دانلود پروژه رشته پزشکی در مورد هیپنوتیزم – قسمت اول

دانلود پایان نامه

چكیده

هیپنوتیزم حالت خاصی از ذهن است كه با فوق تمركز همراه بوده است و این قدرت و قابلیت را دارد كه می تواند از طریق آن برخی از عادات یا الگوهای رفتاری را به صورت شرطی شدن روی سیستم عصبی فرد حك كرد و همه ما می دانیم در جریان آموزش ما برای یادگیری بهتر و سریع تر تمركز زیادی بر روی مطالب آموزشی معطوف می سازیم تا روند فراگیری بهتر صورت گیرد و شرایط هیپنوتیزم هم به همین صورت سطح توجه و تمركز خود را بالا می بریم تا به سطحی برسیم كه در آن قدرت فراگیری ذهن و فكر ما به اوج خود برسد.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

پیشگفتار

هیپنوز یا هیپنوتیزم یك واژه یونانی و به معنی خواب كردن است. هینوتیزور باصطلاح علمی كسی است كه با نیروی چشمان و تسلط و فور دیگری را در خواب مصنوعی فرو می برد و برای سهولت كار هیپنوتیزور را (عامل) و هیپنوتیز شونده را (معمول) گویند و گاهی عامل را به زبان علمی اپراتور خطاب می كنند، وقتی می‌گوییم هیپنوتیزور دارای قدرت خواب كردن است معنی آن نیست كه عامل دارای چنین قدرتی است كه معمول را به اراده خود بخواباند در این كار معمول هم نقش بزرگی دارد باید او هم در این كار با عامل همكاری كند تا عامل بتواند او را به خواب مصنوعی فرو ببرد و این دو با هم ارتباط مستقیم دارند و هرچه معمول ناتوانی بیشتر ارائه كند یعنی خود را در اختیار او بگذارد عامل هم در حد كامل معمول را در اختیار میگیرد و او را می خواباند.

در زمینه هیپنوتیزم باید شكرگذار باشیم كه پس از تجربیات و آزمایشهای گذشته امروز دانشمندان بسیار تجربه كرده ای مانند «لیبروت» برنهایم، و شاركوت و كسان دیگر را در اختیار داریم كه كتابها و نشریات سودمندی برای پیشرفت هیپنوتیزم در اختیار ما گذاشته اند.

با این توصیف امیدواریم نوشته های این پروژه برای علاقه مندی به هیپنوتیزم مخصوصاً برای پزشكانی كه می خواهند از این راه به درمان بیماریهای روانی موفق شدند مفید واقع شود.

مقدمه: هیپنوتیسم

هیچیك از حالتهای دگرگون هشیاری به اندازه‌ی هیپنوتیسم بحث انگیز نبوده است. هیپنوتیسم كه زمانی در زمره‌ی سحر و جادو به حساب می آمد، اینك موضوع بررسیهای دقیق علمی قرار گرفته است. مقل سایر حوزه‌های پژوهشهای روانشناختی، در این زمینه نی مجهولات بسیار است، اما تا كنون به واقعیتهای زیادی هم دست یافته‌ایم. در هیپنوتیزم، كسی كه علاقه مند و آماده‌ی همكاری است (و تنها چنین افرادی در اكثر موقعیتها قابل هیپنوتیسم شدن هستند) بخشی از كنترلی را كه بر رفتار خود دارد به هیپنوتیسم كننده واگذار میكند و تمریناتی را در واقعیت می‌پذیرد.

برای ایجاد این حالت، هیپنوتیسم كننده از روشهای مختلفی استفاده می كند. برای مثال، ممكن است از هیپنوتیسم شونده بخواهد در حالیكه به تدریج آرامش می یابد تمام افكار خود را برشی و معینی (مثلاً پونزی روی دیوار) متمركز كند. می‌توان به هیپنوتیسم شونده تلقین كرد كه دچار خواب آلودگی است، چون هیپنوتیسم هم مانند خواب حالتی از آرمیدگی است كه شخص در آن تماس با بعضی الزامات عادی محیط را از دست می دهد. اما كلمه‌ی خواب در اینجا جنبه‌ی استعاره دارد، چون به هیپنوتیسم شونده گفته می شود كه واقعاً به خواب نخواهد رفت و همچنان به صدای هیپنوتیسم كننده گوش فرا خواهد داد.

