دانشگاه آزاد اسلامی

 

واحد تهران جنوب

 

دانشکده تحصیلات تکمیلی

 

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

 

پایان نامه

مهندسی نساجی – شیمی نساجی و علوم الیاف

 

عنوان:

 

تعیین درجه مرسریزاسیون با استفاده از روش پردازش تصویر

 

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)
چکیده:

یک مطلب دیگر :

مرسریزاسیون فرایندی برای منسوجات (معمولا پنبه) است که در این فرایند منسوج با محلول یک قلیای قوی جهت بهبود درخشندگی، زیردست، واکنش با سایر مواد شیمیایی، استحکام، مقاومت و ازدیاد طول، نرمی و افزایش میل ترکیب با رنگ، عمل می گردد. این نام به جهت کاشف این فرایند، جان مرسر، نامگذاری گردیده است.
هنگامی که پنبه در محلول قلیایی قوی مانند: هیدروکسید لیتیم، هیدروکسید پتاسیم، سود سوزآور و یا آمونیاک مایع فرو برده می شود، الیاف تورم و جمع شدگی پیدا می کنند. اگر الیاف متورم شده تحت کشش قرار گیرند و سپس آبکشی گردند، قلیای مصرفی خارج گردیده و یک شفافیت ابریشم مانند حاصل می گردد.
در این تحقیق فرایند قلیایی به وسیله سود سوزآور انجام گردیده است.
درجه تورم سلولز مهمترین فاکتور در فرایند مرسریزاسیون می باشد و بستگی به غلظت محلول قلیایی دارد و تمام روشهای اندازه گیری درجه مرسریزاسیون به وسیله مقایسه سلولز I با سلولز II به دست می آیند، اما به دلیل تورم لیف سلولز در محلول قلیایی تغییراتی نیز در شکل ظاهری لیف به وجود می آید که اندازه گیری دقیق بسیار مشکل می باشد.
برای اندازه گیری درجه مرسریزاسیون نخ روش های مختلفی وجود دارد. هریک از این روش ها محدودیت های خاص خود را دارد. با رایج شدن استفاده از کامپیوتر در صنعت نساجی تلاش هایی نیز در جهت اندازه گیری درجه مرسریزاسیون با استفاده از روش پردازش تصویر صورت گرفته است. در پژوهش حاضر تلاش گردیده تا با استفاده از این روش و اندازه گیری میزان گرد بودن سطح مقطع لیف توسط پردازش تصویر، مقدار درجه مرسریزاسیون آن محاسبه گردد. تصاویر تهیه شده در محیط نرم افزاری متلب پردازش شده و در نهایت عددی که برآورد کننده خاصیت مورد بررسی است به دست آمده است.
نتایج حاصله به نحو مطلوبی با پاسخ های حاصل از روش ارزیابی بصری مطابقت می نماید، نتایج مؤید آن است که همبستگی میان دو روش فوق 99% می باشد.

دسته‌ها: Uncategorized

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *