دانلود پروژه رشته پزشکی در مورد تضمین قدرت در سازمان‌های صنفی – قسمت اول

دانلود پایان نامه

مقاله

تضمین قدرت در سازمان‌های صنفی

سازمان‌های غیردولتی یا N.G.O می‌توانند بهترین مركز تجلی دموكراسی باشند بشرطی كه خواستار دموكراسی در مفهوم و عمل باشیم. موجودیت چنین سازمان‌هائی وابسته به اعضاء تشكیل دهنده آنست. بعبارت دیگر، قدرت عملكرد و توان پیشبرد امور، غیر از بستر قانونی آن، بستگی تام به اعضاء آن دارد. اینگونه تشكل‌ها در شكل كنونی خود هنوز در جامعه ما نهادینه نشده‌اند، هر چند بسترهای قانونی آنها برای تشكیل و فعالیت توسط دولت فراهم گشته و دولت آماده تعامل دو سویه است.

بدیهی است پشتوانه قدرت N.G.O، شدت تمركز و یگانگی اعضا در درون تشكیلات است. در صورتیكه اعضا به درك و قبول تشكیلات برای حل مسائل صنفی نرسیده باشند و از تشكل در آن سرباز زنند، سازمان بدون پشتوانه مانده و گروه رهبری كننده آن خواه ناخواه به موضع انفعال كشیده شده و در بهترین حالت خود بصورت «سازمانی روی كاغذ» در می آید.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

ناگفته پیداست كه انجمن داروسازان كرج نیز در دسته N.G.O قرار گرفته و مشمول تعریف آن می گردد. چنانچه همكاران داروساز فقط به انتخاب هیئت مدیره بسنده كرده و پس از آن بدون كمك و پشتیبانی فكری و عملی هیئت مدیره را رها سازند و انتظار داشته باشند كه این چند نفر تمامی مشكلات جمعی و صنفی أنها را به تنهائی حل كنند، زهی انتظار بیهوده!

هیئت مدیره انجمن زمانی می تواند با قدرت و اطمینان دست به عمل بزند كه از پشتوانه اعضا برخوردار بوده و به پشتیبانی فكری و عملی آنها اطمینان كامل داشته باشد. در صورتیكه همكاران به عنوان صاحبان اصلی تشكیلات، به این باور برسند كه انجمن داروسازان، بهترین مرجع حل مشكل آنها می باشد و در عمل نیز در همین راستا گام بردارند، در آنصورت انتظار آنان از هیئت مدیره، انتظاری بجا و بحق خواهد بود.

دبیر انجمن داروسازان كرج

دكتر جمشید سامانی

شركت تعاونی انجمن داروسازان كرج (پیشگام دارو)

یك توصیه مهم

همكاران عزیز و محترم، همانگونه كه یكایك شما عزیزان مستحضر می‌‌باشید، همكاران شما در انجمن داروسازان كرج پس از سالها تلاش و پیگیری، موفق به طی مراحل قانونی تشكیل شركت تعاونی توزیعی داروسازان كرج تحت عنوان پیشگام دارو شده اند. اساس چنین تصمیمی از یكسو به منظور ایجاد پایگاهی اقتصادی برای انجمن داروسازان بمنظور رفع نیازهای اولیه مالی و پیشبرد اهداف والای انجمن كه همانا به احقاق حقوق داروسازان بر می گردد، صورت گرفته و از سویی دیگر، هدف سهیم نمودن داروسازان در اقتصاد كلان دارو در كشور اعم از توزیع، تولید، صادرات، واردات و غیره را دنبال می‌نماید. لذا با توجه به اهداف گسترده و تلاشهای صورت گرفته در این راستا از یكایك شما عزیزان تقاضا می كنیم در اسرع وقت با تماس و مراجعه به محل انجمن و سهیم شدن در این شركت تعاونی، ضمن یاری رساندن به همكاران خود، از نظر مادی و معنوی نیز از سود حاصله از این تلاش اقتصادی و برنامه های متنوع حاشیه آن بهره مند گردید. شروع كار شركت ابتدای مرداد 83 تعیین شده است.

