دانلود پروژه رشته پزشکی در مورد تأثیر آموزش نقشهای پرستاری بر میزان آگاهی و نگرش پرستاران- قسمت اول

دانلود پایان نامه

موضوع پژوهش:

بررسی تأثیر آموزش نقشهای پرستاری، بر میزان آگاهی و نگرش پرستاران، پیرامون مراقبت از مبتلایان به مولتیپل اسكلروزیس در بیمارستانهای آموزشی وابسته به دانشگاه‌های علوم پزشكی شهر تهران 1382 .

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

مقدمه:

مشكلات بهداشتی مزمن در تمام سنین افراد را تحت تأثیر قرار می‌دهد و در سنین بسیار كم، میانسالی، یا سالخوردگی بروز می‌كند از جمله این مشكلات: بیماریهای دستگاه عصبی می‌باشد كه در صورت بروز بیماری، بهبودی از آن بكندی صورت می‌گیرد، سیر این بیماریها قابل پیش‌بینی نبوده و مشكلات و مسائل مربوط به دستگاه عصبی، با گذشت زمان تغییر شكل می‌دهند و روی تمام جوانب زندگی اثر می‌گذارند. جهت كنترل و درمان این بیماریها به تیم چند مسئولیتی ماهر و مجرب نیاز می‌باشد.

بیان مسئله:

بیماریهای مزمن به مسائل یا بیماریهای طبی، همراه علائم یا معلولیتهایی كه مستلزم درمان طولانی ( 3ماه یا بیشتر ) باشند، گفته می‌شود. طبق آخرین آمار بدست آمده بعد از عقب ماندگی ذهنی 84% و سرطانهای تنفسی 15% ، اسكروز متعدد 70% افراد ناتوان در اثر بیماریها را تشكیل می‌دهند. بیماریهای دمیلینیزاسیون به خاطر شیوعشان و تمایل آنها به گرفتار كردن جوانان دارای اهمیت زیادی می‌باشند هاریسون ( 2001 ) می‌نویسد: همة بیماریهای دمیلینیزاسیون دارای مشخصه مشترك التهاب و تخریب میلین دستگاه عصبی مركزی می باشند (ص 373 ) سیر این بیماریها ممكن است حاد ( انسفالومیلیت حاد ) و یا مزمن ( مولتیپل اسكروزیس ) باشد. این بیماریها به دو دسته ارثی و اكتسابی نیز تنظیم می‌شوند، بیماری MS شایعترین بیماری دمیلینیزاسیون اكتسابی می‌باشد ( سیسیل، 2001 ، ص1064 ) MS بیماری مزمن و پیشرونده دستگاه عصبی مركزی می باشد كه نقاط مختلف میلین را تحت تأثیر قرار می‌دهد این میلین در سرتاسر مغز و نخاع و اعصاب بینایی وجود دارد ( گریفیت[1]، 2002 ، ص1 ) ] میلین ماده‌ای متشكل از چربی و پروتیئن است كه اطراف اكسون را احاطه كرده و موجب هدایت سریع امواج عصبی می‌گردد ( بلك[2]، 2002، ص2012 ) این پوشش پروتئینی (میلین ) تخریب شده و بوسیلة لزیون یا پلاكهای[3] سخت جایگزین می‌گردد این از دست دادن میلین موجب اختلال هدایت عصبی شده كه منجربه پیدایش علائم گوناگون در فرد می‌گردد ( فارلی[4]، 2002 ، ص39 ).

مهمترین علائم: اختلالات حسی ( پارستزی )[5]، اختلالات بینایی ( دوبینی )[6]، نوریت بینایی[7]، كوری[8]، اختلالات عضلانی( ضعف،[9] اسپاسیتی،[10]هایپررفلكسی،[11] ترمور،[12] آتاكسی[13] و … ) و اختلالات هیجانی ( افسردگی،[14] سرخوشی[15] و … ) می‌باشد (برتونی،[16] 2002 ، ص 468 )

این بیماری اولین بار در قرن چهاردهم میلادی در هلند، دیده شده، خانم لیدونیا[17] 16 ساله بود كه دچار اختلال در راه رفتن گردید سپس سردردهای شدید و دردهای شدید دندانها به آنها اضافه گردید در 19 سالگی هر دو پای وی فلج شد و دچار اختلال بینایی گردید در طول 34 سال علیرغم وجود دوره‌هایی از پیشرفت، به تدریج به سوی فلج كامل اندامها، اختلالات حسی و نابینایی دو طرفه پیش رفت تا سرانجام در 53 سالگی فوت نمود كه این علائم بیماری با سیر و علائم بالینی بیماری MS مطابقت دارد (رسولی نیا، 1382، ص50 ). بالاخره بعد از تحقیقات فراوان در سال 1868 چاركت،[18] اولین بار تعریف MS را بیان نمود كه امروزه نیز از آن استفاده می‌شود ( فارلی، 2002 ص1‌ )، شیوع این بیماری در مقام نقاط دنیا یكسان نیست چنانچه كوتزرك[19] بر اساس مطالعات اپیدومیولوژیكی آنرا به 3 منطقه تقسیم نمود:

1- منطقه پرخطر: كه شیوع بیماری بیش از 30 نفر در هرصد هزار نفر جمعیت می‌باشد مانند شمال اروپا، جنوب استرالیا.

2- منطقه كم خطر: كه شیوع بیماری كمتر از 5 نفر در هر صد هزار نفر جمعیت می‌باشد مانند آسیا، آفریقا.

3- منطقه متوسط : كه ریت شیوع بیماری بین مقادیر ذكرشده می‌باشد (جنیفر،[20] 2002، ص3).

اهمیت شناخت این مناطق در این‌است كه گرچه علت آن معلوم نیست ولی دیده شده كسانیكه در سن قبل از 15 سالگی از یك منطقه پرخطر به منطقه كم‌خطر نقل مكان كنند احتمال بروز بیماری در این افراد مشابه منطقه كم‌خطر می‌شود. همین‌طور اگر قبل از 15 سالگی از منطقه كم‌خطر به منطقه پرخطر نقل مكان كنند احتمال بروز بیماری مشابه منطقه پرخطر می‌شود. ( بلك،[21] 2002، ص 2012 ). اما اگر این نقل مكان بعد از 15 سالگی باشد این اتفاق رخ نمی‌دهد و احتمال بروز بیماری مشابه منطقه اولیه زندگی می‌باشد ( عاملی، 1379، ص21 ).

انجمن بین المللی MS[22] (2003 ) طبق آخرین آمار خود اعلام نموده كه 2 میلیون آمریكایی‌ها به این بیماری مبتلا می باشند و هر هفته 20 مورد جدید تشخیص داده می‌شود (ص1 ).

متأسفانه آمار دقیق از شیوع این بیماری در ایران در دسترس نمی‌باشد. اما طبق آخرین آمار انجمن MS ایران: تعداد 30-15 هزار نفر مبتلا وجود دارد كه در تهران، اصفهان، كرمانشاه بیشترین و در سیستان بلوچستان كمترین شیوع را دارد ( عاملی 1379، ص7 )، یعنی حدود 5/12% جمعیت ایران به MS مبتلا می‌باشند ( سارایی،[23]2003، ص4 ).

سن ابتلا به بیماری 40-20 سالگی می‌باشد ( كوری،[24] 2001، ص48 )، اما در سنین كمتر از 15 سال و بیشتر از 50 سالگی نیز دیده شده و هم اكنون به عنوان بیماری بزرگسالان[25] جوان شناخته شده است ( وركمن،[26] 2001، ص946 ) خانمها را 2 برابر آقایان مبتلا می‌كند و سومین علت ناتوانی در آمریكا می‌باشد ( برتونی،[27] 2002، ص468). اعتمادی فر ( 1381 ) می‌نویسد: میزان مرگ و میر به علت اثر مستقیم بیماری MS ، 2 درصد هزار مرگ گزارش شده با در نظر گرفتن جنس، میزان مرگ و میر كلی سالیانه 6/2، درصد هزار مرگ و میزان ناشی از اثر مستقیم بیماری 9/1، برای زنان 2 درصد هزار مرگ می‌باشد. (ص17 ).

اهمیت این بیماری در اینست كه مشتاق به نقل از اسملتزر ( 1380 ) می‌نویسد: این بیماری هنگامی رخ می‌دهد كه فرد بالاترین قدرت جسمی و اجتماعی را دارد در نتیجه، بروز بیماری منجربه مشكلات متعدد خانوادگی، اجتماعی، اقتصادی می‌گردد ( ص213).

یعنی بیماری MS غالباً افرادی را مبتلا می‌كند كه در مرحله مولد زندگی خود قرار دارند و درباره نقش و مسئولیتهای خانوادگی خود نگران هستند. اختلالات خانوادگی طلاق، ناسازگاری و … در آنها شایع می‌باشد و اغلب افراد و اعضاء خیلی جوان خانواده مسئولیت مراقبت از بیمار ناتوان را به عهده می‌گیرند ( برونر،[28] 2002، ص222 ). والدین با بیماری MS در برابر مشكلاتی نظیر اختلافات زناشویی، بی ثباتی شغل، نگرانیهای مالی همچنین دربارة ایفای نقش خود احساس سردرگمی می‌كنند از طرف دیگر فعالیت خانواده نیز به علت بیماری تغییر می‌كند وهمسران افراد با بیماری MS اغلب اوقات بدلیل محدودیت شركت همسرانشان در زندگی احساس فشار می‌كنند (عاملی، 1379، ص35 ). نهایتاً بعلت اینكه طبیعت دوره‌های این بیماری غیر قابل پیش‌بینی می باشد تعدادی از این بیماران ممكن است احساس كنند كه قادر به برنامه‌ریزی برای آینده خود نیستند ( مدنی، 1380، ص20 ).

این بیماری از نظر اقتصادی نیز بارسنگینی هم برای بیمار و هم برای جامعه در بردارد چنانچه جنیفر[29] ( 2002 )، می‌نویسد: علائم MS فرد را برای داشتن یك شغل ثابت و دائمی با مشكل مواجه سازد در واقع فرد به علت داشتن علائمی چون، خستگی از دست رفتن تدریجی انرژی، پیشرفت ناتوانی و كاهش قدرت سازگاری و تطابق با شرایط جدید قادر به نگهداشتن و ادامه شغل خود نمی‌باشد ( ص14 ). با وجودیكه 3/2 بیماران حتی 20 سال بعد از تشخیص بیماری فعال و سرپا می‌مانند ولی 30-25% از بیماران محدود به صندلی چرخدار می‌شوند، لذا این كاهش یا فقدان توانایی كاركردن بار اقتصادی زیادی را در طولانی مدت به جامعه تحمیل میكند بطوریكه در آمریكا بیش از 5/2 میلیون دلار در سال می‌باشد ( مدنی، 1380، ص11 ). هنوز درمان قطعی برای بیماری مشخص نشده اما امروز 5 برای درمان بیماران بیشتر از تركیب 3 دارو مانند اینترفرون[30] بتا ( بتا سرون )[31] b –1، بتا اینترفرون a-1[32] (آونكس)[33]، واستات گلاتیرامر[34] ( كوپاكسون )[35] استفاده می‌شود (ادوارد،[36] 2001، ص 172 ) كه هزینه هر یك از داروها برای بیمار تقریباً 000/10 دلار تا سال 1999 تخمین زده شده كه در نظر گرفتن هزینه دارو برای بیمار هنگام تجویز آن اهمیت زیادی دارد ( هیكی،[37] 2003 ، ص679 ). در سال گذشته آونكس برای 000/90 بسیار مبتلا به MS استفاده شده كه 619 میلیون دلار هزینه در برداشته است ( كلودی،[38] 2003، ص2 ). بیشترین هزینه‌ای كه بیماران در ارتباط با خدمات پزشكی مصرف می‌نمایند مربوط به استفاده از خدمات توانبخشی و مراقبتهای پرستاری می باشد كه با افزایش میزان ناتوانی حركتی، هزینه مربوط به مراقبتهای پرستاری نیز بیشتر شده بطوریكه 3/2 از هزینه‌های مربوط به خدمات پزشكی را به خود اختصاص می‌دهد ( كارتن،[39] 1998، ص449 ). انجمن MS[40] ( 2003 ) می‌نویسد: MS نه تنها از یك فرد به فرد دیگر متفاوت می‌باشد بلكه در یك فرد از زمانی به زمان دیگر نیز فرق می كند ( ص3 ). پس با توجه به اینكه الگوی بیمار MS روز به روز تغییر می‌كند واز نظر شدت، مدت و میزان تأثیر بر امور زندگی باهم تفاوت دارند بنابراین تدبیر اندیشی برای این علائم ویژگی‌خاصی را درپرستاری MS دارا می‌باشد چرا كه كنترل صحیح وكافی علائم بیماری می‌تواند بهر‌ه‌گیری از حداكثر توانائیهای بیمار، جلوگیری ازآسیب وتروما، حفظ توانایی بیمار در داشتن كنترل خود و ارتقاء كیفیت زندگی وی تا حد بسیار زیادی نقش داشه باشد ( لیزیك ، 2001 ص 224 ) .

