دانلود پروژه رشته کامپیوتر درباره اینترنت و وب – قسمت اول

دانلود پایان نامه

 وب سایت چیست؟

وب سایت یک محیط مجازی بر روی شبکه جهانی اینترنت است که همه کاربران اینترنت می توانند به محتویات آن که می تواند متن ، عکس ، انیمیشن ، فیلم و … باشد دسترسی داشته باشند .

یک وب سایت محلی یا “دامنه ای” در اینترنت میباشد که هر شخص یا شرکتی میتواند اطلاعات، ایده ها، مشخصات محصولات و کلا هر موضوعی که آن شخص یا موسسه بخواهد را در آنجا قرار دهد، تا کاربران اینترنت در سراسر جهان آنها را مشاهده نمایند. اطلاعات موجود بر روی وب سایت شما به صورت 24 ساعته در اختیار بازدیدکنندگان قرار میگیرد و آنها میتوانند در هر ساعت از شبانه روز بر روی آن سایت اقدام به سفارش محصولات و خدمات شما نمایند؛ حتی زمانیکه شرکت تعطیل است.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

  معرفی شبكه پهناور جهانی ( World  Wide  Web )

قبل از بوجود آمدن اینترنت و وب , رویای زاندا مطرح  بود. در این رویا تمامی علوم , مستندات , تصاویر , صوت , ویدئو و … توسط هر فرد كه دارای یكدستگاه كامپیوتر بود  در هر زمان  و مكان د لخواه , قابل دستیابی بود. زاندا ، رویای” تدنلسون ” از یك كامپیوتر خیالی بود . وی دنیائی را كه در آن اطلاعات از طریق ابر متن ها و ابر رسانه ها بصورت یك شبكه تار عنكبوتی بهم متصل و مرتبط می گردیدند , پیش بینی كرده بود. در این دنیا اطلاعات بصورت یك كتابخانه جهانی در نظر گرفته می شوند. دستیابی به این كتابخانه جهانی و استفاده از آن تاثیر شگرفی در جوامع متفاوت بشری را بدنبال داشته و منشا بروز تحولات عظیم در حیات بشری خواهد بود.

نحوه شكل گیری و بوجود آمدن وب

زاندا یك رویا بود ، ولی امروز با واقعیتی بنام وب مواجه هستیم .بکمک  وب اطلاعات موجود ، صرفنظر از محل استقرار بهم پیوند خورده و امكان دستیابی به دریائی از اطلاعات  برای استفاده كننده فراهم میگردد. اطلاعات فوق دارای ماهیتی كاملا” پویا می باشند. اطلاعات موجود در یك دایره المعارف بصورت ایستا می باشند ولی اطلاعات موجود در وب بصورت پویا بوده و دائما” بهنگام میشوند. با استفاده از وب میتوان در سریعترین زمان ممكن به جدیدترین اطلاعات دستیابی پیدا كرد.اطلاعات فوق از طریق سایت های متعدد كه هر كدام می توانند در یك  و یا چندین محل مستقر یاشند در اختیار استفاده كننده قرار میگیرد. وب پتانسیل  بالای  خود  را  مدیون  دو  تكنولوژی  مدرن :  ” ابر متن ها”(   HyperText) و ” ابر رسانه ها ”  (  HyperMedia) است. در ابر متن ها , اطلاعات مرتبط با استفاده از یك روش مدون بهم پیوند زده میشوند . با استفاده از ارتباطات تعریف شده بین اطلاعات ، میتوان با هر روش دلخواه و طی یك مسیر خطی و یا  غیر خطی به اطلاعات مورد نظر دستیابی پیدا كرد. بهر حال زمانیكه مجموعه وسیعی از اطلاعات را با هر روش ممكن ذخیره نمائیم , می بایست روشهائی را نیز برای بازیابی و دستیابی به آنان تدوین  نمود. در مدلهای  قدیمی جهت  حرکت  از یك صفحه ( یك حریم اطلاعاتی ) به صفحه دیگر، می بایست بصورت خطی حركت نمود.( ابتدا صفحه یك و در ادامه صفحه دو و …) در یك ابر متن با استفاده از اطلاعات تعریف شده میتوان از یك واژه به واژه دیگر پرش و اطلاعات مربوطه را مشاهده نمود.مثلا” در یك دایره المعارف كه بصورت ابر متنی پیاده سازی شده است , میتوان اطلاعاتی را در ارتباط با ” نیما یوشیج ” مشاهده و در همان وضعیت اطلاعاتی را نیز در ارتباط با ” یوشیج ” زادگاه وی مشاهده نمود. در زمان مشاهده اطلاعات در ارتباط با “یوشیج ” میتوان اطلاعاتی را در ارتباط با استان مازندران نیز دریافت كرد. در گذشته اكثر اطلاعاتی كه از طریق وب دراختیار استفاده كنندگان قرار می گرفت بصورت ” متن ” (  Text ) بود , ولی امروزه با بكارگیری امكانات چند رسانه ای (  MultiMedia ) نظیر صوت , گرافیك , انیمیشن و تصویر میتوان اطلاعات را با اشكال متفاوت بر روی سایت های اطلاعاتی مشاهده نمود. مثلا” میتوان یك سایت اطلاعاتی از فیلم های ویدئوئی را ایجاد و علاقه مندان به استفاده از سایت ، از طریق وب قادر به دستیابی فیلم مورد علاقه خود خواهند بود.

