پایان نامه وب¬ کاوی در صنعت

دانلود پایان نامه

تعداد گره ها و تعداد لایه های نهان و نحوه وصل شدن گره ها به یکدیگر معماری (توپولوژی) شبکه عصبی را مشخص می کند. کاربر یا نرم افزاری که شبکه عصبی را طراحی می کند باید تعداد نودها ، تعداد لایه های نهان ، تابع فعال سازی و محدودیت های مربوط به وزن یال ها را مشخص کند.

شكل(2-7) Wx,y وزن یال بین X و Y است.

از مهمترین انواع شبکه های عصبی Feed-Forward Backpropagation می باشد که در اینجا به اختصار آنرا توضیح می دهیم.

Feed-Forward به معنی این است که مقدار پارامتر خروجی براساس پارامترهای ورودی و یک سری وزن های اولیه تعیین می گردد. مقادیر ورودی با هم ترکیب شده و در لایه های نهان استفاده می‌شوند و مقادیر این لایه های نهان نیز برای محاسبه مقادیر خروجی ترکیب می شوند.

Backpropagation : خطای خروجی با مقایسه مقدار خروجی با مقدار مد نظر در داده های آزمایشی محاسبه می گردد و این مقدار برای تصحیح شبکه و تغییر وزن یال ها استفاده می گردد و از گره خروجی شروع شده و به عقب محاسبات ادامه می یابد.

این عمل برای هر رکورد موجود در بانک اطلاعاتی تکرار می گردد.

به هر بار اجرای این الگوریتم برای تمام داده های موجود در بانک یک دوره [1]گفته می شود. این دوره‌ها آنقدر ادامه می یابد که دیگر مقدار خطا تغییر نکند.

از آنجایی که تعداد پارامترها در شبکه های عصبی زیاد می باشد محاسبات این شبکه ها می تواند وقت گیر باشد. ولی اگر این شبکه ها به مدت کافی اجرا گردند معمولا موفقیت آمیز خواهند بود. مشکل دیگری که ممکن است به وجود بیاید Overfitting می باشد و آن بدین صورت است که که شبکه فقط روی داده ها آموزشی خوب کار می کند و برای سایر مجموعه داده ها مناسب نمی باشد. برای رفع این مشکل ما باید بدانیم چه زمانی آموزش شبکه را متوقف کنیم.یکی از راه ها این است که شبکه را علاوه بر داده های آزمایشی روی داده های تست نیز مرتبا اجرا کنیم و جریان تغییر خطا را در آنها بررسی کنیم. اگر در این داده ها به جایی رسیدیم که میزان خطا رو به افزایش بود حتی اگر خطا در داده های آزمایشی همچنان رو به کاهش باشد آموزش را متوقف کنیم.

از آنجایی که پارامترهای شبکه های عصبی زیاد است یک خروجی خاص می تواند با مجموعه های مختلفی از مقادیر پارامترها ایجاد گردد درنتیجه این پارامترها مثل وزن یالها قابل تفسیر نبوده و معنی خاصی نمی دهند.

یکی از مهمترین فواید شبکه های عصبی قابلیت اجرای آنها روی کامپیوترهای موازی می باشد.

2-10-2 درخت تصمیم

درخت­های تصمیم روشی برای نمایش یک سری از قوانین هستند که منتهی به یک رده یا مقدار می‌شوند. برای مثال، می­خواهیم متقاضیان وام را به دارندگان ریسک اعتبار خوب و بد تقسیم کنیم. شکل یک درخت تصمیم را که این مسئله را حل می­کد نشان می­دهد و همه مؤلفه­های اساسی یک یک درخت تصمیم در آن نشان داده شده است : نود تصمیم، شاخه­ها و برگ­ها.

شكل(2-8) درخت تصمیم گیری

براساس الگوریتم، ممکن است دو یا تعداد بیشتری شاخه داشته باشد. برای مثال، CART درختانی با تنها دو شاخه در هر نود ایجاد می­کند. هر شاخه منجر به نود تصمیم دیگر یا یک نود برگ می­شود. با پیمایش یک درخت تصمیم از ریشه به پایین به یک مورد یک رده یا مقدار نسبت می­دهیم. هر نود از داده­های یک مورد برای تصمیم­گیری درباره آن انشعاب استفاده می­کند.

درخت­های تصمیم از طریق جداسازی متوالی داده­ها به گروه­های مجزا ساخته می­شوند و هدف در این فرآیند افزایش فاصله بین گروه­ها در هر جداسازی است.

