پایان نامه درباره تأثیر سولفات بر واکنش‌های خاک و آهک

دانلود پایان نامه

پایان نامه ارشد: رشته عمران

عنوان کامل این پایان نامه :

 تأثیر تثبیت با آهک و سرباره فولادسازی ذوب آهن اصفهان بر دوام خاک رسی و خاک رس آلوده به مواد شیمیایی 

تکه هایی از متن :

2-11-1- روش دو مرحله‌ای اختلاط خاک و آهک

آهک یکی از ارزانترین و مناسب‌ترین راه حل‌ها در بهبود خاک‌های رسی است؛ اما در خاک‌های آلوده به سولفات، استفاده از آهک به‌طور مستقیم سبب افزایش تورم و تخریب خاک تثبیت شده می‌گردد. یکی از روش‌های کاهش اثرات نامطلوب سولفات در خاک رس روش دو‌مرحله‌ای اختلاط خاک با آهک است [80].

مفهوم افزودن دو‌مرحله‌ای آهک بر این فرض استوار است که افزودن اولین قسمت آهک به خاک سولفاته، شرایط تشکیل کانی‌های تورم‌زا مانند اترینگایت و تاماسایت را فراهم نموده و اجازه این تورم داده می‌شود. در حالی‌که افزودن قسمت دوم آهک و انجام عمل تراکم به کامل شدن واکنش‌های پوزولانی، سمنته شدن، قوام ذرات خاک و نهایتاً افزایش مقاومت کمک می‌کند. کاربرد دو‌مرحله‌ای آهک در صورتی می‌تواند مفید باشد که خاک حاوی میزان کمی از سولفات قابل حل بوده و نیز فاقد کانی‌های سولفید هم باشد. اگر شرایطی که اشاره شد در نظر گرفته شود، به‌نظر می‌رسد که خاک‌های حاوی سولفات قابل حل تا ppm 7000 را می‌توان با روش دو‌مرحله‌ای تثبیت کرد [9].

در مطالعات آزمایشگاهی که فریس[1] و همکارانش بر روی سه نوع خاک متورم‌شونده سولفات‌دار مربوط به تگزاس[2]، کالیفرنیا[3] و کلرادو[4] انجام دادند، نتایج نشان داد که روش دو‌مرحله‌ای به‌نحو چشمگیری باعث افزایش مقاومت و اصلاح پتانسیل تورم خاک اصلاح شده با آهک است [66].

جهانشاهی به بررسی اثر روش اختلاط دو مرحله‌ای آهک بر تورم خاک‌رس تثبیت شده با آهک با درصدهای مختلف گچ پرداخت. نتایج نشان داد در حالت اضافه کردن آهک در یک مرحله به خاک، تورم بعد از 28 روز همچنان ادامه داشت در حالیکه در اختلاط دو‌مرحله‌ای بعد از 28 روز نرخ تورم کاهش یافت. در واقع روش دومرحله‌ای از جنبه‌های کاهش تورم، روش مناسب‌تری نسبت به اختلاط یک مرحله‌ای است. شکل 2-31 نشان می‌دهد که استفاده از روش دو‌مرحله‌ای سبب کاهش 12 تا 15 درصد تورم در مقایسه با اختلاط یک‌مرحله‌ای می‌شود [80].

 

 

متن کامل پایان

  • 1