با تشكر واحترام

از سوی هیئت مدیره شركت تعاونی توزیعی پیشگام دارو

دكتر علی پور

بازتاب

قول داده بودیم كه با پخش بازتاب جهت انعكاس مشكلات همكاران و نیز ارائه نقطه نظرات و راهكارها در خدمت شما عزیزان باشیم.

وفای به عهد كردیم ولی ادامه این راه، بسته به خواست و همت شماست.

عجب حكایتی

پس از سالها تلاش و تحمل رنجها و به جان خریدن سختی تحصیل در شرایط اقتصادی و اجتماعی دشوار، موفق به كسب درجه دكترای داروسازی شدیم. اما صد افسوس كه بدلایل مختلف، غالب داروسازان از ادامه تحصیل و دنبال نمودن اهداف اولیه خود نظیر عشق به تحقیقات و فعالیتهای علمی و صنعتی بازمانده و تنها راه باقیمانده یعنی اشتغال در داروخانه و در نهایت داروخانه دار شدن را طی می نمایند. در شرایطی كه خود را در پایان راه سختیها حس می كردند، متوجه می شوند كه در ابتدای آن قرار دارند چرا كه دست به گریبان اقتصاد بیمار داروخانه هستند كه از جمله علل آن می‌توان این موارد را بر شمرد: الف- توزیع كالای سوبسیدی با سود سوبسیدی، ب- قوانین دست و پاگیر كه داروخانه را در توزیع كالاهای مختلف محدود می‌كند و در عوض بسیاری از دیگر صنوف به آن مبادرت می ورزند، ج- قوانین و دستورالعمل‌های متعدد سازمانهای بیمه گر در خصوص عقد قرارداد و نحوه خدمات رسانی به بیمه شدگان، د- اقدامات سلیقه ای از یكسو و نحوه بازپرداخت مطالبات داروخانه ها برخلاف قرارداد فیمابین و اختلاف بین بیمه های مختلف در خصوص قوانین و ضوابط و غیره از سوی دیگر و از همه مهمتر، نبودن یك متولی واحد وپاسخگو و در مقابل تعدد سازمانها و نهادهائی كه به نوعی خود را مدعی دفاع از حقوق بیماران و بیمه شدگان می دانند.

هـ – متاسفانه هیچكس خود را دلسوز و مدافع حقوق داروسازان و داروخانه ها نمی‌داند و در عمل داروسازان اعم از داروخانه دارو غیره، كارمندان و كاركنان و یا نهایتاً به قول یكی از مدیران محترم، پیمانكاران دولت و سیستمهای بیمه گر هستند و بایستی اجباراً این شراكت را با شرایط تحمیلی پذیرفته و یا حرفه خود را بوسیده و كناری بگذارند چرا كه اقتصاد داروخانه و زندگی غالب داروسازان اعم از داروخانه دار (موسس) و یا مسئولین فنی بهم و به قوانین و مقررات و همكاری آنها با سازمانهای دولتی گره خورده است.

واقعاً چه كسی بایستی درد دل داروسازان را شنیده و چاره اندیشی كند؟

دكتر علی پور

سیری در اینترنت

الوئه Aloe (Aloe vera)

الوئه بومی ‌‌‌آفریقاست كه بنام لیلی صحرا و گیاه حیات بخش نیز شناخته شده است. نامش از معادل عربی تلخ (ال لوئه) بخاطر مایع تلخ موجود در برگهایش گرفته شده است. در 1500 سال قبل از میلاد مسیح، مصریان از بكار بردن این گیاه در درمان سوختگی ها، عفونت ها و پارازیتها خبر داده بودند. بیش از پانصد گونه از الوئه در اقلیمهای مختلف دنیا رشد می كند. یونانیان قدیم، عربها و اسپانیایی‌ها، هزاران سال از این گیاه استفاده می كرده‌اند.

شكارچیان آفریقایی هنوز هم ژل (مایع گرفته شده از برگهای گیاه كه بصورت ژل می باشد) را برای كاهش تعریق و بوی بد به بدن می مالند.

