دانلود پروژه رشته پزشکی در مورد هیپنوتیزم – قسمت دوم

دانلود پایان نامه

فصل 1: هیپنوتیزم درمانی جسمی

عیب و نقص های جسمی ظاهری و هیپنوتیزم

تجربه نشان داده است گاهی هم علت پریشانی ها مربوط به نواقص، جسمانی و چگونگی نمودار شخصیت اجتماعی است. اكثر اوقات نواقص جسمانی نظیر لكنت زبان و یا قدری كم موئی جلو سر و یا بزرگی بینی، كوچكی چشم و نظایر آن در نظر بیننده اصلاً مورد توجه و مهم نیستند، ولی شخص كه دارای نقص كوچك جسمانی است، بعلت تمركز و توجهی كه سالها به آن نقص كوچك داشته و گاهی هم بعضی از اطرافیان تذكراتی به شوخی یا جدی داده اند، آن نقص كوچك جسمی را خیلی بیش از آنچه اهمیت دارد. گاهی اوقات اكثر بدبختی ها و نابسامانیها ناشی از دقت و حساسیت بیش از اندازه است این دسته از مردم به سرزمین درون خود عقب نشینی می‌كنند، و عمداً از هرگونه معاشرت اجتماع با مردم اجتناب و خودداری نمایید. شخصی كه تنها ماند و در خود رفت. افكارش بر نكات ضعف، نواقص جسمانی و رویدادهای ناگوار زندگیش متوجه و متمركز می شود. و مدتی نمی گذرد كه همان دو رو تسلسل موذیانه برقرار می گردد، بدون شك بیشتر مردم خود را همانطور كه واقعاً هستند می بینند ولی عده‌ای دیگر به دلیل و بی جهت بدبین می باشند. تصویری از خود غرق در تیرگی و بدبختی ترسیم می نمایند. ما می خواهیم بدانیم چرا این قبیل بیماران چنین نقشهای ناخوشایند و اندوهناكی را در تئاتر زندگی، بازی می كنند؟ جواب چرای بالا این دسته از بیماران پریشان حال قربانی «خود هیپنوتیزم» تصادفی و اتفاقی زندگی خود شده اند. زیرا ما می توانیم كه یك شخص هیپنوتیزم شده به خوبی می تواند یك حالت خاص روانی تلقین شده را تقلید كرده و شخصیت خود را در آن نقش ظاهر سازد.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

(طاوورسی، شعبان. (كابوك). شهریور 1353، صفحه 713و714)

هیپنوتیزمژ دارویی

استفاده از دیازبام 5 میلی گرم یك ساعت قبل از جلسه هیپنوتیزم یا پنتوباربیستال 200 میلی گرم نیم ساعت قبل از ایجاد خلسه در بعضی از افراد مضطرب كه باید برای جراحی آماده شود مفید گزارش شده است ولی نتایج متغیر و غیرقابل پیش بینی است.

هر هیپنوتیزوری كه به كار خود و علائم هیپنوتیزم مسلط باشد از هر روشی می‌تواند استفاده كند بعضی از این روش ها آمرانه و بعضی مودبانه یا روش‌های پدر فرزندی و مادر فرزندی هستند بعضی از مقدمه ها فیزیكی یا روانشناسانه هستند كه بستگی به موقعیت، محیط و شخصیت فرد می تواند از روش مناسبی استفاده كرد یا روشها را می توان تعدیل نمود.

(محدثی، قاسم. مقاله)

هیپنوتیزم در دندانپزشكی

راستی موارد استعمال هیپنوتیزم در دندانپزشكی كدامند؟ هرچند استفاده از هیپنوتیزم یكی از بهترین راههای تقلیل درد به شمار می رود، ولی مهمترین كاربرد هیپنوتیزم در دندانپزشكی تسكین و تقلیل درد نیست اگر مهمترین مورد استفاده هیپنوتیزم تنها بی حسی كامل بود، در این صورت هیپنوتیزم تنها به عنوان یك روش عجیب و غیر متعارف به حساب می آمد و كاربرد چندانی در دندانپزشكی نداشت، زیرا فقط نسبت كمی از افراد جامعه می توانند از بی دردی كامل هیپنوتیزمی بهره‌مند شوند. در واقع زمینه های كاربردی هیپنوتیزم در دندانپزشكی بسیار زیاد و متعددند كه شرح تفصیلی همه آنها در این كتاب نمی گنجد بنابراین به بررسی كلی آنها بسنده می‌كنیم. موارد استعمال هیپنوتیزم در دندانپزشكی را می توان به 2 گروه عمده به شرح زیر تقسیم كرد:

الف: موارد استمعال درمانی هیپنودونتیك كه شامل موارد زیر است:

1- ریلاكس كردن بیمار

2- از بین رفتن ترس و اضطراب بیمار، تا ترس او از درد و ناراحتیهایی كه به آنها می‌اندیشد از بین برود

ب: موارد استعمال عمل یا جراحی هیپنودونتیك عبارتند از:

1- تقلیل میزان نیاز به بیهوشی و بی دردی

2- فراموش كردن خاطرات نامطبوع مرتبط با كارهای دندانپزشكی

(هارتلند، جان. سال 1375. صفحه 226)

اورولوژی و بیماری زنانه

این بیماری در زنها و مردان مخصوصاً در زنها زیاد دیده می شود و ممكن است با ناراحتی های رحمی در زنان همراه باشد. وقتی این بیماریها مزمن شود دخالت كردن در آن خیلی ترسناك است. بعضی از آنها بشكل دردهای شدید بافته های بدنی در می‌آید و در این صورت غیر از راه هیپنوتیز از راه دیگر قابل علاج نیست در بیماریهای درونی گاهی از اوقات هیپنوتیز كمك بزرگی است و بیشتر اوقات آزمایشها با موفقیت انجام می شود، در بیماری سلسله البول كه گاهی هنگام شب ادرار بدون جهت خالی می شود هیپنوتیز بسیار وسیله موثری است، ما در این مورد بیماران زیادی را درمان كرده ایم و به پورسانتاژ بسیار بالای مثبت رسیده ایم در این مورد اسلوبی در روانشناسی ذكر می شود كه آنرا روان درمانی خواسته می گویند و اگر بیماری بدون اعتراض شخصاً برای این آزمایشها حاضر شوند نتیجه مثبت آن بیشتر است اما درمان آن گاهی از اوقات از این راه ماهها طول می كشد و بعضی اوقات هم بایستی چندی از مداوا بگذرد تا آثار آن معلوم شود، بنظر ما اینطور می رسد اگر با توجه و رسیدگی‌های لازم این نوع درمان دنبال شود نتایج خوبی بدست می آید.

(شرلوك، ل. صفحه 144و145)

درمان چاقی با هیپنوتیزم

خانم مارگریت دچار بیماری خاصی بود و آن بیماری عبارت از این بود كه دائماً در حال خوردن بود به هیچ وجه قادر نبود جلوی شكم خود را بگیرد در نتیجه بسیار چاق بود و از هیكل چاق و نامتناسب خود نفرت داشت و تنها علاقه‌اش در خانه خوردن شیرینی و كیك و غذای مختلف و بدین وسیله خود را تسكین می داد. خانم مارگریت نمی توانست بفهمد چرا او باید ناخودآگاه مجبور باشد كه آنقدر به چیزهای شیرین علاقه داشته باشد، به خانم مارگریت گفته شد كه علاقه وی به خوردن شیرینی جات یك علت خاص روانی دارد، كه در حال حاضر نمی تواند بفهمد یا بیاد بیاورد ولی در حال هیپنوز به خاطر خواهد آورد. در اولین جلسه اینكه هیپنوتیزم شد، تلقین گردید كه تا جلسه آینده خود به خود افكاری در فقرش خواهد درخشید و به خاطر خواهد آورد كه چرا تا این اندازه به شیرینی جات باطناً علاقه مند است، در حالیكه در ظاهر می‌دانند كه خوردن شیرینی جات برای او مضر است و در ظاهر از یك هفته بعد كه خانم مارگریت برای هیپنوتیزم شدن جلسه دوم آمد اظهار داشت كه بوضوح بیاد آورده است كه علت علاقه او به شیرینی جات چیست؟ به خوبی به خاطر آورد كه وقتی پدر و مادرش در تصادف اتومبیل كشته شوند، خیلی وحشت زده و می ترسید. در اوایل مرتب گریه كرد.

پدر بزرگ و مادر بزرگ بالاخره فكر كردند كه برای ساكت كردن دچار باید بدانند خانم مارگریت به خاطر آورد كه پدر بزرگ و مادر بزرگ او را ساعتها روی زانوی خود می‌نشانیدند و از او پرستاری و نوازش می كردند، پدر بزرگ او قصد می گفت و باو دائماً شیرینی می داد و ظاهراً ساكت و خوشحال می شد. مادر بزرگ هم همین كار را می كرد و خانم مارگریت به خاطر آورد كه چقدر خوشحال می شد وقتی در اثر گریه و جیغ و داد و فریاد فوراً او را روی زانو می نشاندند و به او شیرینی می‌دادند.