وب بعنوان بخشی از اینترنت محسوب میگردد( اینترنت یك شبكه گسترده جهانی از كامپیوترهای بهم مرتبط می باشد ) . وب یك سیستم مدیریت بانك اطلاعاتی سرویس دهنده / سرویس گیرنده بوده كه از یك  ساختار  و  معماری   مشخص  جهت  بازیابی  اطلاعات  استفاده  می كند.  تمامی   مرورگرها    Browser)) با آگاهی از این معماری قادر به دستیابی به اطلاعات موجود خواهند بود.مرورگرها , نرم افزارهائی هستند كه پس از نصب و بهره برداری از آنان میتوان از یك سایت اطلاعاتی به سایت دگر حركت نمود.اولین بار یك برنامه نویس انگلیسی بنام ” برنرز لی ” ایده تركیب ابر رسانه ها را منابع اطلاعاتی اینترنت مطرح نمود. قبل از وب منابع و اقلام اطلاعاتی گوناگونی در اینترنت وجود داشت ولی دستیابی به آنها بسادگی میسر نبود. در سال 1989 زمانیكه ” برنرز لی ” بر روی یك پروژه فعالیت می كرد , مشاهده نمود كه دستیابی به اطلاعات مورد نیاز جهت كار همزمان بر روی پروژه برای افراد , عملیاتی طاقت فرسا و مشكل است.وی با بهره گیری از تكنولوژی ابر متن ها , شبكه ای از مستندات مورد نیاز افراد جهت فعالیت در پروژه های گوناگون را فراهم آورد. در این حالت ارتباطات متعددی به صفحات مستندات , ایجاد  و تمامی جزئیات مربوطه از دید استفاده كننده مخفی می ماند.

مستندات وب ، می بایست با یك قالب خاص نوشته شوند , بگونه ای كه ابر متن ها بتوانند با یكدیگر كار نمایند. این قالب خاص    HTML  HyperText  Markup Language) ) نامیده شد. این زبان بعنوان زیر  مجموعه زبان (  SGML ( Standard Generalized Markup Language  ) محسوب میگردد. SGMLاستانداردی جهت تعریف فورمت در مستندات متنی است.از استاندارد فوق در گذشته اغلب جهت عملیات مربوط به نشر رومیزی استفاده می شد.” برنرز . لی ”  از قابلیت های ابرمتن ها برای ایجاد اولین مستندات در وب استفاده نمود.جهت دستیابی به اولین سایت های وب از یك مرورگر خطی وب استفاده می شد. این مرورگر محدود به استفاده از صرفا” یك خط از اطلاعات بود. در این مدل می بایست از یكی از نرم افزارهای اینترنت بنام   TelNet جهت دستیابی به دو سایت اولیه وب با نامهای    Infacern.ch   و  یا Nxo01.cern.ch استفاده میگردید. این مرورگر دارای دستوراتی نظیر : Start   a   Search و Follow a Link بود. اكثر اطلاعات موجود در سایت های اولیه ، از امكانات ابر متن ها استفاده نمی كردند و همین امر باعث عدم بكارگیری قابلیت های ابرمتن ها در مستندات اولیه و عدم رشد مناسب وب گردید. مهمترین عامل رشد و فراگیر شدن وب در سطح جهان , عرضه  مرورگر ” موزائیك ” به بازار بود.

