دانلود پروژه رشته تربیت بدنی در مورد سکته – قسمت سوم

دانلود پایان نامه

از ذرات معلق و گردوغبار بترسید

۴)آلودگی هوا

در مبحث ترافیک و ازدحام اتومبیل ها اشاره کردیم که آلودگی هوا می تواند جرقه حمله قلبی را بزند، اما فکر نکنید که آلودگی فقط آلودگی ناشی از اگزوز اتومبیل هاست، دود کارخانه ها، گردوغبار معلق در هوا، ذرات شن و حتی ذرات معلق ناشی از آتش و هیزم، می توانند قلب را با مشکل روبه رو کنند. در مطالعه گروه بلژیکی در ۷/۴ درصد موارد حمله قلبی ناشی از شرایط بد هوای استنشاقی و آلودگی هوا بوده است. پزشکان به خصوص در این مورد هشدار می دهند، چراکه این حالت با بقیه حالت های ذکرشده فرق دارد و آن هم این است که این حالت می تواند کل مردم یک ناحیه یا حتی یک شهر را در خطر قرار دهد و البته دور ماندن از آن هم سخت است.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

اما دکتر ماتیلدابی، از گروه تحقیق «تاثیرات محیطی روی بیماری های قلبی» دانشگاه اتاوا می گوید: یک انسان شاید نتواند آلودگی هوای محل زندگی اش را برطرف کند ولی می تواند با رعایت اصول لازم برای داشتن قلبی سالم از خطر حمله قلبی دور بماند. او می گوید: «تا می توانید سطح اضطراب خودتان را کاهش دهید.»

 ● شاد باشید اما غمگین نه

 ۵)احساس شادی یا غم زیاد

 هر استرس و اضطراب شدید ممکن است باعث بروز حمله قلبی شود، جالب است که حتی احساس خوشی و شادمانی شدید هم می تواند این حالت را ایجاد کند. اما خشم، عصبانیت و اضطراب شما را بیشتر در خطر قرار می دهند (براساس آمار گروه بلژیکی هفت درصد از موارد بروز حمله قلبی در افرادی بود که دچار احساس اضطراب، خشم و عصبانیت شدید شده بودند و سه درصد از حملات قلبی هم متعاقب مواردی بود که اشخاص احساس شادی و سرخوشی زیادی را تجربه کرده بودند).دکتر جفری راسموسن، مدیر مرکز لایف منیجمنت در لنوکس ماساچوست می گوید: «هر حالت روحی شدیدی می تواند باعث جرقه خوردن حالت استرس در بدن و ایجاد تغییراتی شود که احتمال دارد شرایط را برای حمله قلبی فراهم کند.» در این تئوری هر احساس شدیدی باعث افزایش ترشح آدرنالین شده که سبب افزایش برون ده قلبی می شود ودر عین حال عروق هم منقبض خواهد شد و همه اینها در کنار هم ممکن است باعث افزایش احتمال ابتلا به حمله قلبی شود؛ البته فکر نکنید خوشحالی کشنده است، برعکس به رغم بالا رفتن احتمال سکته قلبی با شادی های ناگهانی، بهتر است همیشه شاد باشید. دکتر راسموسن می گوید: «حالت خوشحالی و سرزندگی ضربان قلب را تنظیم می کند، در واقع در کل می توان گفت؛ شاد بودن درصد زیادی حمله قلبی را به تعویق می اندازد و درصد کمی باعث جرقه زدن پروسه حمله قلبی می شود.»

 بررسی ها نشان می دهد،افرادی که دچار بیماریهای لثه هستند، چندین برابر دیگران در معرض سایر بیماریها به ویژه حملات قلبی و مغزی قرار دارند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل ا ز مهر، محققان دریافته اند، بیماریهای لثه نه تنها عاملی برای بروز انواع سکته هستند بلکه می توانند با بسیاری از بیماریها و عوارض دیگر نیز در ارتباط باشند.

براساس این گزارش ، این بیماریها می تواند موجب زایمان زودرس، تولد نوزادان کم وزن، پوکی استخوان،سرطان دستگاه گوارش و بیماری های تنفسی و حتی سردردهای طولانی و مزمن شود.

