دانلود پروژه رشته پزشکی در مورد اختلال تیك – قسمت سوم

دانلود پایان نامه

اختلالات تیك ( مقاله ی شماره 3)

  • یك رویكرد عملی مشخص برای والدین

تیك ها چیستند؟ تیك ها روش های غیر ارادی هستند كه ممكن است هر دسته از اعضای ارادی را درگیر نمایند. زمانی كه شخص یك تلاش شدید را برای كنترل تیك‌ها به كار می برد ممكن است بطور جزئی وكوتاه مدت تیك ها كنترل شود. اما بعدا تیك ها مجددا اتفاق می افتند و حتی به علت سعی شدید به كار رفته ممكن است از قبل شدیدتر شوند.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

تیك ها ممكن است شامل چشمك زدن های چشم ، شكلك های صورت ، حركات بینی یا باز كردن دهان می باشد . جهت فهم بهتر چگونگی یك بیمار مبتلا به تیك بهتر است دانسته شود كه یك شخص ممكن است سعی در توقف چشمك چشمهایش نماید. این ممكن است درابتدا آسان به نظر برسد اما بعد از 30 ثانیه چشمك زدن تیك وار شروع می شود . به این دلیل یك بیمار مبتلا دائما با آن درگیر است . تیك ها در زمانی كه فرد تحت تاثیر موقعیت استرس زا قرار دارد تشدید می‌گردد معمولا تیك برای اولین بار در یك موقعیت نا امن خانواده یا فرضا درموقع جابه جایی محیط امن خانوادگی اتفاق می افتد.

تیك ها ممكن است حركتی یا صوتی باشند : تیك های صوتی عبارتند از :

وز وز كردن ، ناله كردن یا گفتن كلمات واقعی كه معمولا با حالت انفجاری ادا می‌شوند ( كلمات ممكن است دشنام باشند)

تیك‌ها ممكن است ساده یا پیچیده باشند. یك تیك ساده بدون اختیار اتفاق می‌افتد.

مانند چشمك زدن ، پرش های عضلانی ، ناله یا تولید صدا

یك تیك پیچیده شامل حركت عضله با هدفی خاص است

مانند خراشیدن ، پرتاب كردن ، جویدن

یك تیك صوتی می تواند شامل تولید یك كلمه و نه فقط یك صوت باشد .

چند نوع تیك داریم؟ پیچیده ترین نوع از بیماری های تیك بیماری تورت می‌باشد كه تیك ها حداقل یك سال باقی می مانند.

  • تیك ها از نوع حركتی یا صوتی می باشند
  • باید تكراری و بدون وقفه بیش از 2 ماه به طول بیانجامند
  • باید باعث اختلال عملكرد قابل ملاحظه گردند

بیماری تورت شامل تركیبی از تیكهای پیچیده ، سندرم شبه AD/HD و مشكلات وسواسی فكری ـ عملی است .

اختلال تیك حركتی مزمن : مثل بیماری تورت است وقتی كه تیك صوتی ندارد

اختلال تیك صوتی مزمن : مثل بیماری تورت است وقتی كه فقط تیك صوتی مورد نظر است ( نه تیك حركتی)

اختلال تیك حاد: اختلالی كه شامل تیك است و در مدت كوتاهی اتفاق می افتد و وقتی كه استرس برطرف شد حذف می گردد. ( كمتر از 3ماه )

اختلال تیك بدون ویژگی خاص : شامل اختلال های تیك كه فاكتورهای اختلالات بالا را ندارد .

بیماری تورت : شامل تركیبی از تیك های حركتی و صوتی می باشد ، آن باید به عنوان بخشی از یك اختلال به حساب آید . طیفی از اختلال رفتاری كه شامل تیك‌ها، رفتار وسواسی و اختلال كمبود دقت بیش فعالی است. در بیماری تورت تیك ها باید بیش از یك سال وجود داشته باشند و هیچ وقت بیش از 2 ماه متوقف نگردند . این بیماری ماهیت مواج دارد كه نوسانات آن ممكن است مرتبط یا غیر مرتبط با فاكتورهای استرس زا باشند.

این بیماری ریشه ی ژنتیكی دارد كه تصور می شود به شكل كروموزوم غیر جنسی غالب انتقال می یابد . اما سایر فاكتورهای ژنتیكی مانند تقویت ژن ممكن است نقشی در آن ایفا نمایند. ( تقویت ژن در طول نسل های پی در پی و ضخیم تر می شود ) و جایگیری ژنتیكی نیز ( تظاهر متفاوت از آنچه از پدر و مادر به ارث رسیده داشتن ) در آن نقش دارد . تظاهر معمول اختلال تورت با مقداری افزایش در بیش فعالی و تحریك پذیری همراه است . در این زمان بعضی كودكان ممكن است تشخیص AD/HD دریافت كنند و درمان تحریك كننده را آغاز كنند كه بعدا هنگامی كه تیك‌ها افزایش پیدا می كند قطع می شود . تیك ها معمولا در ابتدا با تیك های حركتی درناحیه ی صورت مانند چشمك زدن ، اداهای صورت ، سیخ شدن موها ، باز كردن دهان ، فین فین كردن و تكان دادن گردن آغاز می شوند . سپس تیك ها ، تكان دادن شانه ها و دست ها و پاها تكمیل می شوند . معمولا تیك ها صوتی بعدا گسترش پیدا می كنند كه اغلب شامل صاف كردن گلو است . دیگر تیك شامل خرخر كردن ، سر و صدای بلند، فریاد زدن واژه های حقیقی ، اغلب نفرین و دشنام است .