وب سایت چه کارهایی می تواند انجام دهد؟

وب سایت می تواند تفکرات ، خدمات ، محصولات و … را در یک محیط جهانی به همه افراد دنیا عرضه کند و محدودیت های مکانی و زمانی را از میان بر دارد . اگر تفکرات و اندیشه های خود را در یک کتاب ، مجله ، روزنامه و غیره به ثبت برسانید بسته به محدوده توزیع ، شرایط مالی ، زمان چاپ و … در محدودیت هستید . ولی در اینترنت هیچ کدام از این محدودیت ها وجود ندارد . اگر خدماتی ارائه می دهید و تبلیغ خود را در رسانه های عمومی نظیر روزنامه ها ، مجلات ، رادیو ، تلویزیون و … انجام می دهید با بسیاری از محدودیت ها نظیر فضای محدود ، هزینه های گزاف ، دسترسی محدود در یک زمان محدود و … مواجه هستید که در وب سایت شخصی خود با هیچ یک از این مشکلات روبرو نخواهید بود . اگر محصولات خود را به فروش می رسانید نیز با بازار محدود شهر خود یا کشور خود در ارتباط هستید و امکان یافتن محصول شما تنها با مراجعه به محل کسب شما امکان پذیر است که در یک وب سایت علاوه بر آنکه هر انسانی از هر کجای دنیا قادر به دستیابی به محصولات شماست بلکه بدون نیاز به مراجعه به شما می تواند محصولاتتان را خریداری کند .

با فرض اینکه شما از موضوعات فنی کامپیوتر در حد متوسط آشنایی داشته باشید ، توانایی خرید و استفاده از نرم افزار های مربوطه را داشته باشید ، اطلاعات لازم و کافی در ارتباط با چگونگی ساخت یک وب سایت را نیز داشته باشید ، امکان ثبت نام و فضای وب سایت خود را نیز داشته باشید خواهید توانست چیزی به نام وب سایت برای خود بسازید.

 هدف از ساخت وب سایت

قبل از هر کاری شما باید هدف مشخصی داشته باشید تا مصمم تر آن را دنبال کنید، پس برای ساختن یک وب سایت هم هدف از ساخت آنرا مشخص کنید به طور مثال موضوع آن چیست یا چه طرحی می خواهید داشته باشه با چه تعداد صفحه. بد نیست که نوع مخاطبین و بیننده ها را هم مشخص کنید که چه کسانی قرار است از سایت شما استفاده کنند. شما می توانید در ابتدا از یک سایت شخصی شروع کنید، فکر کنم با پیشرفت تکنولوژی کامپیوتر و اینترنت در آینده نزدیک هر کسی مانند شناسنامه باید یک سایت برای معرفی خود داشته باشه. همیشه سعی کنید تا مطالب را متناسب با مضمون سایت انتخاب کنید و در هر قسمت یک هدف را دنبال کنید که بیننده گیج و فراری نشود. اگر سایت شما شخصی است و در آن خاطرات ، عکسهای خود یا دوستانتان را گذاشته اید پس دیگرنباید تبلیغ محصولات تولیدی را اضافه کنید یا بالعکس.

