دانلود پروژه رشته پزشکی در مورد عفونت های مجاری اداری – قسمت اول

دانلود پایان نامه

مقدمه

عفونت های مجاری اداری یكی از مشكلات و معضلات بهداشت عمومی همه كشورها بخصوص جهان سوم می باشد. ارگانیسم های متعدد مانند ویروس ها ،‌باكتری ها ، قارچ ها و انگل ها عفونت مجاری اداری ایجاد می نمایند و باكتری ها شایع ترین آن هستند (1، 2 ،‌3 ، 4) تصویر بر این بود كه با كشف داروهای ضد باكتریایی مشكل درمان بیماریهای عفونی بشر حل شود ولی بعد از گذشت نه چنان طولانی، ظهور گونه های مقاوم به داروها و افزایش آن این امید به ناامیدی بدل شد ولی با تداوم كوشش و تلاش به كشف داروهای جدید مانند كوتریموكسازول و جنتامایسین ، سفالوتین و سفالوسپورین با نسل های جدید منجر شد. باكتری هایی ماند آنترویاكتریاسه آ ، استافیلوكك ها، سالمونلاها، شیگلاها ، كلیسئلا، اتتروباكتر، سیتروباكتر، ادوارد سیئلا، سراتیا،‌پسودوموناس ها ، كلامیدیاها و مایكوپلاسماها عامل عفونت مجاری ادراری هستند كه E.Coli مهمترین عامل بخصوص در خانم ها می باشد (3 ، 5).

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

عوارض ناشی از عدم درمان یا بد درمان عفونت مجاری ادراری منجر به از كارافتادگی كلیه و در خانم های حامل منجر به تولد نوزادان كم وزن،‌نارس و یا سقط می شود؛ لذا تشخیص و درمان مناسب و به موقع آن از اهمیت خاص برخوردار می باشد (6، 7، 8) . هدف این تحقیق بررسی میزان فراوانی عامل عفونت های مجاری ادراری، مقاومت و حساسیت آنها با آنتی بیوتیك های مورد تجویز جامعه پزشكی و نقش سن و جنس در فراوانی این بیماری می باشد.

عفونت مجاری ادراری (Urinary tract infeetions)

تعریف عفونت مجاری ادراری (Definition)

عفونت های مجاری ادراری سالیانه میلیون ها انسان را مبتلا می كند كه میزان شیوع آن از عفونتهای تنفسی بیشتر است. در سال 1997، پزشكان ، 8-3 میلیون نفر انسان مبتلا به عفونت مجاری ادراری گزارش كردند (6). در ابتلا به عفونتهای مجرای ادراری زنان نسبت به مردان مستعدتر می باشند؛ زیرا هم اطلاعات كم دارند و هم طول مجاری ادرای آنان كوتاه بوده و به وسیله باكتری های روده ای آلوده می گردند. یك زن در طول زندگی ممكن است 5 بار به UTI مبتلا گردد كه در زمان حاملگی بیشتر است. UTI در مردان كمتر معمول است؛ ولی وقتی به عفونت مجاری ادراری متبلا شدند بیماری در آنها خیلی جدی است. سیستم اداری تشكیل شده است از :‌كلیه ها ، حالب ها ، مثانه و پیشابراه، كلید اصلی این سیستم كلیه ها هستند. لوله های باریكی بنام حالب وجود دارند كه ادرار را از كلیه به مثانه می برند. افراد میان سال در روز 1-5/0 لیتر ادرار می كنند كه مقدار ادرار بستگ به مایعات و غذاها دارد كه فرد مصرف می كند (3،4،6،9،10،11).

چگونگی ابتلا به عفونت مجاری ادراری (How getting UTI)

ادرار استریل است و عفونت هنگامی رخ می دهد كه میكروارگانیسم از لوله های گوارشی به ابتدا پیشابراه بچسبد و شروع به تكثیر نماید. عامل بیشتر عفونتهای مجاری ادراری Ecoli است كه بطور معمول در كولون زندگی می كند. در بیشتر موارد باكتری ابتدا در پیشابراه شروع به رشد می كند. عفونت محدود به پیشابراه را urethrist گویند وقتی باكتری به مثانه مهاجرت و باعث عفونت مثانه شد را ›غسفهفهس گویند. اگر عفونت سریعا درمان نشود باكتری ممكن است به حالب ها رفته و كلیه ها را به عفونت مبتلا نماید كه در اینصورت به آن Pyelonephritis و میكروارگانیسم های كلامیدیا و مایكوپلاسما می توانند در مجاری تناسلی مردان و زنان عفونت مجاری ادراری ایجاد نمایند. كلامیدیا ومایكوپلاسما برخلاف E.Coli میتوانند به مجاری تناسلی رفته و عفونت مجاری تناسلی – ادراری نیز ایجاد نمایند؛ كه هر دو عفونت نیازمند درمان می باشند. در مردان غدد پروستات موادی تشرح می كند كه رشد باكتری را كاهش می دهد. در هر دو جنس سیستم ایمنی از عفونت جلوگیری می كند با وجود این محافظت ها، هنوز هم به عفونت مبتلا می شویم (11،12،13).