تعریف هیپنوتیزم

حالت خاصی از هوشیاری كه طی آن شخص با میل خود انتخاب می كند كه فقط آنچه را كه به موضوع پیشنهادی مرتبط است ببیند و به آن فكر كند و سایر چیزها را از ذهن خود حذف كند.

(شریفی، علی. تیرماه 1380، صفحه 10. مقاله)

پیرایش هیپنوتیزم

عصر طلایی هیپنوتیزم (1890-1880) مقارن دوره ای است كه روانشناسی و روانكاوی به اوج ترقی خود رسیده بود، تا آنروز هیپنوتیز یكی از موارد درسی بسیار پیش پا افتاده بشمار می آید و بسیاری از پزشكان و روانكاوان تا اندازه‌ای هیپنوتیز را در ردیف پدیده‌های علمی قرار نمی دادند.

«اولین كنگره بین المللی هیپنوتیز تجربی در هتل زیو» پاریس از هشتم تا دوازدهم اوت 1889 تشكیل گردید و برپاست چند تن از پزشكان درجه اول مانند (دكتر شاركوت- براون اسكورت، برواردل شارل، پشت و آزام، لمبروسومنه) ادامه یافت و شركت كنندگان این كنفرانس عبارت بودند از لبوت، برنهایم. ده ژوین، ژانه، بابنیسكی فورل، ماگنان، فروید، شرنكن، ویلیام جونس) ریاست این كنفرانس را دومین پله دبیر كل سوسیته بیولوژی برعهده داشت. در ابتدای امر این كنفرانس چندان نتیجه درخشانی نداشت، و بسیاری از پزشكان وجود هیپنوتیز را بكلی انكار كردند و بابینسكی درسال 1900 رسماً اعلام نمود كه حالت هیپنوتیز كاملاً مانند بیماری هیستری است. در خارج از فرانسه هم دو مرتبه بسوی هیپنوتیزم توجه نمودند در فرانسه چندین مجله مخصوص هیپنوتیز انتشار یافت و منهم در ضمن سخنرانیها و انتشارات خود پیشنهاد نمودم كه به هیپنوتیز توجه بیشتری شود لازم بود كه بین هیپنوتیز و خواب ارتباط‌ای ایجاد شود و درباره هیپنوتیز جوانی تفسیر بیشتری شده و خواب ارتباط‌ای ایجاد شود و درباره هیپنوتیز حیوانی تفسیر بیشتری شده و مساله قابلیت هیپنوتیز شدن یا هیپنوتیز كردن را مطالعه كنند و پس از مطالعه این مساله می توانستیم در هرمو و هیپنوتیز را برای درمان بیماریهای روانی بكار ببریم.

(شرلوك، ل. صفحه 13و14. شماره بازیابی 1148)

سازنده كلمه هیپنوتیزم

امروز در ایران و در همه‌ی دنیا خواب مصنوعی را هیپنوتیزم می گویند. هیپنوتیزم یعنی خواب كردن و یك كلمه یونانی است. نخستین بار در سال 1842 این كلمه را جراح انگلیس در سخنرانی خود به كار برد.

(طاووسی، شعبان. (كابوك). شهریور 1353. ص300)

انجام اولین هیپنوتیزم در تاریخ

یك روز چند بیمار روستایی برای درمان به كنتادو پسیكور مراجعه كردند كنت فریور چوپانی به نام ویكتور را طبق اسلوب مرشد خود می خواست تا آنجا كه ممكن است بیشتر در او تولید بحران نماید ولی ویكتور نه فقط متحیر نشد بلكه متوحش شد چون به جای اینكه به هیجان در آید بخواب رفت. پریسكر خواست كه چوپان را بیدار كند ولی بیدار نشد و از روی وحشت گفت برخیز و ویكتور از جا برخاست در حالیكه خواب بود و كنت در صدد بر آمد سوالاتی از چوپان بكند و چوپان مانند یك جوان تحصیل كرده پاسخ می داد.