 کجا و چگونه سایت را راه اندازی کنید

ابتدا باید یک اسم مناسب برای سایت انتخاب کنید که به این اسم domain  می گویند، اسم یک وب سایت از سه قسمت تشکیل می شود:  www که مخفف World Wide Web میباشد، اسم منتخب شما یا همان Domain  و در آخر پسوندهای مشخص مانند:    .com, .net, .org, .info

پس از انتخاب اسم که باید یک هماهنگی با مطالب  سایت داشته باشد، نوبت به ثبت آن میرسد که شما مجبورهستید با یک شرکت خدمات اینترنت قرار داد ببندید، برای ثبت اسم و اجاره فضا تا اطلاعات شما را در اینترنت به معرض نمایش بگذارند. بعد از اینکه تنظیمات اولیه انجام شد، شما می توانید با استفاده از سرویسهایی مانند FTP که مخفف File Transfer Protocol  میباشد اطلاعات  سایت را حذف ، اضافه یا تغییر دهید .

البته سابتهایی هستند که شما میتوانید به طور رایگان سایت خود را راه اندازی کنید اما معایبی هم دارند که یکی از آنها پخش تبلیغات در صفحات شما میباشد و دیگر اینکه امکانات محدود آنها است ولی برای شروع کار و آشنایی با نصب و راه اندازی یک وب سایت بسیار مناسب میباشند.  یکی از این سایتها      www.geocities.com   است که اگر ایمیل در سایت یاهو دارید، فضای رایگان در اختیارتان قرار میدهد.

اهمیت طراحی وب سایت

یک وب سایت موفق در مرحله طراحی جان می گیرد چون چند چیز مهم در این قسمت مشخص میشود مانند، قالب بندی، رنگ، محتوا ومدیریت اطلاعات سایت. اگر ما درست کردن وب سایت را به ساختن یک خانه تشبیه کنیم، میبینید که انسان منطقی خانه را بدون نقشه و طرح نمی سازد، پس بیایید به این قسمت اهمیت بیشتری بدهیم تا در پایان کار احساس رضایت بکنیم. در ساخت یک خانه نکات مهم دیگری هم هست، ظاهر و نمای آن، مواد ومصالح که قرار است بکار برده شود، در ضمن به راحتی کسانی که میخواهند از آن استفاده کنند هم باید فکر کرد. پس شما هم این نکات را مد نظر داشته باشید که ظاهر صفحات چه شکلی داشته باشد از چه رنگهایی استفاده کنید و چه مطالبی را بکار برید تا مخاطبین را مجذوب کرده وهمچنین بتوانند به کلیه قسمتهای سایت دسترسی داشته باشند در هربخشی که هستند. زمان بیشتری را صرف این قسمت کنید تا نیازی به تغییرات اساسی در آینده نداشته باشید

تفاوت وب سایت دینامیک با استاتیک

سایتهای دینامیک سایتهایی هستند که محتویات آنها همواره در حال تغییر و به روز رسانی است در حالی که سایتهای استاتیک از این تغییرات و به روز رسانی ها با بازه زمانی کوتاه مستثنی هستند

چنانچه می خواهید تازه های شرکت خود اعم از اخبار ، عکس ، قیمت ، توضیحات محصولات یا کالا هایتان ، خدماتتان و غیره را در بازه های زمانی کوتاه (ساعتی ، روزانه ، هفتگی) تغییر و به روز کنید . نیاز به یک وب سایت دینامیک دارید و اگر این موضوعات در بازه های زمانی بزرگتر تغییر می کنند . با عقد یک قرارداد پشتیبانی و با هزینه کمتری می توانید سایت خود را مدیریت کنید .

Domain چیست؟

یک “نام دامنه”، یک آدرس بر روی اینترنت میباشد. آن نامی است که مردم به خاطر می سپارند تا زمانیکه میخواهند به وب سایت شما بیایند از آن استفاده کنند. مانند آدرس پستی شرکت ها، یک نام دامنه (Domain) آدرسی است که بازدیدکنندگان را به محل شما بر روی اینترنت راهنمایی میکند. در هنگام انتخاب نام دامنه خود همواره دقت کنید که نامی را انتخاب کنید که به خوبی در خاطر بماند و ساده باشد. یک اسم خوب باعث افزایش بازدیدکنندگان سایت و در نهایت مشتریان خواهد شد.