یکی از تفاوت­ها بین متد­های ساخت درخت تصمیم اینستکه این فاصله چگونه اندازه­گیری می­شود. درخت­های تصمیمی که برای پیش­بینی متغیرهای دسته­ای استفاده می­شوند، درخت­های دسته بندی نامیده می­شوند زیرا نمونه­ها را در دسته­ها یا رده­ها قرار می­دهند. درخت­های تصمیمی که برای پیش­بینی متغیرهای پیوسته استفاده می­شوند درخت­های رگرسیون نامیده می­شوند.

هر مسیر در درخت تصمیم تا یک برگ معمولا قابل فهم است. از این لحاظ یک درخت تصمیم می‌تواند پیش­بینی­های خود را توضیح دهد، که یک مزیت مهم است. با این حال این وضوح ممکن است گمراه­کننده باشد. برای مثال، جداسازی های سخت در درخت­های تصمیم دقتی را نشان می‌دهند که کمتر در واقعیت نمود دارند. (چرا باید کسی که حقوق او 400001 است از نظر ریسک اعتبار خوب باشد درحالیکه کسی که حقوقش 40000 است بد باشد. بعلاوه، از آنجاکه چندین درخت می­توانند داده­های مشابه­ای را با دقت مشابه نشان دهند، چه تفسیری ممکن است از قوانین شود؟

درخت­های تصمیم تعداد دفعات کمی از داده­ها گذر می­کنند(برای هر سطح درخت حداکثر یک مرتبه) و با متغیرهای پیش­بینی­کننده زیاد بخوبی کار می­کنند. درنتیجه، مدلها بسرعت ساخته می­شوند، که آنها را برای مجموعه­داده های بسیار مناسب می­سازد. اگر به درخت اجازه دهیم بدون محدودیت رشد کند زمان ساخت بیشتری صرف می­­شود که غیرهوشمندانه است، اما مسئله مهمتر اینستکه با داده­ها overfit می­شوند. اندازه درخت­ها را می­توان از طریق قوانین توقف کنترل کرد. یک قانون معمول توقف محدود کردن عمق رشد درخت است.

راه دیگر برای توقف هرس کردن درخت است. درخت می­تواند تا اندازه نهایی گسترش یابد، سپس با استفاده از روش­های اکتشافی توکار یا با مداخله کاربر، درخت به کوچکترین اندازه­ای که دقت در آن از دست نرود کاهش می­یابد.

یک اشکال معمول درخت­های تصمیم اینستکه آنها تقسیم­کردن را براساس یک الگوریتم حریصانه انجام می­دهند که در آن تصمیم­گیری اینکه براساس کدام متغیر تقسیم انجام شود، اثرات این تقسیم در تقسیم­های آینده را درنظر نمی­گیرد.

بعلاوه الگوریتم­هایی که برای تقسیم استفاده می­شوند، معمولا تک­متغیری هستند: یعنی تنها یک متغیر را در هر زمان در نظر می­گیرند. درحالیکه این یکی از دلایل ساخت سری مدل است، تشخیص ارتباط بین متغیرهای پیش­بینی کننده را سخت­تر می­کند.

2-10-3 Multivariate Adaptive Regression Splines(MARS)

در میانه­های دهه 80 یکی از مخترعین CART ، ـJerome H. Friedman، متدی را برای برطرف­کردن این کاستی­ها توسعه داد.

کاستی­های اساسی که او قصد برطرف­ کردن آنها را داشت عبارتند از:

  • پیش­بینی ­های غیرپیوسته( تقسیم سخت)
  • وابستگی همه تقسیم­ها به تقسیم­های قبلی

به این دلیل او الگوریتم MARS را توسعه داد. ایده اصلی MARS نسبتا ساده است، درحالیکه خود الگوریتم نسبتا پیچیده است. بسیار ساده ایده عبارت است از :

  • جایگزینی انشعاب­های غیرپیوسته با گذر های پیوسته که توسط یک جفت از خط­های مستقیم مدل می­شوند. در انتهای فرآیند ساخت مدل، خطوط مستقیم در هر نود با یک تابع بسیار هموار که spline نامیده می­شود جایگزین می­شوند.
  • عدم نیاز به اینکه تقسیم­های جدید وابسته به تقسیم­های قدیمی باشند.

متأسفانه این به معنی اینست که MARS ساختار درختی CART را ندارد و نمی­تواند قوانینی را ایجاد کند. از طرف دیگر، MARS به صورت خودکار مهم­ترین متغیرهای پیش­بینی کننده و همچنین تعامل میان آنها را می­یابد. MARS همچنین وابستگی میان پاسخ و هر پیش­بینی کننده را معین می­کند. نتیجه ابزار رگرسیون اتوماتیک، خودکار و step-wise است.

