۵-۴-۱ پیشنهادات لازم به سازمان بورس اوراق بهادار

 

 

  1. آموزش های لازم از جانب سازمان بورس اوراق بهادار به سهامداران، سرمایه گذاران و سایر علاقه مندان در جهت افزایش آگاهی عمومی و استفاده مطلوب تر از صورت های مالی ارائه شود.
  2. تصویر درباره بازار سهام (بورس اوراق بهادار)

 

 1. سازمان بورس اوراق بهادار، باید اقدام اساسی در زمینه ایجاد بانک اطلاعاتی جامع انجام دهد چرا که زمان بسیاری از محققین در جمع آوری اطلاعات گرفته می شود.

 

۵-۴-۲ پیشنهادات لازم برای سرمایه گذاران

 

دانلود متن کامل پایان نامه در سایت fumi.ir

 

 

  1. با توجه به اینکه وجوه نقد عملیاتی یکی از اساسی ترین اقلام هر شرکت به شمار می رود و به اهمیت آن در فصل های گذشته اشاره شد، از سرمایه گذاران انتظار می رود که در تجزیه و تحلیل شرکت ها به وجوه نقد عملیاتی توجه کافی داشته باشند.

 

 1. از آنجا که سود تعهدی با سود نقدی هر کدام بیانگر اهداف خاصی از بررسی شرکت می باشند، به طوری که سود نقدی می تواند بیانگر ارزش فعلی بازار سهام یک شرکت و سود تعهدی به عنوان ابزار شناسایی سودآوری یا تداوم آن در آینده باشد، لذا سرمایه گذارانی که اهداف بلندمدت دارند، علاوه بر مد نظر قرار دادن وجوه نقد می بایست به سود تعهدی شرکت نیز اهمیت قائل شوند.

 

۵-۴-۳ سایر پیشنهادات

 

 

  1. امکان بهره­ گیری از روش­های کمّی برای پردازش اطلاعات حسابداری و آماده ­سازی آنها برای تصمیم ­گیری ایجاد گردد. شناخت علمی چگونگی تغییرات سود حسابداری و جریان­های نقدی شرکت­ها، فرصتی برای جایگزین نمودن تحلیل­های علمی به جای یافته­ های ذهنی است که نباید مورد بی­توجهی قرار گیرد. تصمیم ­گیری فرصت مناسب و نادری است که سرمایه­گذار را قادر می­ سازد تا از سرمایه خویش بهتر بهره ­برداری نماید، و با شناخت راه­کارها، منابع خود را به نحو مناسب­تری تخصیص دهد. صورت­های مالی که حاوی اطلاعاتی در مورد سود حسابداری و جریان نقدی است، می ­تواند برای یک سرمایه­گذار یا تحلیل­گر مسائل مالی بسیار مفید باشد، تا درباره آینده یک موسسه و وضعیت سودآوری آن قضاوت نماید. لذا تصمیم ­گیری که بر مبنای یافته­ های علمی استوار باشد می ­تواند بسیار مفید باشد و مورد استفاده قرار گیرد.
  2. حسابداری 266″ />

 

  1. ملزم نمودن شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار به ارائه به موقع و به هنگام اطلاعات و گزارش اطلاعات راجع به اجزای جریان­های نقدی و اقلام تعهدی به صورت مجزا در قالب گزارش­های رایانه­ای مدون شده و صورت­های مالی خلاصه شده که به طور گسترده­ای می ­تواند در تصمیم ­گیری موثر باشد.

 

  1. پیشنهاد می­ شود در ذیل صورت سود و زیان و صورت جریان وجوه نقد یا یادداشت­های پیوست صورت­های مالی، دو جزء نقدی و مجموع اقلام تعهدی سود به نحو مناسب افشاء گردد. این امر استفاده­کنندگان را در پیش ­بینی سود کمک می­ کند.

 

  1. در گزارش­های سالانه شرکت­ها علاوه بر گزارش اقلام سود، جریان­های نقدی و اقلام تعهدی دوره قبل، روند این گروه اقلام برای دوره­ های زمانی ۵ ساله، یعنی دوره گزارش و چهار سال قبل از آن نیز گزارش گردد تا استفاده­کنندگان از صورت­های مالی و گزارش­های تاریخی بتوانند در برازش مدل­های آماری از سری زمانی مناسب­تری بهره ­برداری و استفاده نمایند.

 

 1. پیشنهاد می­گردد علاوه بر درج اجزای تعهدی و نقدی سودها در یادداشت­های همراه، به نحوی مناسب کیفیت اجزای سود شرکت­ها با توجه به میانه سود شرکت­های پذیرفته شده در بورس که از لحاظ نوع صنعت طبقه ­بندی شده ­اند، محاسبه گردیده ودر ذیل یادداشت فوق­الذکر افشاءشود. این امر کیفیت پیش ­بینی سود با بهره گرفتن از برنامه ­های رایانه­ای را به طور قابل ملاحظه­ای افزایش می­دهد.

 

۵-۴-۴ پیشنهاداتی برای تحقیقات آتی

 

 

  1. پیشنهاد می­ شود با توجه به مفهوم نوسانات جریان نقدی و مدل­های مختلفی که در این حوزه وجود دارد، در تحقیقات بعدی متغیر­های بیشتری را مد نظر قرار داده و وارد مدل نمایند.

 

  1. پیشنهاد می گردد تا تحقیقی در زمینه رتبه بندی شرکت های گروه های مختلف از منظر ابعاد جریانات نقدی انجام پذیرد.

 

  1. پیشنهاد می گردد تا تحقیقی در زمینه رتبه بندی شرکت های گروه های مختلف از منظر ابعاد کیفیت سود انجام پذیرد.

 

  1. پیشنهاد می گردد تا تحقیقی در زمینه رتبه بندی شرکت های گروه های مختلف از منظر ابعاد اندازه شرکت انجام پذیرد.

 

 

 


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *