دانلود پروژه رشته پزشکی در مورد تأثیر آموزش نقشهای پرستاری بر میزان آگاهی و نگرش پرستاران- قسمت سوم

دانلود پایان نامه

پرستاران برای انجام موثر و با موفقیت این نقشها، نیاز به حمایت و آموزش مستمر دارند (ویكری[1]، 2000 ، ص2).

باتوجه به نكات فوق، پژوهشگر معتقد است اهمیت این پژوهش از جنبه‌های مختلف قابل بررسی می‌باشد منجمله:

نقش درمانی و مراقبتی: از آنجائیكه پرستاران بیشترین بخش و فضای گروههای پزشكی را تشكیل می‌دهند و رابطی برای تبادل اطلاعات بین بیمار و پزشك می‌باشند می‌توان گفت: پرستاران فرصتهای زیادی را در اختیار دارند، تا اهمیت درمان را برای بیماران مورد تأكید و توجه قراردهند چرا كه ناتوانی جسمی، اختلالات فهمی و دركی و سیرغیرقابل پیش‌بینی بیماری و ناامیدی موجب می‌شود كه حتی بیمارانیكه بیشترین اشتیاق به درمان شدن را دارند به سختی بتوانند به برنامه‌ای مدون برای درمان دست یابند (ادوارد، 2001 ، ص 174-173). همچنین پرستاران موظفند كه مداخلات آموزشی توانمند را توسعه داده و آن را با حضور حمایتگرانه تلفیق نمایند تا بتوانند بیشترین تأثیر را برادامه درمان داشته باشند (همان منبع، ص 223).

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

نقش حمایتی :‌ آنچه كه امروزه مورد بحث است ایجاد مراكز مراقبتهای طولانی مدت جهت سرویس‌دهی و اقامت بیماران مبتلا به MS می‌باشد و كارگاههای متعددی جهت تشریح دیدگاههای موجود، پیرامون انتقال افراد مبتلا به MS از خانه‌ها به مراكز مراقبت طولانی تشكیل گردید درهمین راستا جارت[2] (2003) می‌نویسد: داشتن MS لزوماً طول حیات یك بیمار را كوتاهتر نمی‌كند بنابراین می‌توان گفت ایجاد نقشهای دست‌یافتنی برای مراقبت‌كنندگان می‌توان به مهمی آن باشد كه بیمار ممكن است با انتقال زودتر به این مراكز، طول عمر بیشتری داشته باشد لذا برای اعضاء خانوادة بیمار، فرایند نقل و انتقال بیمارشان به این مراكز، می‌تواند به اندازه حادثه‌ای نظیر از دست دادن یكی از والدین دردناك باشد دراین بین پرستاران با كمك كردن و حمایت از بیمار و خانواده آنها نقش اساسی داشته و آنها را درانجام این انتقال متقاعد سازند. همچنین پرستاران نقش اساسی درحمایت از افراد مراقبت‌كننده و فرد بیمار در جهت برنامه‌ریزی مراقبتی دارند و آنها را درتطبیق با محیط و شرایط جدید كمك كرده و به آینده امیدوار می‌نمایند (ص43).

پس می‌توان گفت: بسیاری MS استقلال و توانایی فرد را برای شركت مؤثر در اجتماع وخانواده تهدید می‌كند و بیمار را به سوی فقدان احساس شایستگی و اطمینان از خود سوق می‌دهد. و وی را نیازمند دریافت خدمات متعدد پزشكی و از آن مهمتر پرستاری می‌نماید (عاملی، 1379، ص 50). و از آنجا كه پرستاران بیشترین ارتباط را با بیمار و خانواده وی دارند برای كمك به آنها نقشهای متعدد آموزشی، حمایتی، مراقبتی …. را ایفا می‌نمایند. چنانچه ویكری (2002) دراین رابطه می‌نویسد: علیرغم نقشهای متعدد و مختلف پرستاران MS ، مسئولیت اصلی و اساسی پرستار MS امروزه، آموزش به بیمار، خانواده وی و دیگر مراقبت كنندگان بهداشتی می‌باشد. (ص1). (نقش آموزشی). چرا كه آموزش، بیمار موجب افزایش سطح آگاهی آنان می‌شود همچنین پرستاران با بكاربردن اصول صحیح بهداشتی و مراقبتی باتوجه به نیازهای جسمی و روانی مددجویان، آنها را درسازگاری با مسائل مختلف یاری داده و بدین طریق موجب پیشگیری و كاهش عوارض می‌گردند كه هم هزینه آن كمتر از مخارج لازم برای درمان عوارض است هم، از این طریق موجب كاهش اثرات سوء بر فرد و اجتماع می‌گردند. (مدنی، 1380 ، ص 20) (كاربرد بالینی).

