دانلود پروژه رشته پزشکی در مورد قرص های شادی آور و هیجان‌زا – قسمت دوم

دانلود پایان نامه

اكستازی چیست؟

اكستازی (Ecstasy) نوع جدیدی از مواد مخدر است كه نام علمی آن «متیل دی اوكسی متیل آمفی تامین» است. این ماده كه به شادی آور یا شادی افزا معروف است، به دلیل ایجاد احساس شعف موقت برای جوانان جذابیتی خاص پیدا كرده است و معمولاً به شكل قرص، كپسول خوراكی یا پودر كه به مواد غذایی افزوده می شود، با اسامی BENS، hyg، ETC، Love، paper تمبر، اسید، love pill و… مصرف می‌شود. قرصهای اكستازی در رنگهای مختلف آبی پررنگ و كمرنگ، خاكستری، صورتی و قرمز با ماركهای میتسوبیشی، سوپرمن و رساح كه تولید كننده پوشاك نیز هست و اسیدها با ماركهای اینترنت، هپی نیس، به وسیله شبكه های قاچاق تولید و در كشورهای مختلف توزیع می شود. حالت بعد از مصرف این مواد را Trip یا سفر می‌گویند.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

گفت و گو با دكتر سیدمصطفی میراكبری

كارشناس امور درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر

مصاحبه:

1- در مورد اثرات و پیامدهای مختلف این قرص ها در بین مردم داروهای منفی و مثبت وجود دارد، شما از منظر علمی این پیامدها را چگونه می بینید؟

– تحقیقات نشان می دهد كسانی كه از این مواد استفاده می كنند در طول یكسال حداقل یك بار به دپارتمانهای پزشكی مراجعه كرده اند. مصرف طولانی مدت این مواد بصورت كاهش هیجانات، افسردگی، كاهش توانایی جنسی و مهمتر از همه اختلال در حافظه است و این اختلال می تواند، بصورت عدم به یاد آوردن مطالب گذشته و یا اختلال در یادگیری مطالب جدید باشد. اینكه این اختلالات دائمی است یا خیر؟ هنوز مورد بحث و جدل است ولی طبق آزمایشها و تحقیقات صورت گرفته حداقل به مدت 6 تا 7 سال عوارضش را بر روی فرد مصرف كننده به جای می گذارد، حتی بعد از قطع مصرف آن. در مورد علل گرایش جوانان باید بگویم كه سن مصرف جوانان از سنین 16 تا 30 سالگی است.

این داروها به دلیل اینكه دارای بسته بندی های شكیلی هستند و استفاده از آن در مجالس و میهمانی ها به راحتی صورت می گیرد، از سوی برخی جوانها استفاده می‌شوند، علاوه بر این، مصرف این داروها در كوتاه مدت اختلالات جسمی چندانی كه فرد را با افراد عادی متمایز بكند، ندارد و قیمتش آنچنان بالا نیست. بدیهی است كه جهت پیشگیری از مصرف این مواد ما باید در مرحله اول آگاهی به مردم بدهیم و جوانان را در مورد عوارض بالقوه واختلالاتی كه مصرف این مواد به وجود می آورد، هشیار سازیم.

2- آقای دكتر! آگاهی دادن به خانواده ها باید به چه شكلی باشد كه مثمر ثمر واقع شود و خانواده چه نوع برخوردی باید با نوجوان و جوانش داشته باشد؟

– در درجه اول همه و بخصوص خانواده ها باید بدانند كه این مواد چه عوارضی ایجاد می كند. خانواده ای كه خودش اطلاعات كافی در این مورد نداشته باشد، بدیهی است كه نمی تواند فرزندش را ارشاد بكند و یا حتی متوجه این عوارض در فرد مبتلا بشود. اطلاع رسانی از طریق جراید، صدا و سیما و از طریق چاپ بروشورهاو كتابچه‌های آموزشی و توزیع آن در مدارس و دانشگاهها گام بعدی است. آگاهی دادن به مسئولین و دست اندركاران گمرك برای شناسایی و توقیف محموله های این مواد كه از مرزها وارد كشور می شود نیز یك گام است. گام بعدی اجرای برنامه های پژوهشی در مورد علل گرایش جوانان به مصرف این مواد است و لازم است در این زمینه ها سرمایه گذاری بیشتری شود تا راههای پیشگیری مفیدتری كشف شود.

