تحقیق در مورد بیماری هپاتیت b – قسمت سوم

حاملگی در خانم های ناقل هپاتیت ب
        زنانی كه ناقل هپاتیت ب هستند ، آیا می توانند حامله شوند ؟ اگر حامله شوند ، چقدر احتمال دارد كه فرزند آنها به هپاتیت مبتلا شود و باید چه كاری انجام دهند ؟
آری ، می توانند باردار شوند . تنها مسئله ای كه برای این نوزادان ممكــــن است اتفاق بیفتد ، ابتلا به هپاتیت ب است كه در  حدود40 درصد موارد اتفاق می افتد ( این آمار از 10 تا 90 درصد متغیر است ).

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه  کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان  کنید

برای اینكه احتمال عفونت نوزاد كاهش یابد ( وحتی به نزدیك صفر برسد ) باید بلافاصله پس از تولد كودك ، ایمونوگلوبولین و واكسن هپاتیت ب به نوزاد تزریق شود . به همین دلیل اگر ناقل هپاتیت و حامله هستید ، حتما خود را از این مساله مطلع كنید . پزشك پس از زایمان ، بدن نوزاد را به دقت و با احتیاط می شوید و ظرف 12 ساعت ایمونوگلوبولین هپاتیت ب ( آمپول HBIG ) را روی یك ران و اولین واكسن هپاتیت ب را ( حداكثر در 7 روز اول پس از تولد ) روی ران دیگر نوزاد تزریق می كند ، و نوبت دوم واكسن پس از یكماه و نوبت سوم واكسن شش ماه پس از نوبت اول تزریق می شود . كودك شما باید پس از چند روز و نیز 9 تا 12 ماه بعد از تولد از نظر وجود آنتی ژن سطحی هپاتیت ب (HBsAg  )  مورد آزمایش قرار گیرد . در صورت اتخاذ این تدابیر ، امكان ابتلای نوزاد شما به هپاتیت ، به كمتر از 10 درصد خواهد رسید . به هر حال اگر تعداد كافی بچه دارید ، از حاملگی مجدد بپرهیزید  .

كلیه زنان باید در دوران بارداری از نظرHBsAg   مورد آزمایش قرار گیرند.

عاقبت ناقلین هپاتیت ب
در اكثر موارد شواهدی دال بر تخریب و التهاب سلولهای كبدی دیده نمی شود و در واقع یك سازش و همزیستی بین ویروس و سیستم دفاعی بدن به وجود آمده است و این سازگاری تا سالیان دراز ممكن است باقی بماند و بیمار مشكل كبدی پیدا نكند و ویروس همچنان در حالت نهفته تا آخر عمر باقی بماند . از هر 100 نفری كه به این حالت مبتلا هستند ، سالیانه 1 تا 2 نفر ویروس را از بدن خود پاك كرده و آزمایش  HBsAg  آنها منفی می شود . تعداد بسیار كمی از این افراد در عرض چند سال ، دچار عود بیماری شده و به اصطلاح فعالیت ویروس در بدن آنها مجددا از سر گرفته شود . به همین دلیل است كه به حاملین هپاتیت ب توصیه می شود تا جهت معاینه و انجام آزمایش های كبدی و بررسی وضعشان هر 6 ماه یك مرتبه به پزشك معالج خود مراجعه كنند .

بهتر است ناقلین هپاتیت به صورت دوره ای ( هر 3 تا 6 ماه ) از نظر عملكرد كبد بررسی شوند تا در صورت تبدیل به هپاتیت مزمن ، تشخیص و درمان سریعتر صورت گیرد و از تخریب بیشتر كبد جلوگیری شود .

