دانلود پروژه رشته پزشکی در مورد كبد – قسمت دوم

دانلود پایان نامه

هپاتیت مزمن “سی” چیست؟

در مواردی كه ویروس هپاتیت “سی” بیش از 6 ماه در بدن فرد مبتلا حضور داشته باشد و صدمه كبدی به وسیله افزایش آنزیم های كبدی و مثبت بودن آزمایش (پی-سی-آر) مشخص شود، به این حالت «هپاتیت مزمن» گفته می شود. در این حالت آسیب كبدی پیشرفت كرده و در دراز مدت امكان بروز تنبلی كبد وجود دارد. مطالعات متعددی در بیماران مبتلا به عفونت هپاتیت “سی” انجام شده تا سیر بیمای را مشخص نمایند. برخلاف تصور، علایم سیر بیماری آهسته بوده و در كوتاه مدت، بیماران مشكلی ندارند.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

در برخی مطالعات تا 20 سال پس از ابتلا (توجه فرمایید: پس از تشخیص بیماری در فرد كه این دو با هم متفاوت است) ناتوانی خاصی پیدا نكرده اند. فاكتورهای فردی مثل سن ابتلاء، جنسیت فرد (مونث یا مذكر)، راه ابتلا، استفاده همزمان از الكل در تعیین سیر بیماری مهم می باشند. نوع ویروس (گونه) نیز یك عامل مهم در شدت بیماری است. متاسفانه دستگاه ایمنی در 85 درصد افراد مبتلا قادر به حذف ویروس در مدت 6 ماه نیست و در نتیجه بیماری آنها مزمن می شود. ویروس در خون این افراد به طور دایمی وجود دارد و فقط مقدار آن به طور متناوب تغییر می كند.

هپاتیت مزمن یك بیماری موذی و بی سر و صدا است و در اكثر بیماران بدون هیچ علامت و نشانه فیزیكی و با سرعتی بسیار كم پیشرفت می كند. در طول دو دهه انجام نمونه برداری از كبد، وضعیت التهاب و شدت آسیب را مشخص می نماید و براساس فرمول نودال كه مقدار حداكثر آن نمره 22 می باشد، نمره بندی می كنند. در صورت شناسایی فرد مبتلا به هپاتیت “سی” به دنبال اهداء خون یا آزمایش دوره ای و نداشتن علایم بیماری، می توان نامبرده را مبتلا به هپاتیت مزمن تلقی كرد و نیازی به مدت 6 ماه نیست.

پیشگیری

ابتلا به بیماری هپاتیت “سی” عواقب بدی را به دنبال دارد. با توجه به درمان مشكل و پر هزینه آن، مهم ترین راه مقابله با این بیماری پیشگیری از آن است. متاسفانه تا بحال واكسن موثری جهت جلوگیری از ابتلا به این بیماری شناخته نشده است ولی توجه به راههای انتقال و جلوگیری از انتشار بیماری مهم است

مراقبت های لازم جهت پیشگیری از ابتلای دیگران:

 1. از وسایلی نظیر ناخن‌گیر، ریش تراش و مسواك به طور مشترك استفاده نكنید.
 2. محل های آلوده به خون به صورت كامل ضدعفونی شوند.
 3. زخم های پوستی در افراد مبتلا باید با چسب زخم پوشیده شوند.
 4. لازم است سرنگ مورد استفاده جهت تزریق دارو نظیر اینترفرون به شیوه مطمئن در سطل اشغال قرار گیرد تا موجب زخمی شدن سایر افراد نشود.
 5. هنگام تماس جنسی از كاندوم استفاده كنید. (در مورد ضرورت آن اختلاف نظر وجود دارد).
 6. اگر به دندانپزشك مراجعه می كنید، به دلیل تماس ایشان با ترشحات دهان و خون شما امكان ابتلای او وجود دارد و البته امكان انتقال به دیگران (در صورت عدم رعایت نكات بهداشتی در ضد عفونی كردن وسایل) وجود دارد. لذا باید به پزشك ابتلای خود را اطلاع دهید.

قبل از سال 1375-1374 خون های اهدایی فقط از نظر هپاتیت نوع “بی” و بیماری ایدز بررسی می شد و تا آن زمان امكان بررسی ویروس هپاتیت “سی” وجود نداشت. به هر حال حدود 10 سال از شناسایی ویروس هپاتیت “سی” در دنیا می گذرد و تنها از سال 1992 امكان انجام آزمایش تشخیص این نوع ویروس در دنیا فراهم شده است. به همین دلیل داشتن كارت سلامت در قبل از سال 1375 در ایران رد كننده ابتلای جنابعالی به هپاتیت “سی” در آن زمان نمی باشد.