با توجه به اینکه ۹۰ درصد افراد بالای ۵۰ سال به بیماری های لثه مبتلا می شوند، در بسیاری موارد بی توجهی به درمان به موقع موجب از دست رفتن دندان ها وعدم توانایی جویدن کافی و مناسب غذا و همچنین فشار بیشتر به سایر قسمتهای دستگاه گوارش می شود.

همچنین در بسیاری موارد نیز التهاب و عفونتهای لثه که با بی توجهی همراه باشد، موجب نفوذ مواد مضر به داخل خون شده و با جریان خون به تمام بافتها به ویژه قسمتهای حساس مانند قلب و مغز منتقل شده و موجب بروز مشکلات شدیدتری خواهد شد.

در کنگره کاردیولوژی اروپا درون فرمولی ارائه شد که با کمک آن می توان خطر بروز سکته قلبی را در افراد کاهش داد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از خبرگزاری آلمان، به گفته متخصصان از طریق این فرمول افراد می توانند ۵ فاکتور خطرساز شایع شامل فشار خون بالا، LDL بالا، میزان HDL پایین و سیگار کشیدن و دیابت را متوقف کنند.

بنابراین گزارش ،این فرمول “‌‌(۰-۳-۵-۱۴۰-۵-۳-۰″) نام دارد و صفر آن به معنای سیگار نکشیدن ، سه به معنی روزانه سه کیلومتر پیاده روی، پنج به معنی پنج بار مصرف میوه و سبزیجات در روز ، ۱۴۰ به معنای آخرین حد بی خطر میزان فشار خون در هر فرد، پنج به معنای شاخص مجموع میزان کلسترول در هر فرد، سه نشانگر میزان مجاز LDL یا کلسترول منفی در هر فرد و صفر آخر به معنای صفر کیلوگرم اضافه وزن در هر فرد است.

ارائه فرمول عامل کاهش خطر بروز سکته قلبی

در کنگره کاردیولوژی اروپا درون فرمولی ارائه شد که با کمک آن می توان خطر بروز سکته قلبی را در افراد کاهش داد.به گزارش سلامت نیوز به نقل از خبرگزاری آلمان، به گفته متخصصان از طریق این فرمول افراد می توانند ۵ فاکتور خطرساز شایع شامل فشار خون بالا، LDL بالا، میزان HDLپایین و سیگار کشیدن و دیابت را متوقف کنند.

بنابراین گزارش ،این فرمول “‌‌(۰-۳-۵-۱۴۰-۵-۳-۰″) نام دارد و صفر آن به معنای سیگار نکشیدن ، سه به معنی روزانه سه کیلومتر پیاده روی، پنج به معنی پنج بار مصرف میوه و سبزیجات در روز ، ۱۴۰ به معنای آخرین حد بی خطر میزان فشار خون در هر فرد، پنج به معنای شاخص مجموع میزان کلسترول در هر فرد، سه نشانگر میزان مجاز LDL یا کلسترول منفی در هر فرد و صفر آخر به معنای صفر کیلوگرم اضافه وزن در هر فرد است.

آلودگی هوا احتمال بروز سکته های قلبی را افزایش می دهد

بررسی ها نشان می دهد ، ایجاد لخته های خون و سکته به ویژه در مورد مبتلایان به کلسترول بالا در هوای آلوده بیشتر است.به گزارش سلامت نیوز به نقل ازمهر، بر اساس بررسی محققان دانشگاه کالیفرنیا ، ذرات ریز موجود در هوا که ناشی از سوختن انواع سوختها برای تامین انرژی خودروها و کارخانه ها است ، با ورود به دستگاه تنفسی و راه یافتن به رگهای خونی موجب تسریع ایجاد لخته در رگها شده و منجر به سکته های قلبی می شود.

بنابر این گزارش ، ذرات ریز ناشی از این گونه آلودگیها موجب تورم در دیواره رگها می شود و این مورد به ویژه در افرادی که کلسترول بالا دارند و انعطاف رگهایشان کاهش یافته و رسوب در رگهایشان تشکیل شده بیشتر اتفاق افتاده و در نتیجه احتمال بروز سکته در آنها افزایش می یابد.

بررسی ها نشان می دهد، آمار بستری شدن و یا مرگ افراد ناشی از ابتلا به بیماریهای قلبی یا سکته های قلبی در شهرهای بزرگ و صنعتی به مراتب بیشتر از شهرهای ساحلی و دارای هوای پاک تر است.

