دانلود پروژه رشته پزشکی در مورد سرطان – قسمت اول

دانلود پایان نامه

سرطان ریه ، معده و مری

سرطان ریه یكی از شایع ترین سرطان ها در سراسر جهان به شمار می رود و بیش از 80 درصد مبتلایان به این بیماری در فاصله پنج سال از تشخیص بیماری، جان خود را از دست می دهند. سرطان ریه دارای پنج حالت متفاوت است كه از هر پنج مورد آنها…

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

 سرطان مثانه چیست؟

مثانه عضوی است در داخل حفره لگن خاصره با دیواره هایی ماهیچه ای و قابل انعطاف که ادرار در آن جمع آوری می شود. متوسط ظرفیت ادرار در یک مثانه بالغ در حدود دو پیمانه است. ادرار به وسیله کلیه ها ، ساخته شده و توسط دو لوله که میزن…

 اگر می خواهید سرطان مری نگیرید …

سرطان مری از جمله سرطان های قسمت فوقانی دستگاه گوارش است كه عوامل مختلفی در بروز آن مؤثرند .علایم بیماری ، راه های تشخیص ، درمان و پیشگیری سرطان مری از جمله موضوعاتی است كه در اینجا مورد بررسی قرار می گیرد . سرطان مری چیست …

 سومین سرطان شایع دنیا “سرطان روده”

روده” روده بزرگ از اعضای دستگاه گوارش است که از آپاندیس شروع شده و به راست روده یا رکتوم ختم می شود و به شکل یک علامت سوال بزرگ روده کوچک را احاطه می کند. وقتی ما غذا می خوریم، مواد مغذی و مفید قبل از رسیدن به روده بزرگ …

 مقابله با سرطان سینه

ن سینه” سرطان سینه بیماری است ، که هیچ زنی حتی نمی خواهد راجع به آن فکر کند و شاید از جلمه بیماری های نادری است که زنان از آن وحشت بسیار دارند . در آخرین تحقیقات به عمل آمده از سوی انجمن مبارزه با سرطان آمریکا ، تقریباً …

 سرطان چیست ؟

امروزه دائما نام “سرطان ” را می شنویم شاید این مسئله را بارها شنیده باشیم که  افراد بسیاری به دلیل این بیماری جان خود را از دست داده اند .  11 تا 17 مهر هفته سرطان نامگذاری شده است ، هفته ای که در آن …

سرطان استخوان

 اسکلت انسان را استخوان , که جسم جامدی است تشکیل می دهد و به شکلهای گوناگون در بخشهای مختلف بدن قرار دارد . بخش بیرونی استخوان بسیار سفت و سخت و مرکب از املاح معدنی و مواد آلی است . سرطان استخوان از سنین شیرخوارگی تا سالمندی می تواند ایجاد شود و سبب فلج عضو و یا مرگ فرد مبتلا شود . سرطان استخوان به سارکوم Sarcome نیز شهرت دارد و در تمام دنیا شایع است . سرطانهای دیگر بدن از جمله سرطان پستان ، ریه ، پروستات ، تیروئید و کلیه ها نیز قادرند به استخوانها منتقل شده و آن را تخریب کنند .

علل :

ارث و عوامل ژنتیک ، تماس با اشعه و ترکیبات هسته ای ، علل ناشناخته .

علائم :

درد استخوان ، برآمدگی در محل استخوان ، گرم شدن ناحیه تورم ، نازک شدن جدار استخوان و خوردگی استخوان ، کم خونی و ضعف عمومی ، براق شدن پوست در سطح تومور .

تشخیص:

رادیولوژی ، سی تی اسکن ، MRI، اسکن هسته ای ، تستهای اختصاصی و آزمایشگاهی ، بیوپسی از تومور .

درمان :

جراحی ، شیمی درمانی ، اشعه درمانی .

پیشگیری :

عدم تماس با ترکیبات رادیواکتیو و هسته ای . در صورتی که استعداد ژنتیکی وجود داشته باشد انجام آزمایشات طبی در هر 6 ماه توصیه می شود .