بعد از این واقع كنت آزمایش خود را تكرار كرد و نتایج آزمایش های خود را در یك مساله نوشت و منتشر كرد تا به دانشمندان بگوید كشف جدیدی در روان شناسی بدست آورده است.

(طاوورسی، شعبان. (كابوك). شهریور 1353، صفحه 300)

هیپنوتیزم خواب است؟

پاسخ منفی است. تنها شباهت هیپنوتیزم با خواب، بسته شدن چشم است. ولی شخص كاملاً بیدار است و همه چیز را می شوند (و اگر شخص به خواب معمولی برود و دیگر صدای درمانگر را نشنود، درمان بی معنی است). نوار مغزی كسی كه در هیپنوتیزم است و با نوار مغزی خود خوابیده تفاوت دارد.

(شریفی، علی، تیرماه 1380، صفحه 10)

هیپنوتیزم به خودی خود درمان محسوب می شود؟

می توان گفت خیر. هرچند هیپنوتیزم سطح كلی اضطراب را كاهش می دهد ولی برای درمان مناسب می بایست علاوه بر القای هیپنوتیزم، محتوای مناسب با شكل بیمار طراحی شود و اهداف درمان (مثلاً چاقی یا اعتیاد به سیگار) دقیقاً تعریف و حین درمان هیپنوتیزمی اجرا شود.

(شریفی، علی، تیرماه 1380، صفحه 10. مقاله)

آیا هیپنوتیزم خطرناك است؟

نه در خود پدیده هیپنوتیزم هیچ چیز خطرناكی وجود ندارد ولی موارد سوء استفاده از هیپنوتیزم (مثلاً هیپنوتیزم توسط فرد ناشی و فاقد صلاحیت درمانی كه متاسفانه در ایران فراوانی با آن مواجهیم) می تواند برای روان فرد زبان آور باشد و نباید هیچ‌گاه اجازه داد كسی كه صلاحیت درمانی ندارد فرد را هیپنوتیزم كند (طبق قرارداد ایران فقط پزشكان، دندانپزشكان در حیطه كار خودشان و روان‌شناسان بالینی با نظارت روان پزشك مجاز به درون هیپنوتیزمی هستند.

(شریفی، علی، تیرماه 1380، صفحه 10. مقاله)

امكان دارد كسی از حالت هیپنوتیزمی بیرون نیاید؟

پاسخ منفی است. اگر روند هیپنوتیزم به هر دلیل قطع شود بیمار پا به خواب می‌رود یا خود به خود از هیپنوتیزم خارج می شود و از این نظری هیچ خطری متوجه بیمار نیست. در مقایسه با سایر درمان‌ها (مثل داروها) هیپنوتیزم بسیار بی ضرر است

(شریفی، علی، تیرماه 1380، صفحه 10. مقاله)

تاثیر جنسیت در هیپنوتیزم شدن

در بین عموم مردم و عموم هیپنوتیست كنندگان عقیده بر اینست كه زنها بیشتر و بهتر از مردان هیپنوتیزم می شوند.

«هال» از طریق آزمایش «نوسان بدن به جلو یا عقب» بر روی 1300 نفر، به این نتیجه رسید كه خانم ها كمی بیش از آقایان استعداد هیپنوتیزم شدن دارند. چند نفر از دیگر نظیر: اینگوارسون و لیندبرگ، براون، كاسون و گروكی و روچ نیز پس از آزمایش و تحقیقات زیاد بهمین نتیجه رسیده اند كه زنها بهتر از مردها هیپنوتیزم می شوند.