تیك های آوایی و حركتی ممكن است به طور همزمان رخ دهند اما الزامی نیست كه دریك ترتیب باشند تا آن ها را برای تشخیص اختلال تورت مناسب بدانیم .

رفتار وسواسی ( فكری ـ عملی ) اضطراب و افسردگی ممكن است با اختلال مرتبط باشند و معمولا بعدا در جریان اختلال رشد یابند .

این موقعیت ممكن است به شدت نابود كننده باشد و زندگی كردن با آن ممكن است بسیار مشكل باشد . درمان ممكن است به درجات مفید واقع شود.

دیگر علت های تیك كدامند؟ استرس شدید ، بعضی دارو درمانی ها كه شامل رتیالین ، دكسورین و آدرال ( محرك ها ) و یا تگركول ممكن است باعث تیك ها شوند . درموقیت های نادر بعضی عفونت‌ها كه با مغز ارتباط دارند ( آنسفالیت ها ) ممكن است با تیك ها در ارتباط باشند . دیگر اختلالات ژنتیكی و متابولیكی اكثرا آنهایی كه عقده های عصبی پایه را تحت تاثیر قرار می‌دهند ممكن است با تیك‌ها یا پدیده‌ی شبه تیك مرتبط باشند. همچنین عفونتهای ویروسی ممكن است ندرتا باعث تیك شوند. عفونت‌های استرپتوكوكی باگسترش تیكها و رفتارهای وسواسی‌فكری ـ    عملی مرتبط هستند. PANDAS اختلالات نورو روانپزشكی خود ایمنی كودكان مرتبط با عفونت‌های استرپتوكوكی یك اختلال شناخته شده است كه در آن پادتن‌های باكتری های استرپتوكوكی به عقده های عصبی پایه حمله می كنند كه باعث نشانگانی می شود كه در بالا مطرح شد.

بایستی تیك ها را از داع الرقص جدا دانست (CHOREA) داع الرقص اختلالی حركتی است كه بر خلاف تیك نمی تواند به وسیله ی یك مشاهده گر بازسازی می‌شود ، فرونشانی آن مشكل تر است و جزء حركات ارادی قرار داده می شود . ندرتا بعضی حمله ها ممكن است اختلالات تیك تقلیدی تند و گذرا باشند .

  • درمان سندرم تورت : اكثر كودكانی كه تیك دارند نیازی به درمان ندارند . جریان پرنوسان اختلال باعث می شود كه برای اتخاذ یك انتخاب محتاطانه صیر كنیم و همچنین ارزیابی روشن پاسخ به درمان راهنگامی كه یك نوسان منظم به جای تاثیرات درمان ممكن است باعث بدتر شدن یا بهتر شدن می شود مشكل می سازد . هنگامی كه درمان مورد توجه است ، عصب شناسان مختلف ممكن است رویكردهای نسبتا متفاوتی داشته باشند .

كلاندین ( كاتاپرس ) ممكن است در خط اول درمان به وسیله ی آنهایی كه به بهبود بیمار معتقدند مورد استفاده قرار گیرد مزیت این دارو این است كه به شكل چسب و(PATCH ) در دسترس است كه می تواند یك بار در هفته جابه جا شود و نیازی به بلعیدن هرروزه قرص ها نیست . مانند گواننزین ( تنكس ) یك درمان است كه به طور كلی بر روی فشار خون عمل می كند كه ممكن است برای تیك های مفید واقع شود و رفتار بیش فعالانه را آرام كند. در بعضی موارد مخصوصا با تنكس والدین پیشرفتی را در زمان توجه و عملكرد تحصیل كودك گزارش می كنند.

دیگر درمان هایی كه تیك را فرو می نشانند شامل پیموزید ، فلافنازین و هالو پریدول هستند . این داروها بسیار موثر هستند اما ممكن است با بعضی عوارض جانبی جدی شامل : بد كاری های كبد و لخته شدن خون ، اضافه وزن ، واكنش های آلرژیك ، واكنش های دیستاتیك و حركت پریشی تاخیری مرتبط باشند *(TRADIVE DYSKIINESIA ) TD یك اختلال حركتی است كه برگشت ناپذیر و بالقوه است و شامل : دهان ، زبان و دست و پاهاست . دیگر درمان های موثر برای این موقعیت شامل SSRI ( باز دارنده های باز جذب سروتونین انتخابی) است كه شامل پروزاك ، زولفت ، پاكسیل ، لووكس و سلكساست . این درمان ها ممكن است اضطراب را كاهش دهند و رفتار و تمایل وسواسی فكری عملی را افزایش دهند :

نشانگان اولیه ی آن همانند داروهای ضد افسردگی است . افسردگی نقش فعالی در بیماران اختلال تورت دارد. دیگر درمان ها شامل : مشاوره ی روان شناختی ، اصلاح رفتاری ، گروههای حمایت و پسخوراند زیستی با نتایج محدود است .

جریان طبیعی و نتایج این اختلال متغیر است و در بسیاری موارد وقتی كه فرد بالغ می شود ، درجه ی تیك ها و آهنگ اختلال قطع نظر از تاثیرات درمان به تدریج كاهش پیدا می كند.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

با فرمت ورد

Leave a comment