دانلود پروژه روشهای مختلف جوشكاری با برق – قسمت دوم

دانلود پایان نامه

بنابراین روغنكاری و گریس كاری دستگاه به عهده كارگر جوشكار نمی باشد . قبل از شروع كار بهتر است كابل های زمین و الكترود را بازدید كرد . الكترودگیر باید دور از قطعه كار و بر روی یك آویز یا قلاب فیبری یا چوبی قرار داده شود . اگر ماشین مورد استفاده از نوع موتور ژنراتور است ، بعد از روشن شدن آن ، وضعیت كموتاتور دستگاه را بازدید نمائید . اگر جاروبك های زغالی دستگه در حین دوران موتور جرقه بزنند ، تا رفع عیب كامل نباید با آن كار كرد . تمام دستگاه های جوشكاری باید در اتاقك مخصوص یا در پشت پرده های مناسب قرار داده شوند تا از ایجاد برق زدگی در چشم سایر كارگران ممانعت بعمل آید .

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

تنظیم و راه اندازی دستگاههای جوشكاری :

پس از آنكه جوشكار به وسائل ایمنی مجهز شد و پس از آنكه كارگاه جوشكاری را بازدید نمود ، میتواند دستگاه را روشن كند . مراحل روشن كردن دستگاه به شرح زیر است .

1- مطمئن شوید كه الكترودگیر بر روی یك قلاب عایق آویزان شده باشد . وقتی الكترودگیر بر روی قطعه كار یا میز كار قرار دارد باید از روشن كردن دستگاه جدا خودداری كرد چون در این حالت مدار الكتریكی دستگاه بسته شده و در شروع عمل ، روشن شدن موتور با بار مصرفی كامل بسیار دشوار است .

2- كلید تامین انرژی اصلی را روشن نمائید .

3- با توجه به جنس فلز قطعه كار و قطر الكترود، امپراژ مناسب را انتخاب و تنطیم نمائید .

4- كلید معناطیسی دستگاه را فشار داده و روشن نمائید . در بعضی از دستگاه ها امكان تنظیم ولتاژ و آمپراژ وجود دارد و در برخی فقط یكی از آنها قابل تنظیم است .

بعد از آنكه جوشكار كمی كاركرد باید آمپر دستگاه را مجددا تنظیم نمود تا نتیجه جوشكاری خوب باشد .

انتخاب الكترود :

مهمترین تصمیمی كه جوشكار اتخاذ میكند ، انتخاب الكترود مناسب است، الكترودها را میتوان در موارد زیر از هم تفكیك نمود :

1.نازك یا ضخیم بودن روپوش الكترود

2.تركیبات شیمیائی روپوش ها مختلف بوده و بسته به نوع فلز و آلیاژ های آن و همچنین برای حالات مختلف جوشكاری متغیر است .

  1. روپوش الكترود را میتوان برای انواع روش های DCSP,DCRP و یا AC انتخاب نمود .
  2. تركیبات فلز الكترود.

5.قطر الكترود مطلوب .

معمولا الكترودهای با پوشش ضخیم گرا الكترودهای مشابه با پوشش نازك میباشند ولی در عوض كیفیت جوش آنها نیز بسیار مرغوب تر است .

الكترودها را بوسیله رنگ و اعداد مانند         یا             مشخص می كنند .

هر الكترود خصوصیات مخصوصی دارد كه فقط برای یك كار معین مناسب است . برای كسب اطلاعات بیشتر در مورد انتخاب اعداد مشخصه الكترودها به فصل دوم رجوع كنید .برای تامین موارد استفاده مختلف ، آلیاژ و قطر الكترودهای مختلف فرق می كند .

وقتی می خواهید در روی یك قطعه كار كلفت یك جوش چند مرحله ای را انجام دهید بهتر است قطر الكترود را كمی كوچكتر از اعداد پیشنهادی جدول انتخاب نمائید .

جوشكار بایستی خشك بودن ، تمیزی و ترك نداشتن هر الكترود را بازدید نماید چون این عوامل در كیفیت جوش موثر هستند .

برای قرار دادن الكترود در الكترودگیر كافی است گیره آن را بازكرده و قسمت انتهائی و لخت الكترود را بین فك های گیره قرار داد . هرگاه پس از آزاد كردن دسته های گیه ، اكترود شل باشد و در محل خودسازی كند ، گیره احتیاج به تعمیر یا تنظیم دارد .