به عقیده کارشناسان، هر ۱۰ میکروگرم از این گونه ذرات می تواند احتمال بروز بیماریهای قلبی را تا ۶ درصد افزایش دهد چراکه از طرفی با ورود به خون جریان عبور اکسیژن را مختل می نمایند و از سوی دیگر وقتی رگها انعطاف خود را با رسوب کلسترول از دست دهند ، احتمال وقفه در عبور خون و جریان اکسیژن افزایش می یابد و به دنبال آن سکته ایجاد می شود.

انسداد رگ ها، اختلال در خون رسانی و انتقال اکسیژن به عضله قلب باعث تخریب بخشی از قلب و سکته می شود.
بیماری های قلبی و عروقی یکی از مهم ترین عوامل مرگ و میر در جهان محسوب شده و آمار مبتلایان به این بیماری روز به روز در حال افزایش است. زندگی شهرنشینی، بی تحرکی، پیروی از الگوهای غذایی نادرست، استرس و استعمال دخانیات از جمله عواملی است که موجب افزایش احتمال سکته های قلبی در دنیای امروز شده است.

مطابق با آمار در کشور ما نیز سکته و بیماری های قلبی در بین عوامل مرگ و میر پس از تصادفات گزارش شده است. محققان و متخصصان قلب و عروق، آگاهی نداشتن از علائم و عوامل خطر ابتلا به بیماری و جدی نگرفتن علائم معمول و غیر معمول سکته را دلیل افزایش آمار مرگ و میر ناشی از سکته های قلبی و کاهش میانگین سن مبتلایان می دانند، این در حالی است که در صورت تشخیص سریع و مراجعه فوری به پزشک، خطر رفع شده و بیماری درمان خواهد شد.بیماری

از بین رفتن قسمتی از عضله قلب ناشی از قطع جریان خون در آن منطقه موجب پیدایش سکته قلبی می شود.

دکتر حسن غلامی نوده، متخصص قلب و عروق در خصوص تعریف این بیماری می گوید: سکته قلبی زمانی رخ می دهد که خون رسانی به سلول های قلبی به طور حاد مختل شده و به طور متوسط ۴۰ تا ۵۰ درصد از رگ ها بسته شوند.

این متخصص اضافه می کند، علائم، وسعت و شدت بیماری در افراد مختلف متفاوت بوده و بسته به درگیری رگ ها و عروق، وسعت آن متغیر خواهد بود. بطور کلی انسداد رگ ها و اختلال در عملکرد خون رسانی و انتقال اکسیژن، باعث سکته قلبی شده و در صورت مراجعه دیر هنگام منجر به از کار افتادگی قلب و مرگ بیمار می شود.

دکتر حمید بیگدلیان، فوق تخصص قلب و عروق در خصوص سنین شایع ابتلا به بیماری می گوید: بطور کلی سن شیوع بیماری در جهان بویژه در کشورهای غربی ۵۵ تا ۷۵ سال گزارش شده است، این در حالی است که در کشور ما میانگین سنی سکته قلبی ۴۵ تا ۵۵ سال بوده و این آمار در حال کاهش است.

دکتر منوچهر قارونی فوق تخصص قلب و عروق و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز شیوع سکته قلبی را در سنین پائین هشداری جدی می داند و معتقد است: سبک زندگی، رژیم غذایی غلط، کاهش میزان آگاهی افراد، استرس و ‎.‎.‎. از جمله عوامل کاهش میانگین سن سکته قلبی در کشور و افزایش آمار زنان مبتلا به این بیماری در مقایسه با گذشته است.

دکتر حمید بیگدلیان، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان معتقد است: شیوع ابتلا به سکته قلبی در مردان بیشتر از زنان بوده و در واقع می توان گفت مردان به میزان قابل توجهی در مقایسه با زنان در معرض ابتلا به سکته قلبی قرار دارند.

دکتر حسن غلامی، متخصص قلب و عروق در خصوص عوامل خطر بیماری می گوید: ژنتیک، افزایش سن، برخی بیماری ها نظیر دیابت و فشار خون، مصرف برخی داروها و جنسیت از جمله ریسک فاکتورهایی است که احتمال ابتلا به سکته قلبی را افزایش می دهد.