  سرطان مری

 مری لوله درازی است بین ستون فقرات و جناغ که در دنباله حلق قرار دارد و معده را با حلق مربوط می سازد ؛ و سرطان آن ، پنجمین سرطان شایع در دنیاست که بیشتر در مردان رخ می دهد . متاسفانه به دلیل تشخیص دیر هنگام سرطان مری ، اکثرا مرگ زا و کشنده است .

این نوع سرطان در کمربندی از آسیا ، شمال ایران ( گرگان ، ترکمن صحرا ، هشتپر ) حول کشورهای چین ، جمهوریهای آسیایی شوروی سابق ، مغولستان – شایعتر است .

تومورهای مری دو نوع خوش خیم و بدخیم هستند . در شهرهای شمالی ایران به دلیل استفاده مکرر از غذاهای نمک دار برای تمام وعده های ناهار یا شام استعداد و آمادگی بیشتر به سرطان مری را دارند .

علل :

سیگار کشیدن و استعمال سایر فراورده های دخانی ، تریاک کشیدن ، نوشیدن مشروبات الکلی ، نوشیدن چای داغ ، از عوامل بروز این سرطان است . از دیگر عوامل می توان مصرف ماهی دودی ، اغذیه نمک سود مانند کلم شور و خیارشور به مقادیر زیاد در طی سال ، ماهی شور ، ترشی جات ، سموم قارچها ، کمبودهای ویتامینی ، املاح و ترکبیات معدنی و شیمیایی و علل ناشناخته را نام برد .

علائم بالینی:

اختلال بلع ، درد زیر جناغ ، بی اشتهایی ، کاهش وزن ، خشونت صدا ، خونریزیهای پنهان گوارشی ، درد ، عفونتهای مکرر ریوی .

تشخیص :

رادیوگرافی با بلع باریم ( ماده حاجب ) ، آندوسکوپی ، نمونه برداری .

درمان :

جراحی ، شیمی درمانی و اشعه درمانی .

پیشگیری:

بهترین راه پیشگیری از سرطان مری ، عدم استعمال دخانیت و پرهیز از تریاک ، خودداری از نوشیدن مشروبات الکلی و چای داغ و خوراکیهای نمک سود است . افرادی که در بلع غذاهای جامد دچار مشکل باشند ، اما مایعات را به آسانی می توانند بخورند باید به پزشک مراجعه کنند .

  سرطان کبد (جگر)چیست؟

بزرگترین غده بدن که زیر دیافراگم ، در پهلوی راست قراردارد وضمن درست کردن صفرا ، موادغذایی سه گانه (قندها ، چربیها ، پروتوئینها ) را جذب می کند و آنها را تغییرشکل می دهد. وبرای تغذیه ی سلولها آماده میسازد .

سرطان کبد ( جگر سیاه ) بیشتر در مردان رخ می دهد و در کشورهایی چون آفریقا ، چین، ژاپن و جنوب شرقی آسیا بسیار شایع بوده و یکی از علل عمده مرگ ومیر محسوب می شود . سرطانهای دیگر اعضای بدن از جمله معده ، پانکراس ، روده بزرگ ، ریه ، دهان و مثانه همگی می توانند به کبد منتقل شوند . و نوعی سرطان ثانویه ایجاد کنند .

علل:

سابقه هپاتیت Bبه صورت مزمن ، برخی قرصهای هورمونی ، آرسنیک ، انگل شیستومیازیس ( که در استان خوزستان شایع است ) وکرم های نواری وپهن وبرخی علل ناشناخته ی دیگر.

علائم بالینی:

درد ناحیه راست شکم ، بی اشتهایی ، کاهش وزن ،اتساع شکم ، لمس توده ای بزرگ در شکم ، یرقان ،

اختلالات متابولیک و داخلی .