روشن كردن قوس الكتریكی :

یكی از اساسی ترین اصولی كه افراد مبتدی باید یاد بگیرند روشن كردن قوس الكتریكی بن قطعه كار و الكترود است . ابتدا باید الكترود با قطعه كار تماس پیدا كند و بلافاصله آن را طوری عقب بكشیم كه قوس الكتریكی مناسب و دلخواه ایجاد گردد.

اوایل ممكن است الكترود بخوبی عقب كشیده نشود و در نتیجه به سطح كار بچسبد و یا آنقدر دور از سطح كار نگهداشته شود كه ولتاژ موجود نتواند فاصله بین سطح كار و نوك الكترود را به پیماید و در نتیجه خاموش شود . فقط تجربه كارگر است كه میتواند بر این مشكلات غلبه نماید . در شروع كار طول قوس باید زیاد انتخاب شود تا الكترود جوشكاری بخوبی ذوب شده و محل دلخواه را پر نماید . برای این كار میتوان در شروع عمل نوك الكترود را به سطح كار نزدیك كرده و عقب كشید تا الكترود گرم شود.

بطور كلی برای روشن كردن قوس الكتریكی دو طریقه وجود دارد. در یك روش نوك الكترود ضمن پیمودن یك قوس ، بالا و پائین رفته و در طریقه دیگر نوك الكترود ضمن انجام یك حركت عمودی بالا و پائین می رود .

حركات الكترود :

حركات الكترود از قبیل زاویه الكترود ، حركت آن و طول قوس الكتریكی در كیفیت جوش موثرند . در انجام عملیات جوشكاری یك مرحله ای یا میتوان الكترود را مستقیما به سمت جلو حركت داد و یا از یك حركت نوسانی استفاده نمود كه در نتیجه آن عمق جوش هم پر شود . وقتی ضخامت قطعه كار زیاد میشود حركت الكترود نیز باید فرم بخصوصی داشته باشد تا در ضمن آن فلز اصلی و الكترود مذاب با یكدیگر مخلوط شده ، تشكیل یك جسم واحد را بدهند . برای آنكه سطح جوش كمی موج دار شود بسیاری از جوشكارها از یك حركت نوسانی رفت و برگشتی استفاده می ك نند . بعضی ها هم از یك حركت دایره ای با شعاع كوچك استفاده می نمائید .

عده ای دیگر هم ترجیح می دهند كه در حركت رفت و برگشتی الكترود از یك نیم دایره نیز استفاده كنند . عده ای دیگر حركت الكترود را به صورت عدد 9 و پاره ای نیز حركت آن را به صورت یك مثلث انجام میدهند . در مجموع ، بسته به نوع درز و موقعیت جوش ، بیشتر جوشكارها مخلوطی از این حركات را انجام میدهند .

در جوشكاری های چند مرحله ای بهتر است ردیف اول را مستقیما جوش داد و در لایه های بعدی از حركات نوسانی استفاده كرد .برای جوشكاری مرحله اول بایداز الكترود نازك استفاده كرد تا الكترود مزبور بتواند داخل محل جوش شود. در پایان هر مرحله باید به وسیله قلم و چكش و همچنین برس مخصوص، تفاله ها ، كثافات و چیزهای اضافی راتمیز نمودتا كیفیت جوش مناسب باشد.

سطح هر لایه باید تمیز و یكنواخت باشد. برای تشكیل شدن سطح جوش می توان از حركات مختلف استفاده نمود. در حالت كلی ، الكترود به نوع اتصال ، اندازه جوش و وضعیت جوشكاری بستگی دارد.

دویدگی گرده جوش یر روی سطوح صاف :

قبل از آن كه بخواهیم روی یك قطعه كار، عمل جوشكاری انجام دهیم بهتر است بر روی یك قطعه كار مشابه آزمایشی ، تمرین كنیم . شما باید بتوانید انواع متخلف گرده جوش را بر روی یك قطعه كار ایجاد نمئید.

برای روشن شدن قوس ، كافی است نوك الكترود به سطح قطعه كار تماس پیدا كرده و سپس تا حد معینی عقب كشیده شود. فاصله بین نوك الكترود مصرفی بستگی دارد. اندازه این فاصله برای الكترود های لخت بین   تا     اینچ است. در این حالت قوس ایجاد شده به ولتاژی در حدود 20 تا 24 ولت نیاز دارد.