3- آیا ستاره مبارزه با مواد مخدر پژوهشی در این زمینه انجام داده یا در دست انجام دارد؟

– در حال حاضر چنین كاری انجام نشده ولی امیدواریم با ساماندهی اورژانسهای مواد مخدر كه ما بر روی آن در حال كار كردن هستیم و اقدامات اولیه كه با همكاری وزارت بهداشت و درمان صورت گرفته، بتوانیم منبع اطلاعاتی مهمی برای برنامه های بعدی تهیه و تدارك بینیم.

4- اورژانسهای مواد مخدر كه به آن اشاره داشتید، دقیقاً چه كاری انجام می دهند؟

– در حقیقت می خواهیم بدانیم كه چند درصد از مصرف كنندگان این مواد در طی یكسال بخاطر عوارضی كه این مواد بر روی جسمشان می گذارد، به اورژانسها مراجعه كرده و مورد مداوا قرار گرفته اند. همانطور كه قبلاً هم گفتم اكثر مصرف كنندگان این مواد در سال گذشته به اورژانسها مراجعه كرده اند و اگر بخواهیم آماری تهیه كنیم این یكی از بهترین و مستدلترین راههاست.

5- فردی كه از این مواد استفاده می كند پس از گذشت چه مدت نیاز به مراجعه به اورژانس یا مداوا پیدا می كند؟

– طبق برآوردی كه انجام گرفته مصرف كنندگان این مواد در طول یكسال حداقل یكبار به این مراكز مراجعه می كنند. به دلیل عوارضی كه برای آنها ایجاد می شود. اصولاً برای بدست‌ آوردن آمار باید به جاهایی كه مراجعه بیشتری وجود دارد استناد كرد. به عنوان مثال برای بیماریهای پوستی به مطبها و كلینیك های مرتبط با پوست مراجعه می شود و در مورد اینها نیز می توان از اورژانسها كمك گرفت. چنانكه آماری كه در كشورهای آمریكایی و اروپایی ارائه می دهند از اورژانسهای بیمارستانی است.

در حال حاضر ستاد مبارزه با مواد مخدر جهت هماهنگ شدن این موضوع با معاونت سلامت وزارت بهداشت مكاتباتی انجام داده است كه بتوانیم در آینده ای نزدیك از طریق این هماهنگی و آماری كه از اورژانسها بدست می آوریم به نتایج قابل قبولی دست پیدا كنیم.

6- كدام افراد و با چه ویژگیهایی گرایش بیشتری به این مواد دارند؟

به نظر من كسانی كه دچار اضطراب و یا افسردگی هستند و فشارهای زندگی بر روی آنها زیاد است و نمی توانند خودشان را با مشكلات سازگار كنند، به موادی كه بتوانند اینها را تا حدودی به صورت كاذب از واقعیات زندگیشان دور كند، پناه می‌برند. من فكر می كنم مشكلاتی كه دوران تحصیل و چند سال پس از فراغت از تحصیل برای جوانان ایجاد می شود، نقش اساسی در گرایش جوانان به این مواد دارد.

7- در برخی مواقع كسانی كه از این قرصها استفاده می كنند، دست به اعمالی ناخوشایند نظیر خودكشی یا كارهای غیرعادی می زنند، علت در چیست؟

– مصرف این مواد به میزان زیاد باعث توهم می شود، این توهمات می تواند در شنوایی یا بینایی موثر باشد. بدیهی است كه بعضی از این توهمات حتی ممكن است به فرد دستور بدهد كه خودش را از جایی پرت كند و فرد به این ترتیب ممكن است به جاهای بلند، نظیر پشت بام برود و خودش را به پایین بیندازد و منجر به مرگ وی شود.

