تأثیر تثبیت با آهک و سرباره فولادسازی ذوب آهن اصفهان بر دوام خاک رسی و خاک رس آلوده به مواد شیمیایی-پایان نامه

دانلود پایان نامه

پایان نامه ارشد: رشته عمران

عنوان کامل این پایان نامه :

 تأثیر تثبیت با آهک و سرباره فولادسازی ذوب آهن اصفهان بر دوام خاک رسی و خاک رس آلوده به مواد شیمیایی 

تکه هایی از متن :

2-6-4-1- تبادل یونی

عموماً خاک­های رسی طبق تجربه در فرآیند بهبود با آهک، تبادل یونی انجام می­دهند. تقریباً بلافاصله بعد از اضافه نمودن آهک به خاک رسی، pH سیستم به‌سرعت افزایش پیدا کرده و تبادل یونی انجام می­گیرد. گریم[1] (1998) توضیح داد که تبادل یونی، یک فرایند شیمیایی است که ظرفیت تبادل آن با کاهش اندازه دانه­ها به علت افزایش سطح مخصوص افزایش می­یابد [69]. همچنین او نشان داد که روند عمومی در جایگزینی یون­های متعارف که با خاک ترکیب می­شوند به‌شرح زیر است:

(2-4)  Al3+ > Ca2+ > Mg2+ > K+ > H+ > Na+                     

وی شرح داد که در مخلوط خاک و آهک، واکنش یونی با یون­های کلسیم ناشی از جانشین شدن یون­های فلزی ضعیف مانند سدیم موجود بر روی سطح ذرات رس روی می­دهد. ظرفیت تبادل کاتیونی خاک بستگی به چندین فاکتور مانند کیفیت رس، جزء سیلیسی آن، نوع کانی رس و مقدار ماده آلی آن دارد [92]. تبادل کاتیونی باعث تثبیت سریع خاک و همچنین باعث کاهش خواص خمیری و بهبود خصوصیات تراکمی خاک می­شود [87]. از دیگر اثرات این واکنش، تغییر ماهیت خاک و در نتیجه کاهش تورم، کاهش حد خمیری و نشانه خمیری، اصلاح کارائی، مقاومت و شکل‌پذیری خاک است [104].

[1] – Grim

متن کامل پایان نامه در لینک زیر:

aroow-down-thesis-8

 دانلود پایان نامه عمران:تأثیر تثبیت با آهک و سرباره فولادسازی ذوب آهن اصفهان بر دوام خاک رسی و خاک رس آلوده به مواد شیمیایی 

  • 1