 

فصل چهارم: هیپنوتیز درمانی روحی

(طاوورسی، شعبان. (كابوك). شهریور 1353، صفحه 731)

هیپنوتیسم درمانی برای جلوگیری از ترسها، هراسها و جلوگیری از استرس

به سه روش می توان از هیپنوتیسم برای كاهش واكنشهای اضطراب و استرس استفاده كرد. روش اول، روش آرمیدگی و حساسیت زدایی منظم، همراه با تلقین های هیپنوتیسمی برای كاهش اضطراب است. تصویرسازی ذهنی هدایت شده نیز می‌تواند مفید باشد. همان طور كه قبلاً اشاره شد، واكنشهای استرس، بعلاوه اضطراب و هراسها، یك ویژگی مشترك دارند: و آن برانگیختگی هیجانی بالاست. این حقیقت اهمیت دارد زیرا به این معناست كه هر تكنیكی كه برانگیختگی را كاهش دهد، بركاهش اضطراب و استرس نیز موثر است. روش دوم استفاده از سازماندهی دوباره شناختی در خود- هیپنوتیسمی است كه یك راهبرد مقابله‌ای كلی در كاهش اضطراب و استرس است روش سوم استفاده از هیپنوتیسم به عنوان تكنیكی به منظور آشكارسازی منابع اضطرابیا ترس است.

(گلدن، ویلیام ل. صفحه 66)

معالجه كمروپی به وسیله هیپنوتیزم

بیماری كه آقای باركرنام داشت بطور كلی در مقابل همه مردم خجالت می كشید و از این وضعیت رنج می برد با كوچكترین انگیزه و تحریك چهره‌اش سرخ می‌شد به خصوص اگر متوجه می شد كه به هر طریق توجه و نگاه كسی به او معطوف شده است. وی همیشه احساس حقارت می كرد اگر این احساس نبود او در شغلش خیلی ترقی می كرد. ولی بالاخره این بیماری وی با هیپنوتیزم درمان شد به این صورت كه:

هیپنوتیزم توانست علت اولیه سرخ شدن در صورتش را به یاد او بیاورد و او در هیپنوتیزم گفت، وی در سن پنج سالگی در جشن تولدی شركت كرده بوده و در آن جشن ناگهان خانمی با انگشت به او اشاره كرده و گفته است: (این دختربچه چه موهای بلند و تشنگی دارد) نامیدن یك پسر بچه پنج ساله با نام دختر در آن سن بسیار توهین آمیز است و موجب عصبانیت این خرد شده است و او از خجالت سرخ شده است. خلاصه مطلب این كه اون از این موقع به بعد به یك فرد خجالتی تبدیل شده است.

(طاوورسی، شعبان. (كابوك). شهریور 1353، صفحه 743)

احضار روح ارواح به وسیله هیپنوتیزم

این بحث بسیار شیرین و جالب است، درباره آن مطالب مهیج زیادی می توان نوشت، و اما خلاصه كلام اینكه از نقطه نظر علمی، آنچه و آنكه در جلسات احضار ارواج عمل می كند، روح نیست، بلكه شعور باطن مدیوم است موضوع وجود یا عدم وجود در روح و احضار یا عدم احضار آن موافقین و مخالفین زیاد دارد ولی تا به امروز آزمایشات علمی جز تظاهرات انكنسیانس چیز دیگری نشان نداده است این تظاهرات را می توان از طریق پاندول و خود نوشت و سایر علائم قراردادی مشاهده نمود.

(طاوورسی، شعبان. (كابوك). شهریور 1353، صفحه 758)

درمان بدكاری جنسی به وسیله هیپنوتیزم

تكنیكهای درمانی كه ما برای بدكاریهای جنسی مفید یافته‌ایم عبارت است از تصویرسازی توام با فراخوانی ذهنی، تصویرسازی ذهنی شهوانی، حساسیت زدایی هیپنوتیسمی، بازسازی شناختی تمرین تجسمی، ابراز وجود هیپنوتیسمی، بازسازی شناختی، تمرین تجسمی، ابراز وجود هیپنوتیسمی و برای تعدیل رجحانهای نامطلوب بهتر است از تصویرسازی ذهنی آزارنده (انزجاری) استفاده كنیم. خلاصه كلام این كه: هیپنوتیسم می تواند وسیله نیرومندی برای درمان مشكلات جنسی باشد، حتی هنگامی كه شریك جنسی همكاری نكند. نتایج و یافته های تجربی دو تأئید درمان مشكلات جنسی از طریق هیپنوتیسم به وسیله آزار (1982 و 1984) گزارش شده است براساس اطلاعات بالینی، او دریافت درمان هیپنوتیسمی بدكاری جنسی نسبت به درمان جنسی سفتی موثرتر است. امیدواریم این نتایج و یافته های مثبت در مطالعات بعدی نیز تأئید شود.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

با فرمت ورد

Leave a comment