دانلود تحقیق در مورد پروژه تربیت‌معلم و آموزش ضمن خدمت-قسمت ششم

دانلود پایان نامه

 

قال رسول‌الله (ص):       

”اطلبواالعلم من المهد الى اللحد“ (زگهواره تا گور دانش بجوى)

پیشرفت‌هاى سریع علوم تجربی، ریاضی، فنى و علوم انسانی، به‌ویژه علوم تربیتی، روانشناسى و تکنولوژى آموزشى در جهان امروز، ایجاب مى‌کند که معلمانِ تمام دوره‌هاى مختلف تحصیلى به‌طور مستمر به دانش‌افزائی، خودسازى و کسب مهارت‌هاى لازم در انتقال عناصر فرهنگى به نسل آینده بپردازند و کودکان، نوجوانان و جوانان را با حاصل تحقیقات و تجربیات و نوآورى‌هاى بشرى با استفاده از شیوه‌ها، فنون و ابزار مناسب آشنا سازند. این امر معمولاً در دو شکل آموزش پیش از خدمت (تحصیل در مراکز تربیت‌معلم) و ضمن خدمت انجام مى‌پذیرد و در آموزش ضمن خدمت نیز از روش‌هاى حضوری، نیمه‌حضوری، مکاتبه‌ای، خود‌آموزی، آموزش رادیوئى و تلویزیونى و غیره استفاده مى‌شود.

 

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

در ایران یادگیرى هنگام یاددهى سابقه‌اى طولانى دارد، اساتید برجستهٔ مدارس نظامیه و مدارس علوم دینى و دیگر سازمان‌هاى تربیتى و آموزشى کشور ما ضمن آموزش به دانشجویان، خود به دانش‌اندوزی، پژوهش، تألیف و تصنیف کتاب‌هاى متعدد همت گماشته‌اند. با گسترش مدارس ابتدائى و متوسطه به سبک جدید و نیاز معلمان این مدارس به اطلاعات روانشناسى و علوم تربیتى و روش‌هاى تدریس، در دارالفنون کلاس‌هاى آموزش ضمن خدمت تشکیل شد و توجه به آموزش معلمان در حین تدریس در قانون تعلیمات اجبارى و دیگر قانون‌هاى آموزش و پرورش از جمله قانون استخدام کشورى مورد تأکید قرار گرفت. در تشکیلات ادارى وزارت آموزش و پرورش تا سال ۱۳۴۷ ادارهٔ آموزش کارکنان زیر نظر دفتر تشکیلات و روش‌ها به‌وجود آمد و در سال ۱۳۵۱ در تشکیلات جدید این وزارتخانه براى اولین بار دفترى با عنوان دفتر آموزش ضمن خدمت ایجاد شد. در سال ۱۳۵۲ در دفتر آموزش ضمن خدمت چهار واحد پژوهش و انتشارات، برنامه‌ریزی، اجراء کارآموزى‌ها و ارزشیابى پیش‌بینى شد.

براى آموزش مدیران رده‌هاى مختلف و کارشناسان وزارت آموزش و پرورش، انستیتوى مدیریت با تشکیلات خاصى در دفتر آموزش ضمن خدمت به‌وجود آمد و اعتبارات و امکانات گسترده‌اى براى آموزش کارکنان ادارى و آموزشى این وزارتخانه اختصاص یافت. به‌تدریج در تبریز، مشهد و شیراز مراکز آموزش ضمن خدمت توسعه یافت. تا سال ۱۳۷۰ در تشکیلات و نام این دفتر و حیطهٔ وظایف آن تغییراتى صورت گرفت.

دورهٔ آموزش‌هاى ضمن خدمت و پاره‌اى از مقررات آنها

آموزش‌هاى ضمن خدمت کارکنان در وزارت آموزش و پرورش به دو شکل صورت مى‌گیرد:

۱. آموزش‌هاى کوتاه‌مدت که همه‌ساله گروه بسیارى از کارکنان را دربرمى‌گیرد و شامل دوره‌هاى مختلف کارآموزی، بازآموزی، دانش‌افزائى و گردهمائى‌هاى آموزشى است. به معلمان و کارکنانى که در هر دوره شرکت مى‌کنند، در صورت موفقیت گواهینامهٔ کارآموزى آموزش ضمن خدمت داده مى‌شود. معمولاً گذراندن این دوره‌ها علاوه بر دانش‌افزائی، مزایاى استخدامى و مالى نیز دارد.

۲. آموزش‌هاى بلندمدت یا ادامه تحصیل. از سال ۱۳۵۶ با تهیهٔ طرح ادامهٔ تحصیل معلمان مدارس راهنمائى تحصیلى از طریق گذراندن کلاس‌هاى حضورى و خودآموزى تا سطح فوق‌ دیپلم، اندیشهٔ آموزش‌هاى بلندمدت معلمان مورد توجه قرار گرفته و این امر هم‌اکنون توسعهٔ فراوانى یافته است.