 
موزائیك ( تولد نسل جدیدی از مرورگرها )

” مارك آندرسون ” در سال 1993 پروژه تولید و طراحی نرم افزار موزائیك را هدایت نمود. هدف از طراحی موزائیك ، ارائه راهكاری مناسب برای افرادی بود كه بر روی پروژ ه های  متفاوت فعالیت داشته و ملزم به استفاده و دستیابی به اطلاعات مشترك بودند.در ابتدا ” آندرسون ” از وجود وب هیچگونه اطلاعی نداشت و جهت ارائه راه حل مناسب، تحقیقات گسترده ای توسط وی انجام  و در نهایت وی وب  را  بعنوان  یك  را ه  حل  مناسب  كشف  نمود.  پس  از   شناخت  پتانسیل های  وب   توسط ” آندرسون ” ، ایده طراحی موزائیك  بعنوان مرورگر وب توسط وی مطرح گردید.در آوریل 1993 اولین نسخه موزائیك (  Ver 1.0) برای سیستم    X Windowsارائه گردید.این برنامه بسرعت در سطح جهان مطرح و باعث اعتبار و شهرت فراوان وب گردید. بدلیل اعتبار و عمومیت یافتن  موزائیك ،     NCSA ( مركز ملی برنامه های فوق محاسباتی ) نسخه های ویندوز و اپل مرورگر فوق را پیاده سازی نمود. مركز فوق با توجه به تعریف خاص حوزه فعالیت خود مجبور به فروش امتیاز ” موزائیك ” به چندین شركت از جمله :   Mosaic Communication و   Quarterdeck spryشد.در سال 1994 ” مارك آندرسون ”     NCSA را ترك و به یك شركت جدیدالتاسیس بنام ” نت اسكیپ”  NetScape) ) پیوست .پس از پیوستن وی به نت اسكیپ  , مرورگر جدیدی توسط این شركت طراحی وبا نام    Netscape Navigatorبه بازار عرضه گردید.این مرورگر انقلابی در زمینه مرورگرها را بوجود آورد و پس از مدت زمان كوتاهی بعنوان پرفروشترین مرورگر در سطح جهان مطرح گردید.

رشد و توسعه وب

وب با یك سرعت حیرت انگیز در حال رشد و توسعه است.امروزه در اكثر برنامه های تلویزیونی و پخش آگهی های تجاری كمترین آگهی را میتوان مشاهده نمود كه متقاضیان را جهت كسب اطلاعات بیشتر به یك وب سایت هدایت ننماید. یك وب سایت , سیستمی بر روی اینترنت است كه شامل سرویس دهنده وب (  Web Server) است. این سرویس دهنده ، نرم افزاری بر روی سایت است كه امكان دستیابی مرورگرهای وب را به مستندات موجود فراهم می كند.در گذشته بدلیل ترافیك بالای مصارف سیاسی از اینترنت , زمینه استفاده از آن در بعد تجاری و اقتصادی فراهم نبود.در سال 1991 با پیدایش ایده تبادل اقتصادی اینترنت     CIX ( Commerical   Internet  Exchange ) وضعیت فوق تغییر كرد. CIX توسط ارائه دهندگان سرویسهای اینترنت تحت    AlterNet,CERfent,PSInet ارائه گردید. این سیستم با موفقیت و استقبال چشمگیری مواجه گردید.امروزه  اغلب تولید كنندگان كالا در سطح جهان اطلاعات مربوط به كالای خود را بر روی وب و از طریق سایت های شناخته شده ای ارائه میدهند.متقاضیان كالا در هر نقطه  از جهان با مراجعه به سایت مربوط به آن شركت و یا شركت های مشابه  میتوانند آگاهانه نسبت به انتخاب كالای مورد علاقه خود اقدام و از طریق وب، فرآیند ثبت سفارش را انجام دهند.برخی دیگر از شركت ها در سطح جهان  بالاخص شركت های كامپیوتری سرویس های فنی و پشتیبانی خود را به مشتریان از طریق وب انجام میدهند. مثلا” با مراجعه به سایت ماكروسافت علاوه بر امكان خرید محصول مورد نظرخود ، درصورتیكه در زمینه بكارگیری یكی از محصولات نرم افزاری آن شركت دارای سوالات و ابهاماتی باشیم , با استقرار در بخش فنی و پشتیبانی میتوان پاسخ و رهنمودهای لازم را دریافت كرد.برخی دیگر از شركت ها بالاخص شركت های انتشاراتی و چاپ  مجلات ، روزنامه ها ، اطلاعات خود را( روزنامه ها و مجلات) بر روی شبكه قرارداده و زمینه استفاده و یا خرید را برای متقاضیان فراهم می نمایند. تمامی متقاضیان جهت خرید کالای مورد نیاز خود  از طریق وب , می بایست دارای یكی از انواع متداول كارتهای اعتباری نظیر :  Credit Card و یا  MasterCard باشند.پس از انتخاب كالا از طریق متقاضی و تعیین نحوه پرداخت شماره مربوط به كارت اعتباری می بایست به سیستم داده شود.ثبت و درج شماره كارتهای اعتباری یكی از مسائل مهم در زمینه امنیت در تجارت بر روی اینترنت است. هر فرد می بایست این اطمینان را داشته باشد كه از شماره كارت اعتباری وی استفاده غیر قانونی بعمل نمی آید. به همین دلیل وب مجهز به یك سیستم رمزگذاری مطمئن جهت كارت های اعتباری است.