البته ممكن است بعد از سال 1375 به دلیل تماس با عفونت هپاتیت “سی” دچار این بیماری شده باشید. متاسفانه یكی از راههای موجود در انتقال بیماری عدم رعایت بهداشت در دندانپزشكی است. با توجه به این كه در هنگام گرفتن خون از اهداء كنندگان، از لوازم یك بار مصرف و بدون آلودگی استفاده می شود خطر انتقال هپاتیت “سی” به اهداء كنندگان اصلاً وجود ندارد. به هر حال با توجه به اثبات ابتلای شما به هپاتیت “سی” از اهداء مجدد خون خودداری كرده و جهت بررسی وضعیت كبدی خود می توانند به مركز هپاتیت تهران مراجعه كنید.

گاهی اوقات افراد مبتلا به هپاتیت “سی” به علت افزایش غلظت خون (درصد هموگلوبین بالا) نیاز به خون گیری دارند در این موارد با توصیه پزشك فصد خون انجام می شود و در این روش خون گرفته شده را دور می ریزند.

درمان

پس از تشخیص هپاتیت “سی” و مراجعه به پزشك متخصص، از بیمار سوالاتی می‌شود تا زمان احتمالی ابتلا به هپاتیت “سی” مشخص شود. پزشك عوامل گوناگونی از جمله سن، جنس، وضعیت آنزیم های كبدی، وضعیت تكثیر ویروس (توسط آزمون پی-سی-آر) را جهت درمان بیمار در نظر می گیرد. مطمئناً بیمار نیز سوالات بسیاری در مورد درمان و نتیجه آن دارد كه پزشك به آنها پاسخ می دهد.

پس از بررسی های لازم پزشك در مورد درمان یا عدم درمان تصمیم می گیرد. هدف از درمان ضدویروسی، پاك كردن خون از ویروس و در نتیجه جلوگیری از ایجاد آسیب بیشتر به كبد است. دربرخی شرایط شدت ضایعات كبدی تخفیف می‌یابد. با در نظر اشت كه هزینه های زیاد و عوارض داروهای مصرفی، محدودیتی در درمان همه بیماران ایجاد می كند. نكته مهم این است كه در بسیاری از بیماران عوارض هپاتیت “سی” كه همان تنبلی كبد و سرطان كبد است هرگز به وجود نمی آید و به همین دلیل همه بیماران نیاز به درمان ندارند. بیمارانی كه باید با داروی اینترفرون مورد درمان قرار گیرند دارای خصوصیات زیر هستند.

 1. كشف ویروس هپاتیت “بی” توسط آزمون پی-سی-آر
 2. بالا بودن مداوم آنزیم های كبدی (ALT,AST) (حداقل 5/1 برابر طبیعی)
 3. میزان پلاكت خون بیش از 70 هزار در میكرولیتر، گلبول های سفید بیش از 3 هزار در میكرولیتر، هموگلوبین بیش از 11 گرم در دسی لیتر، بیلی روبین كمتر از 3 میلی‌گرم در دسی‌لیتر، آلبومین بیش از 3گرم در دسی‌لیتر و زمان پروترومبین كمتر از 3 ثانیه بیش از میزان كنترل.

اینترفرون دارای گران قیمتی است و مصرف آن با عوراضی همراه است ولی به هر حال در 25 درصد موارد پاسخ درمانی به آن عالی است و به همین دلیل در بیمارانی كه دارای آنزیم های كبدی مختلف و پی-سی-آر مثبت هستند، درمان با اینترفرون در نظر گرفته می شود. داروی پی- دی فرون (اینترفرون) ساخت صنعت بیوتكنولوژی كشور ما می باشد. در مطالعات انجام شده در دو مركز معتبر كشور، اثر این دارو معادل داروی ساخت آمریكا بوده است لذا مصرف پی- دی فرون به بیماران توصیه می شود.

داروی پی-دی فرون را باید در یخچال نگهداری كرد تا از یخ زدگی آن جلوگیری شود. در صورت فراموش كردن یك نوبت تزریق، آن نوبت تزریق را از دست رفته تلقی كنید و نوبت بعدی را نیز دو برابر نكنید.

حدود 25 تا 30 درصد موارد به درمان با اینترفرون پاسخ مناسب داده و این حالت با طبیعی شدن آنزیم های كبدی و از بین رفتن ویروس در خون یعنی منفی شدن پی-سی-آر مشخص می شود. در نیمی از بیماران آسیب وارده به كبد كاهش و یا متوقف می شود. باید توجه داشت كه بهترین نتیجه درمانی هنگامی حاصل می شود كه 6 ماه پس از اتمام درمان دارویی، آنزیم های كبدی طبیعی باقی مانده و آزمایش پی-سی-ار نیز منفی بماند. به هر حال احتمال عود را همیشه باید مد نظر داشت و پی گیری بیماران ضروری است. بهبود وضعیت بیمار از نظر آنزیم های كبدی و منفی شدن پی-سی-آر معمولاً با بهبود ضایعه كبدی همراه است.

