پایان نامه عمران مدیریت مخازن سدهای حوضه گاماسیاب استان کرمانشاه با استفاده از مدل WEAP

دانلود پایان نامه

پایان نامه ارشد: رشته عمران

عنوان کامل این پایان نامه :مدیریت مخازن سدهای حوضه گاماسیاب استان کرمانشاه با استفاده از مدل WEAP

تکه هایی از متن :

1-4  نرم افزار WEAP[1]

این نرم افزار توسط مؤسسه SEI در سوئد ایجاد شده است که یک نسخه از آن جهت تحقیقات کشورهای در حال توسعه مانند ایران به صورت رایگان در دسترس است. به طور کلی کاربرد آن را می­توان در زمینه برنامه­ریزی و ارزیابی پروژه­های آبی دانست. از آن جهت که اجزاء مختلف یک حوضه رودخانه را گرد هم می آورد می­توان از آن برای مدیریت و برنامه­ریزی جامع منابع آب استفاده کرد.

یکی از وظایف مدل­های شبیه­سازی ارزیابی سناریو­ها است. نمونه­ ای از سناریو­های که با این نرم­افزار قابل بررسی است عبارتند از: رشد جمعیت و توسعه اقتصادی، تغییر سیاست­های بهره­برداری از مخازن، برداشت بیشتر از منابع زیرزمینی، صرفه جویی آب، تخصیص نیاز اکوسیستم، استفاده تلفیقی از آب­های سطحی و زیرزمینی، استفاده مجدد از آب، استفاده از روش­های با راندمان بیشتر برای آبیاری، تغییر الگوی کشت، تغییر اقلیم، تأثیر آلاینده­ها در بالادست بر مناطق پایین دست، تغییر کاربری اراضی و … .

نرم­افزار WEAP در بخش مدلسازی هیدرولوژیکی، تمامی فرایندهای لازم جهت موازنه کمی آب­های سطحی و اندرکنش سفره آب زیرزمینی با جریان رودخانه را مدل می­کند.

امکان ارتباط با لایه­های از طریق نرم­افزار [2]GIS وجود دارد (به عنوان یک نقشه پیش زمینه برای ساختن طرح شماتیک مدل)، لکن نمی­توان داده های موجود در این لایه­ها را به صورت مستقیم با WEAP استخراج نمود. برای تحلیل مالی پروژه­ها یک ابزار جداگانه وجود دارد. در آخرین نسخه موجود در این نرم­افزار که در اکتبر 2011 توسط سایت WEAP رونمایی شد، قابلیت اتصال به نرم­افزار Google Earth نیز وجود دارد به صورتی که این توانایی را به کاربر می­دهد که مختصات دقیقاً در مختصات واقعی منطقه  واقع گردد. به وسیله این ابزار می­توان هزینه­ها و منافع اقتصادی پروژه­های آبی را محاسبه و در نهایت آن را با هم مقایسه کرد تا بهترین گزینه انتخاب گردد. امکانات جانبی دیگر این نرم­افزار عبارتند از:

  • توانایی آن در تهیه گزارش با ایجاد نقشه­ها، نمودارها و جدول­های مختلف
  • وجود پایگاه