عوامل مؤثر بر عفونتهای مجاری ادراری

(Factors affecting on urinary tract infections)

عوامل متعددی در ایجاد عفونتهای مجاری ادراری دخالت دارند كه مهمترین آنها عبارتند از: سن (AGE)

عفونت مجاری ادراری (UTI) در سنین سه ماهگی در مردان بیشتر از زنان است. نسبت میزان شیوع باكتریوری مشخص در بین دختران محصل قبل از مدرسه و بعد از آن 2/1% و در حالیكه در بین پسران نسبت 3/1% است (14).

بسیاری از خانم های جوان، عفونتهای مجاری ادراری ساده دارند و احتمال بیشتر دارد كه زنان مسن عفونتهای مجاری ادراری پیچیده تری داشته باشند.

باكتریوری بدون علامت ، در بیشتر از 20% مردان و زنان سن بخصوص آنهایی كه در خانه تحت مراقبت هستند، رخ می دهد (15). حدود 20-15% زنان 70-65 ساله ، 50-20% زنان بیشتر از 80 سال سن ،‌باكتریوری بدون علامت دارند (11) و گروههای سنی 5-1 سال و 40-16 سال بیشتر در معرض ابتلا به عفونت مجاری ادراری هستند (16). با افزایش سن، شیوع باكتریوری در هر دو جنس افزایش می یابد و نسبت زنان به مردان 22 به 1 است. در مردان نیز میزان ابتلا به سن افراد، بستگی دارد. میزان ابتلا در مردان بالای 70 سال 10 ، 5% بوده كه این میزان در كشورهای در حال توسعه 17-15% می یابد. اكثریت عفونتهای مجاری ادراری در 80-75% زنان جوان بدون علامت بوسیله E.coli ایجاد می شود (14، 15).

جنس (Genus)

تحقیقات نشان داد كه خانم ها نسبت به مردان حدود 5 برابر در معرض ابتلا به عفونت های مجاری ادراری هستند (16 ) و میزان شیوع عفونت های مجاری ادراری در خانم های مسن در مقایسه با مردان مسن 2 به 10 است. میزان شیوع باكتریوری در دختران 2/1% و در پسران 4/0 % است. میزان ابتلا به عفونتهای مجاری ادراری در خانمها در تمام سنین از مردان بیشتر است (17). یك بررسی نشان داد كه 82% بیمار مبتلایان به عفونتهای مجاری ادراری مؤنث و 18% مذكر بودند (10) . 5-3% دخترها و 2-1% پسرها قبل از بلوغ دست كم یك بار به عفونت مجاری ادراری مبتلا می شوند (12 ، 13).

عفونت حاد دستگاه ادرارییك مشكل سلامت عمده در بین زنان است. تقریباً میتوان انتظار داشت كه 2-1% پسر تا 10 سالگی عفونتهای دستگاه ادراری داشته و این عفونتها اكثرا در تازه متولدین ها و افراد مسن رخ می دهد (17، 18 ، 19 ، 20).

ختنه (Cricumcision)

عفونتهای مجاری ادراری در تازه متولد شده كه ختنه نشده اند در مقایسه با تازه متولیدن كه ختنه شده شایع تر بوده به عبارت دیگر افراد ختنه نشده در ابتلاء به عفونت مجاری ادراری مستعدترند بطوریكه 2/79% UTI دریچه های زیر 5 سال كه ختنه نشده اند گزارش گردید (21). تحقیقات نشان داد كه ختنه نكردن میزان ابتلا به عفونتهای مجاری ادراری هم در مردان فعال جنسی و هم دریچه ها را افزایش می دهد (13 ، 22).

حاملگی (Pregnancy)

عفونتهای مجاری ادراری در دوران حاملگی افزایش نشان می دهد، زیرا حاملگی با ایجاد تغییرات آناتومیكی و هورمونی زمینه را برای توسعه UTI مناسب كرده و در سیستم موكوسی تغییرات ایجاد می نماید. نكته حایز اهمیت اینكه در خانمهای حامله عفونتهای مجاری ادراری باید قبل از ظهور علایم درمان شند زیرا اگر به مرحله حاد برسد روی جنین و نوزاد اثر سوء داشته و موجب تولد نوزاد زودرس و با وزن كم می گردد (23 ، 24).

یائسگی (Menopause)

یائسگی یكی از عوامل مهم در ایجاد عفونت های مجاری ادرای UTI است زیرا در دستگاه موكوسی ادراری – تناسلی تغییرات ایجاد شده عامل مساعد كننده (Predisposing factors) عفونت مجاری ادراری است (16 ، 19 ، 20).

