پایان نامه بررسی صند­وق سرمایه­گذاری مشترک بیمه­ای موجب افزایش ضریب نفوذ بیمه در کشور

عقد بیمه

در عقد بیمه ارتباط حقوقی که بین بیمه­گذار و بیمه­گر به وجود می­آید منشا تعهد است. بیمه­گر تعهد می­کند تحت شرایط معینی در صورت بروز حادثه که به تعهد بیمه­گر تحقق می­بخشد از بیمه شده رفع زیان نماید. جز بیمه عمر، اصولاً بیمه عقدی است لازم؛ عقد لازم آن است که هیچ­یک از طرفین معامله حق فسخ آن را نداشته باشد مگر در موارد مشخص. (شهید مرتضی مطهری, ۱۳۶۴). قرارداد بیمه از اجزایی تشکیل شده است که در ادامه به شرح داده شده است.

۲-۶-۱- بیمه‌گر[۱]

شخصی است حقوقی که در مقابل دریافت حق بیمه از بیمه­گذار تعهد جبران خسارت و یا پرداخت وجه معینی را در صورت وقوع حادثه به عهده می­گیرد.

۲-۶-۲- بیمه‌­گذار

بیمه­گذار شخصی حقیقی و یا حقوقی است که طرف تعهد بیمه­گر است و با دریافت حق بیمه جان، مال و مسئولیت خود و یا دیگری را برای مدت مشخص و معین تحت پوشش بیمه قرار می­دهد.

۲-۶-۳- مورد بیمه

مورد بیمه می­تواند شخص، شیء و یا مسئولیت باشد.

۲-۶-۴- مبلغ بیمه‌شده

مبلغ بیمه شده (در بیمه اموال) ارزش واقعی شیء مورد بیمه بوده یا مبلغی است که بیمه­گر تعهد می­کند در صورت وقوع حادثه تا آن میزان به بیمه­گذار یا ذینفع قرارداد بیمه خسارت بپردازد.

۲-۶-۵- حق بیمه

حق بیمه وجهی است که بیمه­گذار به بیمه­گر می­پردازد تا در مقابل، بیمه­گر در صورت وقوع حادثه و ایجاد خسارت، زیان وارده را جبران کند و یا مبلغی به بیمه­گذار و یا ذینفع از قرارداد یا اشخاص ثالث بپردازد. حق بیمه را بهای خطر می­نامند و مبلغ آن بستگی به شدت و ضعف احتمال وقوع دارد.

[۱] Insurer

سوالات یا اهداف پایان نامه :

  1. صندوق سرمایه­گذاری مشترک بیمه­ای در بازارهای مالی قابلیت کاربرد دارد.
  2. صند­وق سرمایه­گذاری مشترک بیمه­ای موجب افزایش ظرفیت بیمه اتکایی می­شود.

                        صند­وق سرمایه­گذاری مشترک بیمه­ای موجب افزایش ضریب نفوذ بیمه در کشور می­شود.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان :  طراحی صندوق سرمایه‌گذاری مشترک بیمه‌ای به منظور افزایش ظرفیت بیمه اتکایی با فرمت ورد

Leave a comment