MARS، مانند بیشتر الگوریتم­های شبکه­های عصبی و درخت تصمیم، تمایل به overfit شدن برای داده­های آموزش­دهنده دارد. که می­توان آنرا به دو طریق درست کرد. اول اینکه، cross validation بصورت دستی انجام شود و الگوریتم برای تولید پیش­بینی خوب روی مجوعه تست تنظیم شود. دوم اینکه، پارامترهای تنظیم متفاوتی در خود الگوریتم وجود دارد که cross validation درونی را هدایت می­کند.

2-10-4 Rule induction

استنتاج قوانین متدی برای تولید مجموعه­ای از قوانین است که موارد را دسته­بندی می­کند. اگرچه درخت­های تصمیم می­توانند مجموعه­ای از قوانین را ایجاد کند، متدهای استنتاج قوانین مجموعه­ای از قوانین مستقل را ایجاد می­کند. که لزوما یک درخت را ایجاد نمی­کنند. از آنجا که استنتاج­گر قوانین اجباری به تقسیم در هر سطح ندارد، و می­تواند به آینده بنگرد، قادر است الگوهای متفاوت و گاها بهتری برای رده­بندی بیابد. برخلاف درختان، قوانین ایجاد شده ممکن است همه موارد ممکن را نپوشاند. همچنی« برخلاف درختان، قوانین ممکن است در پیش­بینی متعارض باشند، که در هر مورد باید قانونی را برای دنبال کردن انتخاب کرد. یک روش برای حل این تعارضات انتصاب یک میزان اطمینان به هر قانون است و استفاده از قانونی است که میزان اطمینان بالاتری دارد.

2-10-5 K-nearest neibour and memory-based reansoning(MBR)

هنگام تلاش برای حل مسائل جدید، افراد معمولا به راه­حل های مسائل مشابه که قبلا حل شده­اند مراجعه می­کنند. K-nearest neighbor(k-NN) یک تکنیک دسته­بندی است که از نسخه­ای از این متد استفاده می­کند. در این روش تصمیم­گیری اینکه یک مورد جدید در کدام دسته قرار گیرد با بررسی تعدادی(k) از شبیه­ترین موارد یا همسایه­ها انجام می­شود. تعداد موارد برای هر کلاس شمرده می­شوند، و مورد جدید به دسته­ای که تعداد بیشتری از همسایه­ها به آن تعلق دارند نسبت داده می‌شود.

شكل(2-9( روش MBR

محدوده همسایگی (بیستر همسایه ها در دسته X قرار گرفته اند)

اولین مورد برای بکاربردن k-NN یافتن معیاری برای فاصله بین صفات در داده­ها و محاسبه آن است. در حالیکه این عمل برای داده­های عددی آسان است، متغیرهای دسته­ای نیاز به برخورد خاصی دارند. هنگامیکه فاصله بین مواد مختلف را توانستیم اندازه گیریم، می­توانیم از مجموعه مواردی که قبلا دسته­بندی شده­اند را بعنوان پایه دسته­بندی موارد جدید استفاده کنیم، فاصله همسایگی را تعیین کنیم، و تعیین کینم که خود همسایه­ها را چگونه بشماریم.

K-NN بار محاسباتی زیادی را روی کامپیوتر قرار می­دهد زیرا زمان محاسبه بصورت فاکتوریلی از تمام نقاط افزایش می­یابد. درحالیکه بکابردن درخت تصمیم یا شبکه عصبی برای یک مورد جدید فرایند سریعی است، K-NN نیاز به محاسبه جدیدی برای هر مورد جدید دارد. برای افزایش سرعت K-NN معمولا تمام داده­ها در حافظه نگه­داری می­شوند.

فهم مدلهای K-NN هنگامیکه تعداد متغیرهای پیش­بینی کننده کم است بسیار ساده است. آنها همچنین برای ساخت مدلهای شامل انواع داده غیر استاندارد هستند، مانند متن بسیار مفیدند. تنها نیاز برای انواع داده جدید وجود معیار مناسب است.

2-10-6 رگرسیون منطقی

رگرسیون منطقی یک حالت عمومی تر از رگرسیون خطی می باشد.قبلا این روش برای پیش بینی مقادیر باینری یا متغیرهای دارای چند مقدار گسسته (کلاس) استفاده می شد. از آنجایی که مقادیر مورد نظر برای پیش بینی مقادیر گسسته می باشند نمی توان آنرا به روش رگرسیون خطی مدلسازی کرد برای این منظور این متغیرهای گسسته را به روشی تبدیل به متغیر عددی و پیوسته می کنیم وبرای این منظور مقدار لگاریتم احتمال متغیر مربوطه را در نظر می گیریم و برای این منظور احتمال پیشامد را بدین صورت در نظر می گیریم:

[1]Epoch

دانلود متن کامل این پایان نامه :داده کاوی در صنعت

منبع : سایت تخصصی دانلود پایان نامه

دسته پایان نامه های رشته کامپیوتر

Leave a comment