دانلود پروژه رشته پزشکی در مورد جمع‌آوری گیاهان دارویی در طبیعت – قسمت دوم

دانلود پایان نامه

بعضی قسمتهای گیاهان به وجود نور حساسند مثل ریشه ریوند، دانه گل حضرتی، غده‌های رازك، گیاهان را كه دارای اسانسهای روغنی هستند باید به طور خاصی عمل آورد. قسمتهای بیرون از خاك این گیاهان را نه در زمان خشك كردن و نه پس از آن برای اینكه اسانس آن از بین نرود قطع نمی كنند این نوع گیاهان را هم نباید بیش از 1 سال نگه داشت.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

یكسری گیاهان به عنوان مواد اولیه داروها هستند كه باید توجه خاصی به آنها داشت مثل شاه بلوط. با توجه به ظرافت زیاد آنها اغلب باید وضعیت این گیاهان نگه‌داری شده به دقت مورد بررسی قرار بگیرد تا رطوبت، كپك و حشرات كه باعث از بین رفتن ارزش دارویی می‌شوند گیاه را از بین نبرند.

ریشه و ریزوم:

در دوره خواب گیاه یعنی زمانیكه بیشترین مواد مؤثره در آن موجود است جمع‌آوری می‌شود. گاهی در بهار انجام می‌دهند. بهترین هنگام برای گیاهان دائمی حدود سالهای دوم و سوم و برای گیاهان دو ساله پاییز سال اول است. هنگام جمع‌آوری گیاهان كمیاب یك قسمت از ریشه را در خاك رهای می‌كنیم تا شاید دوباره سبز شود. ریشه و ریزوم را قبل از خشك كردن باید سریع و به مدت كوتاهی با آب جاری شست تا گرد و غبار شسته شود. با برس و وسایل دیگر این كار انجام نمی شود مثلاً سنبل الطیب در سلولهای سطحی سرشار از اسانس است.

ریشه‌های نازك با حرارت طبیعی خشك می‌شوند طولی بریده و به عنوان مكمل از خشك كن برای جذب رطوبت و خشكاندن استفاده می‌شود.

سرشاخه:

منظور قسمت انتهایی ساقه است كه دارای برگ یا برگ و گل است و یا به وسیله چاقو و یا قیچی باغبانی چیده می‌شود. (به هیچ وجه نباید با دست چید.) در گیاهانی كه بزرگ هستند فقط قسمت بالایی شاخه به طول cm 30-20 مورد استفاده قرار می‌گیرد. زیرا قسمتهای پایین كاملاً چوبی شده و دارای برگهای زردتری هستند.

برگ:

شامل پهنك ، دمبرگ و احتمالاً یك غلاف است. پهنك اشكال مختلفی از قبیل خطی، بیضی، سرنیزه‌ای ، قلبی، پیكانی و . . . . دارد و ممكن است ساده یا مركب باشد. برگها باید در زمان آغاز گل دادن گیاه جمع آوری شوند. در این هنگام سرشار از مواد مؤثره است. برای اینكه گیاه یكباره عاری از برگ نشود و صدمه نبیند همه برگهای آن را چید. برگهای جمع‌آوری شده باید جوان، شاداب، سالم و عاری از علائم بیماری یا آفت باشند و باید از تملبار كردن و مچاله نمودن آنها در سبد یا ساك بر روی هم خودداری كرد. برگ گیاهانی مثل بارهنگ، پنیرك، انگور فرنگی سیاه، ختمی در صورت تلمبار شدن روی هم به آسانی شروع به گرم شدن می‌كنند و برگهای گل انگشتانه در صورت مچاله شدن گلو كویته موجود در خود را از دست می‌دهند. برای جلوگیری از این پیشامدها لازم است گیاهان را به صورت لایه‌های نازك گسترده و خشك نمایند. در مورد گیاهان اسانس دارد باید از قرار دادن آنها در برابر نور مستقیم خورشید یا حرارتهای مصنوعی بالاتر از c ْ 35 اجتناب كرد.