آیا امكان ابتلای ناقلین هپاتیت ب به سیروز وجود دارد ؟
در درصد كمی از بیماران كه اختلال در كار كبد به صورت پیشرونده ادامه یابد ، این احتمال وجود دارد . خوشبختانه امروزه با عرضه  داروهای جدید امكان جلوگیری و یا به تاخیر انداختن این روند وجود دارد.
رژیم غذایی در ناقلین هپاتیت ب
هیچ گونه محدودیت غذایی توصیه نمی  شود . تنها افراد  چاق باید از مصرف چربی خودداری كنند و وزن خود را كاهش دهند .
بقیه افراد می توانند همانند سایر افراد سالم غذا بخورند .
فعالیتهای ورزشی و روزانه در ناقلین هپاتیت ب
محدودیتی برای انجام امور روزانه وجود ندارد . كسانی كه دچار خستگی می شوند از فعالیتهای ورزشی سنگین خودداری كنند .
مصرف سایر داروها در ناقلین هپاتیت ب
به طور معمول ممنوعیتی در مصرف داروهای معمول مثل مسكن ها ( استامینوفن و … ) آنتی بیوتیكها در ناقلین وجود ندارد و به هر حال نباید در مصرف این گونه داروها زیاده روی كرد .
آیا امكان ریشه كنی ویروس به وسیله دارو وجود دارد ؟
داروهایی كه در حال حاضر در درمان هپاتیت مزمن ب استفاده می شوند، بیشتر در جلوگیری از پیشرفت بیماری موثرند . از این داروها می توان آلفا-انترفرون را نام برد . به هر حال در موارد بسیار نادری با استفاده از این دارو ویروس از بدن كاملا حذف می شود . به دلیل عوارض و احتمال عدم پاسخ به درمان ، مصرف این داروها در ناقلین هپاتیت توصیه نمی شود .

آیا با تعویض خون می توان از شرHBsAg  خلاصی یافت ؟ 
خیر.

توصیه های لازم به ناقلین هپاتیت ب :

 1. دلسرد و افسرده نباشید . با توجه به طبیعی بودن آزمایش های تخصصی كبدی مثل سایر مردم شاداب زندگی كنید و دستورات لازم بهداشتی را رعایت كنید .

  2.   برای معاینه و انجام آزمایش های خون هر 6 ماه یك بار به پزشك مراجعه كنید .

  3.   كلیه اعضای خانواده تان ( خواهر ، برادر ، پدر ، فرزند ، همسر و هر كس دیگری كه با شما زندگی می كند )، باید علیه هپاتیت ب واكسینه شوند .

  4.  از مصرف مشروبات الكلی بپرهیزید .

  5.   در صورت مراجعه به دندانپزشكی ، آزمایشگاه ( برای انجام آزمایش ) ، پزشك و اصولا هر جای دیگری كه امكان انتقال ویروس از شما به دیگران وجود دارد ، حتما آنها را از آلوده بودن خود آگاه كنید .

  6.  هیچ گونه محدودیتی در زندگی خود به وجود نیاورید .

  7.  از استعمال دخانیات بپرهیزید .

  8.  از ریش تراش ، مســــواك ، ناخن گیر ، شانه و برس به صـــورت مشترك استفاده نكنید .

  9.   در صورت شستشوی كافی و دقیق ظروف غذا با آب جوش و محلول ریكا امكان انتقال بیماری به دلیل استفاده از این وسایل وجود ندارد . به هر حال برای اطمینان بیشتر می توانید وسایل فوق را مجزا كنید .

  10.  تلاش كنید با بیماری خود كنار بیایی .

هپاتیت حاد ویروسی, بوسیله یکسری ویروس ایجاد و به نامهای هپاتیت A, هپاتیتB, هپاتیت C و هپاتیت D خوانده می شود. این نوع از هپاتیت یک عفونت شایع ویروسی است که می تواند خطرناک هم باشد, بدن را درگیر کند و منجر به التهاب و از بین رفتن بافت و عملکرد طبیعی کبد شود.
علائم ابتلا به هپاتیت در تمامی انواع آن مشابه است به این صورت که اول علائم عمومی مثل بی اشتهایی ,ضعف, خستگی, تهوع ,استفراغ و درد مبهم در قسمت فوقانی و راست شکم بروز می کند. گاهی در این مرحله تب هم وجود دارد. بعد از این مرحله زردی پیش رونده بروز می کند که ملتحمه (پرده داخلی چشم),مخاط ها و پوست تمام بدن زرد می شود.

هپاتیت نوع A:

این نوع هپاتیت توسط یک ویروس شدیدا آلوده کننده و مسری ایجاد می شود و از طریق تماس های نزدیک قابل انتقال است. عمده ترین انتقال آن از طریق دهانی- مدفوعی می باشد یعنی در مناطقی که بهداشت رعایت نشده و پس از دستشویی دستها با آب و صابون شسته نمی شود و با همان دست غذا خورده می شود این ویروس به راحتی انتقال می یابد. همچنین در اثر آب, غذاها و شیر آلوده و همچنین در اثر خوردن صدف و گوشت نپخته ماهی انتقال می یابد.

در زمانی که علائم بیماری و زردی بروز کرد فرد فقط باید استراحت کند تا ویروس توسط دفاع سیستم ایمنی بدن مهار شود و به تدریج التهاب کبدی به وضعیت سابق برگردد.
نکته قابل ذکر این است که هپاتیت A به هیچ نوع درمان دارویی احتیاج ندارد.