دکتر حمید بیگدلیان، فوق تخصص قلب و عروق اضافه می کند، استعمال دخانیات و مواد مخدر، افزایش میزان چربی های خون مانند کلسترول و تری گلیسیرید، وجود بیماری های زمینه ای دیابت، اضافه وزن، تحرک نداشتن، مصرف خودسرانه دارو، زمینه فامیلی، استرس و فشارهای روانی از عوامل خطرساز پیدایش سکته قلبی در افراد است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، دیابت و چاقی را دو عامل خطر اصلی در افزایش احتمال ابتلا به سکته قلبی در زنان می داند و معتقد است، با ورود به سن یائسگی و تغییرات هورمونی احتمال ابتلا به سکته قلبی در زنان مبتلا به دیابت یا چربی خون به میزان قابل توجهی افزایش پیدا می کند و ضروری است که این بیماران تحت کنترل پزشک قرار گیرند تا از بروز سکته های قلبی در آنان پیشگیری شود.این متخصص استرس را به عنوان یکی از عوامل خطرساز ابتلا به سکته قلبی در افراد معرفی کرده و می افزاید: استرس های طولانی مدت و مداوم سبب پیدایش تغییرات شدید هورمونی و عصبی در افراد، افزایش ضربان قلب و میزان آدرنالین و کورتون، کاهش انسولین و افزایش قند خون می شود، که این موارد در نهایت منجر به گرفتگی عروق شده و احتمال ابتلا به سکته قلبی را افزایش می دهد.

دکتر منوچهر قارونی سبک زندگی افراد را در افزایش خطر ابتلا به سکته قلبی مؤثر دانسته و معتقد است: شیوه زندگی و الگوهای غذایی از دوران کودکی نقش مهمی در سلامت قلب و پیشگیری از ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی در آینده دارد.

مصرف فست فودها، سیگار و استرس از جمله عواملی است که شانس ابتلا به سکته قلبی را افزایش می دهد، بطوری که تحقیقات نشان می دهد افراد سیگاری سه برابر بیشتر از غیرسیگاری ها در معرض ابتلا به سکته قلبی قرار دارند و در افرادی که بسیار عجول و حساس هستند و فشارهای روانی و عوامل استرس زا در آنها تأثیرگذارتر است، احتمال ابتلا به سکته قلبی افزایش پیدا می کند.

علائم بروز سکته قلبی را می توان به دو گروه علائم شایع و نشانه های غیرمعمول تقسیم کرد. بسیاری از افراد علائم شایع نظیر درد، احساس سوزش و سنگینی در ناحیه سینه را شناخته و در صورت مشاهده این علائم هشدار، سریع به پزشک مراجعه می کنند اما باید توجه داشت نشانه های وقوع سکته در افراد مختلف متفاوت بوده و همیشه با درد یا احساس تنگی نفس همراه نیست.

دکتر حسن غلامی درخصوص علائم شایع سکته قلبی می گوید: احساس تنگی نفس ناگهانی، پیدایش درد در قفسه سینه، دست چپ، ناحیه کتف، تپش قلب، عرق سرد، تهوع و استفراغ از جمله علائم سکته قلبی بویژه در افراد میانسال و مسن است.

دکتر منوچهر قارونی درخصوص علائم غیرشایع می گوید: برخی علائم سکته قلبی، افراد را دچار اشتباه می کند، دردهای ناحیه فک تحتانی و دندان ها، درد معده، دردهای ناحیه مچ دست یا کتف از علائمی است که افراد با مراجعه به متخصصان گوارش، دهان و دندان و.‎.‎. از معالجه بموقع محروم می مانند. عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران اضافه می کند: بطور کلی علائم بیماری در افراد مسن، مبتلایان دیابت و معتادان با افراد عادی متفاوت است.

سرگیجه و سقوط، سکسکه بدون علت، افزایش ضربان قلب و نبض، پیدایش درد در ناحیه مچ و آرتروز گردن از جمله علائمی است که در صورتی که پس از انجام فعالیت، عصبانیت یا پرخوری مشاهده شود باید جدی تلقی شده و مراجعه زودهنگام به پزشک معالج ضروری است.

