دانلود پروژه رشته پزشکی در مورد قرص های شادی آور و هیجان‌زا – قسمت چهارم

دانلود پایان نامه

فصل جدید:

بدین ترتیب فصل جدیدی از معضل اعتیاد در ایران در حال رقم خوردن است. نوجوانانی كه از مواد مخدر پرهیز می كردند، به راحتی X را پذیرا می شوند. والدین در برابر اعتیاد جدید خلع سلاح می شوند و تمامی برنامه های اجرا شده برای پیشگیری از اعتیاد به مواد مخدر در برابر ویژگیهای جدید مواد جدید بی استفاده می‌شوند. نسل جدید اعتیاد در ایران را رقم می زنند كه با توجه به ویژگیهای عصر جدید می تواند از پیچیدگیهای عمیق تر و معضلات بغرنج تر برخوردار باشد.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

در این میان، نمی توان علتها را ناشی از كاستی ها دانست بلكه سود كلان تجارت مواد كه به مراتب بیشتر از كل بودجه یك كشور خواهد بود، به هر طریق ممكن در زنده نگه داشتن این تجارت تلاش خواهد كرد و ترفندهای نوین با صرف سرمایه های بزرگ، ابتكار عمل را برای صاحبان این تجارت حفظخواهد كرد و به نظر نمی رسد مقابله با آن به سادگی امكانپذیر باشد.

اما تسلیم بی قید و شرط و نظاره معضلات روزافزون اعتیاد در جوامع بشری نیز ممكن نیست. از این رو، كارشناسان معتقدند: «ستیز با معضل مواد و اعتیاد یك نبرد همه جانبه، همه گیر و دائمی است». نمی توان هیچگاه برای آن توقف زمانی كافی یا پیروزی و شكست متصور شد. معضل مواد مانند سایر پدیده های اجتماعی از پویایی، تفكر و قابلیت تغییر برخوردار است و مقابله با آن نیز نیازمند برخورداری از ویژگیهای مشابه آن در سیستم مبارزه كننده است.

اطلاع رسانی وسیع و روز آمد، تهیه و تدوین برنامه های جامع و فراگیر در تمامی ابعاد عرضه و تقاضای مواد، جمع آوری و پردازش سریع و مداوم شاخصهای آماری و ویژگیهای اعتیاد، تعامل منطقه ای و بین المللی به منظور اتخاذ بهترین روشها در مقابله با معضل مواد، مشاركت نهادهای اجتماعی ومردمی به منظور همگانی ساختن فرهنگ مقابله با اعتیاد، افزایش خدمات و حمایتهای اجتماعی از سطوح آسیب دیده و در معرض خطر، كاهش آسیبها و پدیده های جانبی معضل مواد و تدوین و اجرای طرحهای مداخله سریع، میان مدت و درازمدت با توجه به ویژگیهای بومن شناختی اعتیاد در نقاط مختلف كشور به همراه سایر روشهای موجود می توانند رئوس فعالیتهای موفقیت آمیز و ابزار مناسب جهت ستیز دائمی با معضل مواد باشند. چیزی كه به نظر می رسد در میان هیاهوهای سیاسی، ناكارآمدی و متخصص نبودن مسوولان و متصدیان امور، نادیده گرفتن نقش نیروهای مردمی و آنچه تحت عنوان شارلاتانیزم در عرصه مبارزه با معضل مواد مطرح است، به زودی ممكن و میسر نخواهد شد.

عوارض و پیامدهای اكستازی:

عوارض و پیامدهای زیاد نمی توان از آن به عنوان یك داروی معمولی استفاده كرد؛ عوارضی كه شاید به مراتب بیشتر از مواد مخدر باشد.

پیامدهای حاد سوء مصرف، یكی مسمویت است و دیگر این كه در اثر مصرف زیاد این مواد، فرد هوشیاری اش را از دست می دهد. عوارض قلبی و عروقی نیز دور از انتظار نیست. گاهی هم استفاده از این داروها باعث سكته های قلبی و مغزی می شود؛ اما برای برخی دیگر عوارضی مثل وابستگی وجود دارد كه در اثر مصرف طولانی مدت این داروها ایجاد می شود.

داروهای اكستازی كه مشابه تركیبات: آمفی تامین ها هستند، پس از ورود به جریان خون، روی گیرنده های خاصی در مغز تاثیر می گذارند و آنها را تحریك می كنند كه همین تحریكات باعث نشاط و شادی می شوند. زمانی كه اكستازی به طور منظم مصرف می شود و بعد یكباره كنار گذاشته شود، بدن درست مانند مواد مخدر واكنش نشان می دهد. با این تفاوت كه اكستازی بیشترین تاثیرش را روی مغز می گذارد و ممكن است شخص برای همیشه هوشیاری اش را از دست بدهد.