اولینگ و هارگریوز در آزمایشات علمی خود نتیجه گرفتند كه بین خانم ها و نوجوانان از نظر استعداد هیپنوتیزم شدن فرقی وجود ندارد.

ولی تحقیقات علمی و دقیق تر بعدی نشان داد كه نوجوانان رخته بیش از نوجوانان پسر استعداد هیپنوتیزم شدن.

(طاوورسی، شعبان. (كابوك). شهریور 1353، صفحه 509)

پیشوایان مذهبی را با هیپنوتیزم نمی توان وادار به رقص كرد

هیچ هیپنوتیزم كننده‌ای نمی تواند، هیچ آخوند، و پیشوای مذهبی واقعی را وادار به رقصیدن یا مشروب خوردن نماید مگر آنكه این آخوند، با پیشوای به ظاهر مذهبی جزو آن دسته معمم هایی باشد كه در زندگی خصوصی خود هم مشروب می خورد و هم می رقصیده است.

(طاوورسی، شعبان. (كابوك). شهریور 1353، صفحه 509)

آیا هیپنوتیزم كردن استعداد خاصی می خواهد؟

هیپنوتیزم كردن استعداد و نیروهای مخصوصی نمی خواهد، و اگر به فرض استعداد و نیروهای مخصوصی هم احتیاج داشته باشد در اكثر مردم كه دارای، استعداد متوسط برای یادگیری هر كاری می باشند این استعداد وجود دارد.

(طاوورسی، شعبان. (كابوك). شهریور 1353، صفحه 450)

آیا برای یادگیری هیپنوتیزم باید تمریناتی انجام داد؟

البته هر كسی برای یاد گرفتن هر كاری احتیاج به مطالعه و تمرین دارد، ولی معنی انجام تمرینات در هیپنوتیزم این نیست كه نیروهای هانیه تیمی خاص در شخص ذخیره شود مانند منبع برق و باطری هر وقت مورد احتیاج بود آنرا بكار انداخت به هر حال برای یاد گرفتن هیپنوتیزم باید آمادگی قبلی داشت، باید مطالعه كرد و كمی تمرین نمود.

(طاوورسی، شعبان. (كابوك). شهریور 1353، صفحه 450)

تاثیر هوش در هیپنوتیزم شدن

به طور كلی ما هنگام هیپنوتیزم كردن با 3 دسته از اشخاص روبرو هستیم، یك دسته اشخاص سالم كه دارای هوش متوسطی هستند و یك دسته بیماران روانی یا كسانیكه دچار ناراحتیهای عصبی هستند و یك دسته اشخاص كردن و كم هوش كه هر یك از این سه دسته در درجات متفاوتی از هوش هستند اشخاص خیلی كردن و كم هوش را نمی توان هیپنوتیزم كرد اشخاص كه دارای اختلالات عصبی هستند هنگام هیپنوتیزم باید از ساز و كارهای دفاعی آنها استفاده كرد و آنها را هیپنوتیزم نمود و كسانی كه سالم و باهوش هستند اگر خودشان مایل باشند بخوبی هیپنوتیزم خواهند شد.

(طاوورسی، شعبان. (كابوك). شهریور 1353، صفحه 511)

آیا از هیپنوتیزم می توان در امتحانات نهایی و كنكورهای دانشگاه استفاده كرد؟

از طریق هیپنوتیزم، می توان كاری كرد، كه امتحان، در سه جلسه امتحان به خواب برود و در خواب ببیند كه صفحات كتاب، باز و در مقابلش گسترده است، آنگاه از روی كتاب اوراق امتحانی خود را بنویسد.

اگر چنین عملی انجام شود، آیا جنبه تقلب دارد؟

مسلماً نه؟ زیرا این عمل یك عمل تقویت حافظه و تجسم خارق العاده چیز دیگری نیست، دانشجو درس را خواند، و در اثر تمركز فكر توام با تجسم، قادر است در سه جلد امتحان كتاب باز را در مقابل خود ببیند.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

با فرمت ورد

Leave a comment