با مجوزهاى داده‌شده از طرف سازمان امور ادارى و استخدامى کشور و شوراى عالى آموزش و پرورش و شوراى عالى برنامه‌ریزى وزارت فرهنگ و آموزش عالی، معلمان و دیگر کارکنان آموزش و پرورش مى‌توانند از طرق زیر ادامه تحصیل دهند:

– دورهٔ کاردانى در رشته‌هاى مختلف به‌صورت حضورى و خود‌آموزى

– دورهٔ کارشناسى پیوسته در رشته‌هاى مختلف نظری، فنى و حرفه‌اى

– دورهٔ کارشناسى ناپیوسته در رشته‌هاى مختلف

– تحصیل در دوره‌هاى کارشناسى ارشد و دکترى با استفاده از بورس تحصیلى یا مأموریت تحصیلى.

دوره‌هاى آموزش ضمن خدمت بلندمدت در کلاس‌هاى روزانه، شبانه و ایام تابستان انجام مى‌گیرد. دوره‌هاى فوق را معمولاً دانشگاه‌هاى دولتی، دانشگاه آزاد اسلامی، مرکز مدیریت دولتى و وزارت آموزش و پرورش انجام مى‌دهند. شرکت‌کنندگان در دوره‌هاى بلندمدت از طریق کنکور سراسرى دانشگاه‌ها، کنکور آموزش ضمن خدمت فرهنگیان و دیگر مسابقات ورودى و طبق سهمیه و ضوابط مقرر پذیرفته مى‌شوند.

براى آگاهى بیشتر به دفترچهٔ کنکور فرهنگیان و جزوه‌هاى منتشره از سوى ادارهٔ کل تربیت‌معلم و آموزش نیروى انسانى وزارت آموزش و پرورش مراجعه شود.

تشکیلات ادارهٔ کل تربیت‌معلم و آموزش نیروى انسانى و اهم وظایف

در تشکیلات جدید وزارت آموزش و پرورش مصوب ۱۳۷۴، ادارهٔ کل تربیت‌معلم و ادارهٔ کل آموزش‌هاى ضمن خدمت در هم ادغام گردیده که زیر نظر معاونت برنامه‌ریزى و تربیت نیروى انسانى فعالیت دارد. در تشکیلات جدید علاوه بر مدیرکل، معاون آموزش و معاون امور دانشجویان پیش‌بینى شده است. در این تشکیلات ۹۳ پست سازمانى وجود دارد هم‌چنین گروه‌ها و واحدهاى زیر فعالیت دارند که در هر گروه تعدادى کارشناس و کاردان شاغل هستند:

۱. کارشناس مسئول ارزشیابى

۲. گروه برنامه‌ریزى آموزش‌هاى ضمن خدمت

۳. کارشناس مسئول گروه دانشجویان

۴. گروه برنامه‌ریزى امور توسعه و اشتغال

۵. گروه برنامه‌ریزى امور اجرائى

۶. گروه برنامه‌ریزى آموزشى دانشسراها و مراکز تربیت‌معلم.

علاوه بر گروه‌هاى فوق یک مرکز آموزشى با هفده پست سازمانى در تشکیلات این اداره پیش‌بینى شده است. وظایف اداره کل تربیت‌معلم و آموزش نیروى انسانى متعدد است که اهم آنها عبارتند از:

– همکارى با سازمان سنجش کشور در انتخاب دانشجویان مراکز تربیت‌معلم

– همکارى با مراجع ذى‌ربط در برنامه‌ریزى آموزشى و درسى مراکز تربیت‌معلم

– انجام دادن مطالعات و تحقیقات لازم در مورد برنامه‌هاى مراکز تربیت‌معلم

– ارتباط با دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالى در تربیت و تأمین نیروى انسانى مورد نیاز وزارت آموزش و پرورش

– بررسى و تعیین نیازهاى آموزش ضمن خدمت (تخصصى و عمومی) داخل و خارج از کشور کارکنان شاغل در وزارت آموزش و پرورش

– تهیه و تدوین برنامه‌هاى مستمر آموزشى و کارآموزى‌ها و باز‌آموزى‌هاى درازمدت و کوتاه‌مدت در سطوح مختلف و مهارت‌هاى مورد نیاز

– انجام دادن مطالعات و تحقیقات لازم در زمینهٔ محتوا و روش‌هاى مختلف آموزش ضمن خدمت

– ارزشیابى مستمر از فعالیت‌هاى مراکز آموزش ضمن خدمت استان‌ها و طرح‌ها و برنامه‌هاى آموزش‌ نیروى انسانى

– ایجاد ارتباط لازم با سازمان صدا و سیما، دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالى به‌منظور فراهم‌کردن زمینهٔ ادامه تحصیل کارکنان ادارى و آموزشى وزارتخانه و افزایش اطلاعات و آگاهى‌هاى آنان.

 

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

Leave a comment