دانلود پروژه رشته پزشکی در مورد جمع‌آوری گیاهان دارویی در طبیعت – قسمت سوم

دانلود پایان نامه

) گیاهان ضد التهاب:

این موارد برای درمان زخم‌ها او كوفتگی‌ها به كار می‌روند. ورم را كاهش می‌دهند و بازسازی بافتهای آسیب دیده را تسریع می كنند. مثل: بابونه و اكلیل كوهی كه جراحات را التیام می بخشند. خزه اثر ضد تورم دارد.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

گل نرگس ضمن التیام زخم ها بیماری‌های پوستی را در مان می كند. رزمارینوس در مصارف خارجی ضد روماتیسم و توت فرنگی برای جوش صورت مفید است.

4) گیاهان ضد نفخ:

منظور موادی هستند كه اثر خوبی روی انقباضات دردناك و حتی تشنج عضلات شكم دارند. این مواد احساس فشار درد را كاهش داده و باعث توقف رشد باكتری‌هایی كه ایجاد تخمیر می نمایند می‌شوند. اینها داری موادی به نام استپاسمولیتیك هستند مثل: بابونه- مریم گل- نعنا- اینسون- سرو كوهی- رازیانه- زیره- اكیل كوهی

5) گیاهان معرق:

گیاهانی كه عمل تعرق را آسانتر می نمایند. مثل : گل ماهور – بابونه، شاه تره – برگ انگور فرنگی – ریشه باباآدم- بنفشه وحشی.

6) گیاهان كاهش دهنده تعرق:

گیاهانی كه از تعرق زیاد جلوگیری می‌كنند. مثل: مریم گلی- بلادون- برای مصرف خارجی: برگ گردو- پوست درخت بلوط

7) گیاهان تقویت كننده قلب:

این گروه شامل گلوكوزیدهای گیاهی هستند كه اثر تقویتی روی كار قلب دارند. این مواد ‎آهنگ كار قلب را تسریع می كنند. دفع آب به عنوان اثر جنبی این مواد شناخته شده است. مثل گل برفك، آلیچ- هلبورسیاه- آدونیس- گل انگشتانه.

8) گیاه ضد آسم:

گیاهانی كه محتوی آنها برای مبتلایان به تشنجات ریوی همراه با آسم مفید است مثل بلادون – تاتوره

9) گیاهان آرام بخش:

این گیاهان و این مواد و آرام كننده در مواد عصبی هستند. در مقایسه با داروهای شیمیایی اثر ملایمتر و آرامتری از خود نشان می‌دهند مثل: رازك، گل ساعتی- خلنك

10) گیاهان ضد تصلب شرائین:

این گروه تأثیر مثبتی روی قسمتهای آسیب دیده خون خصوصاً در زمان پیری و یا در صورت داشتن تغذیه ناصحیح مثل مصرف بیش از حد چربی، نداشتن فعالیت كافی و شرایط بحرانی از خود بر جای می‌گذارد این داروهای گیاهی سرشار از ویتامین C هستند و می‌توانند سودمند باشند. مثل سیر، گل و برگهای سرخ و لیك ، عرق گل سرخ ، سوفورا و دارواش.

11) گیاهان ضد فشار خون:

این گیاهان روی فشار خون بالا تأثیر می‌گذارند. بر روی ناراحتی‌های سیستم تنظیم كننده مؤثرند. درمان این بیماری شامل یك رژیم غذایی و داروهای مناسب آن می‌باشد. در مرحله آغاز بیماری فشار خون می‌توان از مسكن‌ها و پایین آورنده‌های فشار خون مثل یولاف، زنگ چاودار، سیر ، الكلیل المللك، سرخ و لیك، رازك استفاده كرد.

12) گیاهان معطر:

عبارتند از گیاهانی كه برای بهتر كردن مزه و عطر دارو‌ها به كار برده می؛‌شوند و دارای اثر ضدعفونی كننده نیز هستند. مثل مریم گلی – بابونه رومی- اسطوخودوس – اكلیل كوهی

13) گیاهان ضد انگل:

گیاهان كه علیه انگلهای روده به كار می روند مثل: سرخس نر- پیاز- هویچ- شاه تره- انار – زبان رقفا- كه و قاز یاغی

14) گیاهان ضد دیابت:

از این گیاهان به عنوان كمك درمانی در درمان دیابت استفاده می‌گردد. به معنی تولید كم انسولین در لوزالمعده یعنی جائیكه این ماده معمولاً ساخته می‌‌شود است . این انسولینهای گیاهی (گلوكونین‌ها) كه مؤثرترین صورت آنها به شكل عصاره‌های اسیدی می‌باشد در گیاهانی مثل لوبیا، حلبوب، مورد صحرایی، و گیاه بابا آدم وجود دارند. گیاهان تلخ مانند درمنه و ژنتیان هم مفید هستند.

15) گیاهان ضد تومور:

این گیاهان محتوی مواد ضد تومور هستند. مثل دارواش- نیلوفر آبی – خصوصاً نیلوفر مناطق جاده و آلكالوئیدهای پروانش دارای این مواد هستند.

سموم گیاهی:

امروزه گیاهان دارویی سمی كه از نظر داروسازی اهمیت دارند در مزارع مخصوص بزرگی كشت می‌شوند مثل خشخاش- شاه دانه- گیاهان تیره سیب‌زمینی.

روشهایی نیز برای بالا بردن بازده كاری در ارتباط با مواد مؤثره آنها به كار گرفته می‌شود. در عین حال گیاه می‌توان مواد سمی را در قسمتهای خاص مانند برگها و ریشه متمركز نماید. حتی سیب‌زمینی هم گل و برگ تازه آن سمی است و برعكس غده‌های آن كاملاً بی خطر بوده و یك ماده غذایی درجه اول محسوب می شوند.

مواد فعال موجود ر برخی گیاهان دارویی سموم خطرناكی برای انسان هستند در حالیكه در صورت مصرف آن مقدار كه در طب مشخص شده است داروهای بسیار مفیدی هستند.

برخی از سموم گیاهی به طور آنی اثر می‌كنند و برخی دیگر تدریجاً و به نسبت فساد بیوشمیك در بدن انسان اثری كنند. بسته به نوع سمیت باید گیاه را مصرف كرد.

طریقه مصرف دارویی گیاهی:

داروهای گیاهی به شكلهای مختلفی مصرف می‌‌شوند و بعضی مصرف خارجی دارند. مصرف داخلی:

1) باید از طریق دهان مصرف شوند

2) از طرق تزریق آنها وارد بدن می‌شوند (محیط استریل)

مصرف خارجی:

1) روی پوست به كار روند مثل كرمها، خمیرها- پودرها – محلولها- صابونها

2) در حفره‌های بدن داخل شوند: غده اشكی- حفره‌دهانی- بینی

3) بخور داده شوند: از طریق تنفس

جوشاندن- دم كردن –عصاره‌ها – خیس كردن- شربت- پودر – قرص هم اشكال مختلف معرف گیاهان دارویی هستند.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

با فرمت ورد

Leave a comment