آسیب مغزی (SCI=Spinal Cord injury)

یكی از عوامل مهم دیگر ایجاد كننده عفونتهای مجاری ادراری (UTI) ، آسیب مغزی سالانه بیش از یك میلیون بیمار UTI بستری در بیمارستان گزارش می شود كه منشأ حدود نیمی از آن عفونتهای اكتسابی بیمارستانی بوده و در افرادی كه از سوندادراری و یا دیگر وسایل تخلیه ادراری استفاده می كنند ،‌ایجاد می گردد. در بیماران SCI بستری در بیمارستان،‌سونداسیون، شایع ترین و مهمترین منشأ UTI می باشد زیرا آسیب نخاعی، دینامیك دفع را تغییر می دهد. چون از سوند جهت تخلیه مثانه،‌استفاده می شود؛ لذا فشار داخل مثانه یی را بالا رفته و با افزایش دفع های بعدی ، خطر و شدت علایم عفونتهای دستگاه ادراری افزایش می یابد. بنابراین عفونتهای مجاری ادراری ، یكی از عوامل عمده مرگ و میر در بیماران SCI می باشد (23 ، 25).

بیماریهای رفتار جنسی ، دیافراگم و اسپرمیسدها

(Genital behaviour diseases , Diaphragm & Spermicide)

رفتار جنسی ممكن است در ابتلا افراد مونث به عفونت مجاری ادراری (UTI) نقش داشته باشد. بیماریهایی نظیر دیابت،‌آنمی داسی شكل (Sickle cell amemia) بیماری پلی سیمتمیك كلیه و پروستات، عوامل مساعد كننده عفونتهای دستگاه ادراری هستند. از دیگر فاكتورهای مساعد كننده عفونتهای مجاری ادراری، كاربرد دیافراگم و داروهای ضد اسپرم (Spermicide) هستند (20 ، 26).

كاندوم (Candom)

دیگر فاكتور مؤثر در ایجاد عفونتهای مجاری ادراری ، استفاده از كاندوم است. در زنانی كه از كاندوم استفاده می نمایند در مقایسه با زنانی كه بكار نمی برند میزان شیوع عفونت مجاری ادراری، بیشتر است. در زنانی كه در طی یك دوره زمانی 5 بار بیشتر، كاندوم استفاده می نمایند، میزان UTI 5 برابر است (27).

مقاومت دارویی باكتری ها (Drug resistance of bacteria)

بیش از چهارده سال است كه آنتی بیوتك ها برای درمان بیماریهای باكتریایی به كار می روند. در اولین سال كشف پنی سنیل در سال ؟؟ اكثر باكتری ها منجمله استافیلوكك اورئوس به آن حساس بودند ولی دیری نگذشت كه مقاومت به پنی سیلین گزارش گردید. ظهور مقاومت دارویی باكتری ها مشكلاتی را در كشورهای مختلف جهان ایجاد نمود (16). در كشورهای در حال توسعه، میزان مقاومت آنتی بوتیكی در مقایسه با كشورهای پیشرفته بوده ولی اطلاعات كافی در مورد میزان مصرف آنتی بیوتیك ها در كشورهای در حال توسعه وجود ندارد (28-16).

مقاومت آنتی بیوتیكی در باكتری ها به روش های زیر انجام می شود:

1- مصرف بی رویه و زیاد و دائمی آنتی بیوتیك ها (Overuse and Misuse Antibiotics) در محیطهای بیمارستانی، سبب می شود تا گونه های وحشی به این آنتی بیوتیك ها مقاوم شده كه ممكن است ویرولانس قوی نداشته باشند؛ اما به آنتی بیوتیك های متعدد مقاومت نشان دهند (چندمقاومتی).

2- باكتری های فرصت طلب ممكن است بر اثر مصرف به داروهای مورد مصرف در جامعه در طی سالیان دراز، مقاومت نشان دهند كه این مقاومت ها ممكن است با منشأ پلاسمیدی، كروموزومی و یا ترانسپوزومی باشد.

مكانیسم مقاومت باكتری ها به داروها شامل تجزیه دارو، غیر فعال نمودن دارو با ترشح آنزیم ها، تغییر آنزیماتیكی ، تغییر هدف یا تحمل پذیری است كه همه این مكانیسم ها براساس نوع دارو و باكتری متفاوت بوده و كاملاً اختصاصی می باشد.

مقاومت باكتری های عامل UTI به مواد ضد میكروبی متفاوت بوده و به نوع مواد ضد میكروبی بستگی دارد. میزان شیوع مقاومت باكتری های عامل UTI به مواد ضد میكروبی براساس محل جغرافیایی و زمان تفاوت دارد؛ زیرا در جایی كه مصرف مواد ضد میكروبی زیاد بی رویه باشد، كسب مقاومت دارویی نسبت به محیطهایی كه مصرف دارو كمتر است، سرعت بیشتری دارد.

مقاومت باكتری ها به مواد ضد میكروبی (آنتی بیوتیك ها ) شامل:

1- وراثتی (Intrinsic)

2- اكتسابی (Acquired)

است.

مقاومت وراثتی (Intrinsic Resistance)

اصطلاح مقاومت وراثتی زمانی به كار می رود كه باكتری بطور ذاتی و وراثتی عامل مقاومت به مواد ضدمیكروبی مورد نظر را دارد كه معمولاً همراه با ژنهای كروموزومی می باشد (29).

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

با فرمت ورد

Leave a comment