در حقیقت، توهمات یكی از عوارض مهم مصرف این مواد است. در آخر می‌خواستم بگویم، كه امیدواریم ما بتوانیم منابع مهم اطلاعاتی این مواد را در سراسر كشور شناسایی و براساس آن پژوهشهایی را ارائه كنیم و تعداد واقعی و میزان مشكل‌زایی را استخراج و برنامه ریزی های دقیقی برای حل آن داشته باشیم؟

دكتر حمید مرتضوی، روان پزشك و متخصص در زمینه ترك اعتیاد. مصاحبه‌ای انجام داده ایم كه در زیر می خوانید.

لطفاً مفهوم اصلی اكستازی را بیان كنید؟

شاید بهترین معادل فارسی برای اكستازی واژه خلسه باشد. یعنی احساس جذبه و نشاط بی حد و حصری كه تحت تاثیر داروهای خاص یا حالات و هیجاتات شدید روحی رخ می دهد و فرد را به دنیای دیگری می برد تا برای مدت كوتاهی غم و غصه‌های خود را فراموش كند.

آیا داروهای اكستازی در پزشكی كاربرد خاصی دارد؟

بله، اما به صورت كاملاً محدود؛ چرا كه به دلیل داشتن عوارض و پیامدهای زیاد. نمی‌توان از آنها به عنوان یك داروی معمول استفاده كرد. مصرف عمده این داروها در 3 مورد خاص بیشتر است: 1) اختلال توجه و بیش فعالی كودكان (ADHD)
2) اختلالات خواب كه ناركوپسی نامیده می شود 3) در برخی از انواع افسردگی‌ها. بویژه در افراد ضعیف و مسن؛ البته امروزه این مورد دیگر كاربرد چندانی ندارد. در سالهای اخیر این داروها علاوه بر مصارف پزشكی. در موارد دیگری نیز مورد استفاده قرار گرفته و عوارض جبران ناپذیری را بر جای گذاشته است.

می توانید چند نمونه از این سوء استفاده ها را نام ببرید؟

موارد سوء استفاده زیاد است. از جمله این كه مثلاً در برزیل به تعدادی از كارگران، این داروها را برای بیش فعال كردن آنها و كاركشیدن بیشتر از آنها تجویز می كنند و یا گفته می شود كه در برخی از افراد ارتش امریكا این داروها مورد استفاده قرار گرفته است. در كشور خود ما هم در این اواخر. بویژه میان قشر نوجوان و جوان داروهای اكستازی به عنوان عاملی شادی بخش مورد سوء استفاده قرار گرفته است.

در ایران، بیشتر در چه قشر سنی این داروها مورد سوء استفاده قرار گرفته است؟

قشر سنی 13 سال تا 21 سال بیشترین آمار استفاده را دارند و همچنین این داروها در پسرها بیشتر از دخترها مورد مصرف قرار گرفته. هر چند در حال حاضر تعداد دخترهای مصرف كننده نیز در حال افزایش است.

با توجه به این داروها غیرمجازند، چه كسانی آن را در اختیار مردم قرار می‌دهند؟

مثل خیلی از داروهای دیگر اینها هم از سوی تعدادی افراد غیر مسوول به مردم فروخته می شوند؛ چرا كه تركیبات دارویی كه در بیماران روان پزشكی مورد استفاده‌اند. در داروخانه ها با شرایط خاصی نظیر همراه داشتن شناسنامه، داشتن پرونده، ارائه پوكه قبلی برای دریافت داروی جدید و… فروخته می شوند؛ اما متاسفانه به دلیل عدم كنترل صحیح. امروز بسیاری از این داروها خیلی راحت و بی دردسر در اختیار عموم مردم قرار گرفته و این می تواند عوارض جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد؛ چرا كه پیامدهای مصرف این داروها شاید حتی از مواد مخدر هم بیشتر باشد.

می توانید بگویید پیامدهای مصرف یك داروی اكستازی چیست؟

پیامدهای حاد سوء مصرف یكی مسمومیت است و دیگر این كه در اثر مصرف زیاد ممكن است فرد هوشیاری خود را از دست بدهد. همچنین عوارض قلبی عروقی و كبدی نیز دور از انتظار نیست. گاهی هم استفاده از این داروها باعث ایجاد سكته های مغزی می شود؛ اما برخی عوارض دیگر نیز مانند ایجاد وابستگی وجود دارد كه در اثر مصرف طولانی مدت این داروها ایجاد می شود.