مصرف اكستازی بسرعت در حال گسترش است و آنچه این سرعت را افزایش داده، این شایعه است كه X اعتیاد نمی آورد؛ زیرا به اعتقاد بسیاری از جوانان موادی كه روی تركیبات خون تاثیر بگذارند، اعتیار آورند. موادی كه اگر به بدن نرسند، تمام بدن دردناك می شود. به نظر مردم معتادان مرفین مصرف می كنند و هیچ كس جوانی راكه در جیبش قرص X دارد، معتاد نمی داند؛ قرصهایی كه مغز را عادت می دهد و پوك می كند؛ اما آیا این جوانان می دانند ترك اعتیاد مغز كار مشكل تری است و هر سلول مغز كه خراب می شود، دیگر سلول جایگزین آن نمی شود؟ با عارضه ای مثل فراموشی یا دیوانگی چه می توان كرد؟

دكتر كاهانی، متخصص پزشك قانونی نیز درباره اعتیادآوری این قرصها می گوید: مواد مخدر 2 نوع هستند. گروه اول، مواد تضعیف كننده كه اول، مواد تضعیف كننده كه سیستم دستگاه عصبی را تضعیف و فعالیت ذهنی و روانی را تشدید كرده و با ایجاد اغتشاش در مغز توهم ایجاد می كنند. مثل مشتقات آمفی تامین، كافئین و كوكائین، حشیش و ماری جوانا. به همین دلیل به این نوع داروها مفرح هم می گویند.

در حال حاضر اكستازی در میان این مواد خطرناك ترین ماده مخدر قرن است؛ چون اثرات تخریبی روانی و حتی جسمانی این مخدر بسیار بیشتر از مخدرهای جسمی نوع اول است. این روزها جوانان این داروها را برای تسكین درد، كاهش اضطراب، شادی زیاد و… استفاده می كنند.

مصرف داروی اكستازی تاثیر مستقیمی روی مغز دارد و بیشترین آسیب این دارو روی سلولهای مغز است. بررسی های انجام شده نشان می دهد كه این دارو روی مناطقی از مغز افراد كه مربوط به فكر و حافظه است، اثر می گذارد. در یك بررسی حتی مشخص شده است كه استفاده 4 روزه از این دارو، می تواند اثراتش را 6 تا 7 سال بعد روی مغز نشان دهد. اختلالات حركتی، لرزش دستها و بیماری هایی مثل پاركینسون از اثرات این داروست. اكستازی اگرچه در ابتدای مصرف آثاری مثل شادی، ایجاد اعتماد به نفس، افزایش میزان ادراك، بینایی و لامسه و احساس آرامش را در فرد ایجاد كند؛ اما پس از پایان اثر این ماده عوارضی مانند اختلال در تمركز، اضطراب، تحریك پذیری، توهم و هذیان، افزایش حساسیت به نور و تار شدن دید و همچنین آثار و علایم جنون را می توان در فاصله ای كوتاه در فرد ایجاد كند. بیماری های قلبی، كلیوی و كبدی هم از دیگر عوارض این داروهاست.

این امكان وجود دارد كه حتی با مصرف یك قرص اكستازی، رد دچار تشنج و خونریزی داخلی شود و حتی ممكن است به اغما برود. آسیبهای روانی كه این داروی خطرناك می تواند ایجاد كند، بسیار از اعتیاد جسمی خطرناكتر است. اكستازی میتواند ترموستات بدنه را از كار بیندازد. حرارت بدن بعد از مصرف اكستازی معمولاً بالا می‌رود؛ چرا كه این قرصها روی عملكرد هیپوتالاموس مغز تاثیر می گذارد. هیپوتالاموس تنظیم كننده حرارت بدن است و مثل یك ترموستات عمل می كند. اكستازی این سیستم را به هم می زندو در نتیجه آب بدن خشك می شود و فرد دچار گرمازدگی یا مرگ می شود. دیده شده است كه مصرف كنندگان این دارو در مواقعی دچار ورم مغزی شده اند. بخصوص وقتی این ماده همراه با یك مخدر مصرف شود، اثرات آن به مراتب زیانبارتر خواهد بود.

آمارگیری:

متاسفانه در مجالس شب نشینی، جوانانی كه اكستازی مصرف می كنند، مواد دیگری از قبیل حشیش، ماری جوانا، مواد الكلی و مشروبات نیز استفاده می كنند كه بسته به مصرف هر كدام از این مواد، خطراتی جوانان را تهدید می كند.