در پرستاری از بیمار MS ، پرستار باید همة‌ فنون و مهارتهای خود را جهت ارائه به بیمار و خانواده‌اش به كار ببندد. پرستاری MS در برگیرنده دامنة‌ وسیعی از دانش مهارت، دانش ، مهارت ،‌ فنون و امور دیگری می باشد كه این دامنه به عنوان یك كار بالینی، حمایتی ، آموزشی و تحقیقاتی شناخته شده است ( هالپر[41]، 2-20 ، ص 8 )، جلینگر[42] ( 2002) در این ارتباط می‌نویسد: پیشرفتهای اخیر درمراقبت ودرمان بیماری MS موجب شده كه مراقبتهای بهداشتی پویا و تغییر پذیر باشد. و پرستاران نیز از جمله كسانی هستند كه باید این تغییرات راانجام دهندچرا كه آنها نقشهای حیاتی مانند آموزشی ، مراقبتی ، حمایتی از بیمارو خانواده وی را به عهده دارند( ص 327).

با توجه به اهمیت نقش پرستار در مراقبت از مبتلایان به MS ، یكی از واقعیتهای مهمی كه پژوهشگر یادآور می‌شود اینست كه در مورد نقشهای پرستاران در بیماران مبتلا به MS و اهمیت آن در كار بالینی تا به حال فعالیتی انجام نشده تا قدرت و توانایی پرستاران را در حرفه پرستاری تكامل ببخشد با توجه به اینكه حرفه پرستاری ، حرفه‌ای پویا و روبه رشد است، پیشرفت این رشته با ایفای نقشهای متعدد و در نتیجه بالا بردن كیفیت مراقبتهای پرستاری امكان‌پذیر است همانطور كه ایمانی ( 1380 ) در این ارتباط می نویسد: پرستاران در جامعه كنونی دارای نقشهای چند بعدی بوده و نقش بارزی را در سیستم بهداشتی درمانی ایفا می‌كنند ، ایفای نقشهای متعدد توسط پرستاران بطور مؤثر و كارا موجب ارتقاء سطح كیفیت خدمات پرستاری می‌شود. ( ص 11) پس برای اینكه پرستاران بتوانند خدمات حرفه ای خود را با كیفیت بالا و مناسب ارائه دهند لازم است دانش و آگاهی خود را در زمینه نقش‌های مختلف خود افزایش دهند. ( برونر[43]،2000 ، ص32 ). مشكلاتی به نقل از كرایك[44] ( 1378 ) می‌نویسد: افراد می‌توانند از طریق آموزش آگاهی و دانش‌ خود را افزایش داده و یا رفتار خود را تغییر دهند. (ص 67) . پس می‌توان گفت: آموزش و یادگیری فرایند دو جانبه‌ای هستندكه نقش آموزش دهنده كمك به فراگیر است تا اطلاعات ، مهارتها، و نگرشهایی را كه وی نیاز دارد یاد بگیرد( اسدی، 1379 ، ص 12) . لذا با بكار بردن روشهای صحیح ومؤثر آموزش می‌توان الگوهی رفتاری را به منظور ارتقاء سطح آگاهی و نگرش افراد تغییر داد( پوتر و پری[45] ، 2003 ، ص 472 ).

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

با فرمت ورد

Leave a comment