وابستگی یعنی چه؟

وابستگی. یعنی این كه فرد پس از استفاده طولانی مدت این داروها دیگر قادر به ترك مصرف نیست و بالعكس نیاز به خوردن دارو در وی افزایش پیدا می كند و در صورتی كه بخواهد دارو را كنار بگذارد. دچار عوارضی نظیر افسردگی شدید. مشكلات متعدد روحی و… میشود و حتی گاهی این عوارض ترك آنقدر شدید است كه فرد را به سمت خودكشی می كشاند.

دلیل این كه پس از یك دوره مصرف نیاز به دارو افزایش می یابد، چیست؟

این بر می گردد به مكانیسم اثر داروهای اكستازی كه مشابه تركیبات آمفتامین هستند. آمفتامین پس از ورود به جریان خون. روی گیرنده های خاصی در مغز تاثیر می گذارد و آنها را تحریك می كند و همین تحریكات باعث ایجاد اثرات شادی آور می‌شوند. زمانی كه ماده اكستازی به طور منظم استفاده شود. ولی بعد از مدتی به طور ناگهانی كنار گذاشته شود؛ چون بدن هنگام مصرف برای تطابق، گیرنده های مغزی خود را كم می كند و زمانی كه دارو قطع شود. بدن با كمبود روبه‌رو می گردد و در اینجا عوارض ترك ظاهر می شود.

آیا ارتباطی میان مصرف این داروها و اعتیاد به مواد مخدر وجود دارد؟

اصولاً چون این داروها از لحاظ مكانیسم عمل كاملاً یا داروهای مخدر متفاوتند، پس طبعاً ارتباط خاصی میان این دو وجود ندارد، چون داروهای اكستازی به عنوان داروهای محرك عمل می كند نه مخدر: البته كسانی هم هستند كه این داروها را توام با مواد مخدر مصرف می كنند كه در این صورت عوارض ناخوشایند مصرف توام بسیار بیشتر خواهد بود.

چطور می توان فهمید كسی داروی اكستازی مصرف می كند، یعنی آیا این افراد علائم ظاهری خاصی دارند؟

بله در موقع مصرف حاد این افراد دچار حالات هیجانی خاصی می شوند كه با وضعیت معمول آنها متفاوت است. نظیر تمایل به فعالیت های خطرناكی مثل رانندگی‌های بی محابا، خوشحالی بیش از اندازه و بویژه اگر فرد این داروها را توام با الكل و سایر مواد مخدر محرك مصرف كند؛ اما چون عمر دارو كوتاه است. بعد از چند ساعت رخوت، افسردگی و اضطراب جانشین شادی خواهد شد و فرد را به سمت مصرف مجدد خواهد برد. هرچند علائم اختصاصی نیست؛ اما به طور كلی اگر فردی در زمانهای مختلف روز دچار حالات و احساسات متفاوتی شد. یعنی در ساعتهایی شاداب و با نشاط و در برخی دیگر از ساعتها افسرده و ناراحت بود. می‌توان شك كرد كه فرد احتمالاً از چنین داروهایی استفاده می كند.

آیا راهی برای ترك مصرف دارو وجود دارد؟

بله برای ترك این داروها چند مدل پیشنهاد شده است. روان درمانی و دیگری دارو درمانی از لحاظ دارویی تعدادی از مواد هستند كه می توانند علائم محرومیت از مصرف را كاهش دهند و پس از مدتی فرد را به زندگی عادی بازگشت دهند كه البته این امر بستگی به اراده شخصی فرد نیز دارد. در مدل دوم، از سوی روان درمانی‌های فردی و گروهی و خانوادگی و یافتن علل گرایش شخص به این داروها و تلاش برای حذف این علتها و… می توان به درمان این بیماران امیدوار بود.

