاكنون بوسیله مولفین زیادی مورد تمجید قرار گرفته است . گوته (2)در این مورد اظهار می دارد : ” براستی سیستم حسابداری دو طرفه چه مزیتی دارد ! آیا آن فقط یكی از ابداعات مالی بوسیله ذهن انسان است . ” مولف دیگری به نام     كی لی(3)   ریاضی دان قرن نوزدهم ، اصول حسابداری دو طرفه را اینطور توصیف می كند : ” به اندازه تئوری اقلیدوسی از نسبتهای كاملا قطعی تشكیل شده است” . به همین ترتیب یك اقتصاددان آلمانی اظهار می دارد :

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

   ” حسابداری دو طرفه از روح سیستم گالیله و نیوتن بوجود آمد.” واقعه ای كه موجب گسترش حسابداری دو طرفه شد كتابی بود كه لوكا پاچیولی(4) تحت عنوان Geometria،Summa de Arithmetica proportionalita نگاشت ،كه راجع به حساب ، هندسه و نسبتها بودو در سال 1494 میلادی در ونیز منتشركرد .

     به نظر میرسد كه پاچیولی مخترع حسابداری دو طرفه بوده است . ولی شواهد نشان میدهد كه حسابداری دو طرفه یك قرن پیشتر از پاچیولی وجود داشته است . بند   توكتروكلی(1) اولین كسی بود كه درباره حسابداری دو طرفه كتاب نوشته است . او كتابش را در بیست و پنج آگوست 1458 میلادی به اتمام رساند . اما عملاً حسابداری دو طرفه از سال 1340 میلادی در جنوا وجود داشته است . در هر صورت چارچوب حسابداری دو طرفه بیش از پنج قرن بدون تغییر مانده است لیتلتون   در این مورد اظهار می دارد :

     ” از اولیه ترین زمان ، اوایل قرن پانزدهم ، ویژگی اساسی معینی با حسابداری دو طرفه در ارتباط بوده است . این ویژگی های بنیادی هنوز هم پا برجا هستند و به ابزار مهمی جهت جداسازی حسابداری از سایر سیستمها تبدیل شده است مثلاً روش تكنیكی كاربردی حسابداری ، یكی ازخصوصیاتی است كه با گذشت قرنها دستخوش تغییر عمده نشده است . “

   اما چرا حسابداری دو طرفه اینگونه است ؟ آیا بدین دلیل نیست كه حسابداری دو طرفه در منطق درونی خود “مطلقاً كامل ” است وحتی از زمان پیدایش جائی برای تغییر نگذاشته است !

   چنانچه حسابداری دو طرفه مطلقاً كامل است در اینصورت میتوان علت اینكه حسابداری دو طرفه به حسابداری سه طرفه توسعه نیافته است را فهمید . فرضیه ای كه ممكن است فرضیه مطلق بودن حسابداری دو طرفه نامیده شود (یعنی اینكه حسابدرای دو طرفه كامل است و نمی تواند بدون از بین بردن منطق درونی اش به حسابداری سه طرفه گسترش یابد.) از زمانهای بسیار دور بصورت آشكارا پذیرفته شده است . در سایر زمینه های علمی هر چه از زمان پذیرش یك تئوری بگذرد تلاشهای زیادتری برای رد كردن آن تئوری صورت می گیرد. همین مسئله برای فرضیه مطلق بودن حسابداری نیز وجود دارد . اگر یك نفر ثابت كند كه حسابداری دو طرفه ناقص است وبراحتی قابل گسترش به حسابداری سه طرفه است ،   چه اتفاقی خواهد افتاد ؟ در این مورد دو حالت وجود خواهد داشت :

1 – حفظ سیستم قدیم           2 – پذیرش سیستم جدید .