تحقیقات بیشتری كه از سال 1930 انجام شد، نشان داد كه ژل شفاف، توانایی زیادی در بهبود زخمها و سوختگیها دارد. با قراردادن یك لایه محافظ روی موضع آسیب دیده، روند بهبودی سرعت پیدا كرده است. 96 درصد گیاه، آب است و بقیه، حاوی مواد موثره از جمله اسانس، امینو اسید، مواد معدنی، ویتامینها، آنزیم ها و گلیكوپروتئین ها است.

بسیاری از داروهای شفابخش، از تركیب الوئه با دیگر گیاهان بدست می آید.

برای التهابات لوله گوارش مانند كولیت و اولسرپپتیك، آب یا شربت الوئه اثر تسكینی داشته، بعنوان مكمل غذایی باعث تسهیل هضم غذا می شود. علاوه بر آن، كمك به گردش خون و لنف و بهبود عملكرد كلیه، كبد و كیسه صفرا می كند.

الوئه حداقل حاوی سه اسید چرب ضد التهاب، سودبخش برای معده، روده كوچك و كولون می باشد. به طور طبیعی شیره معده را قلیایی كرده و از ترشح زیاد اسید كه اصلی ترین علت سوءهاضمه است، جلوگیری می كند. یك تركیب تازه كشف شده در الوئه، اسیمانن است كه بخاطر توانایی اش در تقویت مقاومت طبیعی بدن، تحت بررسی است.

مطالعات نشان داده است كه اسیمانن، سلولهای T لنفوسیت را كه به سیستم ایمنی كمك می رسانند، تحریك می كند.

كسانی كه به اثر التیام بخشی این گیاه اعتقاد دارند، آن را در آشپزخانه نگهداری می كنند. وقتی برگها شكسته شود و ژل روی محل سوختگی گذاشته شود، درد را بر طرف كرده، از تاول زدن جلوگیری می كند. الوئه همچنین التهاب را كاهش داده، مانع گسترش و قرمزی می شود و التیام زخم را تسریع می نماید. الوئه به حفظ لطافت، انعطاف و الاستیسیتی پوست كمك می كند.

آلوئه در كنترل اكنه و اگزما استفاده شده است و می تواند خارش ناشی از نیش حشرات و الرژی را برطرف كند. قدرت التیام بخشی الوئه ورا ناشی از افزایش دسترسی پوست به اكسیژن و افزایش میزان ساخته شدن بافت می باشد.

مصارف عمومی: تركیبات الوئه می تواند برای اولسرپپتیك و بهداشت رودی- معدی بكار رود.

الوئه اثر مرطوب كنندگی روی پوست دارد و در درمان تحریكات پوستی و آفتاب سوختگی موثر می باشد.

اغلب از خود گیاه بصورت مستقیم در درمان سوختگی ها و زخمها استفاده می شود. برای نگهداری، پوسته خارجی گیاه را برداشته و برگها را در یك طرف ریخته و 500 واحد ویتامین ث به هر فنجان اضافه كرده و در یخچال نگهداری كنید و موقع نیاز مصرف نمائید.

شرایط نگهداری گیاه: گیاه را در خاك ماسه ای و در نوركم یا سایه نگهداری كنید.

Ref: Internet: Herbal Information center-Aloevera- Herbs

آشنایی با داروهای جدید

دارویی به نام Claritin D؟

این دارو، تركیبی از دو داروی <لوراتادین و پسودوافدرین> می باشد. همانطور كه می دانیم: لوراتادین یك آنتی هیستامین است كه می تواند باعث جلوگیری از عوارضی چون عطسه، آبریزش بینی، اشك ریزش، خارش و دیگر عوارض ناشی از آلرژی شود و پسودوافدرین نیز كه یك ضد احتقان است، عروق بینی و گوش را منقبض كرده (جریان خون در این نواحی كاهش یافته) و در نتیجه، احتقان را برطرف می كند و راههای هوایی باز می شوند.

زمان مناسب برای مصرف این دارو 1 ساعت قبل یا 2 ساعت بعد از غذا یعنی با معده خالی می باشد، همراه با یك لیوان پر آب كه باید از جویدن و خرد كردن قرصها خودداری شود (بتدریج در بدن آزاد می شود).

در صورت نیاز به تست آلرژی، حداقل 4 روز قبل از تست، نباید این دارو مصرف شده باشد.