با توجه به مضرات مصرف این داروها، توصیه شما به افرادی كه ندانسته اقدام به استفاده از چنین موادی می كنند، چیست؟

توصیه من این است كه استفاده از این داروها صد در صد اشتباه است؛ چرا كه این مواد نمی توانند به فرد هیچ كمكی برای حل مشكلات كنند و بالعكس سبب ایجاد عوارض و مشكلات جبران ناپذیری می شوند كه شاید حتی بازگشت مجدد به شرایط اولیه نیز امكانپذیر نباشد جوانان باید بدانند كه برای ایجاد احساس نشاط و لذت حتماً نیاز به یك داده محرك خارجی نیست و این هیجان و شادابی را می توان با چیزهایی نظیر ورزش و انواع هنرها به دست آورد.

در پایان اگر نكته ای باقی مانده است، بفرمایید؟

با توجه به این كه بیشترین مصرف كنندگان این داروها جزو گروه سنی جوانان و نوجوانان هستند و یك نوجوان به اقتضای سن خود همیشه در پی كسب تجربه های تازه است و دوست دارد هرچیزی را لمس كند. این وظیفه خانواده هاست كه در هر زمینه آگاهی های لازم را در اختیار جوانان و نوجوانان خود بگذارند و در انتقال ارزشها به فرزندان خود كمك كنند. متاسفانه عده ای از خانواده ها فكر می كنند كه عنوان كردن برخی مسائل، موجب كشش و گرایش فرزندشان به سوی آن عامل خواهد شد در حالی كه برخی مواقع آگاهی نداشتن از یك موضوع عوارض بدتری را به دنبال خواهد داشت و وقتی نوجوان از راه صحیح از موضوعی مطلع نشود. ناخواسته به سوی آن گرایش پیدا می كند و از راه تجربه شخصی با آن آشنا خواهد شد و این آشنایی می تواند سرآغاز لغزش هایی باشد كه در بیشتر موارد جبران ناپذیر است.

آشنایی انسان با مواد مخدر اعتیادآور به هزاران سال پیش باز می گردد. اما پدیده اجتماعی اعتیاد تنها یك قرن است كه جوامع بشری را دچار مشكل كرده است. دانشمندان معتقدند اعتیاد چیزی فراتر از سوء مصرف و وابستگی به مواد اعتیادآور است. آنان اعتیاد را نوعی پدیده زیستی، روانی و اجتماعی می پندارند كه تمایل به مصرف مواد و عدم توانایی در قطع این عادت، تنها یكی از ابعاد آن است.

همچنین یافته ها حكایت از آن دارند كه، وابستگی به مواد اعتیادآور برخلاف آنچه مردم می پندارند، همواره با درد جسمانی و رخوت و سستی در حركات شخص معتاد همراه نیست. میل شدید روانی به مصرف مجدد مواد و تجربه حالات روانی ناشی از آن، گاه عامل بسیار مهمتری از نیاز جسمانی برای مصرف دوباره است.

بدین ترتیب دسته بندیهای جدید از مواد اعتیادآور و انواع اعتیاد به آنها طی سالهای اخیر توسط پژوهشگران عنوان شده است. یكی از معروف ترین این دسته بندیها تفكیك مواد براساس ایجاد حالات روانی و جسمی ناشی از سوء مصرف آنهاست. مواد اعتیادآور شامل سه دسته بندی مجزا هستند:

  1. مواد سستی زا: (مخدر) شامل تریاك و مشتقات آن نظیر مرفین، هرویین، كدیین، پتدین، بویژه نورفین، متادون و…
  2. مواد توهم زا: شامل حشیش، ماری جوانا، گراس، مسكالین، تاتوره، L.S.D و…
  3. مواد توان افزا (محرك): شامل كوكایین، اكستزی و انواع مواد استروئیدی و نیروزا

به این ترتیب اصطلاح رایج «مواد مخدر» كه برگرفته از مصرف تریاك و تركیبات تهیه شده از گیاه خشخاش است دیگر نمی تواند بیانگر تمامی مشخصات مواد اعتیادآور باشد و به همین ترتیب مشخصات جسمی و روانی افراد معتاد نیز تنها براساس تظاهرات بالینی مواد مخدر قابل ارزیابی نیست.

دانشمندان دسته بندی مواد اعتیادآور را از جهت نوع تهیه آنها نیز بسیار با اهمیت می‌دانند. به این ترتیب مواد در دو طبقه مجزا قرار خواهند گرفت:

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

با فرمت ورد

Leave a comment