با بدترین کشورها واسه کودکان کار آشنا شید (قسمت دوم)

دانلود پایان نامه

امروز، علی رغم پیشرفت های انجام شده و هم قوانین موجود در مورد ی حقوق بشر، اتفاق ی کودکان کار به طور گسترده در کشورای جور واجور جهان دیده می شه. در ادامه همراه سایت ما باشین.

در ادامه ی مقاله ی «بدترین کشورها واسه کودکان کار»، به معرفی کشورای باقی مونده از این فهرست می پردازیم.

پاکستان

کودکان کار

طبق گزارشی که از وزرات کار آمریکا منتشر شده، حدودا ۱۳ درصد از کودکان پاکستانی بین ۱۰ الی ۱۴ سال، جزو کودکان کار این کشور حساب می شن. تعداد اونا در حدود ۲٫۴۴۹٫۴۸۰ نفر محاسبه شده. ۷۶ درصد از این کودکان در بخش های کشاورزی مثل کار در مزارع کشت محصول و هم ماهیگیری و پرورش میگو مشغول به فعالیت هستن. تعداد کثیری از کودکان کار پاکستان هم در رستوران ها، دکه های چای فروشی، مشاغل مربوط به حمل و نقل و جمع بیاری ضایعات کار می کنن.

مقاله های در رابطه:

  • مردم کدوم کشورها دچار سوء تغذیه هستن؟
  • علم آموزان مناطق جنگی چیجوری به مدرسه می رن؟

از دیگر بخش هایی که کودکان پاکستانی در اون ها دارن کار می کنن، می توان به صنعت تولید النگوها و دستبندهای پلاستیکی، قالی بافی، کار در معدن، کار در کوره های آجرپزی و صنعت خودروسازی اشاره کرد.

طبق گفته ی سازمان بین المللی کار، عامل اصلی وجود اتفاق ی کودکان کار در پاکستان، فقره. از اونجایی که ۱۷٫۲ درصد از جمعیت پاکستان پایین خط فقر زندگی می کنن، خونواده ها واسه امرار معاش مجبور هستن کودکان خود رو وارد بازار کار کنن.

خونواده

افغانستان

کودکان کار

کودکان افغانی بخش بزرگی از نیروی کار افغانستان رو تشکیل می بدن. این کودکان بیشتر در صنایع تولید آجر کار می کنن و بعضی هم در جنگ های مسلحانه شرکت می کنن. از دیگر فعالیت های کودکان کار افغانستان می توان به کشاورزی، کار در معدن، قالی باقی، کارای خیابانی، جمع بیاری ضایعات و چیزای دیگه ای به جز اینا اشاره کرد.

طبق اطلاعاتی که از وزارت کار آمریکا منتشر شده، تنها ۴۱٫۸ درصد از کودکان بین ۵ تا ۱۴ سال افغانی به مدرسه می روند. متأسفانه سوء به کار گیری های جنسی از کودکان پسر در افغانستان بسیار رایجه. هم اینکه قاچاق کودکان پسر و دختر در این کشور در سطوح داخلی و بین المللی انجام می شه.

سودان

کودکان کار

کودکان بسیاری در سودان جنوبی تحت شرایط سخت و طاقت فرسا دارن کار می کنن. ۴۵٫۶ درصد از کودکان بین ۱۰ تا ۱۴ سال سودانی جزو جمعیت کودکان کار این کشور حساب می شن. تنها ۳۱٫۵ درصد از کودکان ۶ الی ۱۴ سال اهل سودان به مدرسه می روند.

تقریبا ۶۰٫۲ درصد از کودکان کار سودانی در بخش های کشاورزی، ۳۸٫۲ درصد در بخش خدمات و درصد کمی هم در بخش های صنعتی مشغول کار هستن.

بالا بودن اندازه فقر، کمبود غذا و خشونت های بی امان جنگ های داخلی بعضی از عوامل ورود کودکان سودانی به بازار کاره. هم اینکه شرکت کودکان اهل سودان در جنگ های جور واجور هم چیزی عادی و رایجه.