همچنین حداقل 14 روز قبل از مصرف این دارو، مصرف داروهای مهار كننده منوآمین اكسید از (MAOIS) مثل ایزوكربوكسازید (Marplan)، فنلزین (Nardil) یا ترانیل سیپرومین (Parnate) باید قطع شده باشد.

لازم است كه مصرف كننده این دارو در صورت وجود بیماری هایی چون آسم- بیماری‌های ریوی- دیابت، اختلالات تیروئیدی- گلوكوم و افزایش فشار چشم- احتباس ادرار- هیپرتروفی پروستات، اختلال كلیه یا كبد- بیماری های قلبی- فشارخون بالا- بی نظمی در ضربان قلب، پزشك معالج خود را مطلع سازد چون ممكن است نیاز به كاهش دوزدارو یا حتی جلوگیری از مصرف آن باشد.

Claritin-D جزء گروه B در حاملگی است. لوراتادین می تواند از راه شیر مادر به كودك منتقل شده، او را تحت تاثیر قرار دهد، پس در دوران شیردهی حتماً با مشورت با پزشك و دستور او مصرف شود. بعد از مصرف این دارو، به علت امكان افزایش حساسیت به نور، بمدت طولانی نباید در معرض نور خورشید قرار گرفت و در انجام كارهای دقیق همچون رانندگی باید احتیاط نمود.

در صورت مصرف بیش از حد این دارو، علائمی چون: سردرد، ضربان غیرطبیعی (قلب)، تهوع، استفراغ، تعرق، خواب آلودگی، سرگیجه، عطش زیاد و … بوجود می آید.

Ref: internet, M.D.Consult, Drugs. com

                         گردآوری و ترجمه: دكتر كتایون كریمیان

داروسازی بیمارستانی

داروهای بیهوشی

پروپوفول (Propofol) C12H18O

اسامی تجارتی: دیپریوان (Diprivan)، كلیموفول (Klimofol)، ریكوفول (Recofol). در محلولهای 1و2 درصد، قابل دسترسی می‌باشد. محلول یك درصد برای تزریق وریدی و انفوزیون و محلول 2 درصد فقط برای انفوزیون می باشد.

بدین ترتیب، یك سیستم نو و متفاوت هم برای القاء و نگهداری بیهوشی در بیماران بزرگسال وجود دارد. سیستم انفوزیون هدفمند، این اجازه را می دهد كه سرعت و عمق بیهوشی را با تعیین غلظت خونی پروپوفول در هر فرد مشخص نمود.

موارد مصرف

بیهوشی و سدیشن: پروپوفول یك داروی بیهوشی تزریقی است كه برای القاء و نگهداری بیهوشی تجویز می‌شود. همچنین برای ایجاد اثر آرام بخشی در تستهای تشخیصی، بیماران تحت جراحی با بی حسی موضعی و در بیماران تنفسی مسن كه بیش از سه روز در بخش مراقبتهای ویژه بستری می باشند، مورد استفاده قرار می ‌گیرد. وقتی برای بیهوشی استفاده می شود، القاء بیهوشی و بازگشت بیمار، سریع صورت می‌گیرد. اثر ضد دردی ندارد و مكمل ضد درد ممكن است نیاز باشد.

تهوع و استفراغ: تهوع و استفراغ بعد از عمل با پروپوفول كمتر از سایر بیهوش كننده ها می‌باشد. گزارشاتی هم در مورد اثرات ضد تهوعی این دارو داده شده كه بیشتر بخاطر سدیشن این دارو می باشد.

خارش: یكی از بیشمار داروهای مورد مصرف در كنترل خارش است. دوزهای پائین‌تر از دوز خواب آوری پروپوفول، اثر ضد خارش داشته، در پیشگیری از خارش ناشی از تزریق اپی دورال و اینتراتكال مورفین موثر بوده و نیز خارش ناشی از صفرا و انتقال سیگنالهای نخاعی خارش را مهار می كند.

مقدار مصرف:

بچه های بالای 3 سال: 5/2 تا 5/3 میلی گرم به ازای هر كیلوگرم وزن بدن برای ایجاد بیهوشی و 9 تا 15 میلی گرم در ساعت برای نگهداری بیهوشی.