تشخیص:

با بررسی آزمایشگاهی اختصاصی و سی تی اسکن ، را دیولوژی ، MRIو نمونه برداری سوزنی می توان

به تشخیص سرطان کبد دست یافت .

درمان:

با جراحی ، شیمی درمانی ، پرتو درمانی ، پیوند کبد می توان تا حدی به درمان نزدیک شد اما متاسفانه اکثرا مبتلایان به این بیماری در کمتر از 6 ماه جان می سپارند .

پیشگیری:

بهترین راه پیشگیری از بروز سرطان کبد عدم مصرف ترکبیات الکلی و داروهای تخریب کننده ی کبد و رعایت

بهداشت از نظر انگلهای بیماری زا است . افراد مبتلا به عفونت مزمن هپاتیت Bباید مراقبتهای پزشکی اختصاصی را هرچند ماه انجام دهند .

سرطان پانکراس

 لوزالمعده غده بزرگ سرخ رنگ خوشه مانندی است که نزدیک معده قرار دارد و سرطان آن یکی از کشنده ترین سرطانها است . از آنجا که به سختی می توان این سرطان را در مراحل اولیه تشخیص داد ، در زمان تشخیص آن ، به زندگی چندان امیدی نیست ، بنابراین باید عوامل بروز بیماری را شناخت و به پیشگیری آن پرداخت . هورمون انسولین و بیکربنات از این غده ترشح می شود .

علل :

استعمال دخانیات ، دیابت قندی ، ازدیاد سن ، مصرف زیاد پروتئینهای حیوانی و چرب ، مصرف زیاد قهوه و سابقه مزمن عفونت پانکراس .

علائم بالینی :

درد و سوزش سردل ، کاهش وزن ، درد پشت ، بی اشتهایی ، تهوع ، استفراغ ، یرقان ، آشفتگیهای هیجانی .

تشخیص :

آزمایش خون ، تستهای اختصاصی توموری ، سونوگرافی ، سی تی اسکن ، آرتریوگرافی ، ERCP، بیوپسی سوزنی ( نمونه برداری با سوزنهای ظریف ) .

درمان :

هر چند در بیش از 90 درصد موارد حتی جراحی و شیمی درمانی و اشعه درمانی نیز کارساز نیستند اما اگر به صورت اتفاقی و زود هنگام تشخیص داده شود امید به زندگی مجدد هست .

پیشگیری :

عدم استعمال دخانیت از مهمترین راههای پیشگیری است . پرهیز از مصرف غذاهای گوشتی و چرب را نیز باید مد نظر داشت . با تحت درمان بودن دقیق بیماران دیابتی و انجام آزمایشات چکاپ مداوم نیز می توان امید به پیشگیری از بروز این سرطان را داشت

سیاه سرفه را بهتر بشناسیم.

 سرفه های خشن ، سمج و پیوسته از مشخصات بیماری سیاه سرفه است و بدین علت است که به این اسم شهرت یافته است . استمرار سرفه ها گاهی سبب کمبود شدگی لبها و صورت شده و بیمار را عذاب می دهد . طول بیماری حدود 6 تا 8 هفته است .

سیاه سرفه به شدت مسری است و در افرادی که استعداد این بیماری را دارند بسیار شایع است . انتقال بیماری از راه استنشاق قطرات ریزی است که طی سرفه های شدید بیمار در فضاپراکنده می شود و به افراد پیرامون بیمار منتقل می شود. دوره کمون بیماری حدود 6 روز تا 2 هفته است .

در کودکان کمتر از پنج سال این بیماری از شیوع بالایی برخوردار است و بیشتر از افراد سالمند به آن مبتلا می شوند . در کشورهای چون ایران که واکسن سیاه سرفه را به طور روتین تزریق می کنند شیوع عوارض و احتمال مرگ ومیر بسیار کم است .

این بیماری دارای سه مرحله است و هر مرحله دارای علائم بالینی خاصی هستند ( مرحله پیش از حمله ، حمله ، نقاهت ) .