این دارو به مرور سلولهای مغز را از میان می برد و حتی می تواند منجر به سكته مغزی شود. كاهش حافظه، دیوانگی، فراموشی و افسردگی همه از مضرات این داروها هستند كه به قرص شادی یا مفرح، بیسكویت قهوه ای بزرگ یا داروی نشاط آور معروف است. در افرادی هم كه ناراحتی قلبی دارند، مصرف این دارو بسیار خطرناك است؛ چون ضربات قلب و فشار خون را تا حد زیادی بالا می برد. خطرات این دارو به حدی زیاد است كه در برخی از كشورها اگر پلیس فردی را با این قرصها دستگیر كند، به 7 سال زندان محكوم می شود. با این حال متاسفانه اكستازی بی سر و صدا به همه جهان در حال گسترش است. در كشورهای غربی سن استفاده كنندگان به 12 سال هم می رسد. در امریكا حدود 4/3 میلیون نفر دست كم یك بار از این دارو مصرف كرده اند. در انگلستان هم این مساله سر و صدای بسیاری به پا كرد و حالا جهان این ماده خطرناك را خوب می شناسد.

دكتر محسن وزیریان در ارتباط با اقدامات وزارت بهداشت در جلوگیری از ترویج این داروها می گوید: در حال حاضر وزارت بهداشت و درمان هم با چاپ جزوات و بروشورهایی سعی در اطلاع رسانی به عموم مردم، مسوولان، كارشناسان و پزشكان دارد؛ چرا كه مصرف این ماده مخدر ظرف یكی دو سال اخیر در كشورمان متداول شده و هنوز جوانان نسبت به خطرات آن اطلاعات چندانی ندارند. به همین دلیل با آگاه كردن مردم و مسوولان می توانیم گام موثری در كاهش مصرف و آثار سوء آن برداریم. باید توجه داشته باشیم كه این داروها هم اعتیاد آورند و هم دروازه ورود به وادی مصرف سایر مواد مخدر هستند.

وی درباره آمار مصرف كنندگان گفت: طبق آماری كه در سال 80 از از یك تحقیق به دست آوردیم، می تانیم بگوییم كه بیش از 40 هزار نفر كه بخش عمده ای از آنها را دانش آموزان تشكیل می دهند، این داروها را تجربه كرده اند؛ البته این نمونه ها را نمی‌توان به كل جامعه تعمیم داد. وی افزود: موضوع مهم دیگری كه باید به آن پرداخته شود، الگوی مصرف این گونه داروهاست.

اولاً بیشترین مصرف كننده این داروها جوانان هستند و ثانیاً در مصرف این نوع داروها نسبت زن به مرد تقریباً نزدیك است. اگر در مصرف مواد مخدری چون هرویین به ازای هر 10 مصرف كننده مرد یك مصرف كننده زن وجود دارد؛ اما در این باره به ازای هر 2 مصرف كننده مرد یك مصرف كننده زن وجوددارد و متاسفانه باید گفت: مصرف این داروها در زنان شیوع قابل توجهی دارد.

وی درباره تولید این داروها گفت: اكستازی در واقع یك ماده آمفی تامین است كه در لابراتوارهای غیرقانونی با ایجاد برخی تغییرات به دست می آید، تولید این داروها یك فعالیت غیرقانونی است كه به دلیل سودآوری عده ای در این رشته به فعالیت پرداخته اند و چون هیچ نظارتی بر تولید این گونه داروها نیست، فرد مصرف كننده ممكن است هر نوع موادی را كه معلوم نیست از كجا و چگونه تهیه می شود، مصرف كند.

وی به رسالت سنگین خانواده و مدارس در اطلاع رسانی به نوجوانان و دانش آموزان اشاره كرد و گفت: دانش آموزان در معرض مصرف انواع داروهای مخدر هستند. پس لازم است اطلاعات كافی و دقیق از سوی والدین و معلمان به آنها داده شود. در غیر این صورت جامعه و دوستان ناباب با دادن اطلاعات و آگاهی های غلط، زمینه لغزش او را فراهم خواهند ساخت.

نتیجه گیری:

فرد پس از استفاده طولانی مدت این داروها دیگر قادر به ترك مصرف نیست در صورتی كه بخواهد دارو را كنار بگذارد. دچار عوارضی نظیر افسردگی شدید و مشكلات متعدد روحی می شود و حتی گاهی این عوارض آنقدر شدید است كه فرد را به سمت خودكشی می كشاند.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

با فرمت ورد

Leave a comment