نكته‌ای كه باید بدان اشاره نمود اینست كه ایفای نقشهای متعدد، موجب بالا بردن و ارتقاء كیفیت مراقبتهای پرستاری شده و در اعتلای سلامت جامعه نیز نقش اساسی خواهند داشت (یزدی، 1381 ، ص7)، به همین جهت پرستاران نقش مهمی در سازندگی و توسعه حرفه پرستاری دارند و می‌توانند هرنوع تغییری را در مسیر حرفه‌ای خود بدهند (همان منبع، ص44). باتوجه به اهمیت نكته فوق: مدیران و مسئولین پرستاری با آموزش نقشهای مختلف پرستار در ارتباط با مراقبت از مبتلایان به MS ، در برنامه آموزشی دانشجویان پرستاری و آموزش ضمن خدمت پرستاران شاغل، موجب می‌شوند تا پرستاران دانش و آگاهی و مهمتر از آن مهارت كافی را در امر مراقبت از این بیماران كسب نموده و كیفیت مراقبتهای پرستاری را بالا ببرند. (كاربرد آموزشی).

در پایان پژوهشگر امید دارد: با انجام این پژوهش اطلاعاتی در زمینه آگاهی پرستاران در رابطه با نقشهای خود در مراقبت از متبلایان به MS كسب نموده تا بتواند پیشنهادات لازم جهت تقویت نكات مثبت و رفع موانع و مشكلات مربوط به ایفای نقشهای چندگانه پرستاران ارائه نموده كه خود موجب صرفه‌جویی در سرمایه و وقت شده و مقاطعی كه نیاز به تغییر دارند را مشخص خواهد كرد.

«منابع فارسی»

1- اسملتزر، سوزان؛ جی بیر، براند. (1380)، پرستاری دستگاه اعصاب، ترجمه مشتاق ز، تهران،چاپ اول، نشر سالمی.

2- اسدی، احمدعلی. (1379)، فرآیند یادگیری و اصول آموزش به بیمار، چاپ اول، تهران، انتشارات بشری.

3- افروز، غلامعلی. (1379)، روانشناسی تربیتی كاربردی، چاپ اول، تهران، انتشارات سازمان اولیا و مربیان.

4- اعتمادی فر، اكرم. (1381)، تشخیص و درمان بیماری MS ، چاپ اول، اصفهان، انتشارات چهارباغ.

5- ایمانی، ح. (1380)، تأثیر نقش پرستار و كیفیت مراقبت پرستاری، مجله علمی دانشكده         پرستاری مامایی گیلان، جلد 17.

6- برونر، سودارث. (2000)، پرستاری بیماریهای اعصاب، ترجمه سامی پ، چاپ دوم،     انتشارات بشری.

7- توستون، دانیل. (1379)، افق جدید درآموزش پزشكی، ترجمه پیرموذن ن، تهران، انتشارات دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی.

8- رسولی نیا، زهرا. (1382)، بررسی سیربالینی و درجه ناتوانی بیماران مبتلا به MS ، پایان نامه جهت اخذ دكتری، دانشگاه شاهد، دانشكده پزشكی.

9- سالمی، صدیقه. (1381)، چگونه طرح درس بنویسم، چاپ اول، تهران، انتشارات سالمی.

10- سلطانزاده، اكبر. (1380)، بیماریهای مغز و اعصاب و عضلات، تهران، چاپ اول، معراج.

11- عاملی، جواد. (1379)، آشنایی با بیماری MS ، تهران، دانشگاه علوم پزشكی بقیه ا…،
       انتشارات گلباران.

12- مدنی، حسین. (1380)، بررسی تأثیر برنامه خود مراقبتی برمیزان عزت نفس. بیماران مبتلا به MS تحت پوشش انجمن، پایان نامه كارشناسی ارشد پرستاری، دانشگاه تربیت مدرس،دانشكده پرستاری.

13- مهاجر، تانیا. (1381)، اصول آموزش به بیمار، چاپ اول، تهران، نشر سالمی.

14- نوغانی، فاطمه؛ خوشنویس، محمدعلی. (1378)، تاریخ و تحولات و اخلاق پرستاری، چاپ اول، تهران، انتشارات بین‌المللی المهدی.

14- هاشمی، فاطمه. (1379)، پرستاری از بیمار، چاپ اول، شیراز، انتشارات رز.

15- یزدی، زهرا. (1380)، بررسی دیدگاه پرستاران شاغل در بیمارستانهای دانشگاه علوم پزشكی شهرتهران در زمینه نقشها و فعالیتهای پرستاران، پایان نامه كارشناسی ارشد پرستاری، دانشگاه علوم پزشكی تهران، دانشكده پرستاری.

16- ماكلوم، گرایك. (1378)، تحلیل نیازهای یادگیری، ترجمه مشكاتی، ز، تهران، معاونت آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

لینک دانلود متن کامل با فرمت ورد

Leave a comment