پایان نامه میزان پرتفوی ساخته شده توسط سیستم خبره، بازده بالاتر از متوسط بازدهی بازار

دانلود پایان نامه

اهمیت مطالعه سرمایه گذاری

همۀ مردم به نوعی دارای ثروتی هستند که ناشی از ارائۀ خدمات آنان در بازار کار است. اغلب مردم در طول مراحل زندگی خود تصمیم­گیری­هایی را در خصوص سرمایه­گذاری اتخاذ می­کنند. برای مثال از کارگران راجع به این که آیا وجوه مربوط به بازنشستگی خود را در سهام سرمایه­گذاری کنند یا در اوراق قرضه، تصمیماتی را اتخاذ می­کنند. برخی دیگر از افراد به دنبال حداکثر کردن بازده پس انداز خود از طریق سرمایه­گذاری در گزینه­های دیگر هستند. یکی از تحولاتی که از سال ۱۹۹۰ در زندگی اکثر مردم بیش­تر به چشم می­خورد شرکت مردم در طرح­های بازنشستگی است. مردم برای این که مبالغی را برای دوران بازنشستگی پس­انداز کنند تصمیم­گیری­هایی را در خصوص سرمایه­گذاری انجام می­دهند. در طرح­های سنتی، اغلب، مردم مبالغی را به صورت ماهانه برای دوران بازنشستگی پس­انداز می­کردند، ولی حالا همین افراد منابع مالی خود را در خرید سهام، اوراق قرضه و سایر موارد مشابه به کار می­اندازند. بنابراین در این حالت نتیجۀ تصمیم­گیری که فرد انجام می­دهد (اعم از سود یا زیان) بر روی مزایا و منافع بازنشستگی وی تأثیر می­گذارد. همین عامل، دلیل بسیار مهمی برای مطالعۀ موضوعات سرمایه­گذاری است. افراد در تجزیه و تحلیل­هایی که انجام می­دهند در نهایت امید دارند با توجه به ریسک سرمایه­گذاری، بازده متناسب با آن را بدست آورند. مطالعۀ دقیق تجزیه و تحلیل سرمایه­گذاری و اصول مدیریت پرتفوی می­تواند باعث مدیریت بهتر و افزایش ثروت سرمایه­گذار شود. به علاوه انتظار می­رود افراد با مطالعۀ اصول سرمایه­گذاری تا آنجایی که ممکن است از اشتباهات جلوگیری کرده و آگاهانه تصمیم­گیری نمایند (همان منبع، ۱۳۹۱، ۱۳).

 

۲-۱-۴ فرآیند سرمایه­گذاری

بیان فرآیند سرمایه­گذاری در یک حالت منسجم، مستلزم تجزیه و تحلیل ماهیت اصلی تصمیمات سرمایه گذاری است. در این حالت، فعالیت­های مربوط به فرآیند تصمیم­گیری تجزیه شده، عوامل مهم و محیط فعالیت سرمایه­گذاران که بر روی تصمیم­گیری آن­ها تأثیر می­گذارد مورد بررسی قرار می­گیرد. در سال های اخیر سهام عادی نسبت به پس­انداز و اوراق قرضه از بازده بالایی برخوردار بود­ه­است. آیا در این حالت همۀ سرمایه­گذاران برای کسب بازده بیش­تر در سهام عادی سرمایه­گذاری می­کنند؟ جواب این سؤال این است که بازده بالا همواره ریسک بالایی را نیز به دنبال دارد و تمامی تصمیمات سرمایه­گذاری بر اساس روابط میان ریسک و بازده صورت می­گیرد. بنابراین اولین کار بررسی رابطۀ میان ریسک و بازده سرمایه­گذاری و تعیین روابطی است که میان آن­ها وجود دارد. با توجه به رابطه­ای که میان ریسک و بازده وجود دارد در ادامۀ فرآیند تصمیم­گیری در سرمایه­گذاری بررسی خواهد شد. با توجه به اهداف سازمان، فرآیند تصمیم­گیری به طور سنتی در یک فرآیند دو مرحله­ای صورت می­گیرد. تجزیه و تحلیل اوراق بهادار و مدیریت پرتفوی.

تجزیه و تحلیل اوراق بهادار شامل ارزشیابی اوراق بهادار است، در حالی که مدیریت پرتفوی شامل مدیریت مجموعه سرمایه­گذاری یک سرمایه گذار در قالب پرتفوی (مجموعه دارایی ها) با ویژگی­های منحصر به خودش می­باشد. آخرین مرحله، بررسی عوامل مهم بیرونی است که بر تصمیمات سرمایه گذاران تأثیر می­گذارد ( همان منبع، ۱۳۹۱، ۱۴-۱۵).

 

۲-۱-۵ ساختار فرآیند تصمیم­گیری

سرمایه­گذاران می­توانند از میان طیف وسیعی از اوراق بهادار، آن­هایی را که دارای بازده مورد انتظار بالایی هستند انتخاب کنند. با این حال در این انتخاب، ریسک را درنظر می­گیرند. سرمایه­گذاران با استفاده از فرآیند دو مرحله­ای زیر اوراق بهادار را مورد تجزیه و تحلیل و مدیریت قرار می­دهند: تجزیه و تحلیل اوراق بهادار و مدیریت پرتفوی.

 متن فوق تکه ای از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

متن کامل

Leave a comment