قدرت بازگردانندگی اعضای خرپایی آلیاژهای حافظه‌ شكل فوق ارتجاعی:دانلود پایان نامه ارشد عمران

دانلود پایان نامه

پایان نامه ارشد: رشته عمران

عنوان کامل این پایان نامه :

 قدرت بازگردانندگی اعضای خرپایی آلیاژهای حافظه‌ شكل فوق ارتجاعی

تکه هایی از متن :

2-1:تاریخچه
Dr.Wiliam.j.Buehler       اولین نفری بود که به حافظه دار بودن این آلیاژها پی برد.

اکتشاف حقیقی خاصیت حافظه دار بودن آلیاژ به طور تصادفی به دست آمد.در نشست هیئت مدیره لابراتوار یک نوار از این آلیاژ که مدتها از خم شدن آن می گذشت مهیابود.یکی از حاضران به نام « دکتر دیوید» نوار را با فندک مخصوص پیش گرم کرد وبه طور شگفت آوری نوار کشیده شد و به حالت اولیه خود برگشت.

در سال 1932 مشاهدات ثبت شده درباره پدیده حافظه داری شكلی توسطChange   و Read انجام شد.آنها وارون پذیری حافظه شكلی را درAu-Cd از طریق مطالعات فلز شناسی و تغییرات مقاومت آلیاژ ، بررسی كردند

در سال 1956 مشاهدات و نتایج تحقیقات مربوط به تز دكترای Horbojen  در موضوع اثر حافظه دار در آلیاژCu-Zn  منتشر شد. در سال 1961در لابراتوار اسلحه و مهمات نیروی دریایی White Oakبود ،که به خاصیت بی همتاو شگفت انگیز این گونه آلیاژها پی برده شد.

در سال 1963 ،Buhler و همكارانش [2]،به بررسی پدیده حافظه داری شكلی در آلیاژ تیتانیم و نیكل كه دارای اتمهای برابر می باشند پرداختند. در این هنگام تحقیق درباره متالورژی و كاربردهای عملی اولیه آن به طور جدی آغاز شد.

در سال 1967،Buhler و همكارانش تحقیقات گسترده خود را بررویNitionol و كاربردهای تجاری فراوان در صنایع ارائه دادند . از جمله كاربردهای مطرح شده ساخت كوپلینگ توسط شركت  Raychem برای اتصال لوله های هیدرولیكی می باشد. كه در صنایع هوایی و نیروی دریایی ایالات متحده وهمچنین در حوزه های نفتی دریای شمال مورد استفاده قرار گرفت.  و از آن پس تا کنون هر روز کاربردهای بیشتری از این آلیاژ ارزشمند در زمینه های گوناگون یافت می شود.

متن کامل پایان نامه در لینک زیر:

aroow-down-thesis-8

 دانلود پایان نامه عمران:قدرت بازگردانندگی اعضای خرپایی آلیاژهای حافظه‌ شكل فوق ارتجاعی