به نظر می رسد علت تفاوت در میزان تاثیرپذیری داروی اینترفرون در كشورهای مختلف، تفاوت در نوع و گونه ویروس باشد. در نواحی مختلف یك كشور نیز تفاوت در نتیجه حاصله از درمان مشهود است. پزشك در طول درمان با درخواست آزمایش‌های خاص و در نظر گرفتن نتایج آن می تواند هم به نحوه پاسخ به اینترفرون و هم عوارض آن پی ببرد. به هر حال مراجعه مرتب و دوره ای و انجام آزمایشات ضروری است.

اطلاع از تاثیر درمان با اینترفرون در اوایل درمان:

گرچه درمان به مدت 12 ماه انجام می شود ولی در صورتی كه در چند هفته اول درمان میزان ویروس در خون به شدت افت كند، این امر نشان دهنده پاسخ خوب به درمان است. به هر حال اگر 6 ماه پس از قطع درمان سطح آنزیم های كبدی طبیعی باشد و فعالیت ویروس در خون (پی-سی-آر) منفی باشد می توان پاسخ به درمان را عالی در نظر گرفت. در 10 تا 15 درصد موارد ممكن است كه ویروس كاملاً از خون ریشه كن شود (بسیار امیدبخش است). انجام دوره ای آزمون پی-سی-آر در طول درمان و طبق صلاحدید پزشك ضروری است.

با انجام آزمایش های دوره ای آزمون های كبدی، پی-سی-آر و در موارد مجاز (غیر از بیمارا هموفیلی) با نمونه برداری مجدد از كبد می توان متوجه میزان تاثیر دارو در بدن فرد مبتلا شد.

بیماران زیر به داروی اینترفرون پاسخ بهتری می دهند:

 1. افراد كمتر از 30 سال.
 2. در افرادی كه در نمونه برداری از كبد آنها سیروز دیده نمی شود.
 3. به ویروس هپاتیت “سی” از گونه 2و3 (غیر از 1) مبتلا هستند.
 4. پایین بودن میزان ویروس (RNA) در خون كمتر از 2میلیون عدد در میلی‌لیتر
 5. میزان آنزیم های كبدی بیش از 2 برابر طبیعی
 6. افرادی كه مشروبات الكلی مصرف نمی كنند.

متاسفانه پزشك شما قادر به پیش بینی قطعی پاسخ یا عدم پاسخ به درمان، قبل از شروع درمان نیست. نوع و گونه ویروس هپاتیت شما در میزان پاسخ به درمان موثر است. گونه یك ویروس با بیماری مهاجم تر و شدیدتری همراه است و به درمان با اینترفرون پاسخ مناسب نمی دهد.

عود بیماری پس از قطع درمان

اگر بیماری با طبیعی شدن آنزیم های كبدی و منفی شدن آزمون پی-سی-آر كنترل شود ودرمان پس از موعد مقرر قطع شود و به طور مجدد بیماری به صورت افزایش آنزیم های كبدی و پی-سی-آر مثبت عود نماید، باید درمان دو دارویی (اینترفرون و ریباورین) را مد نظر داشت. احتمال عود بیماری همیشه در كمین بیماران است.

گرچه منفی شدن ویروس در خون یك جنبه مثبت برای بیمار تلقی می شود ولی به معنای ریشه كنی ویروس از بدن نیست و ویروس می تواند در دیگر سلول ها (گلبول های سفید) و یا سلول های كبد به صورت نهفته باقی بماند و به دلایل نامعلوم مجدداً فعال شود. اگر 6 ماه پس از قطع درمان، پی-سی-آر منفی باشد، احتمال عود در آینده بسیار كم خواهد بود.

داروی جدید اینترفرون به نام Peg-interferon اخیراً به بازار عرضه شده است حسن مصرف این دارو، استفاده از یك تزریق در هفته می باشد. متاسفانه قیمت بسیار زیاد این دارو امكان استفاده از آن را در همه بیماران غیر ممكن می سازد. برای مدت زمان كوتاه امكان تهیه این دارو در مركز هپاتیت تهران وجود دارد. استفاده از اینترفرون در درمان هپاتیت “سی” جنبه تحقیقاتی ندارد و مصرف آن مورد تایید بسیاری از مراكز علمی دنیا قرار گرفته است.

داروی ریباورین

این دارو دارای اثرات وسیعی بر روی ویروس ها است و در سال 1988 توسط FDA جهت مصرف در مبتلایان به هپاتیت “سی” و همراه با داروی اینترفرون مورد تایید قرار گرفت. داروی ریباورین نمی تواند بیماری را به طور كامل ریشه كن نماید ولی اثر اینترفرون را تقویت می كند. مصرف این دارو به تنهائی گرچه سبب طبیعی شدن آنزیم های كبدی می شود ولی هیچگونه تاثیری بر فعالیت ویروس ندارد و به همین دلیل مصرف این دارو به تنهایی بی فایده است.