گل:

گلها برگهای تغییر شكل یافته‌ای هستند كه روی یك شاخه كوتاه جای گرفته‌اند. گلهای می‌توانند به صورت ساده یا گل آذینی به شكل خوشه‌ای، چتری، محوری، سنبله‌ای، انتهایی و . . . . باشد. بهترین زمان جمع‌آوری گلها هوای خشك و هنگام ظهر است كه گلها كاملاً باز شده است. صبح‌ها و هوای مرطوب برای این كار مناسب نیست. گاهی این جمع‌آوری محدود به قسمتهایی از گل می‌شود. مثلاً در پنیرك محدود به گلبرگ است. گلها با دست یا با كمك یك شاخه چیده می‌شوند. آنها بسیار آسیب پذیرند. برای حمل و ذخیره نمودن نباید از وسایل پلاستیكی غیر قابل نفوذ نسبت به هوا استفاده كرد. از نقطه نظر بیوشیمی گلها نسبت به اثرات محیط اطراف خود حساس و آسیب پذیرند و ضمناً در مرحله خشك كردن باید رنگ اولیه خود را حفظ كنند. هنگامیكه به مدت طولانی انبار شوند قهوه‌ای شده و عطر آنها تغییر می كند كه در آن صورت باید آنها را فوراً با مواد تازه تعویض كرد.

مواد مؤثره گیاهان دارویی:

این گیاه محتوی مواد مختلفی است كه اكثر آنها روی بدن انسان اثر دارند. مواد مؤثره گیاهان دارویی 2 نوع است:

  • مواد حاصل از متابولیسم اولیه یا مواد مورد نیاز حیاتی كه در همه گیاهان سبز با عمل فتوسنتز به وجود می‌آید.
  • مواد حاصل از متابولیسم ثانویه كه در اثر جذب ازت توسط گیاه تولید می‌شوند.

این تولیدات ظاهرا اغلب برای گیاهان بدون فایده هستند ولی بر عكس اثرات درمانی آنها قابل توجه است. این مواد در حالت طبیعی به طور خالص یافت نمی‌شوند و به حالت تركیب با عناصر دیگر كه مكمل اثرات آنهاست همراه هستند. با این حال حتی اگر گیاه داروی فقط یك ماده فعال داشته باشد باز اثر آن روی بدن انسان مفیدتر از همان ماده در حالت بدست آمده از سنتز شیمیایی است. این خاصیت ارجحیت گیاه درمانی یا استفاده از داروهایی را كه ریشه گیاهی دارند به ثبوت می‌ رسانند.

از نظر علم شیمی نوع و جنس دارو به وسیله مقدار مواد موجود در گروه‌های اصلی نظیر آلكالوئید، گلوزیدها، ساپونین‌ها، عوامل تلخ، تانن‌ها، مواد معطر، اسانسهای روغنی، ترپن‌ها ، روغنهای چرب، گلرتونین‌ها، سوسیلاژهای گیاهی، هورمونها، مواد ضد عفونی كننده گیاهی كه از مهمترین مواد هستند بررسی می‌شوند.

طبقه‌بندی گیاهان دارویی براساس اثرات آنها:

ساختمان شیمیایی مواد مؤثره گیاهان اثر درمانی آنها را بر حسب عملشان بر بدن انسان مشخص می‌كند. بنابراین آنها را بر حسب شعاع عملشان در گروه‌های معینی طبقه‌بندی می كنیم. همیشه یك گیاه دارویی اثری مشخص نداشته و طیف اثرت آن می‌تواند زیاد یا كم شود به این معنی كه یك گیاه می‌تواند در درمان چندین بیماری مؤثر باشد و بر عكس برای تقویت اثر درمانی آنها اغلب مخلوطی از چند گیاه تهیه می‌شود تا تأثیرشان چند برابر شود.

1) گیاهان تلخ:

داروهای گیاهی هستند كه روی كار معده خصوصاً در هنگام بی‌اشتهایی تأثیر می‌گذارند. و انواع مختلف آنها را قبل از غذا مصرف می‌كنند. مثل: شبدر آبی، ژنتیان و گیاهان تلخ معطر مثل: درمنه ، سنبل خطائی، گیاهان تلخ قابض: برای زكامهاست: پوست كندور انگور.

  • ) گیاهان تلخ لعابدار:

این مواد روی مخاط با تشكیل رسوبات سخت همراه با بافت پروتینی اثر می گذارد. آنها آب موجودی بافت را گرفته و با كم و بیش خشك كردن آن اثر ضد تورمی دراند. این مواد اغلب از تركیبات تانن هستند. مثل: مریم گلی، گل مینا، ریشه باباآدم ، پوست درخت بلوط و بید، هفت بند ، درخت گردو، آویشن.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

با فرمت ورد

Leave a comment