دانلود پروژه رشته پزشکی در مورد بیماری ترومای چشمی – قسمت پنجم

دانلود پایان نامه

طبق مطالعات Rowe و Crowley ، 22 نفر از 30 بیمار مورد مطالعه دچار شكستگی اربیت شده بودند و 8 نفر آسیب بافت نرم داشتند . براساس این مطالعه ،‌محل آسیب عصب در مسیر داخل جمجمه ، نوع آسیب و یا سن ، ارتباط معنی داری با علایم آسیب و نتایج آن ندارد . در این مطالعه علل آسیب شامل حوادث ورزشی – نزاع – سقوط و تصادفات گزارش شده است .(17)

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

در یك مطالعه آیند نگر بر روی 225 بیمار دچار تروما به سر كه در بیمارستان آموزشی ایلورین نیجریه صورت گرفت معاینات چشمی توسط جراح اعصاب و چشم پزشك بر روی بیماران انجام شد و بیماران براساس سن ، جنس ، علت آسیب و GCS تحت بررسی قرار گرفتند.

در این مطالعه 2 نوع آسیب چشمی و بینایی در 57 نفر (3/25%) بیماران مشاهده گردید كه شامل اكیموز و آسیب بافت نرم چشم بود . در 29 بیمار ، خونریزی زیر ملتحمه ،‌پارگی پلك و ندرتاً پارگی كره چشم دیده شد . در 28 بیمار فلج زوجهای چشمی دیده شد كه مشابه مطالعه انجام شده می باشد . در این مطالعه تصادف با وسایل نقلیه مهمترین عامل آسیب به سر گزارش شده است (2/84%)‌علل دیگر شامل سقوط از بلندی (7%) ، نزاع (7%)‌و تیر اندازی (8/1)% می باشد . .(18)

در یك مطالعه گذشته نگر یافته های چشمی در 2 كودك دچار دوبینی متعاقب كشیدگی نخاعی مورد بررسی قرار گرفت در هر 2 مورد كشیدگی نخاعی باعث آسیب سریع زوج ششم شده بود . طی معاینات دقیقتر درگیری زوج 4 نیز مشخص شد . پس از 3 ماه هر 2 مورد بهبودی نسبی نشان دادند . طی این مطالعات چنین نتیجه گیری می شود كه فلج و آسیب اعصاب كرانیال ممكن است پس از كشیدگی و ضربه به نخاع رخ دهد . همچنین بعلت آشكارتر بودن علایم فلج زوج 6 ممكن است علایم مربوط به آسیب زوج چهارم كمتر مورد توجه قرار گیرد . .(19)

نكات مهم :

اگر مهره های گردنی آسیب ندیده باشد ، حركات Extra ocular بوسیله چرخاندن سردر مسیرهای مختلف تحت معاینه قرار می گیرد . كره های چشم به نقطه خاصی در فضا ثابت خواهند شد و نگاه خیره بنام واكنش چشمان عروسك و رفلكس اكو لوسفالیك ایجاد خواهد شد .

آسیب زوج سوم ناشایع است آسیب زوج چهارم بطور ایزوله بسیار نادر است و معمولاٌ بهمراه آسیب زوج 3 یا 6 دیده می شود .

آسیب زوج ششم معمولاٌ در ارتباط با شكستگی های حفره مغزی میانی می باشد و معمولاٌ همزمان با آن فلج عصب زوج هفتم نیز روی می دهد . پارگی كامل عصب باعث لوچی داخلی واضح می شود (20)‌

نتیجه گیری و ارائه پینشهادها

  • جهت كاهش صدمات وارد شده به افراد بویژه موتور سواران لازم است سازندگان وسایل نقلیه ضریب امنیتی بالاتری را برای این وسایل فراهم ساخته و نهادهای كنترلی نیز نظارت مستمر و بهتری بر این امر داشته باشند .
  • لازم است جهت كاهش صدمات موتور سواران از تمامی وسایل ایمنی از جمله كلاه ایمنی و كیسه هوا استفاده شده و قوانین راهنمایی و رانندگی بنحو احسن رعایت شود .
  • لازم است جهت خدمات درمانی بهتر به مصدومان موتور سوار امكانات لازم و كافی در اورژانس های پذیرنده این مصدومین فراهم باشد تا اقدامات اولیه برای بیماران به بهترین نحوانجام شود و Morbidity و Mortality مصدومان كم شود.
  • در ضمن وسایل ایمنی مثل كلاه ایمنی و سایر تجهیزات كه در اختیار افراد قرار می گیرد باید مطابق با استانداردهای جهانی باشد و همه كلاهها به حفاظی جهت فك تحتانی مجهز شود .
  • در مطالعه ما بیماران بستری شده در بخش مورد معاینه قرار می گرفتند ولی گروهی از بیماران دچار ضربه سر در اورژانس تحت نظر قرار گرفته و سپس مرخص می شوند . بهتر است كه بیماران اورژانس نیز از نظر ضایعات چشمی مورد معاینه قرار بگیرند .
  • از آنجا كه برخی از معاینات كاملاٌ تخصصی است و احتیاج به نیروی متخصص دارد باید توسط رزیدنتهای مربوطه كار صورت بگیرد .
  • گروهی از ضایعات چشمی بصورت تأخیری و دراز مدت ظاهر می شود و پیگیری بیماران از نظر بروز ضایعات چشمی باید مد نظر قرار بگیرد .

در این میان ضروری بنظر می رسد با توجه به طول مدت بهبودی عوارض عصبی در بیماران ، آموزش لازم در اختیار بیماران دچار فلج زوجهای حركتی چشم قرار گیرد.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

با فرمت ورد

Leave a comment