تظاهرات بالینی :

برونشیت ، آبریزش بینی ، اشک ریزش و قرمز شدن چشمها ، سرفه ، تب خفیف تا شدید ، استفراغ همراه با سرفه ، کبود شدن و اختلالات مغزی .

تشخیص :

از طریق آزمایش خون ، کشت ترشحات بینی و حلق ، رنگ آمیزی فلورسنت و علائم بالینی بیمار قابل تشخیص است .

عوارض عفونت ریه ( پنومونی ) ، غفونت گوش ، سینوزیت ، خونریزی شبکیه چشم ، خونریزی مغزی ، فتق کشاله ران به دلیل سرفه های مکرر ، تشنج ، التهاب مغز ، خفگی .

علت مرگ در شیر خواران زیر پنج ماه به دلیل پنومونی ، خفگی و آنسفالیت است .

درمان :

اریترومایسین به صورت شربت یا کپسول به عنوان بهترین درمان است . مصرف کورتن های ضعیف و سالبوتامول و اکسیژن گرم و مرطوب و مایعات وریدی نیز به درمان بیمار کمک می کند .

پیشگیری :

بهترین راه پیشگیری از بروز این بیماری ، واکسیناسیون است که در ایران در ماههای 5/1 ، 3 ، 5/4 ، 15 و در 6 سالگی به صورت سه گانه تزریق می شود .

همچنین فاصله گرفتن از بیماری که مشکوک به سیاه سرفه است می تواند بسیار مفید باشد .

  سیاه زخم ( شاربن )

میکروب سیاه زخم معمولا از طریق حیواناتی چون گاو ، گوسفند ، بز، سگ و خوک به انسان منتقل می شود . بیماری واگیر شاربن مخصوص دامهاست و انسان به صورت اتفاقی در اثر تماس با دام یا فراوردهای دامی ( شیر و گوشت آلوده ) و یا پشم و پوست حیوانات وحشی و اهلی به این بیماری مبتلا می شود . در کشورهای آسیای صغیر و خاورمیانه و شمال افریقا و جنوب آفریقا این بیماری شایعتر است .

سیاه زخم ( شاربن ) را بیماری پشم ریسان هم نام نهاده اند .

علل بیماری :

عامل بیماری شاربن نوعی میکروب میله ای شکل است که به « باسیلوس آنتراسیس » شهرت دارد و می تواند در اثر تماس با پشم دامها و یا تنفس گرد و غبار دامها و یا مصرف شیر و گوشت آلوده به آسانی وارد بدن انسان شود .

علائم بالینی :

ایجاد یک زخم یا بر جستگی در پوست ، در و تورم ناحیه مبتلا ، بزرگی غدد لنفاوی ، تب ، لرز ، سردرد ، تهوع ، کم اشتهایی ، استفراغ ، کاهش فشار خون . البته علائم بالینی بستگی به نوع سیاه زخم دارد . مثلا در « سیاه زخم جلدی » و « سیاه زخم ریوی » و « روده ای » هریک علائم مخصوصی مشاهده می شود .

تشخیص :

با بررسی در میکروسکوپ و کاشت میکروب و روشهای سرولوژیکی و ایمونوفلورسانس و یا تلقیح به حیوان آزمایشگاهی می توان به تشخیص بیماری دست یافت .

عوارض :

تنگی نفس ، مننژیت ، عفونت منتشر بدن ، اختلالات قلبی ، ریوی و چشمی ، خونریزی ، تشنج ، احساس خفگی ، سقط جنین به ویژه در حیوانات ، شوک و مرگ .

درمان :

پنی سیلین بهترین دارو برای درمان سیاه زخم است . با کلرامفنیکل و تتراسایکلین هم می توان شاربن را درمان کرد . اخیرا سیپروفلوکساسین نیز توصیه می شود .

