پایان نامه رشته عمران درباره:تثبیت خاک با آهک

دانلود پایان نامه

پایان نامه ارشد: رشته عمران

عنوان کامل این پایان نامه :

 تأثیر تثبیت با آهک و سرباره فولادسازی ذوب آهن اصفهان بر دوام خاک رسی و خاک رس آلوده به مواد شیمیایی 

تکه هایی از متن :

2-9- تورم ناشی از سولفات

شروود یکی از اولین کسانی بود که مساله حمله سولفات‌ها را مورد توجه قرار داد، وی آزمایش‌هایی برای اندازه‌گیری میزان تاثیر سولفات‌ها در خاک‌های تثبیت شده با آهک یا سیمان انجام داد. روش تحقیقات او بر اساس مشاهده رفتار خاک تثبیت شده غوطه‌ور در آب بود [111].

در این آزمایش‌ها مشاهده شد که نمونه‌های رسی که به‌وسیله آهک یا سیمان تثبیت شده بودند و تحت تأثیر یون‌های کلسیم و منیزیم و سولفات سدیم بودند، طی چند روز تورم زیادی از خود نشان دادند، در حالی‌که نمونه‌های ماسه حتی بعد از یک سال هم هیچگونه تورمی از خود نشان ندادند. در واقع نتایج نشان داد که مکانیزم تورم ناشی از سولفات، به‌طور مستقیم به اندازه درصد رس خاک بستگی دارد [111].

میچل نیز تأثیر سولفات بر روی خاک تثبیت شده با آهک را بررسی کرد. تحقیقات وی بر روی خاک یکی از اتوبان‌های شهر لاس‌‌و‌‌گاس در ایالت نوادای آمریکا که به‌وسیله آهک تثبیت شده بود، انجام گرفت. در ابتدا پس از ساخت راه همه چیز عالی به‌نظر می‌رسید، ولی پس از دو سال که از ساخت راه گذشت، ترک‌ها و تغییر شکل‌هایی در بستر راه رخ داد. بررسی‌ها بر روی خرابی بستر راه نشان داد که خرابی ناشی از بار ترافیکی نبوده است و مشاهده شد که در منطقه‌هایی که خرابی رخ داده است، خاک دارای دانسیته کمتر و رطوبت بیشتری نسبت به مناطق سالم بوده است. نتایج آزمایش‌ها حاکی از این موارد بود:

  • خاک حاوی میزان قابل توجهی سولفات محلول بوده است.
  • خاک حاوی کانی‌های رسی بوده است.
  • میزان زیادی از اترینگایت به‌وسیله آزمایش XRD در مناطقی که خرابی رخ داده است مشاهده شده است [96].

متن کامل پایان نامه در لینک زیر:

aroow-down-thesis-8

 دانلود پایان نامه عمران:تأثیر تثبیت با آهک و سرباره فولادسازی ذوب آهن اصفهان بر دوام خاک رسی و خاک رس آلوده به مواد شیمیایی 

  • 1