پایان نامه رشته عمران در مورد:خاک آلوده به سولفات سدیم

دانلود پایان نامه

پایان نامه ارشد: رشته عمران

عنوان کامل این پایان نامه :

 تأثیر تثبیت با آهک و سرباره فولادسازی ذوب آهن اصفهان بر دوام خاک رسی و خاک رس آلوده به مواد شیمیایی 

تکه هایی از متن :

2-12- خلاصه و نتیجه‌گیری

تورم خاک‌‌های رسی از موضوعات مهمی است که مورد توجه بسیاری از محققین قرار دارد. تورم در خاک رس می‌تواند به علل مختلف رخ دهد، یکی از این موارد، اثر مخرب وجود سولفات در خاک تثبیت شده با آهک است.

همچنین حضور یون سولفات به هر شکل ممکن در خاک رس تثبیت‌شده با آهک، سبب کاهش مقاومت و افزایش تورم می‏گردد. این پدیده به‌علت انجام واکنش‌های شیمیایی بین کانی‌های رسی، آهک و سولفات است که منجر به تشکیل کانی‌های اترینگایت و تاماسایت می‏گردد. رشد اترینگایت سبب افزایش سطح می‏گردد. این کانی قابلیت جذب آب زیادی دارد که سبب تورم می‏شود. عوامل مؤثر در تشکیل اترینگایت عبارتند از: رها شدن آلومینیم موجود در رس، حضور یون سولفات در آب‌حفره‏ای و حضور کلسیم موجود در آهک.

شکل‌گیری کانی اترینگایت پدیده پیچیده‌ای است و با گذشت زمان اثر نامطلوبی بر خاک تثبیت شده با آهک می‌گذارد. تحقیقات اخیر در این زمینه منجر به راهکارهای مختلفی جهت مقابله با اثرات نامطلوب شکل‌گیری اترینگایت شده که این روش‌ها شامل تکنیک‌های اجرایی و اضافه کردن مواد مختلف اعم از صنعتی و باطله به همراه آهک به منظور تثبیت خاک بوده است.

رشد سریع صنعت منجر به تولید مقادیر زیادی مواد زائد شده است. بیشتر این مواد استفاده مهمی ندارند و سبب مشکلات زیست‌محیطی می‌شوند. در بعضی موارد این مواد زائد دارای فعالیت قابل توجهی هستند و می‌توانند به‌عنوان ماده اولیه در صنایع ساخت سیمان و یا صنایع دیگر مفید واقع شوند. استفاده از مواد زائد نه تنها سبب کاهش مشکلات زیست‌محیطی می‌شود؛ بلکه به حفظ منابع طبیعی مانند آهک و سنگدانه نیز کمک می‌کند. سرباره دارای خواص مکانیکی مطلوبی به‌عنوان مصالح دانه‌ای است، که شامل مقاومت خوب در برابر فرسایش و ظرفیت بالای باربری می‌باشد. از سرباره به‌عنوان مصالح دانه‌ای در خاکریزها، شانه‌های خاکی بزرگراه ها، آسفالت روسازی‌ها، بزرگراه‌ها و سازه‌های هیدرولیکی استفاده می‌شود. ترکیبات

  • 1