بزرگسالان: 5/1 تا 5/2 میلی گرم به ازای هر كیلوگرم وزن بدن برای ایجاد بیهوشی و 4 تا 12 میلی گرم به ازای هر كیلوگرم وزن بدن در ساعت برای نگهداری بیهوشی.

برای ایجاد بیهوشی در هر 10 ثانیه، 40 میلی گرم انفوزیون می شود. برای مثال: در فرد 70 كیلویی باید 105 تا 150 میلی گرم پروپوفول را در طی حدود 40 ثانیه تزریق نمود. در افراد مسن و ناتوان، نصف این مقدار باید انفوزیون شود و برای بچه بالای 3 سال كه مثلاً 20 كیلوگرم وزن دارد، 50 تا 70 میلی گرم طی حدود 20 ثانیه انفوزیون می شود.

برای سدیشن در مراحل جراحی و تشخیص، انفوزیون اولیه 6 تا 9 میلی گرم به ازای هر كیلوگرم وزن بدن بمدت 3 تا 5 دقیقه توصیه می شود.

عوارض جانبی:

در فرآورده‌هایی كه از روغن كرچك بعنوان حامل استفاده می كنند، باعث ایجاد واكنشهای آنافیلاكسی می شود كه برای جلوگیری از بروز این مشكل، از روغن سویا بعنوان حامل استفاده می كنند. از عوارض دیگر، درد در محل تزریق بخصوص اگر تزریق در وریدهای كوچك، صورت گیرد، می‌باشد.

كه برای كاستن از این درد، باید تزریق در رگهای بزرگتر و یا همراه با لیگنوكائین صورت گیرد.

آینه، بمدت بیش از 60 ثانیه در 12 درصد بیماران دیده شده است.

عوارض قلبی- عروقی شامل كاهش فشار خون و برادی كاردی، تشنج و حركات غیرارادی.

تب، بی رنگ شدن ادرار، در مصرف طولانی مدت نیز گزارش شده است.

تهوع، استفراغ و سردرد در طی ریكاوری (برگشت بیمار)، ممكن است اتفاق بیفتد.

در ماه می 1989، كمیته سلامت داروئی انگلستان، 268 مورد از واكنش های داروئی به پروپوفول در 2 میلیون بیماری كه از این ماده استفاده كرده بودند را بررسی نمود كه در بین آنها، 37 مورد صرع، 16 مورد حركات غیرارادی، 10 مورد اپیتوتنوس، 32 مورد واكنش آنافیلاكتیك و 13 مورد ایست قلبی و 8 مورد تأخیر در برگشت بیمار، مشاهده شد.

در سال 1992، در مورد خطرات استفاده از پروپوفول بعنوان آرامبخش كودكان بخش مراقبتهای ویژه، تحقیقاتی در امریكا صورت گرفت (در انگلیس، برای این مورد، منع مصرف وجود دارد، البته برای ایجاد اثر آرامبخشی در بیماران تنفسی مسن و همچنین ایجاد بیهوشی در كودكان بالای سه سال، منع مصرفی در انگلیس وجود ندارد).

در گزارش، آمده است كه 66 مورد عوارض عصبی، قلبی، كلیوی. هیپرلیپیدمی، هپاتومگالی و اسیدوز متابولیك و 5 مورد مرگ و میر مشاهده شده است. همچنین 170 مورد تشنجات تاخیری در بیماران تحت عمل سرپایی مشاهده شد.

اثر روی سیستم قلبی- عروقی

مهمترین اثر سیستم قلبی- عروقی، افت فشار سیستولی- دیاستولی تا حدود 20 تا 30 درصد است. تاكی كاردی جبرانی كه بعد از افت فشار دهلیزی در سایر بیهوشی دهنده‌های تزریقی ایجاد می شود، در پروپوفول دیده نشده است.

پروپوفول مقاومت عروقی سیستمیك، برون ده قلبی، جریان خون قلب و نیاز قلب به اكسیژن را كاهش می‌دهد و برادی كاردی در كسانی كه با آنتی موسكارینها درمان شده‌اند، دیده شده است.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

با فرمت ورد

Leave a comment