مفاهیم و تعاریف اولیه
  اینترنت شبکه ای از شبکه های مرتبط به یکدیگر بوده که بر روی آن سرویس های متعددی بمنظور ارائه خدمات فعال می باشند. بدون شک سرویس وب یکی از مهمترین سرویس های موجود بر روی اینترنت است که بیشترین تاثیر را در عمومیت یافتن اینترنت در سطح جوامع بشری برعهده داشته است. وب در نگاه اول مانند یک سیستم اطلاعاتی توزیع شده است . در سیستم فوق اطلاعات ( با اشکال متفاوت ) بر اساس استانداردهای مربوطه و با یک ساختار مشخص قرار گرفته و با استفاده از ارتباطات تعریف شده بین اطلاعات می توان بسرعت و بسادگی از اطلاعات موجود استفاده کرد. ارائه دهندگان اطلاعات با پیروی از اصول موجود اطلاعات خود را در سیستم فوق قرار داده و جستجو کنندگان اطلاعات با استفاده از ابزارهائی خاص قادر به جستجو و دستیابی به این اطلاعات خواهند شد. وب در سال 1991 توسط ” تیم – برنرز لی ” ابداع گردید.

 مشاهده تصویر با ابعاد بزرگتر

در این بخش به بررسی برخی اصول و تعاریف اولیه در ارتباط با وب خواهیم پرداخت .