پیشگیری :

با رعایت اصول بهداشتی و بهره گیری از دانش دامپزشکی در دامداریها و پاستوریزاسیون شیر و فراورده های آن ، کنترل کشتارگاهها به خاطر سالم بودن گوشت عرضه شده ، آموزش مراقبتهای بهداشتی به افرادی که با فرش بافی ، نمد بافی ، کلاه نمدی سازی و کرک حیوانات مشکوک و پشم آنها سر و کار دارند ، می توان به پیشگیری نسبی دست یافت .

ضد عفونی کردن فراورده های دامی در دامداریها و کارخانجات عرضه کننده این فراورده ها به محلول های شیمیایی ، می تواند بسیار سودمند باشد .

دكتر حسن جمشیدیان، متخصص ارولوژی در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان ایران- واحد علوم پزشكی تهران در خصوص سرطان بیضه و علائم آن گفت: تومور بیضه ا تا 5/1 درصد از تومورهای مردان و مجموع 5 درصد از تومورهای ارولوژیك را شامل می شود.
این بیماری در سفیدپوستان بیشتر از سیاهپوستان شایع است به نحوی كه در آمریكا به ازای هر 100 هزار نفر 3 الی 6 نفر مبتلا به سرطان بیضه می شوند.وی گفت: سرطان بیضه در گذشته بین 1 تا 2 درصد از موارد هر دو بیضه را درگیر می نمود در حالی كه امروزه در 5 درصد از موارد این سرطان دوطرفه است و از آنجایی كه سرطان بیضه در یك عضو خارجی اتفاق می افتد، می توان آن را با كشف بزرگ شدن بیضه طی بررسی معمول بیضه ها تشخیص داد.