هپاتیت نوع B:

ابتلا به این نوع هپاتیت عوارض بی شماری دارد. از این رو اهمیت شناخت آن بسیار بالاست.

راههای انتقال این ویروس عبارتند از:

_مادر به جنین : به ویژه اگر مادر در ماه سوم بارداری آلوده شده باشد احتمال انتقال بیماری به جنین بسیار بالا است.

_تماس جنسی : از راه خون, استفاده از سرنگ مشترک در معتادان تزریقی و یا فرو رفتن سوزن آلوده به ویروس به طور اتفاقی در پوست افراد سالم و استفاده از تیغ های آلوده است.

_ترشحات بدن : از جمله بزاق ,مدفوع, صفرا, اشک و مایع منی به عنوان یکی از منابع انتقال ویروس مطرح هستند .

بعد از آلوده شدن به ویروس هپاتیت B سه مشکل بالینی رخ می دهد. اولا علائم دیده نمی شود. ثانیا مانند هپاتیت A علائم به صورت حاد یعنی ضعف, بی اشتهایی و زردی پیش رونده بروز می کند. ثالثا آنتی ژن ویروس در بدن باقی می ماند و اشکال مزمن بیماری اتفاق می افتد و بعدا با فعالیت مجدد ویروس علائم هپاتیت بروز می کند. گاهی باعث ایجاد سرطان در کبد می شود. گاهی با بروز علائم هپاتیت حاد, زردی آنقدر زیاد می شود که روی عملکرد طبیعی مغز تاثیر گذاشته و باعث علائم خواب آلودگی و عدم هوشیاری می شود و به علت تخریب سلولهای کبدی زمان انعقاد خون به شدت طولانی می شود و خونریزی های مختلف در نواحی متفاوت بدن مثل خونریزی لثه, مخاطها و پوست اتفاق می افتد که وضعیت بیمار بسیار خطرناک و مرگبار می شود.

ویروس هپاتیت B در افراد بدون علامت, که به صورت مزمن و طولانی ویروس را در خون خود حمل می کنند از راههای گفته شده به افراد سالم انتفال می یابد.
نکته مهم آن است که درمان خاصی برای این بیماری هنوز کشف نشده است و ابتلا به این نوع از بیماری ویروسی مرگبار است.

هپاتیت C:

راه انتقال این نوع ویروس به وسیله تزریق است. این بیماری غالبا در گیرندگان خون و فراورده های خونی و معتادان تزریقی بروز می کند. البته در کشور ما انتقال این نوع از هپاتیت از طریق فراورده های خونی بسیار کم شده است زیرا کنترل می شوند. پیشگیری از این نوع از هپاتیت این است که معتادان تزریقی یا اعتیاد خود را ترک کنند و یا از روش دیگری برای استفاده از مواد مخدر استفاده کنند. قانونمندی و عدم تجاوز به حریم خانواده و فعالیتهای جنسی سالم نیز از راههای پیشگیری است.

هپاتیت D:

فقط در بیمارانی که به صورت طولانی ناقل ویروس هپاتیت B هستند بروز می کند. علائم این بیماری مشابه سایر هپاتیت های ویروسی است؛ با این تفاوت که سیر شدیدی دارد و گاهی سبب تخریب کامل کبد و مرگ می شود.

از آنجایی که در قرن حاضر ایدز و هپاتیت B دو بیماری لاعلاج هستند باید به آنها توجه بیشتری کرد. زیرا ویروس ایدز در خارج از بدن تنها ۳۰ ثانیه زنده می ماند اما ویروس هپاتیت Bدر خارج از بدن ۲ الی ۳ ساعت زنده است. از این رو احتمال آلودگی به این ویروس بیشتر خواهد بود. اما نکته مهم اینجاست که اگر درمانی برای این دو بیماری نیست اما برای بیماری هپاتیت B واکسنهایی در سه نوبت وجود دارد که انسان را از این بیماری خطرناک مصون می سازد.

هپاتیت‌ ویروسی‌ عبارت‌ است‌ از التهاب‌ كبد در اثر یك‌ ویروس‌. هپاتیت‌ ویروسی‌ انواع‌ مختلفی‌ دارد. شایع‌ترین‌ انواع‌ آن‌ هپاتیت‌ A و B هستند. سایر انواع‌ آن‌ عبارتند از هپاتیت‌ C ، D ، E ، G .

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

لینک متن کامل

Leave a comment