این فوق تخصص قلب و عروق تصریح می کند: در بسیاری از بیماران دیابتی سکته قلبی با درد همراه نیست و این بیماران متوجه خطر حمله قلبی نمی شوند.

دکتر حسن غلامی، سردرد، درد سینه، احساس خستگی پس از انجام فعالیت های کم، سرگیجه و تنگی نفس را از علائم شایع سکته قلبی در زنان معرفی می کند. وی مصرف داروهایی نظیر نیتروگلسیرین و مراجعه زودهنگام فرد به پزشک را از عوامل مهم در پیشگیری از مرگ و درمان بیماری می داند.

دکتر حمید بیگدلیان، فوق تخصص قلب و عروق توجه به علائم هر چند ناچیز و مراجعه زودهنگام به پزشک را در کنترل بیماری ضروری دانسته و معتقد است: در صورتی که مدت زمان و خون رسانی به عضلات قلب کمتر از ۲۰ دقیقه طول بکشد، مشکلی پیش نخواهد آمد در غیر این صورت با گذشت زمان و مراجعه دیرهنگام به پزشک احتمال مرگ به میزان قابل توجهی افزایش پیدا می کند.

این متخصص اضافه می کند: احتمال مرگ و میر در جوانان بیشتر از افراد مسن است زیرا در افراد جوان تعداد مویرگ ها کم بوده و سکته در ناحیه وسیع تری اتفاق می افتد چون هنگام انهدام عضلات قلب رگ های بزرگ تر آسیب دیده و خون رسانی انجام نمی شود در صورتی که در افراد مسن، مویرگ ها به خون رسانی کمک می کنند و احتمال مرگ کاهش پیدا می کند.

دکتر بیگدلیان، شیوع سکته قلبی در کودکان را مربوط به التهاب عروق قلبی می داند و معتقد است تحمل نکردن تغذیه از شیر مادر با تنگی نفس، تعریق زیاد، نفس تنگی شدید با انجام فعالیت کم و کدرشدن چهره در نوزادان و شیرخواران از علائم شایع سکته قلبی در کودکان است اما باید توجه داشت که ابتلا به سکته قلبی در کودکان بسیار نادر است.

پیروی از رژیم های غذایی کم چرب و سرشار از میوه و سبزیجات، کنترل فشار خون و بیماری دیابت، تناسب اندام، استفاده نکردن از روغن های اشباع و کنترل استرس و کلسترول از جمله عوامل ضروری در پیشگیری از ابتلا به سکته قلبی بویژه در جوانان است.

  رییس یازدهمین کنگره تازه های قلب و عروق ایران گفت: کاهش تحمل و ناتوانی در انجام کارهایی که فرد به طور معمول انجام می دهد، از مهمترین علایم بیماری های قلبی و سکته های قلبی به شمار می رود. 

دکتر “مسعود قاسمی” روز شنبه در حاشیه برگزاری رییس یازدهمین کنگره تازه های قلب و عروق ایران در گفت: افرادی که عدم تحمل نسبت به فعالیت های روزانه خود داشته باشند و با یک فعالیت روزانه که همیشه انجام می دادند زودتر خسته می شوند، ممکن است دچار علایم نارسایی های قلبی شده باشند و باید با احساس این حالت ها، به مراکز درمانی مراجعه کنند. 

وی گفت: احساس ناراحتی و درد در قفسه سینه، تغییر حالت عمومی و تاثیر آن در رفتارها و فعالیت های جسمی روزانه، از دیگر علایم بیماری های قلبی است. 

قاسمی تصریح کرد: دردهای غیر عادی در قفسه سینه و اندامهای وابسته مثل ناراحتی در سر و دل، احساس فشار در فک تحتانی، احساس نارحتی در بازوها و شانه ها و هر گونه تغییر متفاوت از گذشته ، علایم هشدار دهنده ای است که فرد با احساس آنها سریعا باید به مراکز درمانی مراجعه کند. رییس یازدهمین کنگره تازه های قلب و عروق ایران اضافه کرد: فردی که چنین علایمی دارد مورد ارزیابی قرار می گیرد که ممکن است تایید کننده ناراحتی قلبی باشد؛ در این صورت مراجعه به موقع به مراکز درمانی در درمان و پیشگیری از عوارض نارحتی های قلبی و عروقی بسیار موثر است. 

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

Leave a comment