وی افزود: سرطان بیضه در 95 درصد از موارد از سلولهای ژرمینال و سلولهایی كه به اسپرم تبدیل می شوند و در 5 درصد دیگر نیز از سایر سلولها منشأ می گیرد. این سرطان به دو دسته سمینوم و غیرسمینوم تقسیم می شود. دكتر جمشیدیان گفت: نكته مهم در خصوص كنترل و درمان این بیماری عبارت است از Staging (مرحله بندی) دقیق در زمان تشخیص، درمان زودرس مناسب مانند شیمی درمانی، رادیوتراپی و جراحی، همچنین كنترل و پالایش دقیق آن. در خصوص تشخیص باید گفت كه بهترین روش تشخیص، معاینه بالینی است. سونوگرافی نیز در تشخیص سرطان بیضه حساسیتی در حدود 100 درصد دارد اما ویژگی اش چیزی در حدود 90 الی 95 درصد است. در حال حاضر MRI دقیق ترین روش تشخیص محسوب می شود به طوری كه در خصوص سرطان بیضه چیزی حدود 100 درصد حساسیت و بین 95 الی 100 درصد ویژگی دارد.
وی افزود: در تشخیص تومورهای بیضه ما از چند تومور ماركرسرمی استفاده می كنیم كه شایع ترین آنها آلفافیتوپروتئین و بتا HCG و در نهایت LDH است. در درمان آن نیز برداشتن بیضه همیشه از راه مغبنی (بالای بیضه) انجام می گیرد و هیچگاه به طور مستقیم با برش بر روی كیسه بیضه برداشته نمی شود. چراكه بیضه متعلق به كیسه بیضه نیست و در دوران جنینی در پشت روده ها ساخته می شود و به كیسه بیضه مراجعت می كند و لذا عروق، اعصاب و لنف بیضه متعلق به كیسه بیضه نیست و ممكن است در صورت جراحی و برداشتن بیضه از راه كیسه بیضه سیستم لنفاتیك دستكاری شده و وضعیت درمان مشكل تر شود. دكتر جمشیدیان در خصوص مراحل مختلف درمان گفت: در حال حاضر با توجه به مرحله بیماری و نوع تومور در خصوص درمان تصمیم گیری می شود به نحوی كه سه Stage برای مرحله بندی تومور متصور است. در مرحله اول تومور محدود به بیضه است و نقطه دیگری از بدن را درگیر نكرده است. در این موارد در صورتی كه تومور سمینوم باشد از رادیوتراپی استفاده می كنیم كه به ناحیه اطراف عروق بزرگ در پشت روده ها تابانده می شود. در نوع غیرسمینوم نیز از یك روش جراحی نسبتاً وسیع استفاده می شود كه در آن كلیه غدد لنفاوی اطراف عروق بزرگ در پشت روده ها برداشته می شود كه اصطلاحاً به این عمل RPLND گفته می شود. در Stage دوم غدد لنفاوی ناحیه رتروپریتوئن درگیر می شود و در مرحله سوم، تومور به مناطقی دورتر مانند ریه یا غدد لنفاوی یا مغز انتشار می یابد. در درمان Stage 2 و 3 در حال حاضر بهترین روش شیمی درمانی است. چراكه شیمی درمانی در سالهای اخیر پیشرفتهای شگرفی در كل درمان تومورهای بیضه داشته است. به نحوی كه 95 درصد از تومورهایی كه در مرحله پایین كشف می شوند با شیمی درمانی درمان پذیرند و موفقیت شیمی درمانی حتی در مراحل پیشرفته نیز فوق العاده چشمگیر است و در مواردی 80 الی 85 درصد نیز موفقیت آمیز بوده است. این متخصص ارولوژی گفت: شیوع سنی تومورهای بیضه معمولاً بین سنین 20 تا 40 سالگی است اگرچه در هر سنی ممكن است اتفاق بیفتد. در كودكان نوعی از تومور غیرسمینومایی كه شكل دیگری از امبریونال است به نام Yolk Sac Tumor وجود دارد و گفته می شود كه انواع دیگر تومور نیز می تواند در كودكان ایجاد شود. در سنین بالای 50 سال تومور بیضه نادر است اما اگر وجود داشته باشد بیشتر از نوع لنفوم بیضه و یا سمینومای اسپرماتوستیك می باشد. وی گفت: سرطان بیضه اصولاً در سمت راست شایع تر از سمت چپ است و در عین حال عدم نزول بیضه نیز در سمت راست شایع تر است. اصولاً عدم نزول بیضه ارتباط معنی داری با ایجاد سرطان بیضه دارد به طوری كه در مجموع از 100 درصد بیمار مبتلا به تومور بیضه در 6 مورد یا عدم نزول بیضه و یا تاریخچه ای از عدم نزول بیضه در گذشته وجود دارد. لذا ضروری است كودكان و یا حتی بزرگسالانی كه با عدم نزول بیضه مواجهند حتماً بیضه به داخل كیسه بیضه آورده شود اگرچه پایین آوردن بیضه شانس بروز سرطان بیضه را كمتر نمی كند اما تشخیص زودرس و به موقع، درمان آن را بسیار آسان تر می كند. دكتر جمشیدیان، غربالگری را یكی از راههای مؤثر در تشخیص به موقع دانست و گفت: غربالگری از طریق معاینه بالینی امكان پذیر است و در درجه اول باید به جوانان آموزش داده شود تا در صورت وجود هرگونه توده غیرطبیعی در بیضه به پزشك مراجعه كنند. از آنجا كه این تومور زمان دو برابر شدن (Dubelling Time) كوتاهی دارد بدین معنا كه یك سلول تومور بیضه در عرض یك ماه به دو سلول تبدیل می شود لذا غربالگری آنها به صورت ی اگرچه امكان پذیر است اما ممكن است مفید نباشد و یا دیر تشخیص داده شود. از این رو بهتر است غربالگری به صورت سیستماتیك در سنین بعد از بلوغ تا 40 سالگی انجام گیرد تا با نتایج بهتری همراه شود. وی در پایان گفت: از مهم ترین عوامل ایجادكننده سرطان بیضه یا ریسك فاكتورهای آن سابقه عدم نزول بیضه، بیضه های هیپوتروفیك یا آتروفیك، سندرم كلاین فلتر، سابقه خانوادگی تومورهای بیضه و وجود تومور بیضه در بیضه مقابل است.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

با فرمت ورد

Leave a comment