     برای اینكه بتوان یك سیستم جدید را بوسیله توسعه سیستم اصلی ایجاد كرد ، شرط اول این است كه سیستم اصلی موجود حفظ شود. مثلاً وقتیكه مجموعه اعداد طبیعی ، به مجموعه اعداد دیگر مثل مجموعه اعداد حقیقی و مجموعه اعداد مختلط توسعه می یابد، این مجموعه اعداد از عناصر اصلی حمایت می كنند و كاربردهای اعداد اصلی را نشان می دهند . در غیر اینصورت سیستم جدید نمیتواند ناشی از توسعه سیستم قدیمی باشد . برای اینكه سیستم ، بطور صحیح توسعه یابد لازم است كه یك بعد جدید به ابعاد قدیمی اضافه شود ، بطوریكه این بعد ، منطقی و غیر مشابه با ابعاد قدیمی باشد وهمچنین جزء لاینفك سیستم محسوب شود . اگر چه حفظ این وضعیت با مقایسه سیستم های جدید و قدیمی نسبتاً آسان است ولی راجع به شرط كامل بودن ،بدون در نظر گرفتن ابعاد قدیمی كه قبلاً توصیف شد ، نمیتوان قضاوت نمود . مثلاً بعد از اعداد صحیح 1 و 2 آیا باید 3 نشان داده شود و یا 4 ، این مورد بستگی به این دارد كه ارتباط بین اعداد اول و دوم به چه صورتی تعریف شود . اگر 2 توسط اضافه كردن عدد 1 به اولین عدد بدست آید ، پس 3 باید عدد سوم باشد ، در حالیكه اگر 2 بوسیله دو برابر كردن اولین عدد بدست آمده باشد پس 4 باید عدد سوم باشد . بدین ترتیب بر حسب اینكه ابعاد قدیمی چگونه تعریف شوند ،ممكن است شرط كامل بودن تحت این تعریف تكمیل تر شود و نه تحت شرایط دیگر.

   بدین ترتیب جهت كامل بودن ضروریست كه برای هر تعریف ،بعد جدیدی از ابعاد قدیمی بدست آید. و ضروریست كه فرضیه های نادرست رد شوند، لذا باید تعریف مناسب ابعاد فعلی حسابداری دو طرفه را پیدا كرد . و بر حسب این تعریف ، بعد جدید بی نظیر از دو بعد قبلی و بطور منطقی از این دو بعد تابعیت كند . متاسفانه دو بعد موجود حسابداری دو طرفه ( بدهكار و بستانكار) دارای جنبه های مختلفی هستند كه راههای منطقی برای گسترش به بعد سوم را ندارند . اگر این جنبه ها به درستی در یك ردیف قرار داده شوند ، در اینصورت امكان و حتی لزوم بعد سوم ضروری می شود ، درست مثل قرار گرفتن خورشید ، ماه ، زمین در یك موقعیت مناسب كه هاله خورشید یا كسوف بوجود می آید .

         معادله حسابداری

   معادله حسابداری دو طرفه عموماً بصورت زیر نشان داده می شود :

         سرمایه + بدهیها = دارائیها

و ممكن است مجموع بدهیها ( حقوق مالی بستانكاران ) و سرمایه ( حقوق مالی صاحبان سرمایه ) بعنوان حقوق مالی تعریف شود ، در اینصورت معادله حسابداری بصورت زیر خلاصه شود :

       حقوق مالی = دارائیها

در این معادله ، دارائیها منابع یك بنگاه را نشان می دهد و حقوق مالی ، ادعاها بر روی این منابع را نشان می دهد . و از آنجائیكه این دو معادله ، نشان دهنده روشهای مختلف طبقه بندی منابع هستند لذا جمع دو طرف برابر خواهد بود . این روش توافق شده دفتر داری بطور وسیع درحسابداری پذیرفته شده است .

در این خصوص پاتون 1 (1917 ) دارائیها وحقوق مالی را برابر می داند و اظهار
می دارد :

” سیستم دو طرفه بصورت منطقی ، بر اساس ماهیت واقعیتهائی كه حسابداری با آن سرو كار دارد ، پایه گذاری شده است . این داده ها بطور اساسی شامل دارائیها و حقوق مالی (حق مالكیت بر دارائیها ) است . این دو همواره از لحاظ مقداری با هم برابر می باشند ، زیرا یك طرف نشان دهنده اقلام عینی دارائیها است وطرف دیگر ادعاها بر این دارائیها را شامل می شود.ضمنا برای هر دو طرف از یك واحد اندازه گیری استفاده می شود”.

     با مختصری كه در بالا اشاره گردید ماهیت حسابداری ،قوانین ریاضی حاكم برآن وتئوری تكوینی حسابداری تا حدودی معلوم ومشخص گردید. از این رو مفاهیم، تئوری‌ها و استانداردهای پذیرفته شده ادبیات تحقیق درخصوص مفاهیم حسابداری و بهای تمام شده را روشن می‌نماید.  

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

با فرمت ورد

Leave a comment