میانمار

کودکان کار

یک و نیم میلیون کودک مدرسه ای بین ۱۰ الی ۱۷ سال اهل میانمار مجبور به کار کردن هستن. بخش بزرگ این کودکان در بخش کشاورزی دارن کار می کنن که تعدادی هم در بخش های ساخت و ساز و صنایع کوچیک فعالیت می کنن. فقر مثل دلایل اصلی روی آوردن کودکان میانماری به بازار کاره. این کودکان هم اینکه واسه امرار معاش خونواده های خود و هم کسب درآمد مجبور به کار کردن در شرایط سخت هستن.

کنگو

کودکان کار

کودکانی که در جمهوری دموکراتیک کنگو زندگی می کنن، بیشتر مجبور به کار در معادن طلا، ولفرامیت (یه جور سنگ معدنی) و کولتان (یه جور سنگ معدنی) و هم شرکت در جنگ های منطقه ای هستن.

حدودا ۳٫۳۲۷٫۸۰۶ کودک در این کشور وجود دارن که مجبور به کار در بخش های جور واجور کشاورزی، صنعتی و خدماتی هستن. این کودکان بیشتر در مناطق شرقی کنگو از مدرسه رفتن محروم می شن؛ اون دسته از کودکانی هم که به مدرسه می روند، به زور در جنگ ها و درگیری های جور واجور شرکت می کنن. سوء به کار گیری های جنسی از کودکان هم در این منطقه رایجه.

نبود کارت شناسایی معتبر و نبود وجود مدارک شهروندی، موجب می شه تا این کودکان چاره ای جز کار کردن در محیط های ناجور نداشته باشن. از دیگر ظلم و ستم های موجود در کنگو می توان به برده گرفتن کودکان به وسیله گروهک های خارجی اشاره کرد.

سومالی

کودکان کار

۳۹٫۸ درصد از کودکان ۵ تا ۱۴ سال سومالیایی که برابر با ۱٫۰۱۲٫۸۶۳ نفره، جزو کودکان کار این کشور حساب می شن. تنها نصف از کودکان این رده ی سنی به مدرسه می روند. ماهیگیری، کار در مزارع کشاورزی و دامداری فقط بخشی از کارهاییه که کودکان کار سومالی مجبور به انجام اون ها هستن.

صاحبان صنایع ساخت و ساز و معدن داری هم در این کشور از کودکان به عنوان بخشی از نیروی کار خود به کار گیری می کنن. کودکان هم اینکه به تکدی گری، دستفروشی و انجام کارای مشابه در خیابون های سومالی مشغول هستن. بعضی از این کودکان در جنگ های مسلحانه و فعالیت های غیرقانونی ضددولتی هم شرکت دارن. سوء به کار گیری های جنسی و قاچاق آدم هم مثل موارد عادی در سومالیه.

اندازه بالای فقر در این کشور، خونواده ها رو مجبور می کنه تا فرزندان خود رو وارد میدون ی کار در شرایط ناجور کنن. از اونجایی که ناامنی اجتماعی، اقتصادی و سیاسی در سومالی بسیار بالاس، سیستم آموزشی این کشور شدیدا ضعیفه.

اریتره

کودکان کار

اریتره بدترین کشور جهان از توجه به کارگیری کودکانه.

دولت اریتره برنامه ای تنظیم کرده که طبق اون، از کودکان ۹ الی ۱۱ ساله سئوال می کنن که علاقه مند به کار در چه زمینه ای هستن.

این کودکان هم اینکه به زور باید در آموزش های نظامی هم شرکت کنن.

با اینکه قوانینی بر بر به کارگیری کودکان در اریتره هست اما چگونگی ی به کار بستن این قوانین بسیار ضعیفه؛ به خاطر همین کودکان زیادی در این کشور به زور وارد بازار کار شده و شدیدا مورد بهره کشی قرار می گیرند. آزار و اذیت های جنسی کودکان هم از دیگر مشکلات عادی در ایترهه.

Leave a comment