الكترود های پوشش دار در فاصله ای در حدود تا اینچ از سطح كار قرار می گیرند و و لتاژ لازم بین 30 تا 40 ولت است . یكی از راه های تصیحی طول قوس ، گوش دادن به صدای قوس است.

در مورد الكترودهای لخت ، فاصله مناسب زمانی است كه صدای جوشكاری چیزی شبیه صدای سرخ كردن یا شكستن اجسام باشد. در مورد الكترودهای روپوش دار صدای مناسب درست بر خلاف صدای الكترودهای لخت است یعنی در این حالت جوش مناسب زمانی است كه قوس الكتریكی بدون ایجاد صدای شكستن روشن بماند . به علاوه رنگ شعله نیز به طول قوس بستگی دارد. یكی از علائم زیاد بودن طول قوس این است كه قطرات فلز مذاب پس از سقوط در منطقه مذاب نمی توانند شكل مناسب را به خود بگیرند.

با استفاده از این علائم ، افراد مبندی می توانند اشكالات خود را تصحیح و طول قوس مناسب را انتخاب كنند . برای تمرین كردن ، یك صفحه فولادی به ضخامت تا اینچ و طول و عرض 6 و 2 اینچ انتخاب نمائید.

الكترود را در ابتدای كار نگهدارید . برای برقراری اتصال الكتریكی می توانید قطعه را به وسیله گیره های مسی به میز كار متصل نمائید. اندازه شدت جریان مدار به ضخامت قطعه كار و قطر الكترود مصرفی بستگی دارد. سایر اندازه ها را خود جوشكار می تواند با استفاده از تجربه های شخصی خود به دست آورد . اندازه شدت جریان و ولتاژ مدار را می توان با استفاده از وسائل اندازه گیری دستی و یا ولتمتر و آمپرمترهائی كه روی بدنه ماشین نصب شده اند ، سنجید. در این حالت چون وسائل اندزاه گیری مزبور روی ماشین نصب شده اند در موقع انتقال انرژی به محل مصرف مقداری افت انرژی وجود دارد كه آنها را نیز باید در نظر گرفت و در حقیقت باید ولتاژ و آمپراژ مصرفی را كمی بیشتر از حد مورد نیاز انتخاب نمود.

A 0 روشن و تنظیم كردن دستگاه :

  • كارگاه را بازدید و قسمت هائی را كه به تعمیر نیاز دارند تعمیر كنید.
  • با توجه به ضخامت كار و قطر الكترود و استفاده از آمپراژ ماشین را تنظیم نمائید.

برای این كه از اتلاف وقت جلوگیری به عمل آید همیشه بهتر است قبل از آن كه افاردمبتدی با دستگاه كار كنند یك جوشكار با تجربه ماشین را تنظیم كرده باشد. در موقع كار هم بهتر است افراد باتجربه طرز كار كارگران مبتدی را كنترل و اشتباهات آنها را تذكر دهند.

B   انتهای لخت الكترود را وارد فك های الكترود گیر كنید.

C . برای كار نشسته یا ایستاده یك صندلی مناسب انتخاب كنید.

D . ماسك مخصوص جوشكاری را در روی سر خود قرار داده و یا اگر از ماسك دستی استفاده می كنید ، طلق آن را در جلوی چشمان خود بگیرید.

E.الكترود گیر را به راحتی دردست گرفته و قوس را برقرار كنید. برای این كار می توانید با یك دایره ای شبیه نوك زدن برندگان الكترود را به سطح كار تماس دهید.

برای شروع ، الكترود را آن قدر پایین بیاورید تا نوك آن به سطح كار برخورد كند. به محض برقراری قوس ، فاصله آن تا سطح كار را طوری تنظیم كنید كه صدای ناشی از جوشكاری ، شبیه صدای سرخ كردن گوشت باشد.

  1. F. زاویه الكترود با امتداد عمود بر سطح كار درجهت حركت الكترود ، حدود 20 درجه است.

G.برای جوشكاری فلزاتی با این ضخامت از انجام حركات دایره ای ، نوسانی و یا زیگزاك خودداردی كنید.

  1. H. ضمن پیش روی جوش، الكترود ذوب شده و بنابراین بایستی دست خود را كمی آن طرف تر پایین بیاورید تا فاصله نوك الكترود تا سطح كار همواره مقدار ثابتی بماند.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

با فرمت ورد

Leave a comment