دارو به صورت كپسول یا قرص 100 یا 200 میلی گرمی ساخته و به بازار عرضه شده است. میزان مصرف روزانه 600 تا 1200 میلی گرم و بر حسب وزن بیمار می‌باشد. (برای كسب اطلاعات بیشتر به كتاب جامع بیماری های كبد و هپاتیت ایران مراجعه نمایید).

مصرف داروی ریباورین در دوران بارداری ممنوع است. جهت اطمینان خاطر هر دو زوج باید از روش های جلوگیری از بارداری استفاده كنند.

رژیم غذایی و هپاتیت “سی”

در مورد نوع رژیم غذایی و آنچه بیماران باید بیشتر و یا كمتر میل نمایند عقاید مختلفی وجود دراد ولی آنچه در این بیماری مهم است تعیین شدت بیماری كبدی است و باید از رژیم های سخت نیز دوری كرد.

كبد نقش مهمی در سوخت و ساز بدن بازی می كند و در صورت تخریب آن، كالری كافی به بدن نمی رسد و از طرفی دیگر امكان دفع سموم اضافی حاصل از سوخت و ساز مواد نیز ممكن نخواهد بود. در صورت شدید بودن بیماری كبدی باید از مصرف زیاد مواد گوشتی (خصوصاً گوشت قرمز) خودداری كرد و به جای آن از گوشت سفید مثل ماهی، مرغ و پروتئین های گیاهی استفاده نمود.

مصرف سبزیجات و میوه های تازه كه سرشار از مواد آنتی اكسیدان هستند بسیار مفید است. از مصرف غذاهای دودی كه دارای نیترات هستند مثل كالباس، سوسیس و یا از مصرف افزودنی های شیمیایی خوراكی مثل رنگ ها و چاشنی ها باید خودداری شود. اصولاً از پرخوری و چاقی (زیادی وزن) باید دوری كرد. عرق كاسنی، شیرین بیان و خار علیص برای كبد مفید می باشد. مصرف روزانه یك قاشق مرباخوری عسل و یا 2 عدد خرما نیز مفید است.

آیا مصرف مسكن مثل استامینوفن یا بروفن در مبتلایان به هپاتیت “سی” جایز است؟

قبل از پاسخ به این سوال باید ابتدا شدت ضایعه كبدی را مشخص كرد. در اكثر بیماران نارسایی كبدی به صورت واضح دیده نمی شود و می توان از مسكن ها (در صورت ضرورت وطبق دستور پزشك) استفاده كرد. باید توجه نمود كه مصرف مسكن در بیماران نیازمند به درمان با اینترفرون در اغلب موارد ضروری است. مصرف برخی آنتی بیوتیك ها و آرام بخش ها در بیماران مبتلا به بیماری مزمن كبدی باید با احتیاط صورت گیرد.

هپاتیت و اعتیاد

متاسفانه یكی از راههای مهم انتقال هپاتیت “سی” اعتیاد تزریقی است. به نظر می‌رسد معتادین تزریقی بیشتر از راه اشتراك وسایل تزریقی آلوده می شوند.

تنها یك بار اشتراك در وسایل تزریقی كافی است كه شخص به این ویروس آلوده شود. بسیاری از معتادین تزریقی سابقه ای را از اشتراك در وسایل عنوان نمی‌نمایند ولی معمولاً اولین تزریق در نتیجه تشویق دوستان و قرض گرفتن وسایل آنها صورت می گیرد.

بیشتر معتادین تزریقی تصور می نمایند كه اشتراك وسایل فقط با یك نفر به مدت طولانی، مانع از انتقال بیماری می شود. اشتراك وسایل حتی در یك نوبت نیز موجب انتقال این بیماری می شود. در بسیاری از موارد وجود ویروس در خون افراد علامتی ندارد و حتی خود فرد نیز از ابتلا به این ویروس اطلاعی ندارد.

اشتراك در كلیه وسایل مورد استفاده در تزریق نظیر سرنگ و سرسوزن كه به خون آلوده می شوند موجب انتقال ویروس از فردی به فرد دیگر می شود.

انواع دیگر اعتیاد نظیر اعتیاد استنشاقی (استنشاق مواد به داخل بینی) و كشیدن تریاك نیز در ابتدا به این بیماری موثر هستند ولی هیچكدام به اندازه شكل تزریقی آن خطرناك نیست.

تا زمانی كه اعتیاد تزریقی ترك نشده باشد، درمان های دارویی كه هزینه بالایی نیز دارند بی فایده خواهند بود.       

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

با فرمت ورد

Leave a comment