  • اطلاعات موجود در وب در حریم های اطلاعاتی با نام ” صفحات وب ” ذخیره می گردنند. اندازه ونوع محتویات این نوع صفحات کاملا” متغیر بوده و نمی بایست در این راستا یک صفحه وب را با یک صفحه کتاب مقایسه کرد گرچه شباهت های اندکی نیز بین آنها وجود داشته باشد.
  • محتویات یک صفحه وب می تواند : متن   گرافیک صدا تصویر انیمیشن و … باشد. گستردگی و تنوع نوع اطلاعاتی که می توان در صفحات وب قرار داد یکی از مهمترین ویژگی های قابل توجه وب از دیدگاه ارائه دهندگان اطلاعات از یکطرف و استفاده کنندگان از اطلاعات از طرف دیگر می باشد.
  • صفحات وب از لحاظ فیزیکی فایل های هستند که توسط نرم افزارهای  مربوطه بوجود آمده و دارای انشعاب “htm” و یا “html”” می باشند. برای ایجاد این نوع صفحات می توان از تمام نرم افزارهائی که بنوعی قادر به ایجاد و ذخیره سازی یک فایل هستند استفاده کرد.( Notepad نمونه ای از این نوع نرم افزارها است ). امروزه نرم افزارهای کاملا” حرفه ای برای ایجاد و مدیریت صفحات وب توسط شرکت های نرم افزاری ایجاد شده است . FrontPage,Hotmetal,… نمونه هائی در این زمینه می باشند.
  • پس از ایجاد صفحات وب در صورت نیاز و استفاده عموم ( داخلی ، خارجی ) می بایست آنها را بر روی یک سایت ذخیره نمود. یک وب سایت مجموعه ای از صفحات وب را شامل می گردد.
  • ارائه دهندگان اطلاعات پس از آماده سازی صفحات وب و استقرار آنها بر روی یک وب سایت زمینه استفاده از اطلاعات فوق را برای استفاده کنندگان فراهم می نمایند. استفاده کنندگان با استفاده از نرم افزارهائی موسوم به ” مرورگر” قادر به دستیابی به یک وب سایت و درخواست اطلاعات مورد نیاز خود می باشند.
  • تمام صفحات وب دارای مجموعه دستورالعمل هائی هستند که نحوه نمایش اطلاعات مورد نظر را مشخص خواهد کرد. رایج ترین مجموعه دستورالعمل های نمایش در صفحات وب  تگ های Html می باشند.
انواع صفحات وب
   اطلاعات موجود در صفحات وب می تواند بصورت ایستا و پویا ایجاد گردند. در مواردیکه اطلاعات بصورت ایستا در صفحات وب قرار می گیرند، مولفین صفحات از قبل آنها را آماده کرده و بر روی یک وب سایت ذخیره می نمایند. نظرات و دیدگاه های ملاقات کننده سایت و درخواست کننده صفحه، هیچگونه دخالتی در محتویات صفحه مورد نظر نخواهد داشت .  در صفحات وب پویا اطلاعات موجود در یک صفحه متناسب با شرایط متعدد بصورت کاملا” سفارشی آماده خواهد گردید. فرض کنید در رستورانی برای صرف ناهار رفته باشیم . لیست غذاهای موجود ( منو) که در اختیار شما قرار می گیرد یک لیست ایستا بوده و شما در صورت تمایل مجبور خواهید بود که یکی از آنها را انتخاب نمائید. شما صرفا” درخواست آن غذا را خواهید کرد و غذای مورد نظر شما از طرف سرویس دهنده رستوران در اختیار شما گذاشته خواهد شد. تمامی مراحل مربوط به آماده سازی غذا از قبل انجام شده و نقش شما صرفا” انتخاب و درخواست است . وضعیت فوق نظیر صفحات وب ایستا است . در صورتیکه رستوران مورد نظر غذائی از پیش آماده شده را نداشته باشد و از شما بخواهد که با اختیار کامل غذای مورد نظر خود را انتخاب نمائید. در چنین مواردی تمهیدات لازم برای آماده سازی غذا بر اساس درخواست مورد نظر ایجاد شده و غذای درخواست شده متناسب با نوع درخواست و تمایل فرد متقاصی ایجاد می گردد. صفحات وب پویا نیر وضعیتی مشابه را دارند.  در ادامه به ویژگی هریک از این نوع صفحات اشاره خواهد شد.

¨ صفحات وب ایستا ،‌  امروزه بر روی اینترنت و وب ، با سایت های متعددی که شامل ‌ تعداد بیشماری از صفحات وب ایستا می باشند ، برخورد می نمائیم. واژه ” ایستا ” ، در ارتباط با یك صفحه وب دارای  چه  تعریفی است ؟ این نوع صفحات ، صفحاتی هستند كه شامل كدهای Html بوده و در یك محیط ادیتور تایپ و با انشعاب Htm و یا Html ذخیره می گردد. مولف صفحه وب قبل از اینكه هر نوع درخواستی برای آن وجود داشته باشد ، بطور كامل محتوی صفحه را مشخص كرده است . محتویات این نوع از صفحات ( متن ،‌تصویر ، لینك ها و … ) و شكل ظاهری آنها همواره یكسان خواهد بود ، صرفنظر از اینكه چه كسی ، در چه زمانی و یا چگونه صفحه را مشاهده خواهد كرد. بنابراین می توان گفت ، محتویات این قبیل از صفحات قبل از اینكه درخواستی ایجاد گردد ، توسط مدیریت سایت ایجاد و مشخص شده اند.

 مشاهده تصویر با ابعاد بزرگتر

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

با فرمت ورد

Leave a comment